Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2014 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Niemce: Powstanie pierwszy publiczny żłobek w gminie wiejskiej w naszym regionie

0 5 A A

W Niemcach powstanie pierwszy publiczny żłobek. Wśród gmin wiejskich w Lubelskiem taka placówka to ewenement. Gmina rozstrzygnęła już przetarg na remont budynku gdzie będą przebywać maluchy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Będziemy jedną z nielicznych gmin z publicznym żłobkiem - przyznaje Iwona Pulińska, zastępca wójta gminy Niemce. - Myślę, że będzie duże zainteresowanie ze strony rodziców dzieci.

Żłobek w Niemcach powstanie w dawnym przedszkolu, które już w ubiegłym roku z ul. Lubelskiej przeniosło się do nowego budynku przy ul. Różanej. Dawne miejsce gdzie bawiły się przedszkolaki zostanie dostosowane do potrzeb mniejszych dzieci. Urząd gminy wyłonił już wykonawcę, który przeprowadzi zaplanowane prace adaptacyjne.

- W poniedziałek spotkamy się z wykonawcą - zapowiada zastępca wójta. - Chcemy, aby prace w budynku gdzie będzie mieścić się żłobek jak najszybciej się zaczęły.

Prace remontowe mają potrwać do końca listopada. W żłobku ma przebywać ok. 50 dzieci w wieku do 3 lat. Jak czytamy w dokumentach przetargowych w żłobku ma pracować 8-10 osób. Będzie też zatrudniona pielęgniarka lub położna. - W żłobku zapewnione będzie wyżywienie przebywającym w nim dzieciom wraz z możliwością higienicznego spożywania posiłków - czytamy w dokumentach przetargowych - a posiłki będą pochodzić z cateringu przygotowywane w warunkach zgodnych z obowiązującymi przepisami i normami.

Sprawdziliśmy czy w innych podlubelskich gminach funkcjonują publiczne żłobki. - Nie mamy takiej placówki i nic mi na temat takiego zapotrzebowania nie wiadomo - mówi Zbigniew Samoń, wójt gminy Jastków. - Niemce mają lokalowe możliwości. U nas nie ma publicznych przedszkoli, działają tylko prywatne.

Podobnie jest w gminie Konopnica. - Zachęcałem przedsiębiorców aby zakładali takie placówki i takie miejsca powstały na terenie gminy - 5 przedszkoli prywatnych, jeden prywatny żłobek i jednak szkoła - wylicza Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. - Z kolei oddziały przedszkolne prowadzimy w pięciu szkołach - wylicza.

W gminie Głusk takie oddziały przedszkolne także funkcjonują. - Ani publicznego żłobka ani przedszkola nie prowadzimy - mówi Urszula Paździor, zastępca wójt gminy Głusk.

- Nie przypominam sobie aby na terenie jakiejkolwiek gminy funkcjonował publiczny żłobek - przypuszcza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. - Nad tymi placówkami nie mamy jednak nadzoru. O planach uruchomienia żłobka w Niemcach wiem od wójt tej gminy.

Jego zdaniem wszędzie gdzie jest zapotrzebowanie na takie miejsca żłobki powinny powstawać. Kurator zauważa inną tendencję. - Są tworzone oddziały żłobkowe w przedszkolach, zwłaszcza teraz, kiedy 6-latki idą do szkoły - dodaje Babisz.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 r. o 13:23
0

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

rozwiń
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 r. o 13:17
0

To nie ewenement, to żenada, że w tak dużej gminie, nie ma takiej instytucji jak żłobek. Zresztą jest nowe przedszkole do którego też ciężko się wszystkim dostać. Jeśli dziecko ma być z matką do 3ciego roku życia, jak tu najmądrzejsza w świecie mamusia uważa, to ja poproszę co miesiąc moją wypłatę i z największą radością będę z dzieckiem siedziała, bo teraz na taką przyjemność mnie nie stać. Podobnie jak nie stać mnie, aby oddać połowę pensji na opiekunkę i musimy dręczyć na przemian obie babcie. 

Avatar
Młoda Mama / 11 sierpnia 2014 r. o 13:56
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

rozwiń
Avatar
ja / 11 sierpnia 2014 r. o 09:38
0

Tak? Nie ma sensu? A co mam zrobić z dzieckiem jak musze wrócić do pracy? Nie mam w okolicy żadnej z babć, a o opiekunkę wcale nie jest łatwo na wsi... Jakieś propozycje oprócz żłobka?

Avatar
gość / 11 sierpnia 2014 r. o 06:19
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 r. o 13:23
0

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

rozwiń
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 r. o 13:17
0

To nie ewenement, to żenada, że w tak dużej gminie, nie ma takiej instytucji jak żłobek. Zresztą jest nowe przedszkole do którego też ciężko się wszystkim dostać. Jeśli dziecko ma być z matką do 3ciego roku życia, jak tu najmądrzejsza w świecie mamusia uważa, to ja poproszę co miesiąc moją wypłatę i z największą radością będę z dzieckiem siedziała, bo teraz na taką przyjemność mnie nie stać. Podobnie jak nie stać mnie, aby oddać połowę pensji na opiekunkę i musimy dręczyć na przemian obie babcie. 

Avatar
Młoda Mama / 11 sierpnia 2014 r. o 13:56
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

rozwiń
Avatar
ja / 11 sierpnia 2014 r. o 09:38
0

Tak? Nie ma sensu? A co mam zrobić z dzieckiem jak musze wrócić do pracy? Nie mam w okolicy żadnej z babć, a o opiekunkę wcale nie jest łatwo na wsi... Jakieś propozycje oprócz żłobka?

Avatar
gość / 11 sierpnia 2014 r. o 06:19
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – piszą rektorzy polskich uczelni. I wyrażają oburzenie niedawnymi słowami ministra Przemysława Czarnka.

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

W ostatnim tygodniu zakończyły się prace przy malowaniu dwóch puławskich murali.

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Obywatelska inicjatywa w sprawie uchylenia w Białej Podlaskiej Samorządowej Karty Praw Rodzin trafiła już do biura radnych. Autorzy projektu zebrali ponad 350 podpisów. – Niedopuszczalne jest, by osoby o innej orientacji seksualnej, (…) czuły strach, brak akceptacji czy były szykanowane tylko z tego powodu, że kochają niezgodnie z oczekiwaniami innych – podkreślają wnioskodawcy.

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. W Chełmie, mającym groby bliskich na cmentarzu komunalnym pomogą miejscy pracownicy. Z kolei w Świdniku znicz na każdym grobie, na którym nie będzie światełka, zapalą pracownicy miejskiej spółki.

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

– To widmo bankructwa wielu gospodarstw indywidulanych – ostrzega Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego i rolnik. Radni jednomyślnie poparli apel do rządu w sprawie odrzucenia w całości projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Dzisiejszego wieczoru policjanci zauważają wzmożony ruch w okolicach największych lubelskich nekropolii – informuje kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]
galeria

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 wydłuży się o kolejne 63 kilometry. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na pierwszy odcinek pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina
Magazyn

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina

Zacząłem jeździć bardziej agresywnie oraz lepiej zapoznałem się z ustawianiem samochodu. – Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina.

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK
5 listopada 2020, 20:00

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK

W czwartek, 5 listopada o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu zespołu Janusza Szroma.

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ponad 27 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na prace związane z powstaniem tymczasowego szpitala w Targach Lublin. Miejsce do leczenia pacjentów z koronawirusem z nawet 480 łóżkami może być gotowe w ciągu trzech tygodni.

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"
Zdjęcia
galeria
film

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu
Zapis relacji na żywo
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

Dziś kolejny dzień protestów kobiet w Lublinie. Jeden z nich organizują kierowcy.

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Fundacja pro-life chce wyrzucać ze studiów uczestniczących w protestach studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zapewnia, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!