Minus 25 stopni Celsjusza - tyle pokażą termometry już w niedzielę. Meteorolodzy zapowiadają, że mróz ściśnie nas na tydzień.
- A to za sprawą wyżu ze wschodu - mówi Marlena Zubrzycka ze Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMiGW we Włodawie. - Rosyjski wyż przyniesie piękną, bezchmurną pogodę oraz siarczyste mrozy do minus 25 stopni Celsujasza. Wyż zatrzyma się u nas przez tydzień, po czym przesunie się na zachód.
Ludzie jak cebulki
Musimy bronić się przed mrozem - mówi lek. med. Konrad Janicki. - Ubierajmy się wielowarstwowo, "na cebulkę”. Wszystkie odsłonięte części ciała natłuśćmy kremem, usta posmarujmy pomadką ochronną. Czekając na autobus nie stójmy w bezruchu, dreptajmy. Na mrozie nie wolno też spożywać alkoholu, który daje pozorne ciepło i jednocześnie znosi uczucie zimna. Podczas dużych mrozów małe dzieci i osoby starsze powinny pozostać w domu
TERMOMETRY OSZALAŁY
Najniższą temperaturę: - 89,2 °C zanotowano w radzieckiej stacji Wostok na Antarktydzie 21 lipca 1983 r.
Najzimniejsze stale zamieszkane miejsce: - 68 °C zanotowano w 1933 r. w syberyjskiej wiosce Ojmiakon. Najniższą temperaturę w Polsce: -37,6 °C zanotowano w Jabłonce
27 lutego 1964.
W Lublinie w styczniu 1987 roku temperatura spadła do minus 29-30 °C.
Do pieca przytul psa
- Krótkowłose pieski, np. jamniki, muszą mieć specjalne ubranka. Łapki trzeba im posmarować tłustym kremem, aby nie wżerała się sól - mówi lekarz weterynarii Adam Wasak. - Spacery muszą być krótkie. Natomiast psy w budach należy karmić wysokoenergetycznym pokarmem, bo zużywają więcej energii na wytwarzanie ciepła. Warto też ocieplić budę, a otwór wejściowy osłonić kocem.
Zamieszkaj z akumulatorem
- Aby nie było kłopotów z porannym rozruchem silnika samochodu, trzeba zadbać o akumulator. Należy go ocieplić specjalnym pokrowcem. Jeżeli ma już dwa, trzy lata, to lepiej go zabrać na noc do domu - radzi Sławomir Wierzchoń, elektryk z serwisu Seata. - Przed rozruchem na dwie, trzy minuty należy włączyć światła postojowe, aby akumulator zaczął pracować. Trzeba też pamiętać o tankowaniu na sprawdzonych stacjach paliwowych. Właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym, przy 25-30-stopniowych mrozach, powinni używać uszlachetniaczy do oleju napędowego, aby w baku nie zrobiła się "kasza”. Na noc dobrze jest przednią szybę przykryć specjalną matą, aby nie zaczynać dnia od skrobania.
Paweł Puzio