Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

13 grudnia 2012 r.
20:42
Edytuj ten wpis

Ile województwo lubelskie dostanie z kasy państwa? Niewiele

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 12 A A

Sejm: Przepadły poprawki przyznające naszemu województwu ok. 1,6 mld zł. Na przyszły rok mają się znaleźć pieniądze tylko na obwodnicę Kołbieli i remont torów Lublin–Warszawa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Budżet naszego kraju na 2013 rok przegłosowano w środę wieczorem. Poprawki zgłoszone przez opozycyjnych posłów Sejm odrzucił. W tym ponad 20 dotyczących naszego województwa.

Lubelskie może więc zapomnieć o m.in. 46 mln zł na modernizację linii kolejowej Lublin–Rozwadów, 10 mln zł na zakup szynobusu do obsługi trasy Terespol–Warszawa, 10 mln zł na budowę Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Populacyjnych w zamojskim szpitalu "papieskim” czy 1 mln zł na przejście graniczne Zbereże–Adamczuki.

Wśród 26 poprawek dotyczących funduszy dla naszego województwa, wiele dotyczyło inwestycji drogowych (patrz mapa). W głosowaniu przepadły wszystkie.

Wydawało się, że nieco największe szanse na sukces miały propozycje Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego – 40 mln zł na przygotowanie budowy drogi S12 Piaski–Dorohusk wraz z obwodnicą Chełma oraz 70 mln zł na przygotowanie budowy drogi S17 Piaski–Hrebenne. Ale i one nie przeszły, mimo że poparli je też lubelscy posłowie PSL, łamiąc przy tym dyscyplinę partyjną.

– Nie chcę nikogo potępiać za wynik głosowania, każdy musi wyważyć racje w swoim sumieniu – komentuje Grzegorz Raniewicz z PO, który poparł dwie poprawki. – Posłowie z innych regionów też głosowali sztywno. Gdyby się wyłamali, wywróciliby budżet. Taki Śląsk mógłby sobie przegłosować nawet 1 mld zł – twierdzi.

Czy Lubelskie uszczknie coś z krajowego budżetu? Jeszcze przed głosowaniem posłowie koalicji rządzącej zapewniali, że znajdą się pieniądze na przygotowanie koncepcji obwodnicy Kołbieli oraz dokumentacji remontu linii kolejowej nr 7 Lublin–Warszawa. Potwierdziła to Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie transportu.

– Na razie mamy tylko słowa. Teraz trzeba zaprosić na posiedzenie zespołu parlamentarnego przedstawicieli ministerstwa transportu, żeby je potwierdzili przy wszystkich posłach i na papierze – mówi poseł Michał Kabaciński z Ruchu Palikota.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 grudnia 2012 r. o 13:12
0
[url="http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013"]http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013[/url]
Avatar
wąskotorowy / 14 grudnia 2012 r. o 22:46
0
O ile mnie pamięć nie myli,to elektryfikacja linii kolejowej Lublin-Rozwadów (dziś Stalowa Wola-Rozwadów) miała się rozpocząć w 1969 r a całkowite zakończenie tej inwestycji miało być w 1980 r.
Na dzisiaj stan tej trasy przedstawia się następująco:
-pociągi do Stalowej Woli-Rozwadów kursują coraz rzadziej;
-duży węzeł kolejowy (Rozwadów) prawie nie istnieje
-zabytkowy budynek stacyjny jest w rozsypce;
-przystanki kolejowe na trasie Lublin-Rozwadów są zdewastowane;
-trasę tą obsługują 2 bardzo niewygodne autobusy szynowe,które w dodatku bardzo często się psują
-stan torów jest w opłakanym stanie (strach po tych torach jeździć);
No i wreszcie koszt elektryfikacji tej linii-skąd taka kwota?
O ile mnie pamięć nie myli,to elektryfikacja linii kolejowej Lublin-Rozwadów (dziś Stalowa Wola-Rozwadów) miała się rozpocząć w 1969 r a całkowite zakończenie tej inwestycji miało być w 1980 r.
Na dzisiaj stan tej trasy przedstawia się następująco:
-pociągi do Stalowej Woli-Rozwadów kursują coraz rzadziej;
-duży węzeł kolejowy (Rozwadów) prawie nie istnieje
-zabytkowy budynek stacyjny jest w rozsypce;
-przystanki kolejowe na trasie Lublin-Rozwadów są zdewastowane;
-trasę tą obsługują 2 bardzo niewygodne au... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2012 r. o 17:31
0
Baśka z Pawłem Lubelszczyzną gęgają,bo szare komórki poprawnej nazwy nie pamiętają.
Avatar
Jaco / 14 grudnia 2012 r. o 13:35
0
KOŁBIEL to województwo MAZOWIECKIE !!!
A więc dostaniemy jeszcze mniej jakieś ochłapy !!!!
Avatar
teren / 14 grudnia 2012 r. o 12:03
0
hh - akurat PiS głosowało za poprawkami, natomiast wszyscy lubelscy posłowie PO(oprócz Raniewicza) głosowali za odrzuceniem poprawek także - dalej głosuj na PO bedziesz miał drogi...właśnie pokazali jak im zależy
Avatar
hh / 14 grudnia 2012 r. o 11:39
0
dalej głosujcie na PiS , tak to jest u nas w ciemnogrodzie PiS i kościoły....
Nic tutaj się nie dzieje ... Nie dziwota , że się wyludnia
Avatar
Paweł / 14 grudnia 2012 r. o 09:40
0
W zeszłym roku było to samo: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120131/LUBLIN/397782679 odrzucili wszystkie poprawki dotyczące lubelszczyzny mówiąc: "Zdecydowaliśmy w zespole, że zajmiemy się budżetem na 2013 r., a odpuszczamy tegoroczny budżet, bo za późno jest żeby skutecznie zabiegać o jego zmianę" i co z tego wyszło - mydlenie oczu, bo odpuścili sobie tegorocznu budżet. Moim zdaniem to najbiedniejsze województwa, powinny dostawać najwięcej aby wyrównywać szanse, a jest tak, że najbiedniejsze dostają najmniej a najbogatrze najwięcej w efekcie na zachodzie PKB rośnie szybcie niż n a wschodzie, to jest takie mówienie że nioe ma Polski A i B, i widdać efekty.
W zeszłym roku było to samo: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120131/LUBLIN/397782679 odrzucili wszystkie poprawki dotyczące lubelszczyzny mówiąc: "Zdecydowaliśmy w zespole, że zajmiemy się budżetem na 2013 r., a odpuszczamy tegoroczny budżet, bo za późno jest żeby skutecznie zabiegać o jego zmianę" i co z tego wyszło - mydlenie oczu, bo odpuścili sobie tegorocznu budżet. Moim zdaniem to najbiedniejsze województwa, powinny dostawać najwięcej aby wyrównywać szanse, a jest tak, że najbiedniejsze dostają naj... rozwiń
Avatar
Buzon / 14 grudnia 2012 r. o 08:49
0
"Wydawało się, że nieco największe szanse na sukces miały...".
Tia....
Avatar
Michał / 14 grudnia 2012 r. o 08:29
0
Od kiedy Kołbiel jest w województwie lubelskim?
Avatar
Baśka / 14 grudnia 2012 r. o 08:11
0
Brawa dla naszych parlamentarzystów! Szczególnie tych z partii rządzącej...A głupi naród niech dalej glosuje na Platformę Obywatelską - rzeby jej bylo lepiej! "gdyby inni posłowie glosowali inaczej to by było lepiej" a może panie Raniewicz należalo ich wcześniej do tego przekonać? Bo gdyby babcia miała drucik to by była radio proszę pana.A pan i pańscy koledzy i koleżanki z PO lubelszczyznę macie zwyczajnie w d...
Avatar
Gość / 15 grudnia 2012 r. o 13:12
0
[url="http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013"]http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013[/url]
Avatar
wąskotorowy / 14 grudnia 2012 r. o 22:46
0
O ile mnie pamięć nie myli,to elektryfikacja linii kolejowej Lublin-Rozwadów (dziś Stalowa Wola-Rozwadów) miała się rozpocząć w 1969 r a całkowite zakończenie tej inwestycji miało być w 1980 r.
Na dzisiaj stan tej trasy przedstawia się następująco:
-pociągi do Stalowej Woli-Rozwadów kursują coraz rzadziej;
-duży węzeł kolejowy (Rozwadów) prawie nie istnieje
-zabytkowy budynek stacyjny jest w rozsypce;
-przystanki kolejowe na trasie Lublin-Rozwadów są zdewastowane;
-trasę tą obsługują 2 bardzo niewygodne autobusy szynowe,które w dodatku bardzo często się psują
-stan torów jest w opłakanym stanie (strach po tych torach jeździć);
No i wreszcie koszt elektryfikacji tej linii-skąd taka kwota?
O ile mnie pamięć nie myli,to elektryfikacja linii kolejowej Lublin-Rozwadów (dziś Stalowa Wola-Rozwadów) miała się rozpocząć w 1969 r a całkowite zakończenie tej inwestycji miało być w 1980 r.
Na dzisiaj stan tej trasy przedstawia się następująco:
-pociągi do Stalowej Woli-Rozwadów kursują coraz rzadziej;
-duży węzeł kolejowy (Rozwadów) prawie nie istnieje
-zabytkowy budynek stacyjny jest w rozsypce;
-przystanki kolejowe na trasie Lublin-Rozwadów są zdewastowane;
-trasę tą obsługują 2 bardzo niewygodne au... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2012 r. o 17:31
0
Baśka z Pawłem Lubelszczyzną gęgają,bo szare komórki poprawnej nazwy nie pamiętają.
Avatar
Jaco / 14 grudnia 2012 r. o 13:35
0
KOŁBIEL to województwo MAZOWIECKIE !!!
A więc dostaniemy jeszcze mniej jakieś ochłapy !!!!
Avatar
teren / 14 grudnia 2012 r. o 12:03
0
hh - akurat PiS głosowało za poprawkami, natomiast wszyscy lubelscy posłowie PO(oprócz Raniewicza) głosowali za odrzuceniem poprawek także - dalej głosuj na PO bedziesz miał drogi...właśnie pokazali jak im zależy
Avatar
hh / 14 grudnia 2012 r. o 11:39
0
dalej głosujcie na PiS , tak to jest u nas w ciemnogrodzie PiS i kościoły....
Nic tutaj się nie dzieje ... Nie dziwota , że się wyludnia
Avatar
Paweł / 14 grudnia 2012 r. o 09:40
0
W zeszłym roku było to samo: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120131/LUBLIN/397782679 odrzucili wszystkie poprawki dotyczące lubelszczyzny mówiąc: "Zdecydowaliśmy w zespole, że zajmiemy się budżetem na 2013 r., a odpuszczamy tegoroczny budżet, bo za późno jest żeby skutecznie zabiegać o jego zmianę" i co z tego wyszło - mydlenie oczu, bo odpuścili sobie tegorocznu budżet. Moim zdaniem to najbiedniejsze województwa, powinny dostawać najwięcej aby wyrównywać szanse, a jest tak, że najbiedniejsze dostają najmniej a najbogatrze najwięcej w efekcie na zachodzie PKB rośnie szybcie niż n a wschodzie, to jest takie mówienie że nioe ma Polski A i B, i widdać efekty.
W zeszłym roku było to samo: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120131/LUBLIN/397782679 odrzucili wszystkie poprawki dotyczące lubelszczyzny mówiąc: "Zdecydowaliśmy w zespole, że zajmiemy się budżetem na 2013 r., a odpuszczamy tegoroczny budżet, bo za późno jest żeby skutecznie zabiegać o jego zmianę" i co z tego wyszło - mydlenie oczu, bo odpuścili sobie tegorocznu budżet. Moim zdaniem to najbiedniejsze województwa, powinny dostawać najwięcej aby wyrównywać szanse, a jest tak, że najbiedniejsze dostają naj... rozwiń
Avatar
Buzon / 14 grudnia 2012 r. o 08:49
0
"Wydawało się, że nieco największe szanse na sukces miały...".
Tia....
Avatar
Michał / 14 grudnia 2012 r. o 08:29
0
Od kiedy Kołbiel jest w województwie lubelskim?
Avatar
Baśka / 14 grudnia 2012 r. o 08:11
0
Brawa dla naszych parlamentarzystów! Szczególnie tych z partii rządzącej...A głupi naród niech dalej glosuje na Platformę Obywatelską - rzeby jej bylo lepiej! "gdyby inni posłowie glosowali inaczej to by było lepiej" a może panie Raniewicz należalo ich wcześniej do tego przekonać? Bo gdyby babcia miała drucik to by była radio proszę pana.A pan i pańscy koledzy i koleżanki z PO lubelszczyznę macie zwyczajnie w d...