Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 grudnia 2015 r.
20:38

Hałas, duży ruch ciężarówek i pękające ściany. Mieszkańcy mają dosyć

Mieszkańcy ul. Głowackiego każdego dnia zmagają się z uciążliwym ruchem kołowym, który powstał po otwarciu węzła Kurów-Wschód na drodze S17 (fot. Radosław Szczęch)
Mieszkańcy ul. Głowackiego każdego dnia zmagają się z uciążliwym ruchem kołowym, który powstał po otwarciu węzła Kurów-Wschód na drodze S17 (fot. Radosław Szczęch)

Pękające ściany, hałas i strach przed jeżdżącymi z nadmierną prędkością ciężarówkami to codzienność mieszkańców ulicy Głowackiego w Kurowie. – Tu się nie da żyć – mówią i czekają na pomoc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od wczesnych godzin rannych pędzą tędy ciężarówki, których kierowcy chcą sobie skrócić drogę na trasie Lublin-Radom. Zamiast zgodnie z oznakowaniem jechać przez rondo w Żyrzynie korzystają z węzła Kurów-Wschód. Zjazd prowadzi na ulicę Głowackiego, a następnie na stary przebieg drogi krajowej nr 12. Mieszkańcy mają tego dość.

– To była kiedyś spokojna, cicha uliczka, ale po oddaniu do ruchu dwupasmówki mamy tutaj wzmożony ruch zarówno samochodów osobowych, dostawczych, jak i TIR-ów. Drgania, które powodują przenoszą się na nasze domy. Pękają ściany, sypie się tynk, do tego dochodzi hałas i zanieczyszczenie powietrza. W lecie nie można otworzyć okna, nie można spać – mówi Grzegorz Gajda, radny gminy Kurów, mieszkaniec ul. Głowackiego.

Mieszkańcom nie chodzi tylko o wagę przejeżdżających pojazdów, ale także o ich nadmierną prędkość. Ci, którzy mieszkają na zakręcie ze swoich podwórek wyjeżdżają z duszą na ramieniu.

– Mój mąż zginął na tej ulicy. Teraz gdy sama przez nią przechodzę upewniam się kilka razy – przyznaje jedna z mieszkanek Kurowa. – Tych ciężarówek jest za dużo, trudno się włączyć do ruchu. Nikt nie przestrzega przepisów, jeżdżą za szybko, tu jest naprawdę niebezpiecznie – mówi Józef Sumorek, który sam w przeszłości był ofiarą wypadku. Jego zdaniem rozwiązaniem mógłby być fotoradar, ale na jego ustawienie się raczej nie zanosi.

Społeczność ul. Głowackiego domaga się zmian w oznakowaniu dróg. Radni wspólnie z wójtem gminy już w lutym zorganizowali spotkanie z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Puławach. PZD stara się o zmianę oznakowania na S17, by ruch tranzytowy przez ul. Głowackiego był zakazany. Niestety to wymaga zgody do wielu instytucji, a procedura się przeciąga.

– Węzeł w Kurowie nie był budowany po to, żeby nie można było z niego korzystać. Żeby ograniczyć ruch TIR-om, które zjeżdżają z drogi ekspresowej, musimy dysponować uzasadnieniem technicznym. Uznaliśmy, że przeprowadzimy analizy nośności ulicy Głowackiego, a władze gminy Kurów opracują zmianę organizacji ruchu – zapowiada Anna Nizioł, dyrektor PZD w Puławach.

Ustawienie nowych znaków ze względów formalnych jest bardzo skomplikowane. Pierwszy projekt nowego oznakowania został odrzucony, bo zarządca drogi uznał, że jest on niewystarczający. – Był to projekt cząstkowy dotyczący ograniczania dla zjeżdżających z drogi ekspresowej. Logika wskazuje, by ograniczenia dotyczyły także drugiego pasa ruchu (od strony centrum Kurowa – red.) – dodaje Anna Nizioł.

Zmieniony projekt będzie musiał następnie poczekać na rozpatrzenie przez policję oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium