Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 marca 2009 r.
20:47
Edytuj ten wpis

Za co i ile zapłacimy w kościele

0 89 A A

Najtańsze jest zamówienie mszy - od 30 zł w górę. 600-1500 zł państwo młodzi płacą za ślub. Pogrzeb to 300 złotych, ale w szczególnych przypadkach ksiądz
za ostatnią posługę nie bierze nic.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na próżno szukać w kancelariach parafialnych i na plebanii oficjalnego cennika. Podczas rozmowy z księdzem okazuje się, że opłata np. za udzielenie ślubu wynosi "co łaska”. Ale ile to jest? - Co to znaczy "ile”? - pyta retorycznie ksiądz w parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie. - Każda para daje tyle, ile uważa.

• Ale tak od początku do końca, ile będzie nas to kosztowało - pytamy dalej księdza.
- To zależy.

• Od czego?

Ksiądz tłumaczy, że jeśli narzeczeni nie są z danej parafii, to dochodzi jeszcze konieczność załatwienia dokumentów: odpisy aktów chrztu, bierzmowania. Oraz "delegacja”, która jest niezbędna do zawarcia ślubu w innej parafii niż własna. Ksiądz pyta o termin uroczystości. - W przyszłym roku? To w takim razie będzie to kosztować 600 zł. Z organistą rozliczycie się sami - dodaje.

Identyczne rozmowy można przeprowadzić w każdym z kościołów. - Opłata, co łaska, ale nie mnie niż... - to często używana przez księży formułka.

Na forach internetowych dla nowożeńców pojawiają się kwoty od 500 do nawet 2 tysięcy złotych za udzielenie ślubu. Do tego często dochodzą dodatkowe opłaty dla kościelnego i organisty.

Z pogrzebem jest delikatniejsza sprawa. "Co łaska” w tym wypadku to kwota co najmniej 200 zł. Są jednak parafie, gdzie trzeba zapłacić więcej. - Organizując pogrzeb wybrałem się do kancelarii parafii - mówi pan Jacek z Chełma.

- Zapytałem ile to będzie kosztować. Dowiedziałem się, że ludzie dają nie mniej niż 300 zł. Zapłaciłem.

Są też inne przypadki. - Zapytałem księdza, czy mogę nie dawać pieniędzy - mówi pani Anna. - Ksiądz odpowiedział, że to i tak jego obowiązek pochować ciało. Jeśli nie ofiaruję pieniędzy, to nic się nie stanie.

Za co jeszcze płacimy? Zamawiając mszę musimy zapłacić 30-50 zł. Koszt "gregorianki”, czyli cyklu 30 mszy za duszę zmarłego to koszt rzędu tysiąca zł. Jednak nie wszędzie. - Zamawiałam gregoriankę za swojego męża - mówi pani Józefa z Chełma. - Chciałam dać półtora tys. zł. Jednak ksiądz jednej z największych parafii w mieście pokręcił nosem i powiedział, że to trochę za mało. Zażyczył sobie 2 tysiące.

WYPOWIEDZ SIĘ NA FORUM

Ile płaciliście ostatnio w kościele za ślub, chrzest, pogrzeb lub mszę?

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
IO / 9 stycznia 2014 o 17:36
0

ROZPIEPRZA MNIE PODEJSCIE DO TEMATU. PARE TYSIAKOW ZA SUKIENKE, KILKA ZA GARNITUR, ORKIESTRE SALE I CHOLERA WIE CO JESZCZE A NAGLE 500 ZETA ZA DUZO ZA KSIEDZA I KOSCIOL. TO IDZCIE DO RABINA - TEN WAS TAK ZLUPI ZE JESZCZE VAT OD PREZENTOW ZAPLACICIE

Avatar
axel / 16 lipca 2009 o 22:14
0
Nikt nie wymaga aby ktoś odstawiał kabaret za darmo .Ale jak aktor kiepski i sztuka ograna to cena nie powinna być tak wysoka
Avatar
spinning / 15 lipca 2009 o 16:33
0
Co łaska, to co łaska. Nie oburzajcie się zepsuci obecnym światem "pseudo katolicy", popatrzcie do okoła, na sąsiada, na znajomych, a może dostrzeżecie wówczas siebie... Dla podtrzymania tematu proszę poczytać "cenniki" z innych województw. [url="http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090320/REGION00/51804051"]http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/artic...GION00/51804051[/url]
Takie czasy niestety, każdy kombinuje jak może w tych obłudnych, zakłamanych czasach.
Czy kogoś uraziłem?
Ojej...
Z Bobiem!
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:03
0
1-szy raz tyle wpisow na forum, chociaz temat odswiezany jak kotlet fastfoodowy. To nie wiecie Toiwarzyszu ile placicie? Co to za pytanie do mnie: Ile placicie. Odpowiadam: My (ja) placimy co laska tzn. wg kompromisu - i wilk syty i owca cala. Tylko kto jest owca a kto wilk to Bog oceni.
Avatar
~mika~ / 20 marca 2009 o 12:04
0
NAJTANSZY SLUB W LUBLINIE?
prosze o info dzieki
Avatar
aaa / 19 marca 2009 o 15:17
0
domel napisał:
tylko wiem co księża wyprawiają skąd mają dzieci .


Tak + - to i ja wiem skąd się biorą dzieci.Cóż za elokwentna wypowiedź:-)
Avatar
parafianin / 18 marca 2009 o 22:30
0
albin napisał:
dobrze sie czujesz?

W przeciwieństwie do ciebie tak nawet dobrze.
Avatar
albin / 18 marca 2009 o 19:44
0
parafianin napisał:
Zapytaj o to sam siebie przed lustrem a dostaniesz natychmiastową odpowiedź.


dobrze sie czujesz?
Avatar
parafianin / 18 marca 2009 o 09:23
0
albin napisał:
a możesz coś więcej napisac , ciekawimnie ten wątek.


Zapytaj o to sam siebie przed lustrem a dostaniesz natychmiastową odpowiedź.
Avatar
~nemo~ / 18 marca 2009 o 08:05
0
Apostata napisał:
Jestem 100% pewny że Jesteś katolkiem, jeśli się mylę to pójdę i rzucę na tacę. A jak widzę osób światłych czyli bezwyznaniowych nawet w swoim zawężonym światopoglądzie nie bierzesz pod uwagę , cóż indoktrynacja od kołyski owocuje ale może kiedyś przejrzysz na oczy czego Ci szerze życzę. Nigdy nie zieję nienawiścią wręcz przeciwnie mogę Was wszystkich pobłogosławić a co muszę być w sukience aby to uczynić?


No cóż, jak widzę nic nie zrozumiałęś z tego co piszę. Powtarzam ziejesz i kipisz nienawiścią do ludzi. Drwisz z ich przekonań. Nie stać cię nawet na tolerancję. Polecam ci do przeczytania książkę S. Coveya "7 nawyków skutecznego działania". Może wtedy zrozumiesz moje słowa, że nienawiść niszczy. Jeśli zaś chodzi o temat główny to przecież nie ma przymusu i raczej nikt nie chodzi do kościoła dla sukienki, jeśli tak jest to chyba jakieś wypaczenie. Pozdrawiam. "n"
rozwiń
Avatar
IO / 9 stycznia 2014 o 17:36
0

ROZPIEPRZA MNIE PODEJSCIE DO TEMATU. PARE TYSIAKOW ZA SUKIENKE, KILKA ZA GARNITUR, ORKIESTRE SALE I CHOLERA WIE CO JESZCZE A NAGLE 500 ZETA ZA DUZO ZA KSIEDZA I KOSCIOL. TO IDZCIE DO RABINA - TEN WAS TAK ZLUPI ZE JESZCZE VAT OD PREZENTOW ZAPLACICIE

Avatar
axel / 16 lipca 2009 o 22:14
0
Nikt nie wymaga aby ktoś odstawiał kabaret za darmo .Ale jak aktor kiepski i sztuka ograna to cena nie powinna być tak wysoka
Avatar
spinning / 15 lipca 2009 o 16:33
0
Co łaska, to co łaska. Nie oburzajcie się zepsuci obecnym światem "pseudo katolicy", popatrzcie do okoła, na sąsiada, na znajomych, a może dostrzeżecie wówczas siebie... Dla podtrzymania tematu proszę poczytać "cenniki" z innych województw. [url="http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090320/REGION00/51804051"]http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/artic...GION00/51804051[/url]
Takie czasy niestety, każdy kombinuje jak może w tych obłudnych, zakłamanych czasach.
Czy kogoś uraziłem?
Ojej...
Z Bobiem!
Avatar
Gość / 15 lipca 2009 o 12:03
0
1-szy raz tyle wpisow na forum, chociaz temat odswiezany jak kotlet fastfoodowy. To nie wiecie Toiwarzyszu ile placicie? Co to za pytanie do mnie: Ile placicie. Odpowiadam: My (ja) placimy co laska tzn. wg kompromisu - i wilk syty i owca cala. Tylko kto jest owca a kto wilk to Bog oceni.
Avatar
~mika~ / 20 marca 2009 o 12:04
0
NAJTANSZY SLUB W LUBLINIE?
prosze o info dzieki
Avatar
aaa / 19 marca 2009 o 15:17
0
domel napisał:
tylko wiem co księża wyprawiają skąd mają dzieci .


Tak + - to i ja wiem skąd się biorą dzieci.Cóż za elokwentna wypowiedź:-)
Avatar
parafianin / 18 marca 2009 o 22:30
0
albin napisał:
dobrze sie czujesz?

W przeciwieństwie do ciebie tak nawet dobrze.
Avatar
albin / 18 marca 2009 o 19:44
0
parafianin napisał:
Zapytaj o to sam siebie przed lustrem a dostaniesz natychmiastową odpowiedź.


dobrze sie czujesz?
Avatar
parafianin / 18 marca 2009 o 09:23
0
albin napisał:
a możesz coś więcej napisac , ciekawimnie ten wątek.


Zapytaj o to sam siebie przed lustrem a dostaniesz natychmiastową odpowiedź.
Avatar
~nemo~ / 18 marca 2009 o 08:05
0
Apostata napisał:
Jestem 100% pewny że Jesteś katolkiem, jeśli się mylę to pójdę i rzucę na tacę. A jak widzę osób światłych czyli bezwyznaniowych nawet w swoim zawężonym światopoglądzie nie bierzesz pod uwagę , cóż indoktrynacja od kołyski owocuje ale może kiedyś przejrzysz na oczy czego Ci szerze życzę. Nigdy nie zieję nienawiścią wręcz przeciwnie mogę Was wszystkich pobłogosławić a co muszę być w sukience aby to uczynić?


No cóż, jak widzę nic nie zrozumiałęś z tego co piszę. Powtarzam ziejesz i kipisz nienawiścią do ludzi. Drwisz z ich przekonań. Nie stać cię nawet na tolerancję. Polecam ci do przeczytania książkę S. Coveya "7 nawyków skutecznego działania". Może wtedy zrozumiesz moje słowa, że nienawiść niszczy. Jeśli zaś chodzi o temat główny to przecież nie ma przymusu i raczej nikt nie chodzi do kościoła dla sukienki, jeśli tak jest to chyba jakieś wypaczenie. Pozdrawiam. "n"
rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 3 0

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 48 32

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 2

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 29 4

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 10

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 14 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 35 13

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 47 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!