Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 września 2010 r.
19:46
Edytuj ten wpis

Janowice: Gmina zalewa jedno gospodarstwo, by ratować drugie?

Autor: Zdjęcie autora EWA PAJURO
0 10 A A

Zalane pole, zniszczone uprawy i trudności w opuszczeniu gospodarstwa – z takim problemami borykają się państwo Bąkowie z Janowic koło Mełgwi. Twierdzą, że za ich problemy odpowiada gmina, która ich zdaniem zalewa jedno pole, by ratować inne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pierwszy raz zalało nas w czerwcu. Pech chciał, że było to tuż przed weselem syna. Trwały przygotowania, było mnóstwo spraw do załatwienia, a droga, którą dojeżdżamy do szosy zmieniła się w jezioro – wspomina Stanisława Bąk.

Sądzili, że woda wsiąknie sama wsiąknie. Mieli też dużo spraw związanych z weselem, dlatego wtedy nie szukali pomocy. Ale woda szybko nie wsiąkła. – Zmarnowała się uprawa chmielu. W pole nie mogliśmy wjechać żadną maszyną – skarży się Jerzy Bąk. Ocenia straty na 10 tys. I na 5 tys. dlatego, że nie mógł dojeżdżać do pracy.

Drugi raz woda zalała pole pod koniec sierpnia. Państwo Bąkowie na pomoc wezwali strażaków. – Przyjechały cztery wozy z trzech jednostek. Wodę wypompowywaliśmy przez dwie godziny i nic nie ubyło. W końcu daliśmy sobie spokój. Stwierdziliśmy, że trzeba poczekać aż sama opadnie – tłumaczy Paweł Belniak z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Tyle, że jest już połowa września a rozlewisko przed domem państwa Bąków nadal robi imponujące wrażenie. Winą za zalanie gospodarze obarczają gminę Mełgiew. Tłumaczą, że woda wylała się na ich pole, po tym jak robotnik na zlecenie urzędników przekopał przepust pod szosą. Wtedy woda, która gromadziła się pod drugiej stronie, wylała się na ich uprawy.

Gospodarz mieszkający po drugiej stronie drogi przyznaje, że prosił gminę o pomoc, bo przez wodę nie może gospodarować.

– Mam dwa hektary nieużytków z powodu wody wodę. Zgłosiłem to do gminy. Kazali mi odnowić rów, którym kiedyś płynęła woda, a potem przyjechał robotnik i przekopał przepust pod szosą – mówi Janusz Gajos. – Ale woda niestety nadal stoi na moim polu – przyznaje gospodarz.

Jerzy Bąk nie rozumie takiego postępowania. – Jak można zalewać jednych kosztem drugich? I dlaczego nikt nas nie ostrzegł o pracach? – pyta zdenerwowany.

Urzędnicy z gminy wypowiadają się w tej sprawie niechętnie i tłumaczą, że to wszystko przez deszcz.
– Pole państwa Bąków znajduje się w obniżeniu i dlatego gromadzi się tam woda. Nie wiem nic o pracach nad przepustem pod szosą – mówi Edward Mateńko, sekretarz gminy Mełgiew. A zastępca wójta dodaje. – Takich opadów jak w tym roku nie było u nas od kilkudziesięciu lat. A ludzie zaorali rowy melioracyjne i stąd podtopienia – tłumaczy Ryszard Podlodowski.

Urzędnicy zapewniają jednak, że pomogą zalanym, kopiąc nowy rów melioracyjny.
Państwo Bąkowie domagają się też zwolnienia z podatku rolnego za pole, którego nie mogli uprawiać z powodu podtopienia. – Decyzję w tej sprawie podejmie wójt. W tej chwili jest na urlopie – tłumaczy sekretarz gminy.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomek / 24 września 2010 o 19:54
0
Powinien zająć się tym prokurator.
Avatar
Jurek / 24 września 2010 o 19:50
0
Człowieku wodę w piwnicy to mam od maja tutaj chodzi o wyjazd i dojazd do gospodarstwa a jeśli chodzi o zalane pola to pojęcia nie masz .I szkoda że się nie podpisałeś coś kłamiesz i to mocno. Wlaściciel zalanego gospodarstwa.
Avatar
Jurek / 24 września 2010 o 19:47
0
[quote name='jaa' date='24 wrzesień 2010 - 15:23 ' timestamp='1285334627' post='352066']
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do góry co grozi zagrzybieniem mieszkania oraz odpadaniem farby/tynku/gładzi...
[/quote]
[quote name='jaa' date='24 wrzesień 2010 - 15:23 ' timestamp='1285334627' post='352066']
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do gó... rozwiń
Avatar
jaa / 24 września 2010 o 15:23
0
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do góry co grozi zagrzybieniem mieszkania oraz odpadaniem farby/tynku/gładzi...
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]
czy ja powiedziałem że ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2010 o 21:55
0
Jeden robotnik przekopał przepust pod szosą? Hahaha. A może raczej udrożnił isniejący a nie wykopał nowy co?
Avatar
paweł / 23 września 2010 o 21:17
0
sprawe trzeba skierować do prokuratury z artykułu wynika że to sasiad zalał państwa bąków.
Avatar
strażak / 23 września 2010 o 21:11
0
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]

Posłuchaj:źle robisz! Wrzeszcz i to głośno!!! Może wodę wypompują i będzie po kłopocie.
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]

Posłuchaj:źle rob... rozwiń
Avatar
krismiszcz / 23 września 2010 o 20:55
0
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
Avatar
meł / 23 września 2010 o 20:47
0
skad ten Podlodowski takie teorie snuje, od jakich kilkudziesięciu lat?
Avatar
jaaa / 23 września 2010 o 20:26
0
tak tak , pole ważne , ale nikt nigdzie nie pisze o tym ,że w Emilianowie gmina Piaski każdy ma 0,5m wody w piwnicach, podkreślam każdy
Avatar
Tomek / 24 września 2010 o 19:54
0
Powinien zająć się tym prokurator.
Avatar
Jurek / 24 września 2010 o 19:50
0
Człowieku wodę w piwnicy to mam od maja tutaj chodzi o wyjazd i dojazd do gospodarstwa a jeśli chodzi o zalane pola to pojęcia nie masz .I szkoda że się nie podpisałeś coś kłamiesz i to mocno. Wlaściciel zalanego gospodarstwa.
Avatar
Jurek / 24 września 2010 o 19:47
0
[quote name='jaa' date='24 wrzesień 2010 - 15:23 ' timestamp='1285334627' post='352066']
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do góry co grozi zagrzybieniem mieszkania oraz odpadaniem farby/tynku/gładzi...
[/quote]
[quote name='jaa' date='24 wrzesień 2010 - 15:23 ' timestamp='1285334627' post='352066']
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do gó... rozwiń
Avatar
jaa / 24 września 2010 o 15:23
0
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]
czy ja powiedziałem że ja mam wodę w piwnicy??? czytaj uważnie ... po pierwsze byłem dzisiaj w tych janowicach, sprawa jest bardzo wyolbrzymiona, osobiście widziałem 3 pola zalane o łącznej powierzchni ok 0,5ha. a po drugie w tym emilianowie zalanych jest ok 10 bądź 15 pól. po trzecie ludzie nie zatrabiają na piwnicy, najczęściej stoi tam piec CO który rdzewieje w wodzie. do tego woda wsiąka w ściany i pnie sie do góry co grozi zagrzybieniem mieszkania oraz odpadaniem farby/tynku/gładzi...
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]
czy ja powiedziałem że ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2010 o 21:55
0
Jeden robotnik przekopał przepust pod szosą? Hahaha. A może raczej udrożnił isniejący a nie wykopał nowy co?
Avatar
paweł / 23 września 2010 o 21:17
0
sprawe trzeba skierować do prokuratury z artykułu wynika że to sasiad zalał państwa bąków.
Avatar
strażak / 23 września 2010 o 21:11
0
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]

Posłuchaj:źle robisz! Wrzeszcz i to głośno!!! Może wodę wypompują i będzie po kłopocie.
[quote name='krismiszcz' date='23 wrzesień 2010 - 20:55 ' timestamp='1285268129' post='351767']
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
[/quote]

Posłuchaj:źle rob... rozwiń
Avatar
krismiszcz / 23 września 2010 o 20:55
0
no i co z tego że masz 50cm wody w piwnicy? Ale zarabiasz na piwnicy? utrzymujesz swoją rodzine dzięki piwnicy? Ci ludzie żyją z tego pola, utrzymują swoje rodziny. To nie zabawa tylko ciężka praca, a przez głupote urzędasów tracisz wszystko.
Wybacz ale ja mam wode w piwnicy a oprócz tego w garażu kanał przekształcił się w krtyty basen i jakoś nie krzycze ;-)
Avatar
meł / 23 września 2010 o 20:47
0
skad ten Podlodowski takie teorie snuje, od jakich kilkudziesięciu lat?
Avatar
jaaa / 23 września 2010 o 20:26
0
tak tak , pole ważne , ale nikt nigdzie nie pisze o tym ,że w Emilianowie gmina Piaski każdy ma 0,5m wody w piwnicach, podkreślam każdy
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 0

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 8 1

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 4

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 36 16

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 32 10

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!