Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2017 r.
16:21

160 km/h po nowych torach. Podpisali umowy na przebudowę linii z Lublina do Otwocka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 18 A A

W poniedziałek podpisane zostały umowy na przebudowę linii kolejowej z Lublina do Otwocka. 11 czerwca wykonawcy mają wejść na plac budowy. Tego dnia zamknięte zostaną tory między Lublinem a Pilawą, część pociągów trafi na objazd, a inne pojadą skróconą trasą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na odnowionych torach pociągi pasażerskie maja się rozpędzić do 160 km/h. – Będą mogły jeździć szybciej i będzie mogło być ich więcej – mówi Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która podpisała wczoraj warte 1,7 mld zł umowy z wykonawcami kluczowych prac na linii do Warszawy.

– Istotne jest też zwiększenie komfortu jazdy poprzez modernizację 34 stacji i przystanków kolejowych – dodaje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Perony będą zbudowane od nowa, powstanie też 11 podziemnych przejść z windami. Takich wind można się spodziewać m.in. na nowym przystanku pasażerskim Lublin Zachód, który powstanie na wysokości Czubów.

Sprawniejszy ma być również transport ładunków, bo pociągi towarowe będą mogły się rozpędzać do 120 km/h. – To jest też ważny szlak dla przesyłek towarowych – podkreśla Bittel.

Roboty mają się zacząć 11 czerwca. Od tego dnia pociągi jadące z Lublina do Warszawy trafią na objazd przez Lubartów, Parczew, Łuków i Siedlce. Wydłuży to podróż do blisko trzech godzin i pozbawi pociągów Nałęczów oraz Puławy, gdzie dotrze w zamian autobusowa komunikacja zastępcza.

Podróżnych planujących jazdę z Nałęczowa do Warszawy autobusy dowiozą na dworzec w Lublinie, gdzie możliwa będzie przesiadka do pociągu. Podróżni z Puław i Dęblina będą dowożeni komunikacją zastępczą do Łukowa, skąd do stolicy dojadą koleją.

Pociągi jadące od strony Krakowa, Katowic i Wrocławia dojadą tylko do Dęblina. – Stąd autobus zabierze pasażerów do Lublina – mówi Marta Ziemska z PKP Intercity.

Ponieważ objazdowa trasa przez Lubartów i Parczew jest linią jednotorową, kolejarze rozlokują wzdłuż niej dodatkowe ekipy pogotowia technicznego, by jak najszybciej usuwać ewentualne awarie. – Będziemy mieli tam wzmocniony nadzór – zapewnia prezes Merchel.

Tory między Lublinem a Pilawą mają być zamknięte do końca przyszłego roku, potem na rok zamknięty będzie odcinek od Pilawy do Otwocka. Prace mają się zakończyć w roku 2020. – Jeżeli wykonawcy szybciej uporają się z zadaniem, to będzie olbrzymi sukces – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Przejazd odnowioną linią z Lublina do Pilawy ma trwać o 20 minut krócej niż obecnie.

Docelowym efektem ma być skrócenie podróży tak, by najszybszy pociąg jechał z Lublina do Warszawy 90 minut. Ten wynik uda się jednak osiągnąć dopiero w 2022 r., po przebudowie szlaku z Otwocka do Warszawy, ale tu nie ma jeszcze nawet projektu, zaś prace mają się zacząć w 2020 r. Dopiero ich finał będzie równoznaczny z zakończeniem modernizacji szlaku z Warszawy do Lublina, której całkowity koszt oszacowano na 3,5 miliarda zł.

Podpisane umowy dotyczą prac torowych między Lublinem a Dęblinem, które za 930 mln zł wykona konsorcjum firm z Włoch, Polski i Kazachstanu oraz między Dęblinem a Pilawą, gdzie wykonawcą będzie konsorcjum polsko-niemieckie. Umowa na odcinek Otwock-Pilawa ma być podpisana w ciągu kilku dni.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zenon / 29 maja 2017 o 19:57
+1
Ktoś tu się zagalopował pisząc o parowozach z 1870r rzekomo osiągających wielkie prędkości. Informuję że najszybszy w historii polski parowóz Pm36 skonstruowany w 1936 roku osiągał maksymalną prędkość 130km/h a przy tym zbudowano tylko 3 sztuki. Wiekszość przedwojennych pociągów pospiesznych prowadziły parowozy Pt31 osiągające maksymalnie 110km/h.
Avatar
tellchar / 29 maja 2017 o 22:36
0
undefined napisał:
Czyli co mega przekręt pendolino jeździ z takimi samymi czasami co polskie DARTY? Czemu NOWAK jeszcze nie siedzi?
Pendolino jeździ 220 km/h między Krakowem a Warszawą, Dart 160 km/h. Więc darujcie sobie tę propagandę. A co do modernizacj, to szkoda, że płaski odcinek Dęblin - Pilawa nie jest robiony na 200km/h. Ale dobre i 160 km/h  
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 21:58
0
Mam takie nielogiczne pytanie... a jaką maksymalną prędkość można będzie osiągnąć na tych torach? I o ile wzrosłaby cena biletu? Bo ja na swoich oponach mogę jechać 190km/h, a auto ledwie zipie przy 180km/h i żre 10l/100km. Tylko z głupoty zwalniam do 140km/h, bo i ciszej, i oszczędniej 6,5l/100km. No, ale wiem, że światli i mONdrzy gimnazjaliści, by wsiadali do Pendolino z prędkością 250km/h płacąc za to 100% więcej za bilet. Chyba, dlatego Concord nadal sobie lata... a może nie lata? Ciekawe dlaczego?
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 20:36
0
Czy za 4 miliardy nie lepiej było wybudować linię po nowej trasie? Był chyba taki projekt Lublin - Puławy - Kozienice - Warszawa.
Avatar
hg / 29 maja 2017 o 18:02
0
Jak to nie będzie nowych składów. Może te z Siedlec kupią?
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 17:45
0
UE jest niegospodarna, wymaga rycia torów w dobrym stanie np. odcinek Puławy Miasto - Dęblin ma prędkość około 150, więc po co go rozgrzebywać? Chyba że chodzi o to by ja najwięcej kasy trafiło do ... Niemiec, z 1 euro ponad 80 centów wraca do Berlina. Podsumowując, głupota.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 17:28
0
Bosze, co za cyrk.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 17:13
0
A po jaki w$$ flagi unijne? Pieniądze pochodząca z budżetu UE, na który Polska również łoży.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 17:08
0
A gdzie flagi unijne. Pieniądze pochodzą z UE.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 17:02
0
Po cholerę ta modernizacja jak nie będzie nowych Dartów. Te złomy co są w PKP nie popędzą tych 160 km/h.
Avatar
hth / 30 maja 2017 o 11:38
-1
tellchar napisał:
undefined napisał:
Czyli co mega przekręt pendolino jeździ z takimi samymi czasami co polskie DARTY? Czemu NOWAK jeszcze nie siedzi?
Pendolino jeździ 220 km/h między Krakowem a Warszawą, Dart 160 km/h. Więc darujcie sobie tę propagandę. A co do modernizacj, to szkoda, że płaski odcinek Dęblin - Pilawa nie jest robiony na 200km/h. Ale dobre i 160 km/h
 I po co zmyślać?? Pendolino może jedzie 200 km/h ale na odcinku góra 80 km, na pozostałych do 160. 220 nigdy nie jezdziło poza testami.
 I po co zmyślać?? Pendolino może jedzie 200 km/h ale na odcinku góra 80 km, na pozostałych do 160. 220 nigdy nie jezdziło poza testami. rozwiń
Avatar
tellchar / 29 maja 2017 o 22:36
0
undefined napisał:
Czyli co mega przekręt pendolino jeździ z takimi samymi czasami co polskie DARTY? Czemu NOWAK jeszcze nie siedzi?
Pendolino jeździ 220 km/h między Krakowem a Warszawą, Dart 160 km/h. Więc darujcie sobie tę propagandę. A co do modernizacj, to szkoda, że płaski odcinek Dęblin - Pilawa nie jest robiony na 200km/h. Ale dobre i 160 km/h  
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 21:58
0
Mam takie nielogiczne pytanie... a jaką maksymalną prędkość można będzie osiągnąć na tych torach? I o ile wzrosłaby cena biletu? Bo ja na swoich oponach mogę jechać 190km/h, a auto ledwie zipie przy 180km/h i żre 10l/100km. Tylko z głupoty zwalniam do 140km/h, bo i ciszej, i oszczędniej 6,5l/100km. No, ale wiem, że światli i mONdrzy gimnazjaliści, by wsiadali do Pendolino z prędkością 250km/h płacąc za to 100% więcej za bilet. Chyba, dlatego Concord nadal sobie lata... a może nie lata? Ciekawe dlaczego?
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 21:01
-1
Tempo ślimaka. Remont będzie trwał tyle co budowa w XIXw.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 20:36
0
Czy za 4 miliardy nie lepiej było wybudować linię po nowej trasie? Był chyba taki projekt Lublin - Puławy - Kozienice - Warszawa.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 20:03
-1
Jak ten skąpy Rząd chce niwelować różnice pomiędzy Polską A, a Polską B. Gdy z obydwu stron Wisły robią tą samą prędkość, a do tego na zachodzie lata wcześniej? Jak mamy nadgonić dystans? Zerwać umowę z PKP, i niech Marszałek Sosnowski podpisze Nową Umowę z Deutsche Bahn, oni to zrobią kilkadziesiąt kilometrów szybciej i lepiej niż marnotrawne PKP.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 20:00
-1
Jako lubelak twierdzę, że... To za mało! PKP jak zwykle: nie zadaszy nam peronów Dworca Głównego, bo pieniądze wydali na dach Łódź Widzew. A prędkość to powolność. Żądamy minimum 250km/h. NOW!
Avatar
Zenon / 29 maja 2017 o 19:57
+1
Ktoś tu się zagalopował pisząc o parowozach z 1870r rzekomo osiągających wielkie prędkości. Informuję że najszybszy w historii polski parowóz Pm36 skonstruowany w 1936 roku osiągał maksymalną prędkość 130km/h a przy tym zbudowano tylko 3 sztuki. Wiekszość przedwojennych pociągów pospiesznych prowadziły parowozy Pt31 osiągające maksymalnie 110km/h.
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 19:29
-1
160 km to na tej trasie mogły jeździć parowozy w 1870r. Już wtedy trasa do warszawy trwała 2h. I bez kilku miliardow i dopłat unijnych. Jak na obecne i przyszłe czasy to jest żałosna prędkość!!!
Avatar
Gość / 29 maja 2017 o 18:23
-1
SEKCJA SP GENERAŁA ROBIONA W LUBLINIE - DZIENNIK ZAMKNAŁ OCZY? NIEWYGODNE WYNIKI? NIEPOPRAWNE POLITYCZNIE?
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 1 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 38 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 11 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 132 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!