Woda, konserwy, lekarstwa, pieluchy, bielizna, materace i koce – tego najbardziej potrzebują powodzianie. I Ty możesz pomóc.
– Śpię w szkole już drugą noc – mówi Henryka Feliks z Majdanu w gm. Wilków, która znalazła schronienie w podstawówce w Rogowie. – Przywieźli mnie tu strażacy, gdy woda zaczęła zalewać mój dom. Wszystko tam zostawiłam. Teraz zdaję się już tylko na pomoc innych.
W szkole, w której mieszka pani Henryka i kilkadziesiąt innych ewakuowanych z powodzi osób, działa prowizoryczny sztab kryzysowy.
– Tutaj ludzie przywożą nam dary i stąd rozwozimy je do innych miejscowości – tłumaczy Mariusz Sierpień, dyrektor szkoły. – Czekamy na wodę i żywność długoterminową, czyli konserwy, makarony, ryż, kasze, olej. Prosimy też o środki czystości, kosmetyki, pieluchy dla dzieci i dorosłych, bieliznę, skarpety, buty. Niektórzy nie mają gdzie spać, przydadzą się więc także materace, koce i rozkładane łóżka.
Zgłaszają się już pierwsi darczyńcy. – Zmobilizowaliśmy znajomych z całego osiedla i trochę się tej pomocy uzbierało – mówi Wacław Obruśnik, który z darami przyjechał aż Krakowa. – Mamy jedzenie, napoje, środki czystości… Takie najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko zapakowaliśmy w busa i jesteśmy.
Inni oferują powodzianom nocleg. – Mamy dwa wolne pokoje. Chętnie przyjmiemy do nas rodziny z zalanych terenów. Czekamy – zaprasza pani Maria z Nałęczowa.
Pomoc z Rogowa trafia m.in. do Podgórza, gdzie przewieziono mieszkańców z zalanego w piątek Zastowa Polanowskiego. – Mieszkamy u dobrych ludzi. W sobotę brakowało wszystkiego, a najbardziej wody. Teraz jest już lepiej, ale ciągle mamy za mało środków czystości. Wczoraj każdy z nas dostał tylko garstkę proszku do prania i tyle. To za mało nawet na upranie bielizny – skarży się Bożena Pakos.
Pomoc materialna to jednak nie wszystko. Wielu powodzianom potrzebne jest też wsparcie psychologiczne. Zwłaszcza dzieciom z ewakuowanych wiosek trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wczoraj maluchy ze szkoły w Rogowie odwiedzili ochotnicy z Akademii Wolontariatu.
– Chcemy, żeby dzieci choć na chwilę oderwały się od smutnej rzeczywistości. Przygotowaliśmy dla nich różne zabawy i konkursy z nagrodami. Mogą m.in. nauczyć się chodzić na szczudłach, pograć w piłkę – tłumaczy Marta Tarnowska z Akademii Wolontariatu. – Ważne, by choć chwilę uciekły od trudnych wspomnień.
* Pieniądze dla powodzian z gminy Wilków można wpłacać na konto: 45 87 31 000 102 0000 552 00000 40 (w tytule przelewu należy wpisać: Pomoc dla powodzian gmina Wilków).
* Można wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052. Koszt 2,44 zł z VAT. Dochód trafi na konto Caritas.
* Można dokonać wpłaty na konto Archidiecezjalnej "Caritas”: Pekao SA V O/ Lublin 46 124015031111 0000 1752 8351 z dopiskiem "Powódź”.
* Wpłaty przyjmuje także Polski Czerwony Krzyż. Pieniądze należy przelewać na konto: 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010”.
* Można też wpłacać bezpośrednio w kasach PCK: w siedzibach zarządów rejonowych w całym regionie i w Lubelskim Zarządzie Okręgowym w Lublinie.
* Do siedziby lubelskiego Caritas można przynosić dary dla powodzian. Najbardziej potrzebna jest woda, trwała żywność, pościel, ubrania (nowe, albo w bardzo dobrym stanie), środki czystości. Centrum Pomoc Doraźnej Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie (obok Targu Pod Zamkiem) gromadzi przekazywane dary.
* Zbiórkę prowadzi także Polski Czerwony Krzyż. Dary można przynosić do siedzib PCK w całym regionie.
* Dary można przywozić także do szkoły w Rogowie, gdzie działa sztab kryzysowy. – Potrzebne jest wszystko: od wody i żywności, przez artykuły chemiczne, po koce, poduszki czy ubrania – podkreśla Mariusz Sierpień, dyrektor szkoły.
* W Kazimierzu Dolnym został uruchomiony całodobowy punkt pomocowy dla mieszkańców zalanej gminy Wilków. Najbardziej potrzebne są koce, bielizna, ubrania, trwała żywność i środki czystości.
* W sprawach dotyczących pomocy powodzianom można uzyskać informacje pod numerem telefonu: 0 606 291 980, lub drogą elektroniczną caritas@kuria.lublin.pl
* Podajemy też trzy inne numery telefonów, pod którymi można dowiedzieć się, dokąd i jaką pomoc można zawieźć: (81) 82 82 033, (81) 82 82 290, (81) 82 82 291.