Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2013 r.
19:27
Edytuj ten wpis

1,3 miliarda na inwestycje: Radni uchwalili budżet woj. lubelskiego na 2014 rok

0 12 A A
Blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz
Blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz

Radni sejmiku przyjęli projekt wydatków województwa na przyszły rok. Są miliony na inwestycje, ale to wynika – podkreśliła opozycja – z nieudanego roku 2013, w którym przerwano wiele budów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1,5 miliarda złotych – tyle przychodów zakłada przyjęty projekt budżetu województwa. Z tego blisko 900 milionów złotych będzie pochodziło z funduszy unijnych.

Z kolei wydatki to 1 miliard 860 milionów złotych. 70 procent tej sumy (ok. 1,3 mld zł) pochłoną inwestycje, głównie związane z infrastrukturą drogową.

– Bo to jest to, czego najbardziej oczekują mieszkańcy. Będziemy realizować inwestycje rozpoczęte w tym roku i w latach ubiegłych – mówi marszałek województwa Krzysztof Hetman i zapewnia, że dopuszczalny wskaźnik zadłużenia nie zostanie przekroczony.

Najwięcej pieniędzy, bo blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz z mostem przez Wisłę.

Ogromna kwota – bo aż ponad 200 milionów złotych – zostanie przeznaczona na realizację projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. To długo oczekiwany projekt cywilizacyjny, którego celem jest zwiększenie dostępu do Internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców, zwłaszcza tych zagrożonych "wykluczeniem cyfrowym”.

Dzięki pieniądzom województwa życiem zatętnią nowe lub rozpoczęte budowy. I tak np. 115 milionów pochłonie przebudowa 26-kilometrowego odcinka drogi nr 835 z Frampola do Wysokiego. Z kolei za 35 milionów złotych zostaną wybudowane nowe ścieżki rowerowe.

Będą kontynuowane budowy, m. in.: Centrum Spotkania Kultur (96 mln zł), Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (57 mln zł), Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (43 mln zł) i nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego (39 mln zł).

Budżet poparli członkowie rządzącej koalicji PO-PSL oraz Grzegorz Kurczuk z Twojego Ruchu. Od głosu wstrzymali się radni PiS i SLD. Decyzję wstrzymującą rajcy tłumaczyli niezrealizowanymi założeniami tegorocznego budżetu. Wymieniali inwestycje drogowe, mówili o przerwanej budowie LCK i siedziby UM.

– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

– Mamy obiekcje, czy w przyszłym roku Zarząd Województwa zdąży zrealizować te wszystkie założenia, stąd zdecydowaliśmy się wstrzymać od głosu – dodaje Irena Kurzępa, szefowa klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

– Jestem zadowolony, że budżet został przyjęty bez ani jednego głosu sprzeciwu. To pokazuje, że w sprawach najważniejszych dla regionu potrafimy zawrzeć konsensus – ocenia marszałek Hetman.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
michal palmeran / 2 stycznia 2014 o 12:31
0

Generalnie to w całej Polsce robi się bardzo ciekawie, zobaczcie np. to - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Segro-Logistics-Park-Gdansk-Pruszcz-Gdanski-2210ahhw,61,hale,hp,w,,,,--

Pomyślelibyście, że wyceny takich nieruchomości mogą upaść na takie dno? Ja w życiu bym nie pomyślał, a mimo wszystko do tego doszło. Dla inwestorów to okazje jakich na rynku nie widziano od bardzo dawna.

Avatar
tellchar / 31 grudnia 2013 o 15:27
0

Na Zygmuntowskich nie może być tak dużego stadionu, bo trzeba byłoby podwyższyć trybuny, a na to nie zgadza się konserwator zabytków (bo zasłoniłyby panoramę Starego Miasta)

Avatar
Josef / 31 grudnia 2013 o 10:21
0

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i ledwie bieżące opłaty.Jaki jest sens takiej polityki.Jaki jest sens tak żyć???Czy rzekomo wybrany demokratycznie twór/sejmik/ tego nie rozumie.Czy tylko rozumie przez pryzmat pobieranych uposażeń tj. rozumieją to rządzący ???

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i... rozwiń

Avatar
Gość / 31 grudnia 2013 o 10:17
0
Wszystko dla Lublina a reszta dostanie ochłap w postaci tej nieudanej inwestycji czyli internetu szerokopasmowego który juz działa w wielu miastach a rewelacji nie ma. Kasa wyrzucona w błoto.
Avatar
sady / 31 grudnia 2013 o 09:56
0

I fajnie, że zrobił! Ale dlaczego wstrzymuje się zgłosowaniem za przyjęciem budżetu , jesli budżet przewiduje przebudowę drogi np we Frampolu, potrzebną jak woda na pustyni? Czyżby przeszkadzała ta droga Klubowi PiS? Może mieć obiekcje czy, żeczywiście marszałek zdązy z realizacja zadań inwestycyjnych, ale nie powinien mieć obiekcji co do wyboru inwestycji. A to spora różncia!  To dziecinada!

Avatar
OnLbn / 30 grudnia 2013 o 23:56
0


Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

rozwiń
Avatar
obserwator lb podwórka / 30 grudnia 2013 o 22:33
0

Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

Avatar
poznaniak z lb / 30 grudnia 2013 o 22:27
0

Popieram plany pana Marszałka Hetmana życzę powodzenia oby się udało.Dlatego słowa Hetmana są uzasdnine lepiej poczekać [poslizg ] pare miesiecy a oszustów ODSUNĄĆ od obietnicy wykonania pracy[czytaj inwestycje drogowe budowlane]

Avatar
albert / 30 grudnia 2013 o 22:19
0
– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ten gość to największa zaraza Lublina

Avatar
logicznie myślący / 30 grudnia 2013 o 21:46
0

Przychody 1500 milionów, wydatki 1860 milionów. A kto spłaci różnicę - czyli 360 milionów złotych tegorocznego deficytu jak i zadłużenie z lat poprzednich? Taki to prezent od nas dla przyszłych pokoleń? dla naszych dzieci, wnuków, niech spłacają nasze długi? O tym nie piszecie.

korekta: tegorocznego -> przyszłorocznego

Avatar
michal palmeran / 2 stycznia 2014 o 12:31
0

Generalnie to w całej Polsce robi się bardzo ciekawie, zobaczcie np. to - http://hale.jartom.com/nieruchomosci/Segro-Logistics-Park-Gdansk-Pruszcz-Gdanski-2210ahhw,61,hale,hp,w,,,,--

Pomyślelibyście, że wyceny takich nieruchomości mogą upaść na takie dno? Ja w życiu bym nie pomyślał, a mimo wszystko do tego doszło. Dla inwestorów to okazje jakich na rynku nie widziano od bardzo dawna.

Avatar
tellchar / 31 grudnia 2013 o 15:27
0

Na Zygmuntowskich nie może być tak dużego stadionu, bo trzeba byłoby podwyższyć trybuny, a na to nie zgadza się konserwator zabytków (bo zasłoniłyby panoramę Starego Miasta)

Avatar
Josef / 31 grudnia 2013 o 10:21
0

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i ledwie bieżące opłaty.Jaki jest sens takiej polityki.Jaki jest sens tak żyć???Czy rzekomo wybrany demokratycznie twór/sejmik/ tego nie rozumie.Czy tylko rozumie przez pryzmat pobieranych uposażeń tj. rozumieją to rządzący ???

Centrum konferencyjne,urzędy ,drogi,a gdzie są inwestycje w miejsca pracy???Z czego spłacą nieodpowiedzialni /hazardziści i gumo filcowi/zaciągane długi?.Na kredyt to każdy głupi potrafi funkcjonować,ale te inwestycje nie są akurat typowo w miejsca pracy.Kurczy się nadal sfera produkcyjna łącznie z rolnictwem,a co za tym idzie i usługi.Sprzedawane produkty są zachodnie.Inwestycje w infrastrukturę są popierane przez Unitów,bo to im głównie potrzeba wygodnie jechać na wschód.Oni mają pieniądze na podróże,a my na siedzenie w domu i... rozwiń

Avatar
Gość / 31 grudnia 2013 o 10:17
0
Wszystko dla Lublina a reszta dostanie ochłap w postaci tej nieudanej inwestycji czyli internetu szerokopasmowego który juz działa w wielu miastach a rewelacji nie ma. Kasa wyrzucona w błoto.
Avatar
sady / 31 grudnia 2013 o 09:56
0

I fajnie, że zrobił! Ale dlaczego wstrzymuje się zgłosowaniem za przyjęciem budżetu , jesli budżet przewiduje przebudowę drogi np we Frampolu, potrzebną jak woda na pustyni? Czyżby przeszkadzała ta droga Klubowi PiS? Może mieć obiekcje czy, żeczywiście marszałek zdązy z realizacja zadań inwestycyjnych, ale nie powinien mieć obiekcji co do wyboru inwestycji. A to spora różncia!  To dziecinada!

Avatar
OnLbn / 30 grudnia 2013 o 23:56
0


Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

1. Deptak zrealizował prezydent Bryłowski.

2. Nie powinno być jednego stadionu dla dwóch dyscyplin w tak dużym mieście, poza tym Krochmalna będzie miała jeszcze dwa boiska treningowe, czego na Zygmuntowskich nie planowano. A 15500 to aż za dużo jak na poziom lubelskiej piłki nożnej i ogólnie polskiej ligi nawet ekstraklasy. 

rozwiń
Avatar
obserwator lb podwórka / 30 grudnia 2013 o 22:33
0

Nie krytykujcie tak dosadnie Pruszkowskiego bo za jego kadencji wykonano hale Globus [za droga i mała powinno mieć 5-6 tys widzów a ma 4.5tys]Wykonał remont Krakowskie przemieści [deptak ?.To on planował remont stadionu al Zygmuntowskie wiekszy 18.5- 20 tys z Żużlem i pilką nożną aŻuk mały bubel na 15 tys tylko piłkarski jak dla powiwtu Zamośc czy Chełm?

Avatar
poznaniak z lb / 30 grudnia 2013 o 22:27
0

Popieram plany pana Marszałka Hetmana życzę powodzenia oby się udało.Dlatego słowa Hetmana są uzasdnine lepiej poczekać [poslizg ] pare miesiecy a oszustów ODSUNĄĆ od obietnicy wykonania pracy[czytaj inwestycje drogowe budowlane]

Avatar
albert / 30 grudnia 2013 o 22:19
0
– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Ten gość to największa zaraza Lublina

Avatar
logicznie myślący / 30 grudnia 2013 o 21:46
0

Przychody 1500 milionów, wydatki 1860 milionów. A kto spłaci różnicę - czyli 360 milionów złotych tegorocznego deficytu jak i zadłużenie z lat poprzednich? Taki to prezent od nas dla przyszłych pokoleń? dla naszych dzieci, wnuków, niech spłacają nasze długi? O tym nie piszecie.

korekta: tegorocznego -> przyszłorocznego

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 0 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 3 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 16 23

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 9

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 20 8

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 34 28

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 15

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 0

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 17 10

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały 0 0

Ponieważ śledzie mają podobne wymiary, bywały w historii jednostką monetarną. Śledzie wymieniano na wino, płacono nimi dziesięciny i marynarski żołd. Ale śledzie to przede wszystkim doskonałe potrawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!