Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 czerwca 2010 r.
11:41
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Walka o wały w Kępie Gosteckiej i Soleckiej (relacja)

Autor: Zdjęcie autora (tom) (pab)
0 46 A A

Ponad tysiąc strażaków walczy o wały na Wiśle na terenie trzech powiatów: opolskiego, kraśnickiego i puławskiego. Już teraz wody w rzece jest więcej niż było dwa tygodnie temu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niedziela 6 czerwca

21:46 Malownicza dolina rzeki, łąki, pola. Tak wyglądały okolice Wilkowa jeszcze 24 kwietnia. - Zorganizowaliśmy spotkanie przy Pomnikach Przyrody w rejonie Skarpy Dobrskiej (trzy tygodnie przed zalaniem gminy Wilków). Wykonałem wówczas kilkadziesiąt zdjęć oraz film podczas przejazdu autokarem. Nie przypuszczałem, że moje zdjęcia będą stanowiły tak traumatyczny dokumentalizm - napisał do nas Dariusz Szafranek z Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj

- Jeżeli zdjęcia mogą być wykorzystane przez mieszkańców tych terenów np. do dokumentacji ubezpieczeniowej bardzo chętnie nieodpłatnie je przekażę - dodaje Szafranek

21:40 Wójt gm. Łaziska zarządził ewakuację ludności z terenów zagrożonych powodzią. Policjanci przez megafony ostrzegają mieszkańców.

20:42 Stan Wisły na Lubelszczyźnie o godz. 20:

Wisła w Annopolu 779 cm (+3 cm od godz. 17)
Wisła w Puławach 691 cm (+9 cm)
Wisła w Dęblinie 590 cm (+5 cm)

18:57 Tak wyglądała dzisiaj walka o wały w Kępie Gosteckiej - galeria zdjęć Powódź w Popowie i Kępie Gosteckiej

18:55 Przedstawiciele gmin nadwiślańskich będą musieli zmierzyć się z potężną plagą komarów na terenach zalanych wodą Chcą wysłać samoloty przeciw komarom na tereny powodziowe

17:34 Aktualny stan rzek na Lubelszczyźnie z godz. 17:

Wisła w Annopolu – 773 cm (+8 cm od godz. 14)
Wisła w Puławach – 682 cm (+7 cm od godz. 14)
Wisła w Dęblinie – 585 cm (+ 6 cm od godz. 14)
Bug w Strzyżowie - 805 cm (bez zmian)
Bud w Dorohusku - 409 cm (bez zmian)

16:29 Drugim najbardziej zagrożonym miejscem w powiecie puławskim są Brześce w gm. Janowiec. - Dużym zagrożeniem dla wałów w tym miejscu są bobry. Zwierzęta są już tak bezczelne, że kopią nory w wałach nawet na oczach ratowników. Tak było dzisiaj, kiedy strażacy z łodzi dostrzegli bobry niszczące wał - mówi strażak Krzysztof Morawski.

16:15 Do Parchatki fala kulminacyjna ma dotrzeć w poniedziałek w południe. - W tej chwili jest dość spokojnie, ale cały czas niebezpiecznie. Wały nie wyglądają najgorzej, bo postawiliśmy nacisk na likwidowanie wszelkich, nawet najmniejszych przepływów, pojawiających się w wale - mówi Krzysztof Morawski, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Puławach.

W tej chwili na miejscu pracuje ok. 120 ratowników, którzy na bieżąco zajmują się wałem i likwidują przesiąki. - Najgorzej będzie w nocy - przewiduje Morawski.

Gdyby wał w Parchatce puścił, woda zalałaby nie tylko Parchatkę, ale również dużą część Puław, przede wszystkim osiedle domów jednorodzinnych Włostowice. Dlatego w celu zabezpieczenia miasta już w sobotę został ułożony wał poprzeczny między Puławami, a Parchatką. - Dzięki temu zabezpieczeniu, jeśli wał w Parchatce puści, będziemy mieli ok. 4 godzin na ewakuację mieszkańców Włostowic - mówi Morawski.

14:39 O godz. 14 Wisła w Annopolu miała już aż 765 cm. Poziom wody ciągle rośnie, w ciągu ostatnich trzech godzin o 9 cm. W Puławach rzeka ma 675 cm, w ciągu ostatnich trzech godzin poziom wzrósł o 6 cm.

14:29 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w przyszłym tygodniu od środy do soboty na terenie Polski mają się pojawić gwałtowne burze z deszczem, a nawet gradem.

13:39 Mieszkańcy jednego z domów w Kępie Gosteckiej jeszcze wczoraj bawili się na weselu córki. Dzisiaj przyjechali zobaczyć jak wygląda dom. Okazało się, że woda już podchodzi pod drzwi.

13:25 Felieton dziennikarza obywatelskiego MM Puławy na temat "turystyki powodziowej" Turystyka powodziowa

12:42 W Kępie Gosteckiej fala kulminacyjna jest spodziewana ok. 1 w nocy. Do tego czasu poziom wody może jeszcze wzrosnąć o ok. pół metra. Jeśli tak by się stało, woda przeleje się przez wał. Dlatego w dalszym ciągu trwają prace przy podwyższaniu umocnień.

Część mieszkańców Kępy Gosteckiej i Soleckiej postanowiło na wszelki wypadek ewakuować się z domów, które lada chwila mogą zostać zalane.
12:04 W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce. W gminie Janowiec wójt prewencyjnie wydał zarządzenie o ewakuacji ludności, mienia i zwierząt z miejscowości będących najbardziej zagrożonych zalaniem tj. Brześce, Kolonia Brześce i Janowiec.

12:01 Jak informuje Urząd Wojewódzki po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa teren gminy Wilków. Obecnie woda dotarła do granic administracyjnych gminy i powoli wchodzi na tereny sąsiedniej – gminy Łaziska. W akcji ratowniczej na tym terenie uczestniczy ok. 600 osób.
11:37 W związku z sytuacją powodziową na terenie powiatu puławskiego wyłączona z ruchu została droga wojewódzka nr 824 na trasie Puławy - Parchatka - Kazimierz. Policjanci zorganizowali objazdy przez Końskowolę - Pożóg oraz Celejów.

11:31 Najnowsze dane o poziomie rzek z godz. 11:

Wisła w Annopolu - 756 cm (+8 cm od godz. 8)
Wisła w Puławach - 669 cm (+11 cm od godz. 8)
Wisła w Dęblinie - 573 cm (+ 4 cm od godz. 8)
Bug w Strzyżowie - 805 cm (bez zmian)
11:27 W trzech powiatach: kraśnickim, opolskim i puławskim pracuje dzisiaj ponad 1000 strażaków. Najwięcej oprócz Kępy Gosteckiej i Soleckiej w Parchatce koło Puław. Tam również non stop trwa monitoring i umacnianie wałów przeciwpowodziowych.

W gminie Annopol, gdzie rzeka utworzyła ok. 100-metrową wyrwę w wale stopniowo zalewane są gospodarstwa w miejscowościach Bliskowice, Świeciechów i Popów.

W gminie Wilków, gdzie również pękł wał w Zastowie Polanowskim woda dotarła już do Szczekarkowa, czyli tam gdzie znajdował się punkt koncentracyjny pomocy dwa tygodnie temu. Woda zalała już niemal tyle samo terenu gminy, co podczas pierwszej fali kulminacyjnej.

Trwa ewakuacja mieszkańców gminy. Około 500 osób zdecydowało się jednak na pozostanie w swoich domach. - Mamy w dyspozycji łodzie zarówno w celu ewakuacji ludności jak i dowożenia wody czy żywności - mówi Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
11:03 W tej chwili fala kulminacyjna na Wiśle jest w Annopolu. Za 2-3 godziny dotrze do Kępy Gosteckiej i Soleckiej. Tam trwa teraz walka o wały przez które woda już zaczęła się przelewać. Strażacy wciąż dokładają nowe umocnienia, ale wał jest nasiąknięty jak gąbka. - Jeśli puszczą wały w tym miejscu to będzie tragedia - mówią strażacy.
9:15 Reporterzy Dziennika Wschodniego są w Świeciechowie koło Annopola. Tam woda jest wprawdzie o pół metra niższa przed dwoma tygodniami, ale stale się podnosi. Zalane są gospodarstwa między drogą a Wisłą.

Ksiądz Marcin Dębski z kościoła polskokatolickiego ma zalaną całą plebanię. Wszystko co udało się uratować przeniósł do kościoła, do którego woda jeszcze się nie wdarła.

Na miejscu nie widać służb ratowniczych. Powód jest jeden - nie ma tu już co ratować. Wszystko zostało zniszczone po raz pierwszy dwa tygodnie temu.

9:00 Wisła w Annopolu o godz. 8 miała już 748 cm i cały czas przybiera. Przez ostatnią dobę o pół metra. W Puławach Wisła ma 658 cm.
Sobota 5 czerwca

21.00 Zbliżająca się fala powodziowa ma być wyższa od tej, która przeszła w maju. W ciągu ostatnich trzech godzin rzeka przybrała w Annopolu o 11 centymetrów i przekracza stan alarmowy już o 2 metry i 24 centymetry. Do Annopola czoło fali kulminacyjnej ma dotrzeć w niedzielę o godz. 8 rano. W Puławach rzeka podniosła się o 5 centymetry i przekracza stan alarmowy o prawie 90 centymetrów. W Dęblinie rzeka przybrała 6 centymetrów. Tu stan alarmowy przekroczony jest już o ponad pół metra.

Relacja z piątku i soboty

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 czerwca 2010 o 22:38
0
WIECIE CO SIĘ DZIEJE W KĘPIE GOSTECKIEJ?
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:41
0
A może są w Opolu Lubelskim?
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:38
0
Dziękuję a wiadomo czy Piotr Margol albo Dariusz Gęborys są tam czy gdzie indziej. Jak indziej to gdzie w domach czy w Opolu Lubelskim?
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 12:26
0
Strażacy są cały czas raz mniej raz więcej osób ale cały czas są, trzeba chylić głowę przed nimi bo gdyby nie oni to sami mieszkańcy dawno nie daliby rady
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:20
0
Wie ktoś czy strażacy są jeszcze w Kępie Gosteckiej?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2010 o 12:14
0
W Zawichoście między 8 a 10 podskoczył stan Wisły o 4cm więc pewnie i u nas poziom wody albo właśnie się podnosi albo podniesie się w ciągu najbliższych kilku godzin jeszcze o 2-3cm. Trzymam mimo wszystko kciuki za całą Kępę i mam nadzieję, że jednak ogrom tej pracy nie pójdzie na marne...
Pozdrawiam Wszystkich
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 11:53
0
To nie był strażak tylko mieszkaniec Kępy Gosteckiej
Avatar
Gość / 7 czerwca 2010 o 11:43
0
Wczoraj jeden ze strazaków wypowiedział się, ze jak utrzymaja wał w kepie, to będzie kolejny cud nad wisłą, po raz kolejny udało im sie, szacun w ich stronę, teraz módlmy sie o kolejny cud, i siły dla nich przy ratowaniu wału na chodelce...
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 11:35
0
Wiadomość z ostatniej chwili bezpośrednio z Kępy Gosteckiej : woda od rana nie przybiera może już niedługo zacznie wreszcie opadać.
Avatar
gosc TG / 7 czerwca 2010 o 09:25
0
Oby im się udało utrzymać wał -mam nadzieję że dzisiaj zacznie woda opadać.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2010 o 22:38
0
WIECIE CO SIĘ DZIEJE W KĘPIE GOSTECKIEJ?
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:41
0
A może są w Opolu Lubelskim?
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:38
0
Dziękuję a wiadomo czy Piotr Margol albo Dariusz Gęborys są tam czy gdzie indziej. Jak indziej to gdzie w domach czy w Opolu Lubelskim?
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 12:26
0
Strażacy są cały czas raz mniej raz więcej osób ale cały czas są, trzeba chylić głowę przed nimi bo gdyby nie oni to sami mieszkańcy dawno nie daliby rady
Avatar
agnieszka23408 / 7 czerwca 2010 o 12:20
0
Wie ktoś czy strażacy są jeszcze w Kępie Gosteckiej?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2010 o 12:14
0
W Zawichoście między 8 a 10 podskoczył stan Wisły o 4cm więc pewnie i u nas poziom wody albo właśnie się podnosi albo podniesie się w ciągu najbliższych kilku godzin jeszcze o 2-3cm. Trzymam mimo wszystko kciuki za całą Kępę i mam nadzieję, że jednak ogrom tej pracy nie pójdzie na marne...
Pozdrawiam Wszystkich
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 11:53
0
To nie był strażak tylko mieszkaniec Kępy Gosteckiej
Avatar
Gość / 7 czerwca 2010 o 11:43
0
Wczoraj jeden ze strazaków wypowiedział się, ze jak utrzymaja wał w kepie, to będzie kolejny cud nad wisłą, po raz kolejny udało im sie, szacun w ich stronę, teraz módlmy sie o kolejny cud, i siły dla nich przy ratowaniu wału na chodelce...
Avatar
TG / 7 czerwca 2010 o 11:35
0
Wiadomość z ostatniej chwili bezpośrednio z Kępy Gosteckiej : woda od rana nie przybiera może już niedługo zacznie wreszcie opadać.
Avatar
gosc TG / 7 czerwca 2010 o 09:25
0
Oby im się udało utrzymać wał -mam nadzieję że dzisiaj zacznie woda opadać.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 23 6

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 3 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 19 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 116 11

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 334 13

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 19 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 5

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.