Kupno pierwszego komputera to nie lada wyzwanie. Jeżeli chcemy, żeby służył nam przez długi czas, musi być dostosowany do naszych potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
czyli komputer przenośny. Największa różnica tkwi w komforcie pracy.
Komputer stacjonarny będzie miał zwykle większy monitor, wygodniejszą klawiaturę i kupimy go za przystępniejszą cenę.
– Polecam komputer stacjonarny. Będziemy go mogli ustawić według własnych potrzeb. Laptop wymaga od nas siedzenia w określonej pozycji – mówi Andrzej Sokołowski z firmy komputerowej Widar. – Jest dobry dla ludzi młodszych, którzy komputer muszą mieć ze sobą, bo często wyjeżdżają – dodaje.
Monitor
Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami gier komputerowych czy grafikami, będziemy mogli zrezygnować z kilku droższych części w naszym sprzęcie. Zaoszczędzimy na karcie graficznej, a więcej będziemy mogli wydać np. na monitor. Lepszy, większy zapewni nam wygodę i nie zmęczy oczu podczas pracy. Do lamusa odeszły już monitory kineskopowe (podobnie jest z telewizorami). Ich młodsi bracia, czyli monitory ciekłokrystaliczne, pobierają mniej prądu, nie promieniują tak mocno, a wyświetlany na nich obraz jest dużo ostrzejszy.
Rozmiary monitorów wahają się od 17 do 24 cali (przekątna obrazu). Duży zapewni nam lepszy komfort pracy i sprawi, że będzie łatwiej dostrzec szczegóły, dlatego warto zwrócić uwagę na ten sprzęt podczas kupna.
– Polecam większy monitor, nawet 22-calowy. Dodatkowo, będziemy mogli zwiększyć czcionkę na ekranie, co na pewno pomoże osobom starszym – tłumaczy Dariusz Wroński z firmy Return.
Niektóre z monitorów mają wbudowany tuner telewizyjny, co oznacza, że możemy na nim oglądać telewizję.
System
System operacyjny, czyli główny program zarządzający komputerem, również ma duże znaczenie. Najnowszy i bardzo popularny jest obecnie Windows 7. Sprawdzi się w zwykłych pracach, przeglądaniu internetu czy poczty. Poza tym, jest przyjazny dla użytkownika.
– W bardzo prosty sposób możemy go dostosować do naszych potrzeb, np. powiększyć to, co jest na ekranie, zwiększyć kontrast czy użyć tzw. ekranowej lupy – wyjaśnia Wroński.
Cena
Cały zestaw, o zupełnie przyzwoitych parametrach, kupimy już za 2200 zł.
Nie lekceważ drobiazgów!
Zwykle podczas kupna nie zwracamy uwagi na szczegóły dotyczące np. myszki czy klawiatury. To błąd!
Warto poświęcić dłuższy czas na ich wybór. Klawiatury różnią się wielkością, budową klawiszy, dodatkowymi funkcjami. Sprawdźmy, która z nich lepiej leży pod naszymi palcami i która myszka będzie wygodniejsza i nie sprawi nam problemu podczas użytkowania.
Dobrym rozwiązaniem są zestawy bezprzewodowe. Klawiatura i mysz bez "ogonka” sprawią, że ustawimy je dokładnie w miejscu, w którym będziemy chcieli.