Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 marca 2016 r.
13:42

Nawet połowa kandydatów na strażaków-ochotników nie zalicza testów

0 16 A A

Nowych testów nie zalicza nawet połowa kandydatów na strażaków ochotników. Od pracy w OSP odstrasza też perspektywa płacenia za część kursu z własnej kieszeni. – Obawiam się, że system ratunkowy oparty na 53 tys. ochotnikach teraz padnie – przyznają dowódcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zasady obowiązują od początku roku. Władze lubelskiej OSP nie ukrywają, że mogą się one przyczynić do zmniejszenia liczby strażaków-ochotników.

– W tej chwili w województwie lubelskim jest 1761 jednostek OSP. W ich skład wchodzi ponad 53 tys. strażaków ochotników. To na nich oparty jest system ratunkowy, bo zawodowych strażaków na Lubelszczyźnie jest niewiele ponad 1500 – mówi Tadeusz Szyszko, dyrektor zarządu wykonawczego OW ZOSP RP województwa lubelskiego. – Obawiamy się, że ten system teraz padnie, bo stanowiących wzmocnienie dla PSP strażaków ochotników będzie ubywać.

Wszystko przez egzamin, którego wielu może nie zaliczyć. Podczas kursu podstawowego kandydaci na strażaków ochotników muszą przejść test wydolnościowy w komorze dymowej. Po pierwszych próbach okazało się, że zadania tego nie zalicza nawet 50-60 proc. egzaminowanych. – Przechodzi go tylko niewielka część – przyznaje Szyszko. – Kontakt z ogromnym zadymieniem przy jednoczesnym wysiłku fizycznym sprawia, że niektórzy nie dają rady.

Żeby dać im drugą szansę zdecydowano, że ochotnicy będą mogli zdawać tę część kursu w terminie poprawkowym. – Na ostatniej naradzie komendantów rzeczywiście mówiono o tym, że może się tak zdarzyć iż wielu strażaków ochotników tego testu nie zaliczy – przyznaje bryg. Michał Badach, z KW PSP w Lublinie. – Podkreślić jednak trzeba, że egzamin w komorze dymnej dla OSP i PSP jest dokładnie taki sam. Wszyscy strażacy muszą być fizycznie sprawni, żeby pomagać osobom w sytuacji zagrożenia życia.

– Jesteśmy wolontariuszami. Strażactwo jest naszą pasją i dodatkowym zajęciem – mówi jeden ze strażaków ochotników z Bełżyc, który właśnie zaczyna kurs. – Nie mamy czasu by dbać o formę w takim stopniu, jak robią to zawodowcy. Nie powinno się więc stawiać nam takich samych wymagań. Tym bardziej, że do pożarów domów jeździmy sporadycznie. Znacznie częściej pomagamy np. przy powodziach czy pożarach lasu.

Strażacy ochotnicy krytykują też to, że teraz za część szkolenia będą płacić sami. Zgodnie z nowymi wytycznymi to na nich lub na gminy spadnie obowiązek zapłacenia za obowiązkowy w trakcie szkolenia podstawowego kurs BHP (ok. 200 zł). – W wielu przypadkach będą musieli płacić z własnej kieszeni. To nie jest w porządku – uważa Szyszko.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 marca 2017 o 22:15
0
Niedopuszczenie do komory po zaliczeniu test sprawnościowego bo osoba na oko źle im wygląda to jest żenada. Znaleźli sie lekarze odoka.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 19:41
0
Tyle tych jednostek OSP ,że głowa boli . Ile jednak przedstawia jakąkolwiek wartość ? Większość służy do noszenia baldachimu nad proboszczem, straży przy grobie wielkanocnym i jako zdyscyplinowany elektorat PSL.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 17:05
0
Strażacy PSP zostaną niedługo sami i zobaczymy czy dadzą sobie radę jak nie będzie już spania po nocach tylko zapierdziel 24h bo OSP już nie będzie!!!!!
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:43
0
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc taką komore bo i to jest wysiłek i to jest sters. a doświadczenia nabywa sie w akcjach dowodca swojego strazaka doszkala najpierw puszcza go w mniejsze zadymienie zeby nabrał wprawy pozniej z czasem do poważnijszych.
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc t... rozwiń
Avatar
strażak / 19 marca 2016 o 08:28
0

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa młodych ludzi gotowych do działań ratowniczych to jest problem nie od dziś bo widzę że ta wypowiedź pachnie mi polityką a przecież taki program szkolenia został opracowany przez poprzednią ekipę wiem bo jestem strażakiem z ksrg i o tych problemach mówi się już od jakiegoś czasu pozdrawiam i zachęcam młodież do ćwiczeń fizycznych a nie w barze czy przy komputerze.

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa mło... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:41
0
I właśnie Pan Szyszko ma rację. To są ochotnicy, nie powinni być obciążani jakimikolwiek kosztami. Dana gmina czy też miasto lub powiat przystępując do KSRG powinno brać na siebie takie koszty a ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH działających na terenie RP powinien ich wspierać. A tak na marginesie to wiele jednostek należących do KSRG powinno być skoszarowanych 24 godziny na dobę, gdzie służbę powinno pełnić co najmniej jeden zastęp... Nad tym powinno się poważnie pomyśleć...
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:54
0
Wszystko do wymiany ,,,,,oprócz opon!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:29
0
Za kurs i egzamin powinni odpowiadać doświadczeni strażacy, a nie łajzy biurowe najczęściej po warszawce z chorymi ambicjami wszystko wyglądało by inaczej. OSP robi super robotę za free z zamiłowania nie za kasę. Jestem w PSP od wielu lat i wiem co piszę.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 16:07
0
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych ludzi którzy są przez nich ratowani.
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych... rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 15:47
0
a starownik był??eee??
Avatar
Gość / 7 marca 2017 o 22:15
0
Niedopuszczenie do komory po zaliczeniu test sprawnościowego bo osoba na oko źle im wygląda to jest żenada. Znaleźli sie lekarze odoka.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 19:41
0
Tyle tych jednostek OSP ,że głowa boli . Ile jednak przedstawia jakąkolwiek wartość ? Większość służy do noszenia baldachimu nad proboszczem, straży przy grobie wielkanocnym i jako zdyscyplinowany elektorat PSL.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 17:05
0
Strażacy PSP zostaną niedługo sami i zobaczymy czy dadzą sobie radę jak nie będzie już spania po nocach tylko zapierdziel 24h bo OSP już nie będzie!!!!!
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:43
0
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc taką komore bo i to jest wysiłek i to jest sters. a doświadczenia nabywa sie w akcjach dowodca swojego strazaka doszkala najpierw puszcza go w mniejsze zadymienie zeby nabrał wprawy pozniej z czasem do poważnijszych.
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc t... rozwiń
Avatar
strażak / 19 marca 2016 o 08:28
0

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa młodych ludzi gotowych do działań ratowniczych to jest problem nie od dziś bo widzę że ta wypowiedź pachnie mi polityką a przecież taki program szkolenia został opracowany przez poprzednią ekipę wiem bo jestem strażakiem z ksrg i o tych problemach mówi się już od jakiegoś czasu pozdrawiam i zachęcam młodież do ćwiczeń fizycznych a nie w barze czy przy komputerze.

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa mło... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:41
0
I właśnie Pan Szyszko ma rację. To są ochotnicy, nie powinni być obciążani jakimikolwiek kosztami. Dana gmina czy też miasto lub powiat przystępując do KSRG powinno brać na siebie takie koszty a ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH działających na terenie RP powinien ich wspierać. A tak na marginesie to wiele jednostek należących do KSRG powinno być skoszarowanych 24 godziny na dobę, gdzie służbę powinno pełnić co najmniej jeden zastęp... Nad tym powinno się poważnie pomyśleć...
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:54
0
Wszystko do wymiany ,,,,,oprócz opon!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:29
0
Za kurs i egzamin powinni odpowiadać doświadczeni strażacy, a nie łajzy biurowe najczęściej po warszawce z chorymi ambicjami wszystko wyglądało by inaczej. OSP robi super robotę za free z zamiłowania nie za kasę. Jestem w PSP od wielu lat i wiem co piszę.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 16:07
0
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych ludzi którzy są przez nich ratowani.
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych... rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 15:47
0
a starownik był??eee??
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!