Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 grudnia 2010 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Nowy dowód osobisty w 2011 - bez rysopisu, ale z czipem i przez Internet

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 22 A A

To będzie rewolucja. Wniosek o dowód będziemy mogli składać w dowolnej gminie. A nawet wysłać go przez Internet tam, gdzie pojedziemy na urlop i właśnie tam odebrać gotowy dokument, chociażby między śniadaniem a wyjściem na plażę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe dowody osobiste mają być wydawane od 1 lipca przyszłego roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdziło już ich wygląd. Teraz czeka na ostateczną akceptację rządu.

Z dowodu zniknąć ma nasz adres zameldowania, dzięki czemu nie będzie trzeba wymieniać dowodu przy każdej przeprowadzce. Nie będzie też rysopisu, w którym teraz np. nazwa rubryki "Kolor oczu” zapisana jest i po polsku, i po angielsku, ale sam kolor już tylko po polsku, przez co obcokrajowiec oglądając nasz dokument musi zgadywać, co oznacza słowo "piwne”.

W dowodzie nie będzie także wzoru odręcznego podpisu. Za to sam dowód posłuży nam za podpis, a to dzięki zatopionemu w nim mikroprocesorowi. Pozwoli to na składanie podpisu elektronicznego m.in. w urzędach i bankach.

Zmieni się też sposób składania wniosków o wydanie dowodu. Będzie można je składać w dowolnym urzędzie gminy w kraju i przez Internet.

– To bardzo dobra decyzja – ocenia Andrzej Szerlak, który w Urzędzie Miasta Lublin odpowiada za wydawanie dowodów. – Są ludzie, którzy pracują np. w Warszawie lub dalej. Są tacy, którzy do Lublina wracają tylko na weekendy. Oni nie mają kiedy załatwić spraw związanych z dowodem właśnie w Lublinie. Poza tym urzędnicy będą musieli być mili, by nadal byli potrzebni interesantom, którzy z wnioskiem będą mogli pójść do innego urzędu. To dobra motywacja.

– W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

W samym Lublinie wydanych zostało dotąd blisko 279 tys. plastikowych dowodów osobistych. Co ciekawe, ponad tysiąc lublinian nie wymieniło jeszcze zielonych – nieważnych już – dowodów w postaci książeczki.
Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste z mikroprocesorem

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Anonim / 5 maja 2011 o 16:32
0
a gdy ja kończę 18-lat 30 czerwca czy mogę już wyrobić ten dowód czy nie ?
bo piszą ze nowy dowód mogą wymienić ci co kończy się im ważność i kończą 18scie po 1 lipca ?
troszkę nie zrozumiałe. ale to nie w tym artykule. jak to jest ?
Avatar
bambosh / 25 lutego 2011 o 11:41
0
Nie narzekajcie! -chyba coś w tym jest,bo słyszałem,że za granicą(chyba w Anglii) prawie wszystko załatwisz z Dowodem Osobistym i nie trzeba jakichś legitymacji i zbędnych papierków/zaświadczeń. Może właśnie te nowe Dowody też będą na tej samej zasadzie działać...
Avatar
Michal / 25 lutego 2011 o 10:08
0
W tym ma byc lepsze ze w czipe beda dane typu grupa krwi i takie tam. Na wypadek gdybys dostał w ryj
Avatar
zbychu / 24 grudnia 2010 o 16:12
0
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by wprowadzić jeszcze w nowych dowodach grupę krwi - podawane przy składaniu wniosku o dowód.
(W razie wypadku jest to informacja bardzo istotna)
Pozdrawiam wiecznych malkontentów :*
[/quote]
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by ... rozwiń
Avatar
mlk / 23 grudnia 2010 o 16:46
0
Dowody z Chipem - zbliżamy się dużymi krokami do "szpiegowskiego państwa" w którym kontrola gdzie znajduję się obywatel będzie jeszcze bardziej ułatwiona.
Prywatność to słowo zostanie wymazane dzięki takim właśnie działaniom.
Avatar
panna / 23 grudnia 2010 o 16:07
0

W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Czyli? Dowód trzeba będzie wymienić na nowy dopiero gdy będzie się kończył termin ważności obecnego?
Avatar
ktos / 23 grudnia 2010 o 12:12
0
DOBRE TO BY BYŁO JAKBY ADRES ZAMELDOWANIA MOZNA BYŁO ZAMIESCIC W RYM CHIPIE PRZY MELDOWANIU PANI WKŁADAŁA GO W MASZYNKE ZMIENIŁA W KOMPIE ADRES I TYLE. NIEMARTWCIE SIE ZA 10 LAT BEDZIE NASTEPNA WYMIANA MOZE NA : SZKLANE: deb***E I NIC WIECEJ
Avatar
-.- / 23 grudnia 2010 o 11:54
0
Tepota polakow, malo ze nas obserwuja juz w szkolach, na ulicach, w autobusach itp. to jeszcze bedziemy chodzic caly czas z chipem w dowodzie bez ktorego nie mozemy sie praktycznie nigdzie ruszyc... W czym to ma byc lepsze?, jak beda widziec nawet czy wchodzimy po schodach... Nam to nie pomoze, zapewniajac lepszy kontakt przez internet.. my juz jestesmy kontrolowani na kazdym kroku, taka polska wolnosc
Avatar
bono / 23 grudnia 2010 o 11:46
0
[quote name='Gość' timestamp='1293100049' post='410321']
Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
[/quote]
wydają a nie WYDAWAJA !!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2010 o 11:27
0
[quote name='Gość' timestamp='1293094184' post='410271']
Nie dawno wymieniałem dowód z plastikowego na "plastykowsz" ważny tylko 10 lat -zapłaciłem za nieg( nie pamiętam ile) a teraz znowu szykują sposób aby wydrzeć kasiorkę tylko jeszcze chyba nie wiedzą ile bo nic nie podali w artykule.
[/quote]

Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
Avatar
Anonim / 5 maja 2011 o 16:32
0
a gdy ja kończę 18-lat 30 czerwca czy mogę już wyrobić ten dowód czy nie ?
bo piszą ze nowy dowód mogą wymienić ci co kończy się im ważność i kończą 18scie po 1 lipca ?
troszkę nie zrozumiałe. ale to nie w tym artykule. jak to jest ?
Avatar
bambosh / 25 lutego 2011 o 11:41
0
Nie narzekajcie! -chyba coś w tym jest,bo słyszałem,że za granicą(chyba w Anglii) prawie wszystko załatwisz z Dowodem Osobistym i nie trzeba jakichś legitymacji i zbędnych papierków/zaświadczeń. Może właśnie te nowe Dowody też będą na tej samej zasadzie działać...
Avatar
Michal / 25 lutego 2011 o 10:08
0
W tym ma byc lepsze ze w czipe beda dane typu grupa krwi i takie tam. Na wypadek gdybys dostał w ryj
Avatar
zbychu / 24 grudnia 2010 o 16:12
0
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by wprowadzić jeszcze w nowych dowodach grupę krwi - podawane przy składaniu wniosku o dowód.
(W razie wypadku jest to informacja bardzo istotna)
Pozdrawiam wiecznych malkontentów :*
[/quote]
[quote name='grx_lbn' timestamp='1293094973' post='410276']
A ja mam inne zdanie.Wbrew pozorom te zmiany są pozytywne-nowe dowody przyczynią się do tego że w przyszłości większość spraw urzędowych będzie można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu.Wiadomo,do tego potrzeba czasu, ale pierwszy krok zrobiony.
Przez to liczba potrzebnych urzędasów będzie zmniejszona do niezbędnego minimum.Nie wspominając,że nie trzeba będzie tracić całego dnia za załatwienie jednej sprawy.
Jak dla mnie mogli by ... rozwiń
Avatar
mlk / 23 grudnia 2010 o 16:46
0
Dowody z Chipem - zbliżamy się dużymi krokami do "szpiegowskiego państwa" w którym kontrola gdzie znajduję się obywatel będzie jeszcze bardziej ułatwiona.
Prywatność to słowo zostanie wymazane dzięki takim właśnie działaniom.
Avatar
panna / 23 grudnia 2010 o 16:07
0

W pierwszej kolejności nowe dowody otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku – informuje MSWiA. – W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Czyli? Dowód trzeba będzie wymienić na nowy dopiero gdy będzie się kończył termin ważności obecnego?
Avatar
ktos / 23 grudnia 2010 o 12:12
0
DOBRE TO BY BYŁO JAKBY ADRES ZAMELDOWANIA MOZNA BYŁO ZAMIESCIC W RYM CHIPIE PRZY MELDOWANIU PANI WKŁADAŁA GO W MASZYNKE ZMIENIŁA W KOMPIE ADRES I TYLE. NIEMARTWCIE SIE ZA 10 LAT BEDZIE NASTEPNA WYMIANA MOZE NA : SZKLANE: deb***E I NIC WIECEJ
Avatar
-.- / 23 grudnia 2010 o 11:54
0
Tepota polakow, malo ze nas obserwuja juz w szkolach, na ulicach, w autobusach itp. to jeszcze bedziemy chodzic caly czas z chipem w dowodzie bez ktorego nie mozemy sie praktycznie nigdzie ruszyc... W czym to ma byc lepsze?, jak beda widziec nawet czy wchodzimy po schodach... Nam to nie pomoze, zapewniajac lepszy kontakt przez internet.. my juz jestesmy kontrolowani na kazdym kroku, taka polska wolnosc
Avatar
bono / 23 grudnia 2010 o 11:46
0
[quote name='Gość' timestamp='1293100049' post='410321']
Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
[/quote]
wydają a nie WYDAWAJA !!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2010 o 11:27
0
[quote name='Gość' timestamp='1293094184' post='410271']
Nie dawno wymieniałem dowód z plastikowego na "plastykowsz" ważny tylko 10 lat -zapłaciłem za nieg( nie pamiętam ile) a teraz znowu szykują sposób aby wydrzeć kasiorkę tylko jeszcze chyba nie wiedzą ile bo nic nie podali w artykule.
[/quote]

Kiedy zlozyles wniosek o nowy dowod osobisty, bo od stycznia 2010 roku wydawaja bezplatnie, ja robilem w lutym to dostalem wlasnie bezplatnie. Ciekawe czy wydawanie nowych dowodow osobistych maja byc platne?
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nietypowa interwencja strażaków. Metalowe pierścienie sprawiły mężczyźnie nie lada problem

Nietypowa interwencja strażaków. Metalowe pierścienie sprawiły mężczyźnie nie lada problem 0 0

Lekarze sobie nie poradzili, więc na pomoc ruszyli strażacy. 54-latek z Kołobrzegu zgłosił się na izbę przyjęć kołobrzeskiego szpitala z krępującym problemem - dwa półcentymetrowej grubości metalowe pierścienie utknęły na jego przyrodzeniu. W tak delikatnej sprawie egzamin zdały dopiero piła i szczypce

Wybory 2019. Najnowsza prognoza podziału mandatów w woj. lubelskim

Wybory 2019. Najnowsza prognoza podziału mandatów w woj. lubelskim 0 0

Prawo i Sprawiedliwość 45,7 proc., Koalicja Obywatelska 28,7 proc., Lewica 13,3 proc., a PSL 6,5 proc. – takim poparciem cieszą się najpopularniejsze komitety startujące w wyborach parlamentarnych.

Romuald Lipko już po operacji. "Jestem silny, bo dzięki Wam widzę sens tego, co robię"
film

Romuald Lipko już po operacji. "Jestem silny, bo dzięki Wam widzę sens tego, co robię" 2 0

Romuald Lipko, muzyk, kompozytor i lider Budki Suflera przeszedł operację wątroby.

Piotr Jaroszyński (były piłkarz Górnika): Byliśmy głodni sukcesów

Piotr Jaroszyński (były piłkarz Górnika): Byliśmy głodni sukcesów 0 0

Rozmowa z Piotrem Jaroszyńskim, byłym piłkarzem Górnika Łęczna

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie
Alarm 24

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie 1 13

Odwołania szefowej wojewódzkiego sanepidu w Lublinie chce część jej podwładnych. Swojej przełożonej zarzucają mobbing – czują się szkalowani, zastraszani, uporczywie krytykowani. Sprawę zbadają główny inspektor sanitarny i wojewoda.

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć"

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć" 0 4

Trzech radnych z gminy Biała Podlaska narzeka na złą współpracę z wójtem i zbyt wolny rozwój gminy. – To największa bzdura jaką mogę usłyszeć – odpowiada wójt Wiesław Panasiuk (PSL).

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować 7 12

Na zlecenie Ratusza powstaje „Księga standardów”, która określi jak mają wyglądać na Starym Mieście piwne ogródki, jak duże mogą być szyldy i gdzie wolno przycupnąć sprzedawcom pamiątek. Urząd Miasta zbiera już sugestie od zainteresowanych mieszkańców Lublina i zaprasza ich na wspólny spacer.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r. 0 0

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka 0 1

W hicie pierwszej kolejki Paris Saint Germain grające bez Neymara i Kyliana Mbappe pokonało w Parku Książąt Real Madryt 3:0. Wygrane odniosły też zespoły Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia]
galeria

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia] 10 10

Szybkie tempo robót przy budowie ul. Kusocińskiego może oznaczać, że inwestycja zakończy się szybciej niż zakładano – przewidują urzędnicy. Planowe zakończenie prac to październik przyszłego roku.

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta
19 września 2019, 16:00

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta 0 0

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" (ul. Grodzka 21) zaprasza na najbliższe spotkania. 19 września o godz. 16 będzie miała miejsce prezentacja Ośrodka Karta, natomiast 25 września o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Ulrike Grossarth.

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących 0 2

Młodzi ludzie chcą zwracać uwagę na kryzys klimatyczny. Ale by zrobić to legalnie, powinni mieć zgodę rodziców na wyjście ze szkoły w czasie lekcji.

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami 0 5

Kraina Lessowych Wąwozów oraz Lublin zostały nagrodzone tytułami Polska Marka Turystyczna. Z kolei Zamość został zauważony jako kandydat do tego tytułu.

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów 1 22

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach po odejściu Antoniego Rękasa wciąż pozostaje bez dyrektora. Pierwszy konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia, więc Ratusz ogłosił nowy. Urzędnicy obniżyli wymagania stawiane kandydatom, zarówno te dotyczące doświadczenia, jak i znajomości poszczególnych ustaw.

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku 0 0

Łęczna uzyskała kolejne dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!