Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 stycznia 2024 r.
7:17

Dziś rolnicy wyjadą na drogi. W tych miejscach odbędą się protesty

Autor: Zdjęcie autora p.pp.

Dzisiaj, w środę, 24 stycznia, na terenie 13 powiatów woj. lubelskiego odbędzie się protest rolników. Farmerzy wyrażą swój gniew przeciwko planowanym regulacjom w ramach unijnego „Zielonego Ładu” oraz niekontrolowanemu importowi zboża z Ukrainy. Policja ostrzega, że w miejscach protestów mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak bumerang powraca sprawa importu zboża z Ukrainy. – Pomimo ograniczeń wciąż do Polski napływają ogromne ilości zboża z Ukrainy – twierdzi Wiesław Gryń, wiceprezes Stowarzyszenia „Oszukana Wieś” i Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego. – Wciąż nie ma skutecznych regulacji określającymi tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę i jego dalszą dystrybucję. Ponadto żądamy wypracowania regulacji handlu produktami rolniczymi z Ukrainy. Wojna kiedyś się skończy, a Polscy rolnicy chcą wiedzieć, na czym stoją, bo nie mają szans w konkurencji z ukraińskimi farmami o areale kilkudziesięciu tysięcy hektarów każde – dodaje Wiesław Gryń.

Drugą sprawą jest unijna propozycja regulacji produkcji rolniczej w formie „Zielonego ładu”. Biurokraci w Brukseli chcą min. narzucić coroczny obowiązek ugorowania 4 proc. areału gospodarstwa. – To jest głupota, w czasie gdy na świecie brakuje żywności i oddawania Ukrainie rynków zbytu – dodaje Gryń. – „Zielony ład” zakłada, że nawozów sztucznych będzie można używać od 1 marca. Kolejna niedorzeczność, bo w Polsce w tym okresie występują okresowe susze np. w woj. łódzkim, zachodniopomorskim. Nawozy bez wody, bez deszczu nie działają. Czy ktoś w Brukseli pomyślał, jakie to przyniesie starty – pyta się Gryń.

Rolnicy zapowiada jutrzejszy protesty na dwie godziny, od około godziny 12 do 14. 24 stycznia rolnicze ciągniki staną wzdłuż głównych dróg. Protest zakończy się przejazdem defiladowym ciągników rolniczych. – Cała rolnicza Europa protestuje przeciwko „Zielonemu ładowi” – kończy Wiesław Gryń. W niektórych miejscach ciągniki mogą zablokować drogi.

Policja ostrzega, że w miejscach protestu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Mundurowi apelują o wybieranie alternatywnych dróg.

W tych miejscach rolnicy zgłosili rolniczego protestu:

Powiat bialski

W miejscowości Manie gm. Miedzyrzec Podlaski planowane jest zgromadzenie w godz. 12-14. Trasa przemieszczania się: Manie, Zaścianki, Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska.

Powiat biłgorajski

Na drodze 835 przed miejscowością Księżpol na moście znajdującym się na rzece Tanew planowane jest zgromadzenie w godz. 12-14. Protest polegać ma na całkowitym zblokowaniu ruchu pojazdów.

Powiat hrubieszowski

W miejscowości Czerniczynie planowane jest zgromadzenie o godz.11 na placu byłego składu buraczanego. Rolnicy przejadą z tego placu drogą wojewódzką DW 884 do Hrubieszowa.

Powiat chełmski

W miejscowości Białopole planowane jest zgromadzenie w godz. 12-14. Rolnicy spotkają się w centrum Białopola, na parking przy sklepach. Rolnicy w tym powiecie będą protestować w miejscowości Janów, na DK 12. W godz. 12-14 droga będzie zablokowana.

Powiat krasnostawski

W miejscowości Zakręcie planowane jest zgromadzenie w godz. 12-14, po obu stronach DK nr. 17. Rolnicy staną na poboczu, ale nie będą blokować drogi. Rolnicy będą też protestować w miejscowości Żółkiew Kolonia, w godz. 12-14, na parkingu przy zalewie, przy DW 842, bez blokowania drogi.

Powiat lubelski

W miejscowości Zielona planowane jest zgromadzenie w godz. 12-14, przy drodze wojewódzkiej 835, na wysokości skrzyżowania z drogą Powiatową 2284L. Trasa przejazdu Zielona – Wysokie – Zielona.

W miejscowości Bogucin planowane jest zgromadzenie w godz. 12-15. Miejsce zgromadzenia w rejonie drogi dojazdowej do Karczmy Bida oraz na poboczu „starej 17” (trasa Lublin – Warszawa).

Powiat opolski

W miejscowości Chodel ul. Partyzantów, przy drodze 747 planowane jest zgromadzenie w godz. 12:00 – 14:00, bez blokowania drogi.

Powiat parczewski

Rolnicy będą protestować w Parczewie, także w godz. 12-14. Trasa przejazdu ulicami 11 Listopada, Kolejowa, Bema, Wojska Polskiego, Al. Jana Pawła II, Kościelna.

Powiat puławski

W Kurowie protest jest planowany w godz. 12-14:00. Trasę przejazdu zaplanowano ul. Głowackiego, Przemysłową, drogą serwisowa trasy S 17 do Markuszowa.

W Końskowoli protest zapowiedziano w godz. 12-18. Trasa przejazdu zacznie się Młynkach. Kolumna ciągników pojedzie drogą serwisową trasy S. 17 do Sielc.

W miejscowości Żyrzyn planowane jest zgromadzenie w godz. 12-16. Rolnicza kolumna przejedzie serwisówką od Żyrzyna do miejscowości Skrudki. Protestujący nie zapowiadają blokowania dróg.

Powiat radzyński

W miejscowości Borki blokowana będzie droga krajowa nr. 19, w godz. 10-14. Podczas zgromadzenia ma być blokowany jeden pas ruchu w kierunku Lublin-Radzyń Podlaski.

 Powiat rycki

W Rykach planowane jest protest w godz. 11.30-14.30. Protestujący spotkają się placu PKS w Rykach. Ciągniki przejada od placu PKS przez rondo w Moszczance do Dęblinie. Zawrócą przez rondo przy markecie Lidl, wrócą do ronda w Moszczance i pojadą w kierunku węzła S17 Ryki Południu. Protest zakończy się na rondzie w Moszczance.

Powiat tomaszowski

W miejscowości Tarnawatka Tartak planowane jest zgromadzenie w godz. 11:00 – 15:00 na odcinku DK-17 przy lesie w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Podczas zgromadzenia wystąpią miejscowe utrudnienia w ruchu drogowym.

 Powiat zamojski

W Zamościu protest zaplanowano w godz. 11.30 -14. Rolnicy spotkają się w okolicach ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny. Trasa przejazdu ciągnikami rolniczymi wiedzie do ronda L. Skulskiego.

 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium