Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 sierpnia 2014 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Niemce: Powstanie pierwszy publiczny żłobek w gminie wiejskiej w naszym regionie

38 5 A A

W Niemcach powstanie pierwszy publiczny żłobek. Wśród gmin wiejskich w Lubelskiem taka placówka to ewenement. Gmina rozstrzygnęła już przetarg na remont budynku gdzie będą przebywać maluchy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Będziemy jedną z nielicznych gmin z publicznym żłobkiem - przyznaje Iwona Pulińska, zastępca wójta gminy Niemce. - Myślę, że będzie duże zainteresowanie ze strony rodziców dzieci.

Żłobek w Niemcach powstanie w dawnym przedszkolu, które już w ubiegłym roku z ul. Lubelskiej przeniosło się do nowego budynku przy ul. Różanej. Dawne miejsce gdzie bawiły się przedszkolaki zostanie dostosowane do potrzeb mniejszych dzieci. Urząd gminy wyłonił już wykonawcę, który przeprowadzi zaplanowane prace adaptacyjne.

- W poniedziałek spotkamy się z wykonawcą - zapowiada zastępca wójta. - Chcemy, aby prace w budynku gdzie będzie mieścić się żłobek jak najszybciej się zaczęły.

Prace remontowe mają potrwać do końca listopada. W żłobku ma przebywać ok. 50 dzieci w wieku do 3 lat. Jak czytamy w dokumentach przetargowych w żłobku ma pracować 8-10 osób. Będzie też zatrudniona pielęgniarka lub położna. - W żłobku zapewnione będzie wyżywienie przebywającym w nim dzieciom wraz z możliwością higienicznego spożywania posiłków - czytamy w dokumentach przetargowych - a posiłki będą pochodzić z cateringu przygotowywane w warunkach zgodnych z obowiązującymi przepisami i normami.

Sprawdziliśmy czy w innych podlubelskich gminach funkcjonują publiczne żłobki. - Nie mamy takiej placówki i nic mi na temat takiego zapotrzebowania nie wiadomo - mówi Zbigniew Samoń, wójt gminy Jastków. - Niemce mają lokalowe możliwości. U nas nie ma publicznych przedszkoli, działają tylko prywatne.

Podobnie jest w gminie Konopnica. - Zachęcałem przedsiębiorców aby zakładali takie placówki i takie miejsca powstały na terenie gminy - 5 przedszkoli prywatnych, jeden prywatny żłobek i jednak szkoła - wylicza Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. - Z kolei oddziały przedszkolne prowadzimy w pięciu szkołach - wylicza.

W gminie Głusk takie oddziały przedszkolne także funkcjonują. - Ani publicznego żłobka ani przedszkola nie prowadzimy - mówi Urszula Paździor, zastępca wójt gminy Głusk.

- Nie przypominam sobie aby na terenie jakiejkolwiek gminy funkcjonował publiczny żłobek - przypuszcza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. - Nad tymi placówkami nie mamy jednak nadzoru. O planach uruchomienia żłobka w Niemcach wiem od wójt tej gminy.

Jego zdaniem wszędzie gdzie jest zapotrzebowanie na takie miejsca żłobki powinny powstawać. Kurator zauważa inną tendencję. - Są tworzone oddziały żłobkowe w przedszkolach, zwłaszcza teraz, kiedy 6-latki idą do szkoły - dodaje Babisz.
Czytaj więcej o:

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 o 13:23
0

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

rozwiń
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 o 13:17
0

To nie ewenement, to żenada, że w tak dużej gminie, nie ma takiej instytucji jak żłobek. Zresztą jest nowe przedszkole do którego też ciężko się wszystkim dostać. Jeśli dziecko ma być z matką do 3ciego roku życia, jak tu najmądrzejsza w świecie mamusia uważa, to ja poproszę co miesiąc moją wypłatę i z największą radością będę z dzieckiem siedziała, bo teraz na taką przyjemność mnie nie stać. Podobnie jak nie stać mnie, aby oddać połowę pensji na opiekunkę i musimy dręczyć na przemian obie babcie. 

Avatar
Młoda Mama / 11 sierpnia 2014 o 13:56
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

rozwiń
Avatar
ja / 11 sierpnia 2014 o 09:38
0

Tak? Nie ma sensu? A co mam zrobić z dzieckiem jak musze wrócić do pracy? Nie mam w okolicy żadnej z babć, a o opiekunkę wcale nie jest łatwo na wsi... Jakieś propozycje oprócz żłobka?

Avatar
gość / 11 sierpnia 2014 o 06:19
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 o 13:23
0

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

Ja się nawet na roczny nie załapałam. Klub Malucha jak się orientowałam to 600-700zł/m-c za 5 godzin opieki dziennie, a co z pozostałymi godzinami kiedy jestem w pracy? Jeszcze kilka stówek i mam opiekunkę na pełne 9godzin, bez dowożenia dziecka. Jak mnie takie przemądrzałe baby irytują - gówno się zna, ale będzie tu prawiła teoretyczne morały, bo o życiu przeciętnego człowieka nie ma zielonego pojęcia

rozwiń
Avatar
mieszkanka Niemiec / 24 sierpnia 2014 o 13:17
0

To nie ewenement, to żenada, że w tak dużej gminie, nie ma takiej instytucji jak żłobek. Zresztą jest nowe przedszkole do którego też ciężko się wszystkim dostać. Jeśli dziecko ma być z matką do 3ciego roku życia, jak tu najmądrzejsza w świecie mamusia uważa, to ja poproszę co miesiąc moją wypłatę i z największą radością będę z dzieckiem siedziała, bo teraz na taką przyjemność mnie nie stać. Podobnie jak nie stać mnie, aby oddać połowę pensji na opiekunkę i musimy dręczyć na przemian obie babcie. 

Avatar
Młoda Mama / 11 sierpnia 2014 o 13:56
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

Czyli po skończeniu urlopu macierzyńskiego (1 rok) mamy mają zostać na BEZPŁATNYM wychowawczym przez 2 lata, a dzieci powinny zaszyć sobie żołądki i pozbyć się wszystkich innych potrzeb? Opiekunka kosztuje, a klub malucha to kilka godzin opieki tylko. A przecież ktoś będzie musiał pracować na Twoją emeryturę i to chyba moje dzieci?

rozwiń
Avatar
ja / 11 sierpnia 2014 o 09:38
0

Tak? Nie ma sensu? A co mam zrobić z dzieckiem jak musze wrócić do pracy? Nie mam w okolicy żadnej z babć, a o opiekunkę wcale nie jest łatwo na wsi... Jakieś propozycje oprócz żłobka?

Avatar
gość / 11 sierpnia 2014 o 06:19
0

Mam wątpliwości co do sensu tworzenia takiej placówki, szczególnie w gminie wiejskiej. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być przy mamie. Są wyjątkowe sytuacje, ale w takich przypadkach dla maluszków znacznie lepszym rozwiązaniem są opiekunki albo kluby dziecięce (tu gmina teraz też może podejmować działania). Wiele gmin tworzy w przedszkolach grupy dla dzieci w wieku od 2 lat i to chyba jest sensowniejsze niż żłobek.

Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 9

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 466 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!