Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2020 r.
14:56

23-latka z Lublina urodziła dziecko i schowała do szuflady. Dziewczynka powoli się udusiła

Autor: Zdjęcie autora jsz
567 41 A A

Po porodzie zawinęła córkę w ręczniki i foliowe worki, po czym schowała do szuflady. Dziewczynka powoli się udusiła. Weronika B. z Lublina została za to skazana na 10 lat więzienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Materiał dowodowy wskazuje wbrew twierdzeniom oskarżonej, że dziecko urodziło się żywe. Świadczyła o tym obecność powietrza w płucach i żołądku niemowlęcia. Opinie biegłych są w tej materii jednoznaczne – uzasadniała wyrok sędzia Barbara Markowska, z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sąd uznał, że 23-letnia Weronika B. chciała zabić swoje dziecko.

– Zawinięcie dziecka w ręczniki i foliowe siatki w rozumieniu przeciętnego człowieka wiąże się z przeświadczeniem, że spowoduje to uduszenie niemowlęcia. W takich okolicznościach działanie z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia jest oczywiste – dodała sędzia Markowska.

W piątek Weronika B. została skazana za zabójstwo na 10 lat więzienia. Jej proces toczył się o października 2018 r.

– Córka opiekowała się małymi dziećmi, była wolontariuszką. Zawsze chciała mieć dzieci – przekonywał podczas jednej z rozpraw ojciec Weroniki B.

Jego córka nigdy nie przyznała się do zabójstwa. Podczas procesu odmówiła składania wyjaśnień.

Proces dotyczył wydarzeń z września 2017 r. Weronika B. dostała się właśnie na studia pedagogiczne. Wyjechała na wakacje z rodziną. Po powrocie jej chłopak zauważył, że Weronika przytyła. Dziewczyna zapewniała go jednak, że nie jest w ciąży. Tłumaczyła później śledczym, że zrobiła dwa testy. Jeden dał wynik negatywny i ten pokazała chłopakowi.

Kilka tygodni później rodzice Weroniki B. wyjechali na weekend. Dziewczyna zorganizowała domową imprezę. Według śledczych, paliła wtedy papierosy i piła alkohol. Rano, w wannie urodziła córeczkę. Po porodzie dokładnie zawinęła dziewczynkę w trzy ręczniki i dwie foliowe reklamówki. Zawiązała je na supeł. Włożyła dziecko do szuflady pod łóżkiem i posprzątała łazienkę – ustalili śledczy.

Wieczorem, po powrocie rodziców do domu Weronika dostała krwotoku i zemdlała. Matka zabrała ją do szpitala. Tam lekarz stwierdził, że pacjentka musiała niedawno urodzić. Ta jednak konsekwentnie zaprzeczała. Lekarze postanowili zawiadomić policję. Mundurowi przeszukali pokój Weroniki B. W szufladzie pod jej łóżkiem znaleźli ciało noworodka.

Biegli ocenili później, że Weronika B. była w 8. lub 9. miesiącu ciąży, a córka urodziła się żywa. Umierała co najmniej kilkanaście minut, dusząc się w foliowych workach. Podczas późniejszego śledztwa Weronika B. przekonywała, że nie zdawała sobie sprawy, że jest w ciąży. Jej bliscy również zeznali, że nie mieli o tym pojęcia. Twierdzą, że nie zauważyli niczego podejrzanego nawet podczas wspólnych wakacji nad morzem. Z aktu oskarżenia wynika, że chłopak Weroniki B. również nie wiedział, w jakim stanie jest jego dziewczyna.

– Jak się o tym dowiedział, to wymiotował z nerwów. Był w szoku – zeznała w sądzie matka chłopaka. – Weronika bardzo kocha dzieci. Dlatego poszła na pedagogikę.

Weronika B. zapewniała śledczych, że jej dziecko urodziło się martwe. Według sądu, doskonale wiedziała, że jest inaczej.

– Oczywistym i naturalnym jest, że w sytuacji gdy oskarżona urodziła dziecko w łazience, w wyniku zaskakującego dla niej porodu, to w chwili gdyby dostrzegła, że dziecko jest martwe, nie było żadnego racjonalnego powodu, dla którego nie powiedziała o tym natychmiast obecnemu w mieszkaniu ojcu dziecka, ani przybyłej niedługo potem własnej matce. Nie prosiła ich o pomoc – przypomniała w uzasadnieniu wyroku sędzia Markowska.

Wymierzając karę sąd wziął pod uwagę bardzo dużą szkodliwość społeczną. Młoda matka działała bowiem wobec całkowicie bezbronnego dziecka, które zdane było tylko na nią. Nie znaleziono jednak dowodów, by Weronika B. planowała zabójstwo. Kobieta jest również bardzo młoda, nie była karana i ma bardzo dobrą opinię w swoim środowisku. Sąd wziął to pod uwagę wymierzając karę. Wyrok nie jest prawomocny. Zarówno obrona, jak i prokuratura nie wykluczają apelacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 16:14
+33
Ale bzdury !!!!! Bo po kobiecie w ósmym miesiącu ciąży nic nie widać!!!! Kto wierzy w takie głupoty??????
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 17:37
+28
Przecież istnieją Okna Życia, nie dała szansy własnemu dziecku.
Avatar
cojatamwiem / 28 lutego 2020 r. o 15:59
+21
co tu dużo mówić.... Dramat. Zaczął się nieodpowiedzialny współżyciem, czy to z tym chłopakiem czy z kim innym. A ponieść konsekwencje ciężko, ale czy było warto? Jak można było przypuszczać że to się uda? Czy nie lepiej było nie mówić nic nikomu ale pojechać do szpitala? Tam urodzić, zostawić dziecko jeśli już rzeczywiście nie chciała go... Jest dorosła, mogła nikogo nie upoważniać do wglądu w dokumentację. Nawet kilkudniową nieobecność w domu łatwiej wytłumaczyć rodzinie i znajomym niż sędzi, że nie wiedziała co zrobić. Brzuszek na bank nie puchł, na bank nie było też innych znaków, że jest w ciąży.... wolne żarty. Doskonale wiedziała i miała kupę czasu żeby sie zastanowić jak to zrobić żeby było w miarę dobrze, żeby dziecka nie zabijać. Rodzina nic nie widziała, znajomi nic nie widzieli i nie podejrzewali, chłopak nic nie wiedział... Zadziwiające. Coś mi się wydaje, że za dużo tu jest niewiadomych i ciekaw jestem szczerze co skrywa ta grupa ludzi, że dziewczyna w panice uśmierciła własne dziecko, które mogło żyć choćby w innej rodzinie. Tak to jest jak dzieciaki otaczają się de bilami. W normalnym, szczerym, przyjacielskim środowisku nic takiego nie miałoby prawa się zdarzyć, bo jest wsparcie bliskich. Czuć na odległość że może nie bezpośrednio ale jednak nie siedzi w tym sama. Sam zostałem ojcem w wieku 20 lat, kiedy byłem na początku studiów, ale ani ja ani moja wtedy też 20 letnia dziewczyna a dziś żona nie pomyśleliśmy nigdy, że można w jakikolwiek inny sposób postąpić jak założyć rodzinę i radzić sobie jak się da. I nie było łatwo, ale właśnie otaczali nas normalni ludzie. Studia obojga skończone, córka ma się świetnie i ma dziś 13 lat, praca jest i nie załatwiona po znajomości. Rodzice zachwyceni nie byli, do dziś pamiętam bezsensowny wykład jak sprawa wyszła na jaw, ale nie takie historie widział świat i nikt z tego powodu nie musiał umierać. Edukacja jest żadna w tym kraju, bo coraz częściej się słyszy o takich dramatach. Jakby ciąża nawet niechciana to był koniec świata. Koniec świata to rak mózgu czy trzustki i wypada się zacząć żegnać, ale ciąża to początek nowej drogi. O karierę się bała? Przyszła studentka pedagogiki? Litości... A jak się boisz myśleć co będzie jak się stanie, to myśl o tym przed współżyciem i tyle. A jak nie było łatwo, bo emocje, bo "siła wyższa" to konsekwencje trzeba ponieść i cholera da się różnymi drogami, ale tak żeby nie odbierać życia.
co tu dużo mówić.... Dramat. Zaczął się nieodpowiedzialny współżyciem, czy to z tym chłopakiem czy z kim innym. A ponieść konsekwencje ciężko, ale czy było warto? Jak można było przypuszczać że to się uda? Czy nie lepiej było nie mówić nic nikomu ale pojechać do szpitala? Tam urodzić, zostawić dziecko jeśli już rzeczywiście nie chciała go... Jest dorosła, mogła nikogo nie upoważniać do wglądu w dokumentację. Nawet kilkudniową nieobecność w domu łatwiej wytłumaczyć rodzinie i znajomym niż sędzi, że nie wiedziała co zrobić. Brzuszek na bank ni... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 16:23
+17
A wystarczyłaby paczka prezerwatyw za 10 zł.
Avatar
Podpis / 28 lutego 2020 r. o 17:46
+16
10 lat? Haha śmieszne. Powinna dostać 25 lat. Za mniejsze przewinienia dostają więcej. Polskie prawo. Widać że ten bezmózg nie dorósl do życia. Teraz jej powinni w więzieniu zrobić to samo.
Avatar
exMachina / 29 lutego 2020 r. o 09:29
+14
Wiecej programow typu ***, Hotel Paradise czy Ex on the beach a gówniaki beda sie zachowywac jeszcze bardziej odpowiedzialnie;p
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 18:45
+13
Brawo dla matki nic nie zauważyć no cóż ! Niezła matka !! A gdzie kobieto masz instynkt matczyny !! Brak slow
Avatar
c v / 28 lutego 2020 r. o 16:04
+13
pewnie zdawała sobie sprawę, że dziecko można oddać do okna życia, czy zostawić w szpitalu, ale w tym kraju a szczególnie na jakimś wygwizdowie prędko by się wszystko wydało. Jakby kraj był normalny to może by się tak nie stało. Żadne to dla tej dziewuchy usprawiedliwienie, ale odpowiedzialność po części spoczywa na wielu osobach z jej otoczenia i na samym państwie.
Avatar
... / 29 lutego 2020 r. o 10:06
+7
Serce pęka kiedy pomyśli się jak musiało cierpieć to dziecko. 23 - lata i nie wpadła na to, że zamiast mordować można oddać do odpowiedniej placówki i pozwolić żyć.
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 19:25
+7
Gorzej jak suka psa. Dożywocie dla takiej.
Avatar
Gość / 3 marca 2020 r. o 13:44
0
Nigdy nie zrozumiem takiego zachowania. Sama jestem mamą i bym oddała życie za swoje dzieci. Serce pęka... Zawsze można zanieść dziecko do okna życia i nikt nie ma prawa tego życia odbierać...
Avatar
Memmo / 29 lutego 2020 r. o 23:47
+1
Uciąć łeb ...i uniewinnić!
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 14:55
-2
z tważy nie zła dupa
Avatar
Gość / 29 lutego 2020 r. o 10:44
+1
szkoda chłopaka bo też go dobrze zrobiła
Avatar
thanatos / 29 lutego 2020 r. o 10:18
+4
Kiedys 23-25 - latka byla uwazana za dorosla kobiete i nia w wiekszosci przypadkow byla; dzisiaj to jeszcze mentalne dzieci, ktore niestety moga sie rozmnazac.
Avatar
... / 29 lutego 2020 r. o 10:06
+7
Serce pęka kiedy pomyśli się jak musiało cierpieć to dziecko. 23 - lata i nie wpadła na to, że zamiast mordować można oddać do odpowiedniej placówki i pozwolić żyć.
Avatar
exMachina / 29 lutego 2020 r. o 09:29
+14
Wiecej programow typu ***, Hotel Paradise czy Ex on the beach a gówniaki beda sie zachowywac jeszcze bardziej odpowiedzialnie;p
Avatar
radical / 29 lutego 2020 r. o 09:25
+1
A mi żal tej dziewczyny. Nie była dla nikogo ważna, bo nikt nawet nie zauważył że jest w ciąży. Piła i paliła bo chciała zwrócić na siebie uwagę. Urodziła sama bez żadnej pomocy. Dopiero jak straciła przytomność  i dostała krwotoku zobaczyli że coś jest nie tak. Obojętność ludzka jest straszna. A teraz wszyscy kamieniami. Żal maleństwa i tej młodej dziewczyny. Dwie ofiary obojętności ludzkiej. A wy dobrzy obywatele gdzie byliście jak sąsiad bił swoją żonę lub dzieci? Jesteście tacy prawi to dlaczego ciągle słychać w telewizji o aktach przemocy w stosunku do słabszych?
 Ale zamordowanego dziecka ci nie zal? Puszczala sie bez gumy chociaz miala niby chloipaka i zaszla pewnie po pijaku na imprezce z jakims "tajemniczym nieznajomym" i bala sie, ze sie wyda;p Niech pokaza gebe tej wytwloki.
 Ale zamordowanego dziecka ci nie zal? Puszczala sie bez gumy chociaz miala niby chloipaka i zaszla pewnie po pijaku na imprezce z jakims "tajemniczym nieznajomym" i bala sie, ze sie wyda;p Niech pokaza gebe tej wytwloki. rozwiń
Avatar
Zainteresowany / 29 lutego 2020 r. o 09:20
-5
Nic nie wiecie nikt akt nie czytal i nie znamy prawdy ale dlaczego wogule nie siedziala i wyrok w zawieszeniu musi byc cos na rzeczy bo niebylo zgody na areszt.a dziennikarze zawsze sesaci szukaja.
Avatar
Iga / 29 lutego 2020 r. o 09:05
+2
A mi żal tej dziewczyny. Nie była dla nikogo ważna, bo nikt nawet nie zauważył że jest w ciąży. Piła i paliła bo chciała zwrócić na siebie uwagę. Urodziła sama bez żadnej pomocy. Dopiero jak straciła przytomność i dostała krwotoku zobaczyli że coś jest nie tak. Obojętność ludzka jest straszna. A teraz wszyscy kamieniami. Żal maleństwa i tej młodej dziewczyny. Dwie ofiary obojętności ludzkiej. A wy dobrzy obywatele gdzie byliście jak sąsiad bił swoją żonę lub dzieci? Jesteście tacy prawi to dlaczego ciągle słychać w telewizji o aktach przemocy w stosunku do słabszych?
A mi żal tej dziewczyny. Nie była dla nikogo ważna, bo nikt nawet nie zauważył że jest w ciąży. Piła i paliła bo chciała zwrócić na siebie uwagę. Urodziła sama bez żadnej pomocy. Dopiero jak straciła przytomność i dostała krwotoku zobaczyli że coś jest nie tak. Obojętność ludzka jest straszna. A teraz wszyscy kamieniami. Żal maleństwa i tej młodej dziewczyny. Dwie ofiary obojętności ludzkiej. A wy dobrzy obywatele gdzie byliście jak sąsiad bił swoją żonę lub dzieci? Jesteście tacy prawi to dlaczego ciągle słychać w telewizji o aktach przemo... rozwiń