Coraz więcej zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Od początku roku w województwie lubelskim zanotowano 21 takich przypadków, podczas gdy w ubiegłym roku nie było ich wcale.
W tym roku w całym kraju zanotowano już 1909 zachorowań na WZWA. W ubiegłym roku było ich 29, więc wzrost jest ogromny. W naszym województwie w tym roku takich przypadków było już 21, podczas gdy w analogicznym okresie w ubiegłym roku nie mieliśmy ich w ogóle – informuje Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i dodaje: – Oficjalnie nie ogłoszono epidemii, nie mniej sytuacja jest poważna i wyczerpała jej znamiona.
Żółtaczkę pokarmową nazywaną też „chorobą brudnych rąk” wywołuje wirus HAV wydalany z kałem. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, m.in. poprzez spożycie skażonej wody lub żywności, bezpośredni kontakt z zakażonym czy stosunek seksualny (najczęściej dotyczy to homoseksualnych mężczyzn).
Do tej pory chorobę można było przywieźć z egzotycznych wyjazdów m.in. do Azji Wschodniej czy Afryki.
– Teraz musimy mieć świadomość, że można się nią zarazić także w Polsce. Najwięcej chorych jest w grupie mężczyzn żyjących z mężczyznami. Narażone są również osoby z ich otoczenia – zaznacza dyrektor Nikiel. – Dlatego zachęcamy do szczepień. W naszym województwie nie ma problemów z dostępem do szczepionek.
Pani dyrektor dodaje, że osoby zarażone są objęte specjalnym nadzorem epidemiologicznym. – Zalecamy osobom, które funkcjonują w ich otoczeniu, żeby się zbadały, zachęcamy do szczepień, przekazujemy informacje o chorobie i jej objawach – mówi Nikiel.
Objawy WZWA
U osób dorosłych częstym objawem zakażenia jest żółtaczka, której towarzyszą m.in. gorączka, brak apetytu, nudności, wymioty. Objawy te pojawiają się w ciągu 2-7 tygodni od momentu zakażenia. Osoby zakażone mogą zarażać nawet w ciągu 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia lub więcej po ich ustąpieniu.
Aby zapobiegać zakażeniu, należy przestrzegać zasad higieny, spożywać potrawy po obróbce termicznej, pić wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę (zwłaszcza podczas pobytu za granicą), chronić jedzenie przed owadami.