Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 lutego 2015 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Kościoły pustoszeją. Jest coraz mniej wierzących? Raport z woj. lubelskiego

1412 81 A A

Po śmierci Jana Pawła II liczba niewierzących młodych ludzi podwoiła się. Wzrasta też liczba osób, które nie uczestniczą w praktykach religijnych - wynika z najnowszych badań CBOS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wyniki naszych comiesięcznych badań potwierdzają, że śmierć papieża Polaka nie pozostała bez wpływu na wiarę i religijność jego rodaków - stwierdza Rafał Boguszewski z CBOS. - Od 2005 r. systematycznie przybywa osób określających się jako niewierzące oraz takich, które w ogóle nie uczestniczą w praktykach religijnych.

Regres

- Regres jest widoczny - przyznaje ks. kan. Piotr Kawałko, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja "na Czwartku” w Lublinie. - Spadek liczby wiernych jest zauważalny. Ale żadnych konkretnych liczb nie podam, bo kieruję parafią dopiero od roku.

Z sondażu CBOS wynika, że od 2005 roku liczba osób niewierzących podwoiła się (z 4 proc. do 8 proc.). Coraz więcej jest też tych, którzy w ogóle nie biorą udziału w praktykach religijnych (z 9 do 13 proc.)

- Od maja 2005 roku do października 2014 roku odsetek respondentów w swoim przekonaniu wierzących i stosujących się do wskazań Kościoła zmniejszył się z 66 do 39 proc. Znacząco przybyło natomiast tych, którzy twierdzą, że wierzą "na swój własny sposób” - z 32 do 52 proc. - czytamy w opracowaniu CBOS.

Młodzi ludzie

To tendencja najwyraźniej zauważalna w grupie młodych między 18 a 24 rokiem życia. Od 2005 roku liczba młodych, którzy określają się jako niewierzący, wzrosła ponad dwukrotnie (z 6 do 15 procent).

CBOS przepytał mieszkańców największych polskich miast (powyżej 500 tys.). W naszym regionie dane dotyczące niedzielnych praktyk Polaków co roku zbiera Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynika z nich, że w roku 2013 w diecezji lubelskiej w niedzielnej mszy uczestniczyło 39,7 proc. katolików (w 2003 r. było to 43 proc.). Komunię Świętą przyjęło zaś 19,3 proc. wiernych (10 lat wcześniej - 17 proc.).

- Odsetek uczniów, którzy nie chodzą na lekcje religii rośnie, ale nie jest to gwałtowny proces - mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie. - Są takie klasy, gdzie na zajęcia nie chodzi jedna czy dwie osoby, ale są też przypadki, że jest to 6 czy 10. Natomiast rezygnacje maturzystów z wyjazdu na pielgrzymkę na Jasną Górę zdarzają się sporadycznie. Jadą nawet ci, którzy nie chodzą na religię - dodaje.

Stowarzyszenia nie narzekają

Za to katolickie stowarzyszenia na brak zainteresowania nie narzekają. - Nie zmniejszyła się ani liczba członków, ani naszych oddziałów w parafiach. Jest wręcz przeciwnie. Co jakiś czas otwieramy nowe - mówi Monika Wójcicka z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

- Mniej osób jest zainteresowana wolontariatem, ale nie dlatego, że odchodzą od Kościoła, tylko z powodu niżu demograficznego - dodaje Wioleta Wysokińska z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Czytaj więcej o:

Komentarze 81

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Valdi / 20 marca 2015 o 13:07
0

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Będziesz się w piekle smarzył, sknero.

Avatar
norbi / 20 marca 2015 o 12:51
0

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Avatar
sąsiad z naprzeciwka / 20 marca 2015 o 10:10
0

Heh ! Akurat Cię tym razem Cię zasmucę, bo akurat nikt z mojej  rodziny nie należał do Partii. I jak Ci teraz w ryjku ? :lol:  Co tym razem wymyślisz przykościelna fioletowa wieprzowinko ?

Łżesz komuchu jak pies !!!  a wujek Stefan,staru NKWD-zista i pieprzony UBek.

Avatar
Andrzej l.61 / 20 marca 2015 o 09:24
0
"Kościoły pustoszeją. Jest coraz mniej wierzących?" Jest to nastepstwo wprowadzenia prawie obowiazkowego przedmiotu "Religia" w szkołach. W szkołach winno być religioznawstwo z etyką. Natomiast religia powinna być przy kosciołach. Wiary nie można nauczyć pracami domowymi.. Kościół domagając się nauki religii w szkołach doprowadził do stanu, że młodzi ludzie nie chcą chodzić do kościołów. Mam tego przykład w najbliższej rodzinie (moje dzieci i wnuki)...
Avatar
forum.janowlubelski.net / 4 marca 2015 o 14:03
0

Kościoły po desakralizacji

Kościoły po desakralizacji

rozwiń
Avatar
Hess / 2 marca 2015 o 15:53
0

Ma facet rację .

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

Tylko wtedy jak kopaczkę,komora i wszystkich z tej POlszewi się wypier doli.

Avatar
asd / 2 marca 2015 o 10:18
0

Jak można "uczestniczyć" w sakramentach, skoro ma je "udzielać" księżulek, który około godzinę wcześniej "dymał" ministranta przed mszą św. lub za około godzinę będzie swoją gosposię tymi samymi "rączkami" pieścił, którymi teraz ma Ci "udzielić" tegoż Sakramentu ??? To tak, jak by poświęcić święconą wodą np.krzesło elektryczne... Szczera modlitwa w domowym zaciszu na pewno jest milsza Bogu, niź wszelkie "sakramenty" udzielone przez niekompetentnego ("brudnego") księdza. Proste pytanie na koniec : czy chciał byś pójść na operację "robioną" brudnymi narzędziami ???

Sądzę, że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

Ma facet rację .

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

rozwiń
Avatar
Krzysiek / 2 marca 2015 o 08:41
0

Jak można "uczestniczyć" w sakramentach, skoro ma je "udzielać" księżulek, który około godzinę wcześniej "dymał" ministranta przed mszą św. lub za około godzinę będzie swoją gosposię tymi samymi "rączkami" pieścił, którymi teraz ma Ci "udzielić" tegoż Sakramentu ??? To tak, jak by poświęcić święconą wodą np.krzesło elektryczne... Szczera modlitwa w domowym zaciszu na pewno jest milsza Bogu, niź wszelkie "sakramenty" udzielone przez niekompetentnego ("brudnego") księdza. Proste pytanie na koniec : czy chciał byś pójść na operację "robioną" brudnymi narzędziami ???

Sądzę, że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 2 marca 2015 o 07:13
0

Heh ! Akurat Cię tym razem Cię zasmucę, bo akurat nikt z mojej  rodziny nie należał do Partii. I jak Ci teraz w ryjku ? :lol:  Co tym razem wymyślisz przykościelna fioletowa wieprzowinko ?

JUDE ???

Avatar
asd / 2 marca 2015 o 01:13
0

Cieszy mnie ten fakt że ludzie stopniowo mądrzeją i nie dają się oszukiwać .

Moim zdaniem religia to choroba słabych psychicznie ludzi ,coś w rodzaju urojeń w schizofreni .

Ciekawą rzeczą jest że gdy jedna osoba ma jakieś urojenia to określa się mianem choroby.

ale gdy jakieś urojenia  ma większa grupa osób to wtedy określa się to mianem religii.

Avatar
Valdi / 20 marca 2015 o 13:07
0

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Będziesz się w piekle smarzył, sknero.

Avatar
norbi / 20 marca 2015 o 12:51
0

chodze do kapucynow na poczekajke w lublinie, denerwuje mnie przesyt  ogloszen parafialnych o roznych ofiarach na rozne cele czesto 6-7 intencji,,,,i to glosi je proboszcz walemar,,,,co za duzo to niezdrowo,,proboszczu waldemarze,,,,czekam kiedy i czy beda ogloszenia bez wycigania reki po ofiary,,jak duzo intencji to nie daje nic,,,,

Avatar
sąsiad z naprzeciwka / 20 marca 2015 o 10:10
0

Heh ! Akurat Cię tym razem Cię zasmucę, bo akurat nikt z mojej  rodziny nie należał do Partii. I jak Ci teraz w ryjku ? :lol:  Co tym razem wymyślisz przykościelna fioletowa wieprzowinko ?

Łżesz komuchu jak pies !!!  a wujek Stefan,staru NKWD-zista i pieprzony UBek.

Avatar
Andrzej l.61 / 20 marca 2015 o 09:24
0
"Kościoły pustoszeją. Jest coraz mniej wierzących?" Jest to nastepstwo wprowadzenia prawie obowiazkowego przedmiotu "Religia" w szkołach. W szkołach winno być religioznawstwo z etyką. Natomiast religia powinna być przy kosciołach. Wiary nie można nauczyć pracami domowymi.. Kościół domagając się nauki religii w szkołach doprowadził do stanu, że młodzi ludzie nie chcą chodzić do kościołów. Mam tego przykład w najbliższej rodzinie (moje dzieci i wnuki)...
Avatar
forum.janowlubelski.net / 4 marca 2015 o 14:03
0

Kościoły po desakralizacji

Kościoły po desakralizacji

rozwiń
Avatar
Hess / 2 marca 2015 o 15:53
0

Ma facet rację .

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

Tylko wtedy jak kopaczkę,komora i wszystkich z tej POlszewi się wypier doli.

Avatar
asd / 2 marca 2015 o 10:18
0

Jak można "uczestniczyć" w sakramentach, skoro ma je "udzielać" księżulek, który około godzinę wcześniej "dymał" ministranta przed mszą św. lub za około godzinę będzie swoją gosposię tymi samymi "rączkami" pieścił, którymi teraz ma Ci "udzielić" tegoż Sakramentu ??? To tak, jak by poświęcić święconą wodą np.krzesło elektryczne... Szczera modlitwa w domowym zaciszu na pewno jest milsza Bogu, niź wszelkie "sakramenty" udzielone przez niekompetentnego ("brudnego") księdza. Proste pytanie na koniec : czy chciał byś pójść na operację "robioną" brudnymi narzędziami ???

Sądzę, że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

Ma facet rację .

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

Należy wprowadzić ponownie tzw .dziesięcinę  dla wyznawców ,np. z całego majątku wyznacy religijnego ,i wtedy zobaczymy ilu będzie takich co nadal będą dotować swoich religijnych góru.

rozwiń
Avatar
Krzysiek / 2 marca 2015 o 08:41
0

Jak można "uczestniczyć" w sakramentach, skoro ma je "udzielać" księżulek, który około godzinę wcześniej "dymał" ministranta przed mszą św. lub za około godzinę będzie swoją gosposię tymi samymi "rączkami" pieścił, którymi teraz ma Ci "udzielić" tegoż Sakramentu ??? To tak, jak by poświęcić święconą wodą np.krzesło elektryczne... Szczera modlitwa w domowym zaciszu na pewno jest milsza Bogu, niź wszelkie "sakramenty" udzielone przez niekompetentnego ("brudnego") księdza. Proste pytanie na koniec : czy chciał byś pójść na operację "robioną" brudnymi narzędziami ???

Sądzę, że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

że jesteś DURNIEM. Nie odróżniasz ułomności ludzi od świętości Boga.

rozwiń
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 2 marca 2015 o 07:13
0

Heh ! Akurat Cię tym razem Cię zasmucę, bo akurat nikt z mojej  rodziny nie należał do Partii. I jak Ci teraz w ryjku ? :lol:  Co tym razem wymyślisz przykościelna fioletowa wieprzowinko ?

JUDE ???

Avatar
asd / 2 marca 2015 o 01:13
0

Cieszy mnie ten fakt że ludzie stopniowo mądrzeją i nie dają się oszukiwać .

Moim zdaniem religia to choroba słabych psychicznie ludzi ,coś w rodzaju urojeń w schizofreni .

Ciekawą rzeczą jest że gdy jedna osoba ma jakieś urojenia to określa się mianem choroby.

ale gdy jakieś urojenia  ma większa grupa osób to wtedy określa się to mianem religii.

Zobacz wszystkie komentarze 81

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 0

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 0

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 0

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 0

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 0 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 10 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 1 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 3 4

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 2

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 37 21

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie i z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 6 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 9

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!