Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 sierpnia 2010 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Wiejskie SPA w krainie rumianku

0 0 A A

Najpierw drewniana balia pełna naparu z rumianku, potem masaż i nowoczesne jacuzzi. Jeszcze taniec, przejażdżka drabiniastym wozem i syberyjska sauna. Na deser noc w stodole na sianie. W Hołownie wszystko pachnie rumiankiem. A turyści walą do wiejskiego Spa drzwiami i oknami.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. – Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym pokoleniom – przekonują na swojej stronie pasjonaci ze Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Najpierw wpadli na pomysł, żeby wieś Hołowno zamienić w Krainę Rumianku. Udało się. – Cały czas chodziło mi po głowie, jak zatrzymać we wsi młodzież. Wymyśliliśmy, że w zabytkowych spichlerzach wyczarujemy klimatyczne Spa – mówi Gabriela Bilikiewicz, założycielka stowarzyszenia.
Relaks

Turyści coraz częściej szukają dzikiej przyrody, zdrowych i ekologicznych terenów, gdzie można uciec od zmodyfikowanej żywności. Te warunki spełnia Hołowno. Dorzecze Zielawy, która tu zaczyna swój bieg to matecznik bobrów, wilków i ptaków. Aż się wierzyć nie chce, że turysta może podejrzeć żurawie, czarne kormorany a nawet rzadko spotykane w Polsce szczudłaki. Ptaki wielkości gołębia, które z powodu długich nóg wyglądają zjawiskowo.

Okolice Hołowna to także ponad dwieście gatunków roślin i ostoja nieskażonej przyrody. – To fantastyczne miejsce na krainę rumiankowych atrakcji – mówi Stanisław Turski, autor przewodników po Lubelszczyźnie, któremu pomysł wiejskiego Spa bardzo przypadł do serca.

Jak to się zaczęło?

– Po zebraniu pięciu hektarów rumianku zaczęłyśmy myśleć, że trzeba się odświeżyć. A tak na poważnie Fundacja Wspomagania Wsi, z którą współpracujemy od 2001 roku podpowiedziała nam: zróbcie coś z rumiankiem. W 2005 roku zorganizowaliśmy "Święto w krainie rumianku”. Sympatyczny festyn się dobył, a my zadałyśmy sobie pytanie: co turysta ma w tej krainie robić? – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Tak pojawiły się warsztaty, na których powstał rumiankowy papier czerpany i rumiankowe mydełko.
– Nawet napisałyśmy projekt "Rumianek zmieni w metropolię zaścianek”, który został bardzo wysoko oceniony w polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Bilikiewicz.

Wtedy też powstał pomysł, żeby do promocji użyć drewniane beczki i wannę, w której można zażyć rumiankowej kąpieli. – Ogon wyprzedził głowę. Nie mieliśmy wiejskiego Spa, już mieliśmy wannę z rumiankiem i pannami. Wannę na okres zimy chowaliśmy do garażu – śmieje się szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Jak pokazać rumianek?

Rumianek kwitnie w maju i czerwcu. W lipcu się go zbiera i jest po wszystkim. – Zwróciłyśmy się do Wydziału Artystycznego UMCS, żeby nam pomogli w wizualizacji pomysłu na wiejskie Spa. Przyjechał do nas prodziekan Jan Gryka z Robertem Kuśmirowskim, razem z nim studenci piątego roku. Przez tydzień chodzili po wsi i wypatrzyli zabytkowe spichlerze. Zadecydowali, że to w nich trzeba urządzić Spa – wspomina Gabriela Bilikiewicz.

Artyści zrobili projekt, stowarzyszenie wykupiło od mieszkańców wsi spichlerze i przeniosło je na swój teren. Tak zaczął powstać "kompleks” wiejskiego Spa w Hołownie.

Ruska bania

Potem był pomysł, by w jednym z pomieszczeń urządzić syberyjską łaźnię. Zaczęły szukać fachowca od ruskiej bani. – Tu zaczyna się historia jak z bajki. Najpierw chłopak z Białej Podlaskiej uprowadził dziewczynę z Syberii. Zakochał się i zabrał ją do Polski wbrew woli ojca. Ojciec przekonał się do zięcia, przyjechał do Białej zaczął budować syberyjskie łaźnie – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Sauna jest opalana drewnem, stoi w stuletnim, klimatycznym spichlerzu i jest jedną z wieli atrakcji wiejskiego Spa w Hołownie. W drugim spichlerzu powstał gabinet masażu. – Moja wychowanka, Małgorzata Bielecka skończyła Studium Medyczne w Parczewie, pracuje w gabinecie. Ma talent i już wie, że nie będzie musiała wyjeżdżać ze swojej wsi za chlebem.

Stowarzyszenie kupiło kolejne budynki: będzie grota solna, sauna na podczerwień, prawdziwy salon kosmetyczny. W stodole będzie fitness i spanie na sianie.

Podróż poślubna do Hołowna

Zabiegi w pachnących żywicą spichlerzach biją rekordy powodzenia. Masaż leczniczy i relaksacyjny połączony z ziołową kąpielą, aromatoterapią jest hitem. Zielarka i zielarz radzą jak zadbać o zdrowie i urodę. Piękne dziewczęta zapraszają do drewnianej balii z naparem rumianku, potem na nowoczesne jacuzzi. Powodzenie wiejskiego Spa jest tak duże, że dziennie przewija się i sto osób.

Ostatnio w Hołownie zdarzyła się niezwykła historia. – Była u nas dwójka młodych ludzi. Zobaczyli Spa i pojechali. Za tydzień dostaliśmy maila: Czy możemy spędzić u was miodowy tydzień? Chcemy odbyć u was podróż poślubną. Zrezygnowaliśmy na was z Tanzanii. Proszę podać numer konta, chcemy przelać pieniądze – opowiada Grażyna Bilikiewicz.

Hołowno wyprawi młodym miodowy tydzień. Dostaną apartament, regionalne jedzenie i masaże. Dostaną certyfikat na dobrego męża i dobrą żonę. Ona będzie musiała nauczyć się robić masło i tkać płótno, on będzie musiał narąbać drzewa i nauczyć się młócenia cepem. Ile kosztuje taka przyjemność? – U nas nie jest drogo – dodaje Bilikiewicz. – Za trzysta złotych oferujemy weekend z noclegiem, wyżywieniem i full serwisem w Spa.

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!