Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 stycznia 2016 r.
21:02

Pożar w Bogucinie. Dorobek życia Rozwadowskich poszedł z dymem

0 19 A A
Marian Rozwadowski na tle spalonego budynku. Fot. Dorota Awiorko
Marian Rozwadowski na tle spalonego budynku. Fot. Dorota Awiorko

Dla rodziny Mariana Rozwadowskiego z podlubelskiego Bogucina stary rok nie zakończył się szczęśliwie. Ledwo z żoną wrócili od lekarza z chorymi dziećmi, już musieli się mierzyć z kolejnym problemem – pożarem w gospodarstwie. Straty – 600 tys. zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był 30 grudnia 2015 r. około godz. 15. O pożarze w gospodarstwie zaalarmował Rozwadowskich ich sąsiad. – Pożar zauważyła moja żona – precyzuje Zbigniew Wawerski, który natychmiast przybiegł ostrzec swoich sąsiadów.

– Natychmiast wybiegliśmy z domu. Zadymienie było już tak duże, że w oborze nie widzieliśmy siebie nawzajem – opisuje pan Marian. – Wiedzieliśmy tylko, że cztery osoby do obory weszły i cztery z niej muszą wyjść.

– Walczyliśmy, żeby zwierzęta się nie udusiły albo i nie daj Bóg spaliły – przyznaje sąsiad pogorzelców.
W ceglanym budynku o powierzchni ok. 800 mkw ogień rozprzestrzeniał się momentalnie. – To wszystko było pod sam dach załadowane słomą, sianem i zbożem – przyznaje gospodarz.

W akcji gaśniczej uczestniczyło 29 zastępców straży pożarnej. – Gaszenie trwało 15 godzin – mówi bryg. Michał Badach, rzecznik Komendy Miejskiej PSP Lublin. – Akcja nie było łatwa. Między innymi ze względu na dużą powierzchnię budynku jak też srogi mróz.

W gospodarstwie było blisko 30 sztuk bydła. Na szczęście wszystkie zwierzęta udało się uratować. – Są rozlokowane w pięciu gospodarstwach – mówi gospodarz. – Tam gdzie sąsiad ma swoje zwierzęta, to i nasze karmi, ale na dojenie trzeba jeździć. Krowy są zestresowane. Mleko do sprzedaży się nie nadaje. Wszystko idzie jako karma dla cieląt.

Straty są ogromne. – Z dymem poszła stodoła, obora i garaż. Został jedynie dom, w którym mieszkamy – załamuje ręce pan Marian, który z żoną i czwórką dzieci w wieku od 4 do 12 lat utrzymują się z pracy w gospodarstwie

Rodzina apeluje do firm o materiały budowlane. – To wszystko trzeba będzie rozebrać i postawić nowy budynek. Prace i tak zaczęłyby się dopiero na wiosnę, ale garaż chcemy naprawić już teraz – mówi pan Marian. – Po pożarze nie mamy nawet gdzie paszy dla zwierząt trzymać.

Jak można pomóc?

* Przede wszystkim potrzebne są materiały budowlane w tym cegła, krokwie, blacha jak też drut zbrojeniowy. Potrzebna jest też pasza dla zwierząt. Firmy i osoby, które chcą pomóc, prosimy o kontakt telefoniczny (numer telefonu 81 46 26 817 lub 46 26 800).

* Stowarzyszenie Mój Bogucin, które pomaga poszkodowanej w pożarze 7-osobowej rodzinie, utworzyło też specjalne subkonto, na które można wpłacać pieniądze. Nr konta: 34 8733 0009 0018 3514 2000 0020 z dopiskiem: Pomoc dla pogorzelców

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:35
0

Fakt, tragedia jest dla tych ludzi.

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 08:45
0
W mojej parafii wczoraj była zbiórka na pogorzelców (Lublin, Sercanie).
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:44
0
jak można pomóc? A co na to miejscowa parafia, caritas,etc?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:45
0
Znam tego Pana z opowieści moich rodziców i dziadków, i temu Panu łatwo ten dorobek nie przyszedł! Jak i jego ojciec tak i on pracuje bardzo cieżko ba tym gospodarstwie od bardzo młodego dziecka. Tego gospodarstwa dorobili sie wieloletnia ciężka pracą, potem i krwią, a stracili w jedna noc. Kto moze niech pomoże, hejterzy bedą hejtowac, ale mam nadzieje, ze karma wam nie wróci drodzy hejterzy i ze nigdy wy w takiej sytuacji nie będziecie gdzie wy będziecie potrzebować ludzkiej łaski zeby przeżyć!
Avatar
Zenek / 5 stycznia 2016 o 22:22
0

Jak podali 600 tys.strat to wszyscy myślą że rolnik i tak był bogaty to sobie poradzi, tylko gdyby chciał spieniezyc ten majątek to by na przysłowiowe waciki starczyło,bo zboże tanie, sprzęty też wysłużone, rolnicy inaczej liczą swoje ,,bogactwo,, też mamy gospodarstwo ,bydło ,sprzet(który zawsze się psuje gdy potrzebny ,a części masakrycznie drogie) i mamy 3 dzieci ,2 pokoje z kuchnia i ciągle się ,,dorabiamy,,na gospodarstwie. Ale słomy zebralismy w tym roku więcej więc pomozemy.

Nie jestem rolnikiem, chociaż mieszkam na wsi. I dobrze, że podajecie numer konta. Dziś w dobie internetowych przelewów można jednym ruchem ręki pomóc. I zaraz to zrobię.

Mam sąsiadów rolników i powiem szczerze, że podziwiam ich i nie zazdroszczę. Wielu z nich pompuje większość zarobionych pieniążków w gospodarstwo, budują, remontują, kupują maszyny... są bogaci, ale to takie bogactwo cieszące tylko pasjonatów rolnictwa.

Trzeba chodzić jak w kieracie, żeby to wszystko funkcjonowało i dawało pieniądze.

Nie jestem rolnikiem, chociaż mieszkam na wsi. I dobrze, że podajecie numer konta. Dziś w dobie internetowych przelewów można jednym ruchem ręki pomóc. I zaraz to zrobię.

Mam sąsiadów rolników i powiem szczerze, że podziwiam ich i nie zazdroszczę. Wielu z nich pompuje większość zarobionych pieniążków w gospodarstwo, budują, remontują, kupują maszyny... są bogaci, ale to takie bogactwo cieszące tylko pasjonatów rolnictwa.

Trzeba chodzić jak w kieracie, żeby to wszystko funkcjonowało i dawało pieniądze.

rozwiń
Avatar
MAREK / 5 stycznia 2016 o 20:29
0

MARIAN, MARYSIU, DANKA I MARCIK - JESTEM Z WAMI - MAREK

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 16:42
0
Panowie!Nie ma co sie sprzeczać tylko trzeba pomóc poszkodowanemu rolnikowi na tyle ile każdy może pomóc.Kazda pomoc jest potrzebna więc pomużmy:)Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Avatar
Rolnik / 5 stycznia 2016 o 13:46
0

Tragedia zawsze pozostanie tragedią i traumą na całe życie bez względu na  przyczynę pożaru. Sam przeżyłem podobna tragedię 30  lat temu. Wówczas pożar był od pioruna, widziałem jak uderzał. Ubezpieczenie pokryło jedynie część materiałów budowlanych nie mówiąc o maszynach. Pomocy też nie było, jedynie ulga w podatku rolnym i to wszystko. Trzeba się było jakoś pozbierać. łatwo nie było. 

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 13:23
0
Ten guest to jak zauwazylem w kazdym temacie ma duzo do powiedzenia. Jeszcze zeby madrze gadal to ok.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 12:02
0
Panie Guest!!!! Proszę powstrzymać się od takich komentarzy! tutaj ludzka tragedia sie rozgrywa,i w tym momencie nie jest ważna przyczyna pożaru, najważniejsza jest teraz pomoc, a tak głupkowatym komentarzem to Pan napewno im nie pomaga!! Czasami warto się zastanowić co się pisze! Bo gdyby nie daj Boże Panu się to przytrafiło to ciekawa jestem czy też miałby Pan takie samo zdanie. BESZCZELNOŚĆ I PODŁOŚĆ!!!!!! a poza tym nie jest jeszcze znana przyczyna pożaru ale widzie Pan WIE LEPIEJ !!!!
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:35
0

Fakt, tragedia jest dla tych ludzi.

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 08:45
0
W mojej parafii wczoraj była zbiórka na pogorzelców (Lublin, Sercanie).
Avatar
Gość / 10 stycznia 2016 o 09:44
0
jak można pomóc? A co na to miejscowa parafia, caritas,etc?
Avatar
Gość / 8 stycznia 2016 o 08:45
0
Znam tego Pana z opowieści moich rodziców i dziadków, i temu Panu łatwo ten dorobek nie przyszedł! Jak i jego ojciec tak i on pracuje bardzo cieżko ba tym gospodarstwie od bardzo młodego dziecka. Tego gospodarstwa dorobili sie wieloletnia ciężka pracą, potem i krwią, a stracili w jedna noc. Kto moze niech pomoże, hejterzy bedą hejtowac, ale mam nadzieje, ze karma wam nie wróci drodzy hejterzy i ze nigdy wy w takiej sytuacji nie będziecie gdzie wy będziecie potrzebować ludzkiej łaski zeby przeżyć!
Avatar
Zenek / 5 stycznia 2016 o 22:22
0

Jak podali 600 tys.strat to wszyscy myślą że rolnik i tak był bogaty to sobie poradzi, tylko gdyby chciał spieniezyc ten majątek to by na przysłowiowe waciki starczyło,bo zboże tanie, sprzęty też wysłużone, rolnicy inaczej liczą swoje ,,bogactwo,, też mamy gospodarstwo ,bydło ,sprzet(który zawsze się psuje gdy potrzebny ,a części masakrycznie drogie) i mamy 3 dzieci ,2 pokoje z kuchnia i ciągle się ,,dorabiamy,,na gospodarstwie. Ale słomy zebralismy w tym roku więcej więc pomozemy.

Nie jestem rolnikiem, chociaż mieszkam na wsi. I dobrze, że podajecie numer konta. Dziś w dobie internetowych przelewów można jednym ruchem ręki pomóc. I zaraz to zrobię.

Mam sąsiadów rolników i powiem szczerze, że podziwiam ich i nie zazdroszczę. Wielu z nich pompuje większość zarobionych pieniążków w gospodarstwo, budują, remontują, kupują maszyny... są bogaci, ale to takie bogactwo cieszące tylko pasjonatów rolnictwa.

Trzeba chodzić jak w kieracie, żeby to wszystko funkcjonowało i dawało pieniądze.

Nie jestem rolnikiem, chociaż mieszkam na wsi. I dobrze, że podajecie numer konta. Dziś w dobie internetowych przelewów można jednym ruchem ręki pomóc. I zaraz to zrobię.

Mam sąsiadów rolników i powiem szczerze, że podziwiam ich i nie zazdroszczę. Wielu z nich pompuje większość zarobionych pieniążków w gospodarstwo, budują, remontują, kupują maszyny... są bogaci, ale to takie bogactwo cieszące tylko pasjonatów rolnictwa.

Trzeba chodzić jak w kieracie, żeby to wszystko funkcjonowało i dawało pieniądze.

rozwiń
Avatar
MAREK / 5 stycznia 2016 o 20:29
0

MARIAN, MARYSIU, DANKA I MARCIK - JESTEM Z WAMI - MAREK

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 16:42
0
Panowie!Nie ma co sie sprzeczać tylko trzeba pomóc poszkodowanemu rolnikowi na tyle ile każdy może pomóc.Kazda pomoc jest potrzebna więc pomużmy:)Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Avatar
Rolnik / 5 stycznia 2016 o 13:46
0

Tragedia zawsze pozostanie tragedią i traumą na całe życie bez względu na  przyczynę pożaru. Sam przeżyłem podobna tragedię 30  lat temu. Wówczas pożar był od pioruna, widziałem jak uderzał. Ubezpieczenie pokryło jedynie część materiałów budowlanych nie mówiąc o maszynach. Pomocy też nie było, jedynie ulga w podatku rolnym i to wszystko. Trzeba się było jakoś pozbierać. łatwo nie było. 

Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 13:23
0
Ten guest to jak zauwazylem w kazdym temacie ma duzo do powiedzenia. Jeszcze zeby madrze gadal to ok.
Avatar
Gość / 5 stycznia 2016 o 12:02
0
Panie Guest!!!! Proszę powstrzymać się od takich komentarzy! tutaj ludzka tragedia sie rozgrywa,i w tym momencie nie jest ważna przyczyna pożaru, najważniejsza jest teraz pomoc, a tak głupkowatym komentarzem to Pan napewno im nie pomaga!! Czasami warto się zastanowić co się pisze! Bo gdyby nie daj Boże Panu się to przytrafiło to ciekawa jestem czy też miałby Pan takie samo zdanie. BESZCZELNOŚĆ I PODŁOŚĆ!!!!!! a poza tym nie jest jeszcze znana przyczyna pożaru ale widzie Pan WIE LEPIEJ !!!!
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia]
galeria

Kierowca busa miał zasnąć za kierownicą. Wjechał w barierkę i w inny samochód [zdjęcia] 0 0

Kierowca busa zasnął za kierownicą, a jego auto uderzył najpierw w barierkę ochronną, a potem w inny samochód - wynika ze wstępnych ustaleń policjantów. Do zdarzenia doszło wczoraj rano na obwodnicy Kocka (pow. lubartowski).

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika

Puławy: Kolejny blok mieszkalny powstaje przy ulicy Kopernika 2 0

Nowy blok mieszkalny powstaje na rogu Spacerowej i Kopernika w Puławach. Budynek będzie wyglądał tak samo, jak jego starszy o kilka lat sąsiad od tego samego dewelopera. W pobliżu rośnie także kilka kolejnych budynków wielorodzinnych. To obecnie najszybciej rozwijająca się część miasta.

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia]
galeria

Środa Popielcowa 2020. W Lublinie rozpoczął się Wielki Post [zdjęcia] 2 8

Środa popielcowa (Popielec) rozpoczęła dziś Wielki Post. Katolicy uczestniczą w mszach świętych z obrzędem posypania głów popiołem na znak żałoby i pokuty.

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia]
galeria

Czołowe zderzenie busa i osobówki. Auta zostały niemal doszczętnie zniszczone [zdjęcia] 9 0

Jedna osoba trafiła do szpitala w wyniku czołowego zderzenia samochodu osobowego z busem. Do wypadku doszło na trasie pomiędzy miejscowościami Panasówka i Hedwiżyn. Droga w tamtym miejscu jest zablokowana.

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami

MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z kolejnymi medalami 0 0

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Wiśle-Kubalonka przywieźli aż 7 medali

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny
29 lutego 2020, 19:00

"Gramy dla Mai" - koncert charytatywny 0 0

W sobotę, 29 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie zorganizowany koncert charytatywny ciężko chorei Mai.

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza

Lubelskie: Złodzieje ukradli metalowe przęsła przy kopcu Henryka Sienkiewicza 0 2

Złodzieje ogołocili kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei (powiat łukowski) z ogrodzenia. Skradzione przęsła były wykonane ze stali.

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu

Wojewoda lubelski powołał nową szefową lubelskiego sanepidu 0 2

Wojewoda lubelski powołał nową szefową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Odwołaną niedawno Irminę Nikiel zastąpiła Maria Korniszuk.

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie!
galeria

Targi Edukacyjne już wkrótce w Lublinie! 0

Symulator dachowania, amerykańska ciężarówka szkoleniowa, łazik marsjański, a do tego gotowanie na żywo, chemicy i mechanicy, występy teatralne i koncerty, turnieje szachowe, tłumy młodzieży i przede wszystkim szeroka oferta edukacyjna szkół ponadpodstawowych i uczelni – tak zapowiadają się Targi Edukacyjne, które już 5 i 6 marca odbędą się w Targach Lublin. Tu zaplanujesz swoją przyszłość.

Lubelska historia amerykańskich bajgli. Od biednego lublinianina do milionera w Stanach Zjednoczonych
galeria

Lubelska historia amerykańskich bajgli. Od biednego lublinianina do milionera w Stanach Zjednoczonych 8 0

Amerykański sen – od biednego lublinianina do amerykańskiego milionera. W historię, związanej z Lublinem rodziny Lenderów, trudno uwierzyć. O ich bajglowym imperium opowie autor publikacji, w której opisał, jak szukał miejsc i ludzi. I co znalazł na pograniczu historii naszego miasta i losów jego żydowskich, przedwojennych mieszkańców. Spotkanie w czwartek

Koniec sporu sędziów z Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej?

Koniec sporu sędziów z Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej? 0 5

Wiele wskazuje na to, że na dniach konflikt między sędziami, a Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej zostanie zakończony.

Wycinka w parku Akademickim w Lublinie. Zniknie 11 drzew

Wycinka w parku Akademickim w Lublinie. Zniknie 11 drzew 0 9

11 drzew ma zniknąć z parku Akademickiego przy ul. Głębokiej. Na ich usunięcie zezwolił Urząd Miasta, o co wnioskował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Dron pomoże rolnikom w Lubelskiem. Ułatwi zarządzanie pastwiskiem

Dron pomoże rolnikom w Lubelskiem. Ułatwi zarządzanie pastwiskiem 1 1

Cel: stworzenie prototypu drona wyposażonego w urządzenia telemetryczne i mobilną aplikację komputerową, która ułatwi zarządzanie pastwiskiem. Tak, by pasza mogłaby być optymalnie wykorzystywana przez bydło. Badania w terenie w ramach unijnego projektu, na czele których stoi Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaczną się już w kwietniu