W Niemcach powstanie pierwszy publiczny żłobek. Wśród gmin wiejskich w Lubelskiem taka placówka to ewenement. Gmina rozstrzygnęła już przetarg na remont budynku gdzie będą przebywać maluchy
Żłobek w Niemcach powstanie w dawnym przedszkolu, które już w ubiegłym roku z ul. Lubelskiej przeniosło się do nowego budynku przy ul. Różanej. Dawne miejsce gdzie bawiły się przedszkolaki zostanie dostosowane do potrzeb mniejszych dzieci. Urząd gminy wyłonił już wykonawcę, który przeprowadzi zaplanowane prace adaptacyjne.
- W poniedziałek spotkamy się z wykonawcą - zapowiada zastępca wójta. - Chcemy, aby prace w budynku gdzie będzie mieścić się żłobek jak najszybciej się zaczęły.
Prace remontowe mają potrwać do końca listopada. W żłobku ma przebywać ok. 50 dzieci w wieku do 3 lat. Jak czytamy w dokumentach przetargowych w żłobku ma pracować 8-10 osób. Będzie też zatrudniona pielęgniarka lub położna. - W żłobku zapewnione będzie wyżywienie przebywającym w nim dzieciom wraz z możliwością higienicznego spożywania posiłków - czytamy w dokumentach przetargowych - a posiłki będą pochodzić z cateringu przygotowywane w warunkach zgodnych z obowiązującymi przepisami i normami.
Sprawdziliśmy czy w innych podlubelskich gminach funkcjonują publiczne żłobki. - Nie mamy takiej placówki i nic mi na temat takiego zapotrzebowania nie wiadomo - mówi Zbigniew Samoń, wójt gminy Jastków. - Niemce mają lokalowe możliwości. U nas nie ma publicznych przedszkoli, działają tylko prywatne.
Podobnie jest w gminie Konopnica. - Zachęcałem przedsiębiorców aby zakładali takie placówki i takie miejsca powstały na terenie gminy - 5 przedszkoli prywatnych, jeden prywatny żłobek i jednak szkoła - wylicza Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. - Z kolei oddziały przedszkolne prowadzimy w pięciu szkołach - wylicza.
W gminie Głusk takie oddziały przedszkolne także funkcjonują. - Ani publicznego żłobka ani przedszkola nie prowadzimy - mówi Urszula Paździor, zastępca wójt gminy Głusk.
- Nie przypominam sobie aby na terenie jakiejkolwiek gminy funkcjonował publiczny żłobek - przypuszcza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. - Nad tymi placówkami nie mamy jednak nadzoru. O planach uruchomienia żłobka w Niemcach wiem od wójt tej gminy.
Jego zdaniem wszędzie gdzie jest zapotrzebowanie na takie miejsca żłobki powinny powstawać. Kurator zauważa inną tendencję. - Są tworzone oddziały żłobkowe w przedszkolach, zwłaszcza teraz, kiedy 6-latki idą do szkoły - dodaje Babisz.