Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 stycznia 2010 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Mężczyzna o mało nie zamarzł we własnym domu

0 27 A A

Władysław Wawer z Wierzchowisk z trudem może ustać na nogach. Trzęsie się z zimna. W stojącym obok garnku zamarzła woda. – Pomóżcie mi – mówi cichym głosem. Jeszcze dziś trafił do szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Przecież tak nie można żyć – oburza się Henryk Samol, znajomy 68-latka. – Pomagamy ludziom w Afryce, a nie potrafimy u siebie.

Władysława Wawra odwiedził w niedzielę. Nie wytrzymał, gdy zobaczył w izbie zamarznięta wodę. W piecu palił się ogień, ale mróz i tak przenikał przez cienkie ścianki. Zadzwonił po policję. Przyjechał patrol. Ale dla Władysława Wawra nic się zmieniło. Noc z niedzieli na poniedziałek spędził u siebie w domu.

W Wierzchowiskach jesteśmy w poniedziałek tuż po południu. Staruszek zajmuje jedną izbę w 150-letniej chatce. Druga część stoi pusta.

W środku temperatura niemal taka, jak na zewnątrz. Przed kaflowym piecem stoi wiaderko z węglem i drewno. Ale pan Władysław nie może napalić, bo z trudem robi kilka kroków.

Trzęsie się z zimna, siedząc na tapczanie. W izbie nie ma prądu. – Prosiłem sąsiada, żeby pozwolił podciągnąć tu od siebie energię. Deklarowałem, że będę za nią płacił, ale nie chciał się zgodzić – mówi Henryk Samol.

W lecie staruszek kilka miesięcy leżał w szpitalu. Na płuca. Od jesieni jest coraz gorzej. – Pomóżcie mi – mówi cichym głosem. – Żeby przynajmniej ktoś przychodził do mnie i pomógł napalić w piecu.

Ale wiadomo, że w takich warunkach pan Władysław może już nie przeżyć następnej nocy. Jedziemy do burmistrza Bełżyc.

– Ten pan jest pod opieką naszej pomocy społecznej – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – Ale nie miałem informacji, że żyje w takich warunkach. Wyślę tam pracowników, żeby je sprawdzili.

Anna Adamczyk, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełżycach, uważa, że staruszek miał do tej pory wystarczającą pomoc. – Dostawał zasiłek, kupiliśmy mu węgiel, odwiedzał go nasz pracownik – mówi.

• Kiedy był u niego po raz ostatni? – pytamy.
– Na początku grudnia. Wtedy nie zgłaszał, że sobie nie radzi – dodaje kierownik.
Wczoraj po południu pracownik opieki odwiedził go ponownie. Wezwał pogotowie, które zabrało staruszka na izbę przyjęć szpitala w Bełżycach. Opieka społeczna deklaruje, ze umieści go w domu opieki.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~magda~ / 27 stycznia 2010 o 08:25
0
Moim zdaniem opieka w Bełżycach pracuje najlepiej w naszym powiecie , jak miałam problemy w Chodlu z załatwieniem sprawy to kierowniczka i pracownica socjalna mi dużo pomogły wszystko spokojnie wytłumaczyły , kiedyś jak mieszkałam w Bełżycach to do opieki mogłam się udać po pomoc a teraz w Chodlu to strach iść i tak samo jest w Borzechowie . W Bełżycach można zasiłek dostać i traktują jak człowieka a nie psa
Avatar
Jan / 27 stycznia 2010 o 02:19
0
Z Bełżyc napisał:
Opieka to powinna sie zabrac do roboty a nie kawke pić i po godzinach siedziec w nie wiadomym celu.

Masz racje jaka kierownik taki personel.Kierownik jest he he -polecam.
Avatar
Z Bełżyc / 26 stycznia 2010 o 18:23
0
Opieka to powinna sie zabrac do roboty a nie kawke pić i po godzinach siedziec w nie wiadomym celu.
Avatar
~gość~ / 26 stycznia 2010 o 15:46
0
Najlepiej nic nie robić , położyć się i czekać aż przyjedzie opieka i da z naszych podatków . a w lecie nikt nie jest zainteresowany pracą . Pracownicy opieki w Bełżycach są naprawdę profesjonalni nie odmawiają pomocy . Sprawy załatwiają szybko i z uśmiechem ,wiem bo składałem wniosek na becikowe i zostałem mile zaskoczony takim podejściem . Jak dostał zasiłek i węgiel to co jeszcze nianię może żeby butelkę potrzymała z wódką . bulwersuje mnie taka ochrona pijaków . A ja ojciec 3 miesięcznego niemowlaka mieszkam na stancji i pracuję gdzie mogę . A dla całej kadry opieki duże szacunek bo są kobitki super .
Najlepiej nic nie robić , położyć się i czekać aż przyjedzie opieka i da z naszych podatków . a w lecie nikt nie jest zainteresowany pracą . Pracownicy opieki w Bełżycach są naprawdę profesjonalni nie odmawiają pomocy . Sprawy załatwiają szybko i z uśmiechem ,wiem bo składałem wniosek na becikowe i zostałem mile zaskoczony takim podejściem . Jak dostał zasiłek i węgiel to co jeszcze nianię może żeby butelkę potrzymała z wódką . bulwersuje mnie taka ochrona pijaków . A ja ojciec 3 miesięcznego niemowlaka mieszkam na stancji i pracuję gdzie mo... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2010 o 13:08
0
Ten pan Wawer nie umie żyć inaczej.Większość pieniędzy z opieki przepija. Nie można winić za to opieki, ani ludzi sąsiadów. Jak ma parę groszy to ma wtedy kompanów. Jest kawalerem powinno mu wystarczyć.Należy takie osoby umieszczać w domach opieki.
Avatar
hm / 26 stycznia 2010 o 13:00
0
V1 napisał:
W POLSKIE LEPIEJ TRAKTUJE SIĘ PSY , KOTY W ZIMIE JAK LUDZI, A WAM MUNDROŁKI CH.UJ W D.UPE I TACZKE SZKŁA


proponuję najpierw popracować nad ortografią. Od siebie mogę dodać, że nie tylko w zimie w Polsce niektórzy ludzie jak np. ty są chamami i w ten sposób odzywają się do ludzi na ulicy, którzy zwracają się do nich o pomoc ("pan da na chleb") no, ale wtedy taki potrzebujący śmierdzi moczem i tanim alkoholem i już nie wygląda tak "smutno" jak na monitzorze. Płać podatki, będzie na pomoc (nie zawsze zasadną) dla potrzebujacych. Proste? Nie dla każdego.


proponuję najpierw popracować nad ortografią. Od siebie mogę dodać, że nie tylko w zimie w Polsce niektórzy ludzie jak np. ty są chamami i w ten sposób odzywają się do ludzi na ulicy, którzy zwracają się do nich o pomoc ("pan da na chleb") no, ale wtedy taki potrzebujący śmierdzi moczem i tanim alkoholem i już nie wygląda tak "smutno" jak na monitzorze. Płać podatki, będzie na pomoc (nie zawsze zasadną) dla potrzebujacych. Proste? Nie dla każdego. rozwiń
Avatar
~gość~ / 26 stycznia 2010 o 12:55
0
Wawer to pijak pracował u p. Samola w jego pensjonacie na czarno a teraz były pracodawca dzwoni po policję i opiekę . jak taki litościwy to niech go do siebie zabierze . U nas najlepsza ochrona jest dla nierobów i pijaków .
Avatar
V1 / 26 stycznia 2010 o 12:55
0
W POLSKIE LEPIEJ TRAKTUJE SIĘ PSY , KOTY W ZIMIE JAK LUDZI, A WAM MUNDROŁKI CH.UJ W D.UPE I TACZKE SZKŁA
Avatar
Gość / 26 stycznia 2010 o 12:32
0
"me" - jeden rozsądny głos !
Avatar
me / 26 stycznia 2010 o 12:16
0
z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że WIĘKSZOŚĆ ofiar mrozów to pijacy i nieroby! Dośc prawdopodobne, że w wypadku tego pana jest podobnie. Powinien dostać pomoc, owszem. Ale róbcie z niego "świętego postelnika"! Najlepiej, niech ci wszyscy, którzy wyrzekaja na "katolików" i "nieczułych bydlaków" niech spróbują wolontariatu w MONARZE czy jakimś osrodku pomocy społecznej. Szybko otworzą wam się oczy, kiedy zobaczycie owoce swojej pracy, kiedy "staruszek" któremu dostarczycie węgiel, nastepnego dnaia sprzeda go parę rozrzewających butelek wina a was przywita słowami, "głodny k***wa jestem, pomóż mi! od czego ch***u jesteś?"
Pomagajmy, ale nie idealizujmy tego o czym pojęcia nie mamy.
PS, ilu z was, "miłosiernych" wpadło na pomysł przelania kilkunastu złotych na konto GOPSu dla "pana Władysława"? Taką sprawę na ogół, można załawić telefonicznie i za pomocą internetu, nawet z domu nie trzeba się ruszać. Ale łatwiej popałać całkowicie darmowym świętym oburzeniem na znieczulicę "innych".
Pozdrawiam katolików i realistów!
z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że WIĘKSZOŚĆ ofiar mrozów to pijacy i nieroby! Dośc prawdopodobne, że w wypadku tego pana jest podobnie. Powinien dostać pomoc, owszem. Ale róbcie z niego "świętego postelnika"! Najlepiej, niech ci wszyscy, którzy wyrzekaja na "katolików" i "nieczułych bydlaków" niech spróbują wolontariatu w MONARZE czy jakimś osrodku pomocy społecznej. Szybko otworzą wam się oczy, kiedy zobaczycie owoce swojej pracy, kiedy "staruszek" któremu dostarczycie węgiel, nas... rozwiń
Avatar
~magda~ / 27 stycznia 2010 o 08:25
0
Moim zdaniem opieka w Bełżycach pracuje najlepiej w naszym powiecie , jak miałam problemy w Chodlu z załatwieniem sprawy to kierowniczka i pracownica socjalna mi dużo pomogły wszystko spokojnie wytłumaczyły , kiedyś jak mieszkałam w Bełżycach to do opieki mogłam się udać po pomoc a teraz w Chodlu to strach iść i tak samo jest w Borzechowie . W Bełżycach można zasiłek dostać i traktują jak człowieka a nie psa
Avatar
Jan / 27 stycznia 2010 o 02:19
0
Z Bełżyc napisał:
Opieka to powinna sie zabrac do roboty a nie kawke pić i po godzinach siedziec w nie wiadomym celu.

Masz racje jaka kierownik taki personel.Kierownik jest he he -polecam.
Avatar
Z Bełżyc / 26 stycznia 2010 o 18:23
0
Opieka to powinna sie zabrac do roboty a nie kawke pić i po godzinach siedziec w nie wiadomym celu.
Avatar
~gość~ / 26 stycznia 2010 o 15:46
0
Najlepiej nic nie robić , położyć się i czekać aż przyjedzie opieka i da z naszych podatków . a w lecie nikt nie jest zainteresowany pracą . Pracownicy opieki w Bełżycach są naprawdę profesjonalni nie odmawiają pomocy . Sprawy załatwiają szybko i z uśmiechem ,wiem bo składałem wniosek na becikowe i zostałem mile zaskoczony takim podejściem . Jak dostał zasiłek i węgiel to co jeszcze nianię może żeby butelkę potrzymała z wódką . bulwersuje mnie taka ochrona pijaków . A ja ojciec 3 miesięcznego niemowlaka mieszkam na stancji i pracuję gdzie mogę . A dla całej kadry opieki duże szacunek bo są kobitki super .
Najlepiej nic nie robić , położyć się i czekać aż przyjedzie opieka i da z naszych podatków . a w lecie nikt nie jest zainteresowany pracą . Pracownicy opieki w Bełżycach są naprawdę profesjonalni nie odmawiają pomocy . Sprawy załatwiają szybko i z uśmiechem ,wiem bo składałem wniosek na becikowe i zostałem mile zaskoczony takim podejściem . Jak dostał zasiłek i węgiel to co jeszcze nianię może żeby butelkę potrzymała z wódką . bulwersuje mnie taka ochrona pijaków . A ja ojciec 3 miesięcznego niemowlaka mieszkam na stancji i pracuję gdzie mo... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2010 o 13:08
0
Ten pan Wawer nie umie żyć inaczej.Większość pieniędzy z opieki przepija. Nie można winić za to opieki, ani ludzi sąsiadów. Jak ma parę groszy to ma wtedy kompanów. Jest kawalerem powinno mu wystarczyć.Należy takie osoby umieszczać w domach opieki.
Avatar
hm / 26 stycznia 2010 o 13:00
0
V1 napisał:
W POLSKIE LEPIEJ TRAKTUJE SIĘ PSY , KOTY W ZIMIE JAK LUDZI, A WAM MUNDROŁKI CH.UJ W D.UPE I TACZKE SZKŁA


proponuję najpierw popracować nad ortografią. Od siebie mogę dodać, że nie tylko w zimie w Polsce niektórzy ludzie jak np. ty są chamami i w ten sposób odzywają się do ludzi na ulicy, którzy zwracają się do nich o pomoc ("pan da na chleb") no, ale wtedy taki potrzebujący śmierdzi moczem i tanim alkoholem i już nie wygląda tak "smutno" jak na monitzorze. Płać podatki, będzie na pomoc (nie zawsze zasadną) dla potrzebujacych. Proste? Nie dla każdego.


proponuję najpierw popracować nad ortografią. Od siebie mogę dodać, że nie tylko w zimie w Polsce niektórzy ludzie jak np. ty są chamami i w ten sposób odzywają się do ludzi na ulicy, którzy zwracają się do nich o pomoc ("pan da na chleb") no, ale wtedy taki potrzebujący śmierdzi moczem i tanim alkoholem i już nie wygląda tak "smutno" jak na monitzorze. Płać podatki, będzie na pomoc (nie zawsze zasadną) dla potrzebujacych. Proste? Nie dla każdego. rozwiń
Avatar
~gość~ / 26 stycznia 2010 o 12:55
0
Wawer to pijak pracował u p. Samola w jego pensjonacie na czarno a teraz były pracodawca dzwoni po policję i opiekę . jak taki litościwy to niech go do siebie zabierze . U nas najlepsza ochrona jest dla nierobów i pijaków .
Avatar
V1 / 26 stycznia 2010 o 12:55
0
W POLSKIE LEPIEJ TRAKTUJE SIĘ PSY , KOTY W ZIMIE JAK LUDZI, A WAM MUNDROŁKI CH.UJ W D.UPE I TACZKE SZKŁA
Avatar
Gość / 26 stycznia 2010 o 12:32
0
"me" - jeden rozsądny głos !
Avatar
me / 26 stycznia 2010 o 12:16
0
z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że WIĘKSZOŚĆ ofiar mrozów to pijacy i nieroby! Dośc prawdopodobne, że w wypadku tego pana jest podobnie. Powinien dostać pomoc, owszem. Ale róbcie z niego "świętego postelnika"! Najlepiej, niech ci wszyscy, którzy wyrzekaja na "katolików" i "nieczułych bydlaków" niech spróbują wolontariatu w MONARZE czy jakimś osrodku pomocy społecznej. Szybko otworzą wam się oczy, kiedy zobaczycie owoce swojej pracy, kiedy "staruszek" któremu dostarczycie węgiel, nastepnego dnaia sprzeda go parę rozrzewających butelek wina a was przywita słowami, "głodny k***wa jestem, pomóż mi! od czego ch***u jesteś?"
Pomagajmy, ale nie idealizujmy tego o czym pojęcia nie mamy.
PS, ilu z was, "miłosiernych" wpadło na pomysł przelania kilkunastu złotych na konto GOPSu dla "pana Władysława"? Taką sprawę na ogół, można załawić telefonicznie i za pomocą internetu, nawet z domu nie trzeba się ruszać. Ale łatwiej popałać całkowicie darmowym świętym oburzeniem na znieczulicę "innych".
Pozdrawiam katolików i realistów!
z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że WIĘKSZOŚĆ ofiar mrozów to pijacy i nieroby! Dośc prawdopodobne, że w wypadku tego pana jest podobnie. Powinien dostać pomoc, owszem. Ale róbcie z niego "świętego postelnika"! Najlepiej, niech ci wszyscy, którzy wyrzekaja na "katolików" i "nieczułych bydlaków" niech spróbują wolontariatu w MONARZE czy jakimś osrodku pomocy społecznej. Szybko otworzą wam się oczy, kiedy zobaczycie owoce swojej pracy, kiedy "staruszek" któremu dostarczycie węgiel, nas... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 42 14

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 2

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 25 2

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 8 9

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 13 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 34 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 45 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce