Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 kwietnia 2024 r.
10:23

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Czy "pomogli specjaliści z byłej NKWD"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Delegacja UMWL punktualnie o 8.41 złożyła wieniec pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Delegacja UMWL punktualnie o 8.41 złożyła wieniec pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. p.p.)

Punktualnie o 8.41 delegacja Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie złożyła wieniec pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, obok gmachu Centrum Spotkania Kultur. Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek Województwa Lubelskiego, jest przekonany że w katastrofie „pomogli tak zwani fachowcy z byłej NKWD”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

14 lat temu, w 2010 roku, o 8.41 doszło do tragicznej katastrofy rządowego samolotu Tu-154. Maszyna rozbiła się na podejściu do lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęła 89-osobowa delegacją na czele z parą prezydencka, Marią i Lechem Kaczyńskimi, która zmierzała na obchody zbrodni katyńskiej. Śmierć poniosła także 7-osobowa załoga.

– Pamiętam, jakby to dzisiaj było. Parę godzin wcześniej wróciłem z Warszawy, bo 9 kwietnia 2010 roku byłem w Pałacu Prezydenckim, razem z naszymi rodakami z Syberii, z Kazachstanu, z dawnych kresów najjaśniejszej Rzeczypospolitej. To coroczne spotkanie było dla mnie i jest bardzo ważne, i symboliczne. Wówczas zostałem, jako ostatni przez Pierwszą Damę, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność dla naszych rodaków ze wschodu – wspominał Zbigniew Wojciechowski. – Po tej ceremonii w Pałacu Prezydenckim, spotkałem się z moim przyjacielem, ojcem chrzestnym mojego starszego syna Stasia, ministrem Mariuszem Handzlikiem. Zjedliśmy kolację, rozmawialiśmy, cieszyliśmy się. Obiecywaliśmy sobie, że wrócimy do rozmowy po powrocie z Katynia. Niestety, do tego spotkania już nie doszło – dodał Zbigniew Wojciechowski.

Zbigniew Wojciechowski do dziś nie może się otrząsnąć po tej tragedii i wciąż oczekuje bezstronnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy. – Jako poseł nie raz na komisji Ministerstwa Obrony Narodowej pytałem, dlaczego tak się stało, dlaczego nie na wieży lotniska w Smoleńsku nie było zabezpieczenia naszych specjalistów, naszych nawigatorów. Do dziś nie otrzymałem odpowiedzi – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego. – Mam swoją teorię, że „pomogli tak zwani fachowcy byłej NKWD”. Mam też nadzieję, że ludzie odpowiedzialni za tę tragedię będą rozliczeni, poniosą karę – dodał Zbigniew Wojciechowski.

Wicemarszałek Wojciechowski postuluje, aby powołać międzynarodową komisję. – Ta komisja nie miałaby zarzutów stronniczości ani z jednej, ani z drugiej strony. Składałaby się z niezależnych ekspertów, oczywiście z udziałem Polaków. Wierzę, że wreszcie byłby wydany bezstronny werdykt – dodał Wojciechowski.

Dzisiaj przewidzenia kolejne uroczystości w związku z 14. rocznicą katastrofy smoleńskiej. O godz. 16.15 na Placu Litewskim, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, zaplanowano złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin, odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz apel pamięci. Podczas apelu zostanie odczytanych 96 nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Po salwie honorowej nastąpi złożenie wspólnego wieńca od wszystkich organizatorów uroczystości rocznicowych pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, umieszczoną na budynku klasztoru oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42.

O godz. 18 zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty