Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 marca 2012 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Pijany rowerzysta już nie pójdzie do więzienia

0 21 A A
Tylko w woj. lubelskim w więzieniach siedzi 414 rowerzystów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje pod
Tylko w woj. lubelskim w więzieniach siedzi 414 rowerzystów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje pod

Prokurator generalny chce likwidacji kary więzienia dla rowerzystów złapanych na jeździe po pijanemu. Powód? Ogromne koszty. Tylko w woj. lubelskim siedzi 414 takich cyklistów, ich utrzymanie za kratkami kosztuje podatników ponad milion zł miesięcznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jazda rowerem po pijanemu jest przestępstwem od 2000 r. Grozi za to utrata prawa jazdy i nawet rok więzienia. Dotyczy to tych zatrzymanych, którzy mieli więcej niż pół promila alkoholu. Tylko w 2011 roku policjanci z woj. lubelskiego ujęli 5602 takie osoby. Kolejne pół tysiąca rowerzystów popełniło wykroczenie – dało się przyłapać na jeździe, mając mniej niż 0,5 promila.

Prokuratorzy podkreślają, że szkodliwość społeczna takich czynów i zaangażowane w te sprawy wymiaru sprawiedliwości są niewspółmierne do zagrożenia. To dlatego prokurator generalny Andrzej Seremet nie chce karać rowerzystów z promilami więzieniem. Propozycje stosownych zmian w prawie przedłożył już ministrowi sprawiedliwości.

– Najwięcej rowerzystów wpada na drogach gminnych i powiatowych – mówi podinsp. Sławomir Góźdź, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. – To mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Siadają na rower, jadą do sklepu, wypijają dwa lub trzy piwa, a potem wracają do domu.
Większość z nich to bezrobotni, bez stałej pracy. Nie stać ich na zapłacenie zasądzonej przed sąd grzywny i trafiają do więzienia.

To jednak nie odstrasza, co pokazują statystyki za styczeń i luty tego roku. – Wpadło już 288 rowerzystów, którzy mieli ponad pół promila alkoholu. Rok wcześniej w tym samym czasie było ich 239 – opisuje podinsp. Góźdź.


Nie brakuje recydywistów. Krzysztofowi J. z gm. Łuków sąd już trzy razy zakazywał prowadzenia pojazdów, ale ten nic sobie z tego nie robił. Policja zatrzymała go, gdy jechał rowerem, mając 1,2 promila. Dwie godziny później znów wpadł, tyle że miał już... 2,7 promila.

W zakładach karnych w całej Polsce siedzi 5024 skazanych przez sąd za jazdę pod wpływem alkoholu. – W naszym województwie, w ośmiu jednostkach penitencjarnych mamy 414 takich osób. Najwięcej, bo 93 osadzonych, odbywa wyrok we Włodawie – informuje mł. chor. Magdalena Głowacka-Wronka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie. Miesięczne utrzymanie takiego więźnia kosztuje ok. 2,5 tys. zł, czyli w sumie ponad milion złotych.

Zdaniem szefa lubelskiej drogówki, traktowanie jazdy rowerem po pijanemu jako wykroczenia nie jest dobrym pomysłem. – Nie chodzi o to, żeby wsadzać tych ludzi za kratki. Jak kogoś nie stać na zapłacenie grzywny, to można go wysłać do pracy społecznej – podkreśla Góźdź.

Jeśli zmiany w prawie przejdą, przyłapanym rowerzystom dalej będzie grozić grzywna i utrata prawa jazdy. Zdecyduje o tym sąd. A gdy spowodują wypadek, będą odpowiadać za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Uki / 14 października 2012 o 07:04
0
Rzad szykuje zmiany w zakresie prowadzenia roweru pod wpływem alkoholu: [url="http://prawo-porady.pl/artykuly,nietrzezwy-rowerzysta---projekt-zmian-w-prawie,487.html"]Nietrzeźwy rowerzysta - projekt zmian w prawie[/url]
Avatar
CyberVampir / 28 marca 2012 o 21:16
0
Tylko powiedzcie to ludziom, którym taki pijany rowerzysta wyjechał przed maskę i w wyniku potrącenia zginął... Fajnie jest przejechać człowieka... oj fajnie... Szkoda tylko, że takikierowca będzie to przeżywał do końca swojego życia. Zresztą teraz będzie można się legalnie napruć i wracać rowerkiem... to bedą jaja... Nikt, kto tego rodzaju sprawami nie zajmuje się zawodowo, nie wie, jak naprawdę wygląda to zagrożenie. Ale Polak jest mądry po szkodzie... szkoda, że często jest to szkoda całkowita...
Avatar
zenon / 28 marca 2012 o 18:57
0
olać podchmielonych rowerzystów - za to wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC
Avatar
Jan / 28 marca 2012 o 17:51
0
Wreszcie ktoś zauważył że pijany rowerzysta stanowi bardzo znikome zagrożenie. Szkoda tylko że tak późno i tylu ludzi skrzywdzono.
Avatar
dq / 28 marca 2012 o 12:36
0
A zlikwidujmy i z KK pijanych kierowców. Państwo i tak zarabia na akcyzie na wódzie to niech płaci za buraków jeżdzących na rowerach i samochodami.
A może tak zabierać wszystkim dożywotnio prawa jazdy i grzywny po 500 000 zł niech płacą i płaczą.
Avatar
1,2,3 / 28 marca 2012 o 12:21
0
Ile z tej kwoty przypada na Bełżyce i okolice ???
Avatar
gośka / 28 marca 2012 o 11:54
0
Zabierać rowery na poczet grzywny! Niech nie jeżdżą i nie stwarzają zagrożenia!!
Co się stanie, jeśli Bogu ducha winny kierowca potrąci samochodem takiego pijaczynę na rowerze?
Avatar
saxon / 28 marca 2012 o 10:52
0
Po co więzienie, dać karę pieniężną sięgajaca wysokości "znosnej" klasy roweru 2500-3500 zł i milionowy problem z utrzymaniem z głowy. A jak będzie miał "dług" wobec Państwa (czyt.komornik) to może będzie mniej pił i się deko zastanowi czy warto.W końcu najbardziej dotkliwe są kary finansowe.
Avatar
P. / 28 marca 2012 o 10:31
0
[quote name='jon' timestamp='1332915475' post='615292']
prace społeczne ?
też kosztują. delikwenta trzeba przeszkolić z BHP, wyposażyc w ubranie robocze, ubezpieczyć...
[/quote]
A poza tym bezrobotny, który mógłby zarobić pieniądze wykonując te prace nie znajdzie zatrudnienia

[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
[/quote]
Aby prowadzić statystyki trzeba mieć wpis w kartotece wykroczeń/przestępstw. Jeśli nie ma wpisu, to żadna statystyka tego nie pokaże.
[quote name='jon' timestamp='1332915475' post='615292']
prace społeczne ?
też kosztują. delikwenta trzeba przeszkolić z BHP, wyposażyc w ubranie robocze, ubezpieczyć...
[/quote]
A poza tym bezrobotny, który mógłby zarobić pieniądze wykonując te prace nie znajdzie zatrudnienia

[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
... rozwiń
Avatar
mecenas niezależny / 28 marca 2012 o 09:25
0
[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
[/quote]
Chleją i łamią wszelkie statystyki.
Avatar
Uki / 14 października 2012 o 07:04
0
Rzad szykuje zmiany w zakresie prowadzenia roweru pod wpływem alkoholu: [url="http://prawo-porady.pl/artykuly,nietrzezwy-rowerzysta---projekt-zmian-w-prawie,487.html"]Nietrzeźwy rowerzysta - projekt zmian w prawie[/url]
Avatar
CyberVampir / 28 marca 2012 o 21:16
0
Tylko powiedzcie to ludziom, którym taki pijany rowerzysta wyjechał przed maskę i w wyniku potrącenia zginął... Fajnie jest przejechać człowieka... oj fajnie... Szkoda tylko, że takikierowca będzie to przeżywał do końca swojego życia. Zresztą teraz będzie można się legalnie napruć i wracać rowerkiem... to bedą jaja... Nikt, kto tego rodzaju sprawami nie zajmuje się zawodowo, nie wie, jak naprawdę wygląda to zagrożenie. Ale Polak jest mądry po szkodzie... szkoda, że często jest to szkoda całkowita...
Avatar
zenon / 28 marca 2012 o 18:57
0
olać podchmielonych rowerzystów - za to wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC
Avatar
Jan / 28 marca 2012 o 17:51
0
Wreszcie ktoś zauważył że pijany rowerzysta stanowi bardzo znikome zagrożenie. Szkoda tylko że tak późno i tylu ludzi skrzywdzono.
Avatar
dq / 28 marca 2012 o 12:36
0
A zlikwidujmy i z KK pijanych kierowców. Państwo i tak zarabia na akcyzie na wódzie to niech płaci za buraków jeżdzących na rowerach i samochodami.
A może tak zabierać wszystkim dożywotnio prawa jazdy i grzywny po 500 000 zł niech płacą i płaczą.
Avatar
1,2,3 / 28 marca 2012 o 12:21
0
Ile z tej kwoty przypada na Bełżyce i okolice ???
Avatar
gośka / 28 marca 2012 o 11:54
0
Zabierać rowery na poczet grzywny! Niech nie jeżdżą i nie stwarzają zagrożenia!!
Co się stanie, jeśli Bogu ducha winny kierowca potrąci samochodem takiego pijaczynę na rowerze?
Avatar
saxon / 28 marca 2012 o 10:52
0
Po co więzienie, dać karę pieniężną sięgajaca wysokości "znosnej" klasy roweru 2500-3500 zł i milionowy problem z utrzymaniem z głowy. A jak będzie miał "dług" wobec Państwa (czyt.komornik) to może będzie mniej pił i się deko zastanowi czy warto.W końcu najbardziej dotkliwe są kary finansowe.
Avatar
P. / 28 marca 2012 o 10:31
0
[quote name='jon' timestamp='1332915475' post='615292']
prace społeczne ?
też kosztują. delikwenta trzeba przeszkolić z BHP, wyposażyc w ubranie robocze, ubezpieczyć...
[/quote]
A poza tym bezrobotny, który mógłby zarobić pieniądze wykonując te prace nie znajdzie zatrudnienia

[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
[/quote]
Aby prowadzić statystyki trzeba mieć wpis w kartotece wykroczeń/przestępstw. Jeśli nie ma wpisu, to żadna statystyka tego nie pokaże.
[quote name='jon' timestamp='1332915475' post='615292']
prace społeczne ?
też kosztują. delikwenta trzeba przeszkolić z BHP, wyposażyc w ubranie robocze, ubezpieczyć...
[/quote]
A poza tym bezrobotny, który mógłby zarobić pieniądze wykonując te prace nie znajdzie zatrudnienia

[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
... rozwiń
Avatar
mecenas niezależny / 28 marca 2012 o 09:25
0
[quote name='dociekliwy' timestamp='1332918665' post='615308']
Szkoda że nikt nie prowadzi statystyk dotyczących pijanych policjantów za kierownicą,czy to jakieś TABU ????
[/quote]
Chleją i łamią wszelkie statystyki.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 0 0

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 20

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 1

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 38

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 3

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 363 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 78 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.