Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 marca 2016 r.
13:42

Nawet połowa kandydatów na strażaków-ochotników nie zalicza testów

0 16 A A

Nowych testów nie zalicza nawet połowa kandydatów na strażaków ochotników. Od pracy w OSP odstrasza też perspektywa płacenia za część kursu z własnej kieszeni. – Obawiam się, że system ratunkowy oparty na 53 tys. ochotnikach teraz padnie – przyznają dowódcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe zasady obowiązują od początku roku. Władze lubelskiej OSP nie ukrywają, że mogą się one przyczynić do zmniejszenia liczby strażaków-ochotników.

– W tej chwili w województwie lubelskim jest 1761 jednostek OSP. W ich skład wchodzi ponad 53 tys. strażaków ochotników. To na nich oparty jest system ratunkowy, bo zawodowych strażaków na Lubelszczyźnie jest niewiele ponad 1500 – mówi Tadeusz Szyszko, dyrektor zarządu wykonawczego OW ZOSP RP województwa lubelskiego. – Obawiamy się, że ten system teraz padnie, bo stanowiących wzmocnienie dla PSP strażaków ochotników będzie ubywać.

Wszystko przez egzamin, którego wielu może nie zaliczyć. Podczas kursu podstawowego kandydaci na strażaków ochotników muszą przejść test wydolnościowy w komorze dymowej. Po pierwszych próbach okazało się, że zadania tego nie zalicza nawet 50-60 proc. egzaminowanych. – Przechodzi go tylko niewielka część – przyznaje Szyszko. – Kontakt z ogromnym zadymieniem przy jednoczesnym wysiłku fizycznym sprawia, że niektórzy nie dają rady.

Żeby dać im drugą szansę zdecydowano, że ochotnicy będą mogli zdawać tę część kursu w terminie poprawkowym. – Na ostatniej naradzie komendantów rzeczywiście mówiono o tym, że może się tak zdarzyć iż wielu strażaków ochotników tego testu nie zaliczy – przyznaje bryg. Michał Badach, z KW PSP w Lublinie. – Podkreślić jednak trzeba, że egzamin w komorze dymnej dla OSP i PSP jest dokładnie taki sam. Wszyscy strażacy muszą być fizycznie sprawni, żeby pomagać osobom w sytuacji zagrożenia życia.

– Jesteśmy wolontariuszami. Strażactwo jest naszą pasją i dodatkowym zajęciem – mówi jeden ze strażaków ochotników z Bełżyc, który właśnie zaczyna kurs. – Nie mamy czasu by dbać o formę w takim stopniu, jak robią to zawodowcy. Nie powinno się więc stawiać nam takich samych wymagań. Tym bardziej, że do pożarów domów jeździmy sporadycznie. Znacznie częściej pomagamy np. przy powodziach czy pożarach lasu.

Strażacy ochotnicy krytykują też to, że teraz za część szkolenia będą płacić sami. Zgodnie z nowymi wytycznymi to na nich lub na gminy spadnie obowiązek zapłacenia za obowiązkowy w trakcie szkolenia podstawowego kurs BHP (ok. 200 zł). – W wielu przypadkach będą musieli płacić z własnej kieszeni. To nie jest w porządku – uważa Szyszko.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 marca 2017 o 22:15
0
Niedopuszczenie do komory po zaliczeniu test sprawnościowego bo osoba na oko źle im wygląda to jest żenada. Znaleźli sie lekarze odoka.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 19:41
0
Tyle tych jednostek OSP ,że głowa boli . Ile jednak przedstawia jakąkolwiek wartość ? Większość służy do noszenia baldachimu nad proboszczem, straży przy grobie wielkanocnym i jako zdyscyplinowany elektorat PSL.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 17:05
0
Strażacy PSP zostaną niedługo sami i zobaczymy czy dadzą sobie radę jak nie będzie już spania po nocach tylko zapierdziel 24h bo OSP już nie będzie!!!!!
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:43
0
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc taką komore bo i to jest wysiłek i to jest sters. a doświadczenia nabywa sie w akcjach dowodca swojego strazaka doszkala najpierw puszcza go w mniejsze zadymienie zeby nabrał wprawy pozniej z czasem do poważnijszych.
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc t... rozwiń
Avatar
strażak / 19 marca 2016 o 08:28
0

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa młodych ludzi gotowych do działań ratowniczych to jest problem nie od dziś bo widzę że ta wypowiedź pachnie mi polityką a przecież taki program szkolenia został opracowany przez poprzednią ekipę wiem bo jestem strażakiem z ksrg i o tych problemach mówi się już od jakiegoś czasu pozdrawiam i zachęcam młodież do ćwiczeń fizycznych a nie w barze czy przy komputerze.

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa mło... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:41
0
I właśnie Pan Szyszko ma rację. To są ochotnicy, nie powinni być obciążani jakimikolwiek kosztami. Dana gmina czy też miasto lub powiat przystępując do KSRG powinno brać na siebie takie koszty a ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH działających na terenie RP powinien ich wspierać. A tak na marginesie to wiele jednostek należących do KSRG powinno być skoszarowanych 24 godziny na dobę, gdzie służbę powinno pełnić co najmniej jeden zastęp... Nad tym powinno się poważnie pomyśleć...
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:54
0
Wszystko do wymiany ,,,,,oprócz opon!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:29
0
Za kurs i egzamin powinni odpowiadać doświadczeni strażacy, a nie łajzy biurowe najczęściej po warszawce z chorymi ambicjami wszystko wyglądało by inaczej. OSP robi super robotę za free z zamiłowania nie za kasę. Jestem w PSP od wielu lat i wiem co piszę.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 16:07
0
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych ludzi którzy są przez nich ratowani.
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych... rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 15:47
0
a starownik był??eee??
Avatar
Gość / 7 marca 2017 o 22:15
0
Niedopuszczenie do komory po zaliczeniu test sprawnościowego bo osoba na oko źle im wygląda to jest żenada. Znaleźli sie lekarze odoka.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 19:41
0
Tyle tych jednostek OSP ,że głowa boli . Ile jednak przedstawia jakąkolwiek wartość ? Większość służy do noszenia baldachimu nad proboszczem, straży przy grobie wielkanocnym i jako zdyscyplinowany elektorat PSL.
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 17:05
0
Strażacy PSP zostaną niedługo sami i zobaczymy czy dadzą sobie radę jak nie będzie już spania po nocach tylko zapierdziel 24h bo OSP już nie będzie!!!!!
Avatar
Gość / 19 marca 2016 o 09:43
0
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc taką komore bo i to jest wysiłek i to jest sters. a doświadczenia nabywa sie w akcjach dowodca swojego strazaka doszkala najpierw puszcza go w mniejsze zadymienie zeby nabrał wprawy pozniej z czasem do poważnijszych.
a wiec tak. pamietajcie że to dotyczy się osób któzy chcą zostać strażakami ochotnikami. a wiec niekiedy to są osoby mające po 40 lat wiec któży nigdy nie mieli na sobie aparatu powietrznbego wiec jesli założy go pierwszy raz to jest dla niego wielki stres.... tak wiem zaraz napiszecie ze strażak PSP też tak samo ma itp... ale strażak dostajacy sie do PSP ma juz jakies doswiadczenie bo musi miec ukonczony kurs podstawowy OSP. Wiec panowie chcacy ukonczyc kurs podstawowy OSP mający juz swój wiek nie dziwie sie im ze trudno jest im zaliczyc t... rozwiń
Avatar
strażak / 19 marca 2016 o 08:28
0

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa młodych ludzi gotowych do działań ratowniczych to jest problem nie od dziś bo widzę że ta wypowiedź pachnie mi polityką a przecież taki program szkolenia został opracowany przez poprzednią ekipę wiem bo jestem strażakiem z ksrg i o tych problemach mówi się już od jakiegoś czasu pozdrawiam i zachęcam młodież do ćwiczeń fizycznych a nie w barze czy przy komputerze.

zaliczenie komory dymowej było od dawna warunkiem ukończenia kursu podstawowego więc w czym problem niestety by brać udział w akcji ratowniczej trzeba posiadać odpowiednią sprawność fizyczną by przypadkiem to strażakowi ratownikowi nie trzeba było udzielać pomocy w pierwszej kolejności a to byłoby chyba trochę nie poważnie. statut osp określa zadania jednostek jakie mogą realizować i nie każdy musi brać udziału w działaniach ratowniczych są różne inne formy działalności osp dla tych co się nie nadają do działań ratowniczych.A że ubywa mło... rozwiń

Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 21:41
0
I właśnie Pan Szyszko ma rację. To są ochotnicy, nie powinni być obciążani jakimikolwiek kosztami. Dana gmina czy też miasto lub powiat przystępując do KSRG powinno brać na siebie takie koszty a ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH działających na terenie RP powinien ich wspierać. A tak na marginesie to wiele jednostek należących do KSRG powinno być skoszarowanych 24 godziny na dobę, gdzie służbę powinno pełnić co najmniej jeden zastęp... Nad tym powinno się poważnie pomyśleć...
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:54
0
Wszystko do wymiany ,,,,,oprócz opon!
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 19:29
0
Za kurs i egzamin powinni odpowiadać doświadczeni strażacy, a nie łajzy biurowe najczęściej po warszawce z chorymi ambicjami wszystko wyglądało by inaczej. OSP robi super robotę za free z zamiłowania nie za kasę. Jestem w PSP od wielu lat i wiem co piszę.
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 16:07
0
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych ludzi którzy są przez nich ratowani.
Oczywiście że kurs podstawowy oraz inne takie jak kpp powinien przejść każdy strażak ochotnik a w szczególności strażacy z KSRG, jeśli nie daję rady fizycznie to ma dwa wyjścia albo zrezygnuję albo poprawi swą formę fizyczną i przystąpi jeszcze raz do danego kursu. Owszem praktyka i doświadczenie jest bardzo ważne ale co się stanie jeśli taki ochotnik będzie w sytuacji gdzie siła i wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna będą potrzebne do uratowania życia lub mienia. To wszystko jest dla dobra strażaków ale jeszcze bardziej potrzebne dla tych... rozwiń
Avatar
Gość / 18 marca 2016 o 15:47
0
a starownik był??eee??
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.