Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 czerwca 2009 r.
20:42
Edytuj ten wpis

Studia za darmo tylko raz - szczegóły zmian w szkolnictwie wyższym

0 7 A A

Od przyszłego roku bezpłatnie będzie można studiować tylko jeden kierunek, za każdy następny trzeba będzie płacić. Limity przyjęć na poszczególne kierunki wyznaczy ministerstwo, a uczelnie przeznaczą więcej pieniędzy na stypendia socjalne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To najważniejsze zapisy nowelizacji Ustawy o szkolnictwie wyższym, która w poniedziałek trafiła do konsultacji międzyresortowych. Zmiany, które proponuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obejmą setki tysięcy pracowników uczelni i studentów.

Choćby takich, jak 22-letnia Emila z niewielkiej miejscowości pod Łęczną. Właśnie kończy III rok ekonomii na lubelskim UMCS. A po wakacjach planuje rozpoczęcie studiów na drugim kierunku: ogrodnictwie na Uniwersytecie Przyrodniczym. - Idzie mi na tyle dobrze, że mogę sobie pozwolić na drugi kierunek - tłumaczy Emila. - Tym bardziej że marzy mi się własny sklep ogrodniczy. Każda dodatkowa wiedza może się przydać.

Emila chce studiować dwa dzienne kierunki jednocześnie. - Tak sobie poukładam zajęcia, że dam radę - zapowiada. - Ale gdybym miała za jedne z nich płacić, musiałabym zrezygnować. Po prostu mnie nie stać.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, od roku akademickiego 2010/11 za darmo będzie można studiować tylko na jednym kierunku. Za każdy kolejny trzeba będzie płacić. Według raportu Banku Światowego, na bezpłatnych uczelniach studiują dzieci z zamożniejszych rodzin. A aż 60 proc. studentów musi korzystać z płatnych studiów. Minister nauki liczy, że dzięki ograniczeniom znajdzie się dla nich więcej miejsc na bezpłatnych uczelniach publicznych.

- Osób, które studiują dwa kierunki naraz, jest naprawdę dużo. Ale taką konieczność wymusza na młodych ludziach rynek pracy, który wymaga wszechstronnego wykształcenia - mówi Joanna Reszko-Zygmunt, rzecznik UMCS. - Konieczność płacenia za studiowanie drugiego kierunku może wielu osobom utrudnić ścieżkę kariery.

- Wielu z tych studentów będzie musiało zrezygnować z drugiego kierunku. Albo uczyć się tak, żeby być wśród najlepszych na uczelni - dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej. 10 proc. najlepszych na każdej uczelni będzie mogło za darmo studiować dwa kierunki.

To nie koniec nowości. W nowelizacji ustawy znalazł się też zapis o limitowaniu przez ministra miejsc na studiach na uczelniach publicznych. Teraz szkoły wyższe same decydują, ilu przyjąć studentów. Od ich liczby zależy wysokość dotacji, które dostają z budżetu.

Resort nauki chce też, by uczelnie przyznawały więcej stypendiów socjalnych, a mniej naukowych. Projekt zakłada, że 75 proc. rządowych środków dla studentów będzie przeznaczonych na stypendia socjalne, a 25 proc. na naukowe (obecnie jest po połowie).

Po miesięcznych konsultacjach nowelizacja ustawy trafi na posiedzenie rządu, a po wakacjach pod głosowanie Sejmu.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
alf / 17 czerwca 2009 o 18:59
0
Jak kierunki są jeszcze pokrewne to można łączyc nauke tych kierunków, ale czasami są to zupełnie dwa skrajneie różne przypadki i nich ktoś powie ,że da rade w sesji zaliczyc oba kierunki bez problemów
Avatar
Gość / 16 czerwca 2009 o 15:12
0
a ja znam sam studiuję 2 kierunki i w rzeczywistośći i tak nie zwiąże z nimi przyszłości ale dzięki temu mam wypełniony czas ale suma sumarum mógłbym płacić za ten 2 kierunek mi to rybka jeśli dzięki temu zwolnią się miejsca dla biedniejszych ludzi którzy zamiast pracować w pizzeriach będą mogli nauczyć się coś wartościowszego niż obsługiwanie klienta to popieram pomysł ministerstwa poza tym jeśli ktoś jest naprawdę zdolny i ciągnie 2 kierunki w końcu może otrzymać stypendium naukowe owszem więcej skończysz masz większe prace na szanse w różnych zawodach lecz powoli będziemy wracali do zamierzchłych czasów podziału chłop i szlachta a tak wyrównane szanse dla wszystkich:)
a ja znam sam studiuję 2 kierunki i w rzeczywistośći i tak nie zwiąże z nimi przyszłości ale dzięki temu mam wypełniony czas ale suma sumarum mógłbym płacić za ten 2 kierunek mi to rybka jeśli dzięki temu zwolnią się miejsca dla biedniejszych ludzi którzy zamiast pracować w pizzeriach będą mogli nauczyć się coś wartościowszego niż obsługiwanie klienta to popieram pomysł ministerstwa poza tym jeśli ktoś jest naprawdę zdolny i ciągnie 2 kierunki w końcu może otrzymać stypendium naukowe owszem więcej skończysz masz większe prace na szanse w ró... rozwiń
Avatar
~studentka~ / 16 czerwca 2009 o 14:51
0
to niesprawiedliwe co piszecie ze tylko bogaci studiuja dwa kierunki ja bym bardzo chciala w przyszlym roku rozpaczac drugie studia ale gdyby tylko ta ustawa weszla rezygnuje . bo mnie niestety na to nie stac.. jesli chcemy dorownac innym krajom gdzie edukacja jest platna najpierw postarajmy sie zeby zarobki tez im dorownaly. dopiero pozniej drodzy politycy kombinujcie.. bardzo wielu mlodych ludzi straci szanse. teraz jeden papierek sie nie liczy. sama mam wsrod znajomych osoby ktorestudiuja dwa kierunki i wiem ze jsli ta ustawa wejdzie beda musili rezygnowac.
jak pogodzic dwa kierunki dzienne plus prace? szczegolnie jesli kierunki sa wymagajace wiec praca weekendowa odpada.
poza tym moi rodzice tez placa podatki wiec nie podnoscie glosu. osobiscie nie znam zadnego studenta ktory studiuje ot tak dla przyjemnosci i kaprysu..
to niesprawiedliwe co piszecie ze tylko bogaci studiuja dwa kierunki ja bym bardzo chciala w przyszlym roku rozpaczac drugie studia ale gdyby tylko ta ustawa weszla rezygnuje . bo mnie niestety na to nie stac.. jesli chcemy dorownac innym krajom gdzie edukacja jest platna najpierw postarajmy sie zeby zarobki tez im dorownaly. dopiero pozniej drodzy politycy kombinujcie.. bardzo wielu mlodych ludzi straci szanse. teraz jeden papierek sie nie liczy. sama mam wsrod znajomych osoby ktorestudiuja dwa kierunki i wiem ze jsli ta ustawa wejdzie beda... rozwiń
Avatar
robbert / 16 czerwca 2009 o 13:12
0
Polskie prawo nakłada obowiązek nauki do 18 roku zycia - czyli do szkoły ponadgimnazjalnej, później obowiązku NIE MA i jest to tylko i wyłącznie indywidualny wybór. Chcesz mieć inż. czy mgr ? - to się ucz ale i płać. Społeczeństwo za bardzo przyzwyczaiło się, w tym względzie, do "starych, dobrych czasów" , które sami 20 lat temu "odesłaliśmy" w niebyt. Więc nie bardzo rozumiem o co ten krzyk. W USA czy Zachodniej Europie idziesz na studia wyższe = płacisz. Dla mnie to normalne, skoro już prawny obowiązek nauki NIE OBOWIĄZUJE.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2009 o 10:48
0
Jestem tego samego zdania... Ci lepsi studiują po 2 kierunki na dziennych, a tym gorszym**, którzy jednak też chcą osiągnąc coś w życiu pozostają studia zaoczne i praca 24 na dobe by na te studia zarobić.....


** - gorszym, czyli przeciętnym studentom, którzy nie są prymusami
Avatar
aaa / 16 czerwca 2009 o 10:32
0
Troszkę racji w tym jest. Biedni nie studiują na kilku kierunkach tylko dorabiają popołudniami.
Ja osobiście kazałabym połacić tzw. wiecznym studentom, którzy siedza po dwa lata na jednym semestrze dla lepszego dotarcia do wiedzy
Jezed semestr z przyczyn losowych - ok, ale więcej?
Avatar
. / 16 czerwca 2009 o 09:27
0
A dlaczego podatnicy mają ułatwiać kariery wiecznym studentom? Bardzo dobrze, że tacy będą płacić. Nareszcie jakiś sensowny pomysł. Znam takich co na koszt podatnika studiują kilka kierunków, a wcale nie sa to wybitne osoby, tylko taki sposób na zycie sobie znalazły. A dlaczego ja mam ulatwiać im karierę? Czy studentom jednokierunkowcom ktos ułatwia kariery? Chca kariery robić to niech robią na swój koszt. Bardzo dobrze, popieram pomysl ministerstwa.
Avatar
alf / 17 czerwca 2009 o 18:59
0
Jak kierunki są jeszcze pokrewne to można łączyc nauke tych kierunków, ale czasami są to zupełnie dwa skrajneie różne przypadki i nich ktoś powie ,że da rade w sesji zaliczyc oba kierunki bez problemów
Avatar
Gość / 16 czerwca 2009 o 15:12
0
a ja znam sam studiuję 2 kierunki i w rzeczywistośći i tak nie zwiąże z nimi przyszłości ale dzięki temu mam wypełniony czas ale suma sumarum mógłbym płacić za ten 2 kierunek mi to rybka jeśli dzięki temu zwolnią się miejsca dla biedniejszych ludzi którzy zamiast pracować w pizzeriach będą mogli nauczyć się coś wartościowszego niż obsługiwanie klienta to popieram pomysł ministerstwa poza tym jeśli ktoś jest naprawdę zdolny i ciągnie 2 kierunki w końcu może otrzymać stypendium naukowe owszem więcej skończysz masz większe prace na szanse w różnych zawodach lecz powoli będziemy wracali do zamierzchłych czasów podziału chłop i szlachta a tak wyrównane szanse dla wszystkich:)
a ja znam sam studiuję 2 kierunki i w rzeczywistośći i tak nie zwiąże z nimi przyszłości ale dzięki temu mam wypełniony czas ale suma sumarum mógłbym płacić za ten 2 kierunek mi to rybka jeśli dzięki temu zwolnią się miejsca dla biedniejszych ludzi którzy zamiast pracować w pizzeriach będą mogli nauczyć się coś wartościowszego niż obsługiwanie klienta to popieram pomysł ministerstwa poza tym jeśli ktoś jest naprawdę zdolny i ciągnie 2 kierunki w końcu może otrzymać stypendium naukowe owszem więcej skończysz masz większe prace na szanse w ró... rozwiń
Avatar
~studentka~ / 16 czerwca 2009 o 14:51
0
to niesprawiedliwe co piszecie ze tylko bogaci studiuja dwa kierunki ja bym bardzo chciala w przyszlym roku rozpaczac drugie studia ale gdyby tylko ta ustawa weszla rezygnuje . bo mnie niestety na to nie stac.. jesli chcemy dorownac innym krajom gdzie edukacja jest platna najpierw postarajmy sie zeby zarobki tez im dorownaly. dopiero pozniej drodzy politycy kombinujcie.. bardzo wielu mlodych ludzi straci szanse. teraz jeden papierek sie nie liczy. sama mam wsrod znajomych osoby ktorestudiuja dwa kierunki i wiem ze jsli ta ustawa wejdzie beda musili rezygnowac.
jak pogodzic dwa kierunki dzienne plus prace? szczegolnie jesli kierunki sa wymagajace wiec praca weekendowa odpada.
poza tym moi rodzice tez placa podatki wiec nie podnoscie glosu. osobiscie nie znam zadnego studenta ktory studiuje ot tak dla przyjemnosci i kaprysu..
to niesprawiedliwe co piszecie ze tylko bogaci studiuja dwa kierunki ja bym bardzo chciala w przyszlym roku rozpaczac drugie studia ale gdyby tylko ta ustawa weszla rezygnuje . bo mnie niestety na to nie stac.. jesli chcemy dorownac innym krajom gdzie edukacja jest platna najpierw postarajmy sie zeby zarobki tez im dorownaly. dopiero pozniej drodzy politycy kombinujcie.. bardzo wielu mlodych ludzi straci szanse. teraz jeden papierek sie nie liczy. sama mam wsrod znajomych osoby ktorestudiuja dwa kierunki i wiem ze jsli ta ustawa wejdzie beda... rozwiń
Avatar
robbert / 16 czerwca 2009 o 13:12
0
Polskie prawo nakłada obowiązek nauki do 18 roku zycia - czyli do szkoły ponadgimnazjalnej, później obowiązku NIE MA i jest to tylko i wyłącznie indywidualny wybór. Chcesz mieć inż. czy mgr ? - to się ucz ale i płać. Społeczeństwo za bardzo przyzwyczaiło się, w tym względzie, do "starych, dobrych czasów" , które sami 20 lat temu "odesłaliśmy" w niebyt. Więc nie bardzo rozumiem o co ten krzyk. W USA czy Zachodniej Europie idziesz na studia wyższe = płacisz. Dla mnie to normalne, skoro już prawny obowiązek nauki NIE OBOWIĄZUJE.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2009 o 10:48
0
Jestem tego samego zdania... Ci lepsi studiują po 2 kierunki na dziennych, a tym gorszym**, którzy jednak też chcą osiągnąc coś w życiu pozostają studia zaoczne i praca 24 na dobe by na te studia zarobić.....


** - gorszym, czyli przeciętnym studentom, którzy nie są prymusami
Avatar
aaa / 16 czerwca 2009 o 10:32
0
Troszkę racji w tym jest. Biedni nie studiują na kilku kierunkach tylko dorabiają popołudniami.
Ja osobiście kazałabym połacić tzw. wiecznym studentom, którzy siedza po dwa lata na jednym semestrze dla lepszego dotarcia do wiedzy
Jezed semestr z przyczyn losowych - ok, ale więcej?
Avatar
. / 16 czerwca 2009 o 09:27
0
A dlaczego podatnicy mają ułatwiać kariery wiecznym studentom? Bardzo dobrze, że tacy będą płacić. Nareszcie jakiś sensowny pomysł. Znam takich co na koszt podatnika studiują kilka kierunków, a wcale nie sa to wybitne osoby, tylko taki sposób na zycie sobie znalazły. A dlaczego ja mam ulatwiać im karierę? Czy studentom jednokierunkowcom ktos ułatwia kariery? Chca kariery robić to niech robią na swój koszt. Bardzo dobrze, popieram pomysl ministerstwa.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 27 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 25 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 155 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 419 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 28 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!