Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 marca 2024 r.
14:40

Mój powiat, moje miasto. Zapraszamy na kongres samorządowy

Autor: Zdjęcie autora oprac. RAD

Za trzy tygodnie w wyborach zdecydujemy o przyszłości naszych małych ojczyzn. A już piątek będziemy rozmawiać o tym, dlaczego samorząd jest tak ważny i jak się zmienił w ciągu 25 lat od reformy administracyjnej w 1999 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku świętujemy 25 lat samorządu w Polsce.

– Samorząd zmienił się w tym sensie, że samorządowcy zdają sobie sprawę z tego, jak mogą wpłynąć na otoczenie. To była na pewno jedna z najważniejszych reform – tłumaczy dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – Zgodnie z zasadą pomocniczości to znaczy taką, że na tym poziomie lokalnym mieszkańcy i samorządowcy najlepiej wiedzą, jak wydawać te pieniądze i dzięki temu na przykład decyzje o tym, że należy zbudować jakieś lokalne przedszkole albo właśnie plac zabaw, podejmowane są przez samorządy.

Reforma administracyjna Polski zmieniła podział administracyjny naszego kraju. Jej głównym skutkiem było wprowadzenie trójstopniowej struktury podziału terytorialnego oraz utworzenie instytucji samorządu terytorialnego w powiatach i województwach. Weszła w życie 1 stycznia 1999 roku i stanowiła jedną z czterech reform rządu Jerzego Buzka.

Minione cztery lata to był niezwykle trudny okres: pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja. Jak te wydarzenia wpłynęły na samorząd?

– Myślę, że gdyby każdy z nas spojrzał na swoje plany z 2019 roku, tuż przed wybuchem pandemii, z dzisiejszej perspektywy, byłby zaskoczony, jak bardzo Covid wpłynął na naszą rzeczywistość i jak wiele naszych planów nie udało się przez to zrealizować, bo nagle zmieniły się priorytety – komentuje Krzysztof żuk, prezydent Lublina. – Dla Lublina takim priorytetem w czasie Covid stało się zaopiekowanie się wszystkimi mieszkankami i mieszkańcami, którzy potrzebowali pomocy. Przypomnę, że mieliśmy do czynienia z izolacją osób chorych, w tym osób mieszkających samotnie, którym trzeba było dostarczyć podstawowe produkty, podobnie jak osobom starszym, obawiającym się wychodzenia z domu. Wdrożyliśmy cały, kosztowny system skutecznej pomocy. Mieliśmy także do czynienia z ograniczeniem działalności przedsiębiorstw, instytucji i placówek, co wymagało od miasta wdrożenia działań pomocowych w postaci obniżania podatków i opłat. Chwilę później kolejnym takim ciosem stała się wojna i kryzys uchodźczy, z którym nasze miasto mierzyło się bardzo mocno. Stanęliśmy na wysokości zadania, ale również wielkim kosztem.

O samej reformie, o jej skutkach i wreszcie o wyzwaniach stojących przed polskim samorządem i samorządowcami, będą rozmawiać uczestnicy kongresu Mój powiat, moje miasto.

Wydarzenie zostało podzielone na cztery panele. Nie zabraknie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, lokalnych polityków, ekspertów, a przede wszystkim: samych samorządowców.

To doskonała okazja do spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość polskiego samorządu z innej perspektywy.

Rządy się zmieniają, a są te same wyzwania: zbyt dużo zadań zrzucanych jest na samorządy, a system finansów publicznych nie pokrywa ich kosztów należycie. Na pewno wszyscy też narzekają na nadmiar prawa. Ja obserwowałem przez wszystkie kadencje jak rosła sprawozdawczość. Teraz my w zasadzie niektóre rzeczy, to co miesiąc raportujemy. Ciągle nas zasypują kolejnymi rozwiązaniami i przepisami. Później okazuje się, że te wszystkie segmenty prawne są niezsynchronizowane. Tak nie powinno być – dodaje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika z 25-letnim stażem.

Kongres Mój powiat, moje miasto rozpocznie się 22 marca o godzinie 10.

Na spotkanie zapraszamy wszystkich samorządowców. Prosimy o potwierdzenie przybycia pod numerem 691 770 019

O 11.15 rozpocznie się I panel „Współpraca na linii samorządy – rząd”

Godzina 12 to początek II panelu: „20 lat w Unii Europejskiej, podsumowanie wykorzystania środków unijnych oraz programy wsparcia dla samorządów na najbliższe lata” (Anna Brzyska, szefowa Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi, Urząd Marszałkowski)

III panel, zaplanowany kwadrans przed 13 to „25 lat samorządów w Polsce: Osiągnięcia, Wyzwania i Perspektywy (dr Elżbieta Szulc UMCS)

O 13.30 rozpocznie się ostatni panel: „Demokracja Cyfrowa: Wykorzystanie AI w Procesach Partycypacyjnych” (Janusz Jabłoński, Prezes Zarządu berm.pl)

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo na portalu www.dziennikwschodni.pl i YouTube

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium