Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 sierpnia 2016 r.
17:25

Lubelskie: Pakiet onkologiczny a realia. Chorzy na raka nadal długo czekają

6 4 A A
Aż 20 proc. pacjentów chcąc skrócić czas leczenia decyduje się na płatne badania i konsultacje
Aż 20 proc. pacjentów chcąc skrócić czas leczenia decyduje się na płatne badania i konsultacje

Tylko o trzy dni krócej czekają pacjenci na rozpoczęcie leczenia po wprowadzeniu pakietu onkologicznego. Wady tzw. zielonej karty coraz wyraźniej widzą też lekarze specjaliści

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o czas, jaki mija od momentu podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia leczenia. Okazuje się, że od kiedy działa pakiet jest on krótszy zaledwie o trzy dni – tłumaczy Anna Andrzejczak z Fundacji Onkologia 2025.

Problemem jest m.in. brak płynnego przejścia między kolejnymi etapami leczenia, które przewiduje pakiet onkologiczny. – Nikt nie liczy czasu jaki mija pomiędzy wizytami u kolejnych lekarzy czy zebraniem się konsylium. Ośrodki rozliczają się tylko z czasu, który spędza u nich pacjent – mówi Andrzejczak. – Na czas oczekiwania wpłynęło też m.in. pominięcie lekarzy specjalistów w cyklu leczenia, bo kartę DiLO (którą dostaje pacjent onkologiczny) może na razie wystawić tylko lekarz POZ. Jeśli specjalista podejrzewa chorobę to musi odesłać pacjenta do lekarza POZ.

Wady pakietu onkologicznego coraz wyraźniej widzą też onkolodzy. – Ideą było przyspieszenie i poprawa jakości leczenia onkologicznego. Ale realia jego funkcjonowania nie spełniły tych oczekiwań, a wręcz utrudniły lekarzom szybką diagnostykę i terapię chorego na nowotwór – mówi prof. Barbara Madej-Czerwonka, kierownik Oddziału Chirurgii Piersi w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Według prof. Madej-Czerwonki, czas rozpoczęcia leczenia wydłużyło wprowadzenie obowiązkowych konsyliów, które z braku lekarzy specjalistów są organizowane zbyt rzadko.

– Często decyzje podejmowano bez badania chorego, bez jego obecności, a tylko na podstawie wyników badań obrazowych. Pacjent nie miał więc szans wypowiedzieć się czy zgadza się na proponowane leczenie, nie był zorientowany w szczegółach czekającej go terapii – tłumaczy lekarka. – Dotychczas to lekarz prowadzący - najczęściej specjalista świetnie zorientowany w aktualnych standardach leczenia - informował chorego o planowanych metodach terapeutycznych. Pacjent czuł się bezpiecznie. A w przypadkach trudnych, nietypowych, lekarz konsultował się ze specjalistami w innych dziedzinach i wspólnie podejmowali decyzje. Warto więc wrócić do tego systemu, a konsyliami objąć tylko chorych o skomplikowanym przebiegu choroby – radzi.Inaczej jest jedynie w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu pacjentów z nowotworami. 

– U nas często diagnostyka trwa nawet krócej niż zakładane 9 tygodni. Jeśli jednak pacjent wymaga skomplikowanych badań, ten czas może ulec wydłużeniu – mówi lek. Maciej Kondratowicz-Kucewicz, p.o. dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Ale nasz szpital jest ośrodkiem specjalistycznym, gdzie diagnostykę i leczenie realizuje się kompleksowo. Problemy z terminową realizacją założeń karty DiLO mogą być w innych ośrodkach, o bardziej ogólnym profilu.

W efekcie, jak pokazuje raport Fundacji Onkologia 2025, aż 20 proc. pacjentów chcąc skrócić czas leczenia decyduje się na płatne badania i konsultacje. – A przecież w założeniu leczenie onkologiczne miało być szybkie i bezpłatne – podsumowuje Andrzejczak.

Krócej, ale niewiele

Na przełomie 2014 i 2015 roku średni czas oczekiwania od podejrzenia choroby nowotworowej do rozpoczęcia leczenia wynosił 77 dni – w tym 41 dni poświęconych na diagnostykę oraz 36 dni na wdrożenie terapii.

Rok później, po wejściu w życie pakietu onkologicznego, realny czas oczekiwania to 74 dni. Zdiagnozowanie choroby zajmowało 35 dni, a czas od diagnozy do rozpoczęcia leczenia – 37 dni.

Źródło: Fundacja Onkologia 2025

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium