Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lutego 2010 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Wyniki kontroli NIK: Szpitale na Lubelszczyźnie chorują ze starości

0 23 A A

Stan techniczny budynków szpitalnych jest zły. Największy niepokój budzi stan urządzeń przeciwpożarowych, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów. – Winne tego są samorządy – powiedziała wczoraj w Chełmie minister zdrowia Ewa Kopacz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
NIK sprawdził, jak przedstawia się stan techniczny budynków 48 publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Na Lubelszczyźnie pod lupę wzięto szpitale wojewódzkie w Chełmie i w Zamościu oraz powiatowe – w Krasnymstawie, Lubartowie, Włodawie i Tomaszowie Lubelskim.
Najlepiej z nich wypadł szpital w Zamościu.

– Kontrola potwierdziła, że nasz dział techniczny działa bardzo dobrze – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala. – Tu nie da się niczego odkładać na później. Jak dochodzi do awarii, czy pogarsza się stan budynku, trzeba natychmiast działać. To oczywiście kosztuje. Ale zaniechania kosztują jeszcze więcej.

W pozostałych szpitalach nie było tak dobrze. Wykryto szereg poważnych nieprawidłowości, ale część z nich usunięto jeszcze w czasie trwania kontroli.

Co z niej wynika? Budynki szpitalne są stare i wyeksploatowane. Wymagają dużych nakładów finansowych na remonty.

Spękane ściany, odpadające tynki i ogólnie zły stan techniczny budynków stwierdzono w Tomaszowie Lubelskim, Włodawie. W Lubartowie okazało się, że schody prowadzące do budynku głównego szpitala są tak niebezpieczne, że zagrażają życiu i zdrowiu ludzi.

– Wyłączyliśmy je z użytku i czekamy na pieniądze na ich naprawę – mówi Waldemar Dudziak, dyrektor szpitala. – Niestety, pozostałe budynki, w których przychodzi nam leczyć ludzi są w opłakanym stanie. Jak inni borykamy się z brakiem funduszy na remonty.

W prawie połowie skontrolowanych lecznic niepełnosprawni pacjenci natykają się na bariery architektoniczne – stwierdził NIK. Na Lubelszczyźnie widać to w Tomaszowie Lubelskim, Włodawie i Krasnymstawie.

Z kolei w Chełmie większość budynków szpitalnych wymagała remontu. Nie przeprowadzano jednak żadnych poważniejszych prac, bo szpital czekała przeprowadzka. Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie "Nowego Szpitala”. Na uroczystość przyjechała minister zdrowia Ewa Kopacz.

– Za stan szpitali odpowiadają organy założycielskie, czyli samorządy, a w przypadku szpitali klinicznych rektorzy wyższych uczelni medycznych – powiedziała Kopacz. – Dzisiaj w Polsce bardzo szybko otwiera się nowe placówki, a brakuje determinacji, by zamykać stare.

NIK ostrzega też, że szpitale nie dbają należycie o bezpieczeństwo pożarowe. W Lubartowie np. utrudniony jest dostęp do hydrantów znajdujących się na korytarzach.

Kontrolę przeprowadzano w połowie ubiegłego roku. W większości przypadków o nieprawidłowościach powiadomiono samorządy i nadzór budowlany.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
50tka / 4 lutego 2010 o 10:35
0
Pacjent napisał:
Dobrze że ZUS-y i NFZ-zety lśnią w marmurach,przecież ludzie muszą pracować w godnych warunkach!

pracują wśród marmurów a umierają wśród szarości szpitali
Avatar
ja z lublina / 2 lutego 2010 o 10:53
0
alez obłudne zdjecie -żenada
Avatar
KK / 2 lutego 2010 o 10:40
0
XXI WIEK ŚRODKOWA EUROPA
Avatar
Życiński / 2 lutego 2010 o 08:58
0
"Hmmm, a nie lepiej zamiast kaplicy w szpitalu zrobić szpitala w kaplicy ?"
Avatar
e / 2 lutego 2010 o 08:39
0
Byłam kilka lat temu świadkiem rozmowy dwóch pielęgniarek na oddziale szpitalnym przy al. Kraśnickich. Tematem rozmowy było ogólne narzekanie, po czym jedna z nich stwierdziła że musi iść i przygotować sobie prysznic, następnie wyjaśniła koleżance że musi pół godziny wcześniej puszczać wodę bo wstępnie z kranu płynie chłodna woda! Pytam czy dyrektor szpitala wie o takich praktykach! Kto zapłaci za lanie wody? Skandal.
Avatar
tomasz / 2 lutego 2010 o 08:20
0
OPODATKOWAĆ KOŚCIÓŁ A KASĘ PRZEZNACZYĆ NA SŁUŻBĘ ZDROWIA!!!
TO CHCIAŁ ZAPROPONOWAĆ ŻYCIŃSKI ALE SIĘ WSTYDZIŁ CHŁOPINA DLATEGO TA ZATROSKANA MINA!!!!
Avatar
maly3109 / 2 lutego 2010 o 08:17
0
A po ch..j ten purpurowy beret tam potrzebny???Po datki przyszedł???
Avatar
KATOLER4 / 2 lutego 2010 o 07:58
0
ŻYCIŃSKI MA PROGRAM POPRAWY JAKOŚCI SŁUŻBY ZDROWIA ???W MIEJSCE NOWOCZESNYCH BLOKÓW OPERACYJNYCH SALE KATECHETYCZNE, ZAMIAST POMALOWANIA ŚCIAN, LPESZYCH ŁÓŻEK,POPRAWY JAKOSCI TZW. WYCHODKÓW (SANITARIATÓW!!) DLA CHORYCH W KAZDYM ROGU KONFESJONAŁ A PRZY WYJSCIU ZE SZPITALA PUSZKI NA DATKI DLA KURII LUBLESKIEJ,NA RYDZYKA, EPISKOPAT,CHA,CHA!!!A JESZCZE W MIEJSCE PORODÓWEK DOMY ZAKONNE Z OPEIKĄ DUCHOWNĄ ZAKONNIC!!BEDZIE TAK JAK W ŚWIECIE ZWIERZĄT SŁABI ZDECHNĄ A SILNI WTRWAJĄ,CHA,CHA!!!
Avatar
vidi / 2 lutego 2010 o 07:20
0
Slawek M. napisał:
A ten jegomosc w gustownej czapeczce, to nowy dyrektor szpitala?
Czy moze inspektor finansowy w pogoni za oszczednosciami w sluzbie zdrowia?
Tyle pieniedzy wyrzuca sie na lekarzy i tych wszystkich twierdzacych, ze sa chorzy.
A bezboznicy swiatyni zadnej nie "wystrugaja"!

Czyżby w psychiatryku udostępnili łącze internetowe??? Kilka wpisów wskazuje na to.
Avatar
kornik / 1 lutego 2010 o 23:32
0
a napisał:
Oj piesek szczeka! Szczekaj dalej tylko uważaj żeby ktoś cie nie ustrzelił!!!


Polak-Katolik?????????????
Avatar
50tka / 4 lutego 2010 o 10:35
0
Pacjent napisał:
Dobrze że ZUS-y i NFZ-zety lśnią w marmurach,przecież ludzie muszą pracować w godnych warunkach!

pracują wśród marmurów a umierają wśród szarości szpitali
Avatar
ja z lublina / 2 lutego 2010 o 10:53
0
alez obłudne zdjecie -żenada
Avatar
KK / 2 lutego 2010 o 10:40
0
XXI WIEK ŚRODKOWA EUROPA
Avatar
Życiński / 2 lutego 2010 o 08:58
0
"Hmmm, a nie lepiej zamiast kaplicy w szpitalu zrobić szpitala w kaplicy ?"
Avatar
e / 2 lutego 2010 o 08:39
0
Byłam kilka lat temu świadkiem rozmowy dwóch pielęgniarek na oddziale szpitalnym przy al. Kraśnickich. Tematem rozmowy było ogólne narzekanie, po czym jedna z nich stwierdziła że musi iść i przygotować sobie prysznic, następnie wyjaśniła koleżance że musi pół godziny wcześniej puszczać wodę bo wstępnie z kranu płynie chłodna woda! Pytam czy dyrektor szpitala wie o takich praktykach! Kto zapłaci za lanie wody? Skandal.
Avatar
tomasz / 2 lutego 2010 o 08:20
0
OPODATKOWAĆ KOŚCIÓŁ A KASĘ PRZEZNACZYĆ NA SŁUŻBĘ ZDROWIA!!!
TO CHCIAŁ ZAPROPONOWAĆ ŻYCIŃSKI ALE SIĘ WSTYDZIŁ CHŁOPINA DLATEGO TA ZATROSKANA MINA!!!!
Avatar
maly3109 / 2 lutego 2010 o 08:17
0
A po ch..j ten purpurowy beret tam potrzebny???Po datki przyszedł???
Avatar
KATOLER4 / 2 lutego 2010 o 07:58
0
ŻYCIŃSKI MA PROGRAM POPRAWY JAKOŚCI SŁUŻBY ZDROWIA ???W MIEJSCE NOWOCZESNYCH BLOKÓW OPERACYJNYCH SALE KATECHETYCZNE, ZAMIAST POMALOWANIA ŚCIAN, LPESZYCH ŁÓŻEK,POPRAWY JAKOSCI TZW. WYCHODKÓW (SANITARIATÓW!!) DLA CHORYCH W KAZDYM ROGU KONFESJONAŁ A PRZY WYJSCIU ZE SZPITALA PUSZKI NA DATKI DLA KURII LUBLESKIEJ,NA RYDZYKA, EPISKOPAT,CHA,CHA!!!A JESZCZE W MIEJSCE PORODÓWEK DOMY ZAKONNE Z OPEIKĄ DUCHOWNĄ ZAKONNIC!!BEDZIE TAK JAK W ŚWIECIE ZWIERZĄT SŁABI ZDECHNĄ A SILNI WTRWAJĄ,CHA,CHA!!!
Avatar
vidi / 2 lutego 2010 o 07:20
0
Slawek M. napisał:
A ten jegomosc w gustownej czapeczce, to nowy dyrektor szpitala?
Czy moze inspektor finansowy w pogoni za oszczednosciami w sluzbie zdrowia?
Tyle pieniedzy wyrzuca sie na lekarzy i tych wszystkich twierdzacych, ze sa chorzy.
A bezboznicy swiatyni zadnej nie "wystrugaja"!

Czyżby w psychiatryku udostępnili łącze internetowe??? Kilka wpisów wskazuje na to.
Avatar
kornik / 1 lutego 2010 o 23:32
0
a napisał:
Oj piesek szczeka! Szczekaj dalej tylko uważaj żeby ktoś cie nie ustrzelił!!!


Polak-Katolik?????????????
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 0 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 0 0

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 24

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 1

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 39

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 9 4

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 372 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 82 1

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!