Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2019 r.
20:01

Lublin: Tłumy i emocje na spotkaniu ws. budowy nowego cmentarza i spopielarni [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Lawinę pytań wywołało ogłoszenie przez Ratusz pomysłów na zagospodarowanie terenów pod nowy cmentarz na Sławinie. Właściciele działek chcą wiedzieć, za ile miasto wykupi ich ziemię. Sąsiedzi nie chcą tutaj spopielarni zwłok, a jeszcze inni pytają, czy nowego cmentarza nie można założyć w zupełnie innym miejscu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe spotkanie poświęcone nowemu cmentarzowi przyciąga spory tłum zainteresowanych, nie tylko właścicieli działek, które miasto przejmie pod kwatery z grobami. Miejscy urzędnicy przekonują, że to coraz pilniejsza potrzeba, bo miejsce na tradycyjne pochówki skończy się na Majdanku już za pięć lat. Na Sławinie wystarczy go na kolejnych 55 lat, co umożliwi pogrzebanie 120 tys. zmarłych.

Tu i nigdzie indziej

Nowe miejsce pochówków ma być wyznaczone przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i Zelwerowicza. Ratusz zapewnia, że to jedyna możliwa lokalizacja. – Przeanalizowaliśmy całe miasto – zapewnia Robert Kuryło z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Z sali pada pytanie, czy nie łatwiej byłoby powiększyć cmentarz na Majdanku, ale planiści tłumaczą, że to niemożliwe.

– Wszystkie tereny położone na wschód od Bystrzycy mają trudną budowę geologiczną – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Dodaje, że w tej części miasta skały są głęboko spękane i jest duże ryzyko, że toksyny z rozkładających się zwłok skaziłyby podziemne zasoby wody pitnej. Po zachodniej stronie rzeki budowa skał jest inna, a jedynym dużym miejscem nadającym się na cmentarz jest właśnie ta część Sławina.

Chcą dobrze sprzedać

Nowa nekropolia ma być nieco większa od tej na Majdanku. Miasto chce na nią przeznaczyć 50 ha gruntu. – W większości są to tereny prywatne – mówi Kuryło. Właściciele gruntów boją się, czy dostaną odpowiednią zapłatę.

– Gdyby ten teren kupił jakiś deweloper na mieszkania, cena byłaby wyższa – zauważa Zofia Dąbek. – Chcemy, żeby cena nie była radykalnie niższa od tej, jaką płaci deweloper.

Podobnych pytań jest więcej, ale w odpowiedzi nie pada żadna stawka w złotych za metr kwadratowy. Wartość przejmowanych przez miasto działek ma określać rzeczoznawca majątkowy.

– Czym się będzie kierował rzeczoznawca wyceniając grunty pod tę inwestycję? – martwi się Adam Jarosławski, który twierdzi, że ma złe doświadczenia z przejmowaniem przez miasto ziemi pod budowę ul. Bohaterów Września. Urzędnicy zapewniają, że miasto nie może wywierać żadnego nacisku na autora wycen. Właściciele działek nie wydają się przesadnie przekonani.

Nie chcą spopielarni

Wiele emocji budzi spopielarnia zwłok, która mogłaby powstać na nowym cmentarzu. Miejscy planiści wyznaczyli konkretne miejsce pod jej budowę.

– Najbliższe zabudowania są w odległości 400 metrów – mówi Kuryło. Przekonuje, że nie ma nic złego w sąsiedztwie pieca do kremacji zwłok. – Badania, które mamy, mówią, że piec, który pracuje przez cały rok, wytwarza mniej spalin niż jeden sezon ogrzewania domku jednorodzinnego.

– Dlaczego zdecydowaliście, że spopielarnia zwłok ma być w tym miejscu? Dlaczego to ma być tak blisko 40-tysięcznego Czechowa? – oburza się Sławomir Rusin, jeden z mieszkańców uczestniczących w spotkaniu.

W odpowiedzi urzędnicy powtarzają, że bardziej dokuczliwe od spopielarni byłoby osiedle domów jednorodzinnych. – Jeżeli zabudowalibyśmy ten obszar budynkami jednorodzinnymi, czy byłaby mniejsza uciążliwość niż z tego jednego pieca? – pyta Kuryło.

– Kiedy buduje się w dzisiejszych czasach domki, to kupuje się piece na gaz. Proszę nie straszyć ludzi – mówi Magdalena Nosek, obecna w sali aktywistka. Zapewnia, że nie chce zabudowy tego terenu i że popiera urządzenie tu cmentarza. – Ale na innych zasadach – zastrzega, bo w jej ocenie pomysły miejskich planistów mogą zaszkodzić obecnym w tym miejscu gatunkom roślin i zwierząt.

Jest też przeciwna ulokowaniu tu pieca do kremacji. – W każdej spalarni może się zdarzyć awaria – ostrzega Nosek, znana z protestów przeciw zabudowie górek czechowskich. Przypomina, że przez teren przyszłego cmentarza wpada do miasta świeże powietrze. – Nie skazujcie mieszkańców na problemy ze zdrowiem.

Jak to zorganizują

Główne wejście do cmentarza ma powstać przy skrzyżowaniu ul. Bohaterów Września i ul. Zelwerowicza. Przed wejściem ma być plac, a za ogrodzeniem kaplica i dom pożegnań. Wąwóz przebiegający przez środek przyszłego cmentarza ma pozostać wolny od grobów. Pochówki mają być możliwe tylko na wysoczyznach.

Przy nowej nekropolii planowana jest pętla komunikacji miejskiej oraz cztery strefy parkingowe mające pomieścić prawie 1200 pojazdów. Niektórzy martwią się, czy to wystarczy, zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych.

– Czy nie będzie tak, jak jest w przypadku wielu cmentarzy, że nie będzie możliwości dojazdu – martwi się miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Planiści twierdzą, że liczba miejsc postojowych będzie wystarczająca. – Święta mają to do siebie, że jest jednorazowe nasilenie ruchu – odpowiada Kuryło.

Pokazany przez Urząd Miasta projekt planu zagospodarowania nie przesądza, jak duża część cmentarza ma być przeznaczona pod pochówki tradycyjne, a jaka pod urnowe.

Można zgłaszać uwagi

Do 30 grudnia wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia i uwagi do proponowanego przez miasto planu zagospodarowania terenu. Dokument jest dostępny na stronach internetowych miasta (lublin.eu) oraz w siedzibie Wydziału Planowania (Wieniawska 14, XI piętro, pokój 1115, do 12 grudnia).

Uwagi wysyłane listownie należy adresować do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), można też wysłać mail na adres planowanie@lublin.eu. Trzeba pamiętać o dokładnym oznaczeniu nieruchomości, której dotyczy zgłaszana uwaga. Miasto będzie musiało odnieść się do każdej z uwag. Jeśli w efekcie projekt mocno się zmieni, zostanie jeszcze raz wyłożony do publicznego wglądu i procedura zgłaszania uwag zostanie powtórzona. Dopiero po zakończeniu tych formalności projekt trafi do Rady Miasta, do której należy ostateczna decyzja.

Nie tylko cmentarz

Projekt planu zagospodarowania terenu przewiduje też budownictwo jednorodzinne pomiędzy ul. Bohaterów Września a Poligonową. Natomiast wzdłuż ul. Bohaterów Września (po przeciwnej stronie jezdni niż cmentarz) miałyby powstać obiekty usługowe. Na wspomnianym obszarze wyznaczono również przebieg nowych dróg.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty