Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 października 2016 r.
6:33

Radni PSL murem za dyrektorem LODR. Nie wszyscy z PiS chcieli go odwołać

Autor: Zdjęcie autora toma
7 28 A A
Antoni Skrabucha (PSL) z jest dyrektorem LODR
Antoni Skrabucha (PSL) z jest dyrektorem LODR

Radni powiatu lubelskiego nie wyrazili zgody na odwołanie przewodniczącego rady Antoniego Skrabuchy (PSL) z funkcji dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wnioskowało o to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 20 sierpnia zarządzane do tej pory przez samorządy województw ośrodki doradztwa rolniczego w całym kraju podlegają ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi (PiS). Resort odwołał szefów w ośmiu z szesnastu ośrodków.

Ale w sytuacji, gdy dyrektor sprawuje mandat radnego, rozwiązanie z nim stosunku pracy wymaga zgody rady, w której zasiada. Tak jest m.in. w przypadku szefa LODR, który jest radnym powiatu lubelskiego, dodatkowo pełni funkcję przewodniczącego rady.

Niespodzianką nie było to, że za odrzuceniem wniosku ministra byli członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ale zgody na zwolnienie Skrabuchy nie wyrazili też przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Z tych, którzy w czasie głosowania przebywali na sali, czterech było „za”, a trzech wstrzymało się od głosu.

– To była indywidualna decyzja każdego, nie obowiązywała dyscyplina partyjna – mówi Zdzisław Antoń, szef klubu radnych PiS.

Ale brak zielonego światła od rady dla ministra wcale nie musi być wiążący. Jednak zazwyczaj zwolnieni w takich okolicznościach pracownicy odwoływali się do sądu pracy i z reguły otrzymywali odszkodowania.

– Znając naszą rzeczywistość, spodziewam się odwołania – przyznaje w rozmowie z nami Antoni Skrabucha i dodaje, że w takiej sytuacji wystąpi na drogę sądową. – Tym bardziej, że na początku września przeciwko skróceniu mojej kadencji opowiedziała się rada społeczna LODR. Przy dwóch pozytywnych dla mnie opiniach na moim miejscu chyba każdy by tak zrobił.

Sprawa ma też drugi wątek. Pod koniec czerwca, gdy było wiadomo, że ośrodki przejdą pod nadzór ministra, na wniosek dyrektora samorząd województwa przejął prawo użytkowania wieczystego nad należącymi do LODR nieruchomościami. Uchwały marszałka zostały zaskarżone przez wojewodę, a spór rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Do czasu wydania wyroku, majątek jest nieodpłatnie użyczany ośrodkowi. Ale śledztwo w tej sprawie prowadzi też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą o możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił minister Jurgiel.

Chodzi o przekroczenie uprawnień i wyrządzenie instytucji „szkody wielkich rozmiarów”, szacowane przez śledczych na 5,7 mln zł. Szefowi ośrodka nie przedstawiono jeszcze konkretnych zarzutów. Jeżeli sprawa zakończy się aktem oskarżenia, dyrektorowi może grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium