Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2022 r.
20:21

Lublin ma nową strategię rozwoju. - Jest trudna - mówi prezydent

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 21 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miejscy radni zatwierdzili dzisiaj strategię rozwoju Lublina do roku 2030. – Jest bardzo trudna do realizacji – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk. Jego opozycja stwierdza, że poprzedniej strategii nie udało się w pełni zrealizować i głosuje przeciw przyjęciu nowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin w 2030 r. to średniej wielkości polska i europejska metropolia, dobrze postrzegana w kraju i za granicą, wyróżniająca się jako ośrodek akademicki, miasto kultury i przestrzeń rozwoju nowoczesnej gospodarki – taka wizja miasta została zapisana w strategii rozwoju, którą zatwierdzili w czwartek radni.

– Postanowiliśmy oprzeć rozwój miasta na pięciu obszarach – wyjaśnia Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Lublin ma być;

  • „kreatywny, akademicki i przedsiębiorczy”,
  • „zielony i zrównoważony urbanistycznie”,
  • „otwarty, wielopokoleniowy i społecznie zaangażowany”,
  • „twórczy, otwarty i gościnny” oraz *„metropolitalny”.

Każdy obszar został wypełniony celami do realizacji.

– W niektórych punktach jest dużo poezji a mało konkretów – ocenia radny Stanisław Brzozowski (niezrzeszony). Zresztą sam Ratusz określa, że strategia „jest dokumentem kierunkowym o relatywnie wysokim stopniu ogólności”.

– Myśmy celowo nie wpisywali bardzo aspiracyjnych punktów, że Lublin będzie liderem w takim czy innym obszarze. Boimy się tego, żeby potem nie stać się przedmiotem uszczypliwych żartów – tłumaczy Sagan. Dodaje, że Lublin nie stawia na jedną gałąź gospodarki, bo byłoby to zbyt ryzykowne. Ma być atrakcyjny dla inwestorów i przyciągać studentów, zwłaszcza z zagranicy. – Dążeniem miasta jest to, żeby w Lublinie 15 proc. populacji studentów stanowili studenci zagraniczni.

Strategia zakłada m.in. przekształcanie zdegradowanych terenów pod „nowe funkcje biznesowe” oraz przygotowywanie pod inwestycje nowych terenów, czemu miałoby służyć wybudowanie drogi łączącej ul. Grygowej z Turystyczną oraz ul. Zemborzyckiej z Abramowicką. Dokument wspomina o drodze łączącej Węglin z Felinem.

W dokumencie mowa jest także o stworzeniu Centrum Nauki i Eksperymentu, które miałoby być czymś w rodzaju warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Ratusz zakłada też utworzenie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży na bazie dawnego Domu Kultury Kolejarza.

Miasto miałoby też wytworzyć drugą oś ruchu turystycznego. Obok tej z deptaka przez Stare Miasto na Zamek, miałaby powstać druga: od dworca PKP i nowego Dworca Metropolitalnego przez ul. Zamojską do Lubartowskiej. W planowaniu miasta brana ma być pod uwagę idea tzw. miasta 15-minutowego, w którym wszystkie najważniejsze sprawy możliwe są do załatwienia w odległości 15 minut od domu. Strategia zaleca też bardziej restrykcyjne podejście do ochrony zieleni.

– Mam smutne wrażenie, że ta strategia nie zawiera impulsu rozwojowego dla Lublina – ocenia Tomasz Pitucha, radny PiS. Nie tylko tego brakuje mu w dokumencie opracowanym przez Ratusz. – Brak jest w ogóle odniesień do dziedzictwa kultury. Nie występuje w tym dokumencie słowo „chrześcijański”, „katolicki”.

Sami autorzy strategii przyznają, że trzeba porządkować planowanie Lublina. – Wprowadzenie przez miasta standardów urbanistycznych wpływa na uporządkowanie przestrzeni oraz racjonalne gospodarowanie terenami w mieście. Wśród 18 miast wojewódzkich 13 przyjęło takowe standardy. Lublin jako jedno z pięciu miast nie posiada takiego dokumentu – czytamy w strategii.

Radny Brzozowski twierdzi, że przyjęta strategia nie powinna być traktowana jako zbiór wytycznych, tylko wiążący dokument. – Przez osiem lat możemy jeszcze masę nieprawidłowych rzeczy popełnić, więc ja bym raczej postulował, żeby ten program został wdrożony i żeby według niego już Wydział Planowania rozpoczął działania – mówi radny. – Wiemy, że przyroda w konfrontacji z deweloperami przegrywa. Jeżeli tej strategii od razu nie wdrożymy i nie zaczniemy od razu jej poważnie traktować, to będzie jeden z wielu dokumentów, którymi możemy się szczycić.

– Tę strategię oceniam bardzo wysoko, a jej mankament jest taki, że jest bardzo trudna do realizacji – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk, którego zdaniem poprzednia strategia została wykonana w „satysfakcjonującym” stopniu.

Innego zdania jest opozycja. – Poprzednia strategia nie została zrealizowana – zauważa Piotr Gawryszczak, szef klubu radnych PiS. I sięga po konkretny przykład. – Do 2020 roku miało 10 proc. mieszkańców miasta dojeżdżać rowerami – przypomniał radny. Założony wskaźnik nie został spełniony. – Nikogo nie wsadzimy na rower dlatego, że będzie miał drogę rowerową pod oknem – mówi Gawryszczak, którego zdaniem pisanie strategii jest z założenia „wróżeniem z fusów”.

Ostatecznie za uchwaleniem strategii zagłosowali radni z klubu prezydenta Żuka i niezrzeszony radny Brzozowski. Radni PiS głosowali przeciw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty