Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 stycznia 2007 r.
19:38
Edytuj ten wpis

Obóz pracy chronionej

0 0 A A

Odzieżowa Spółdzielnia Inwalidów od lat wykorzystuje swoich pracowników - twierdzi szef puławskiego NSZZ "Solidarność”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kierownik zakładu przyznaje się do części zarzutów, ale winę zwala na pracujących. Są to w większości osoby niepełnosprawne.

Rycka spółdzielnia inwalidów w ubiegłym roku obchodziła 60-lecie swojej działalności. Szwaczki pracujące w firmie nie miały jednak powodów do świętowania. Według ich relacji w firmie panują bowiem zasady skrajnego wykorzystywania pracowników. - To po prostu obóz pracy - kwituje Wojciech Pochwatka, przewodniczący NSZZ "Solidarność” w Puławach.
Głównym zarzutem wobec władz spółdzielni jest mocno wyśrubowany system akordowy. Pracowniczki muszą miesięcznie wykonać bardzo dużą ilość wyrobów. - Jeśli pod koniec miesiąca wiadomo, że nie uda im się wyrobić normy, są bardzo stanowczo proszone o to, żeby wziąć bezpłatny urlop - relacjonuje Pochwatka.
Kiedy pracownik idzie na urlop, minimalna pensja, którą według ustawy pracodawca musi wypłacić (936 zł), ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do ilości dni urlopu. I przez to pracodawca teoretycznie nie łamie prawa.
Co gorsza, to że pracownicy mają wypisany urlop, często nie znaczy wcale, że nie ma ich w zakładzie. - I tak przychodzimy, bo firma ma bardzo dużo zamówień. Czasami, kiedy wysyłka jest robiona w poniedziałek, to trzeba przyjść do pracy nawet w niedzielę - opowiada jedna z pracowniczek (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).
Pracownicy, którzy nie wyrabiają normy, to nie wyjątki. Z brygady, która liczy ok. 25 osób, prawie połowa jest pod kreską. I każda z tych osób musi wziąć urlop.
Odzieżowa Spółdzielnia Inwalidów w Rykach jest zakładem pracy chronionej. To oznacza, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaca jej za każdego pracownika określoną sumę pieniędzy. Praca ok. 70 osób jest np. dotowana miesięcznie sumą ok. 300 zł.
Mimo to, szefostwo cały czas narzeka na swoich pracowników. - Na każdym kroku mówią nam, że słabe wyniki zakładu to nasza wina - żali się pracowniczka. - To po prostu mobbing - zarzuca Wojciech Pochwatka.
Tymczasem w rozmowie z nami kierownik zakładu chwali się, że firma eksportuje bardzo dużo swoich wyrobów. - Mamy multum zamówień z Francji, Irlandii czy Niemiec. Ale wśród pracowników panuje jeszcze wyobrażenie, że pracują w państwowym zakładzie - tłumaczy Marian Łukasik, kierownik spółdzielni.
Jednocześnie kierownik przyznaje, że opisywana przez nas sytuacja brania urlopów pod koniec miesiąca rzeczywiście ma miejsce. - Nic nie mogę zrobić. Albo po prostu zamknąć zakład - straszy Łukasik.
O sytuacji szwaczek z Ryk poinformowaliśmy Okręgowy Inspektorat Pracy. - Często słyszymy o takich przypadkach obchodzenia prawa. Trudno to udowodnić, bo pracownik przecież sam wypisuje wniosek urlopowy - tłumaczy Krzysztof Sudoł, rzecznik prasowy OIP w Lublinie. - Ale przeprowadzimy kontrolę w ryckiej spółdzielni. Swoją kontrolę zapowiada także PFRON.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium