Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2018 r.
7:44

600 lat królewskich fresków w Kaplicy Trójcy Świętej

Autor: Zdjęcie autora oprac.
Program konferencji „Kaplica Trójcy Świętej na lubelskim zamku. Historia, teologia, sztuka, konserwacja” na stronie Muzeum Lubelskiego
Program konferencji „Kaplica Trójcy Świętej na lubelskim zamku. Historia, teologia, sztuka, konserwacja” na stronie Muzeum Lubelskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Ministerstwo Sprawiedliwości zabroniło zwiedzania Kościoła Św. Trójcy na Zamku lubelskim oraz wieży zamkowej przez wycieczki zbiorowe. Całą winą nieszczęśliwego obiektu zabytkowego jest to jedynie, że był ongi kościołem królów, a dziś leży w obrębie więzienia - oburzał się 90 lat temu dziennikarz „Expressu Lubelskiego”. Dziś każdy ogląda najcenniejszy lubelski zabytek tak często jak chce. Za kilka dni kaplicy i malowidłom przyglądać się będą uczestnicy naukowej konferencji. Wystąpień mogą słuchać wszyscy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sierpniu minęło 600 lat od namalowania fresków w Kaplicy Trójcy Świętej na zamku w Lublinie. Teraz zbliża się kulminacja obchodów rocznicowych. To trzydniowa konferencja naukowa poświęcona kaplicy, jej architekturze, malowidłom, konserwacji i politycznym okolicznościom inicjatywy fundatorskiej Władysława Jagiełły.

Jak tłumaczą organizatorzy wydarzenia, poprzedni raz naukowcy i badacze spotkali się by porozmawiać o kaplicy dwadzieścia lat temu. Przez ten czas trwały intensywne prace konserwatorskie nad zespołami bizantyńsko-ruskich malowideł znajdującymi się w innych obiektach w Polsce. Dzięki postępowi technicznemu pojawiły się nowe możliwości badawcze. Nowe rzeczy ustalili historycy i historycy sztuki. To wszystko było impulsem by badacze spotkali się w kaplicy ponownie.

Zbrojni w kaplicy

Jednym z kilkunastu specjalistów, którzy między 17 a 19 października będą rozmawiać o naszym najpiękniejszym zabytku, jest kierownik Pracowni Wojskowo-Historycznej przy Katedrze Historii Średniowiecznej KUL, dr hab. Jan Ptak.

- Będę mówił o niektórych detalach w wyglądzie zbrojnych postaci na freskach Kaplicy Trójcy Świętej. Na tych malowidłach w kilku miejscach można dostrzec osoby wyposażone w elementy uzbrojenia charakterystyczne dla wojskowości zachodnioeuropejskiej, w tym także polskiej. Są obecne między innymi w scenach pojmania Chrystusa, „Sądu Sanhedrynu” i straży przy Grobie Pańskim. Można to z pewnością uznać za istotny problem badawczy nie tylko dla historyków sztuki zajmujących się zabytkami wschodniochrześcijańskiego malarstwa, lecz także z punktu widzenia badań nad średniowiecznym uzbrojeniem.

Wizerunki te powstawały w bardzo ważnej dla naszej wojskowości epoce grunwaldzkiej, z której zachowało się niewiele zabytków ikonograficznych, ukazujących wygląd ówczesnych rycerzy. Widoczne na freskach detale wyposażenia zbrojnych postaci mogą więc wzbogacić naszą wiedzę także w tym zakresie. Warto też postawić pytanie, dlaczego malarz posłużył się nimi, ukazując wydarzenia biblijne w konwencjach malarstwa bizantyńskiego. Nie chodzi mi przy tym o formułowanie ostatecznych wniosków, lecz wskazanie zagadnień związanych z interesującą mnie dziedziną.

Dla współczesnych naukowców lubelskie freski mogą dostarczyć jeszcze wielu cennych danych - mówi naukowiec, który poza historią wojskowości średniowiecznej zajmuje się także heraldyką i weksylologią (badającą chorągwie, sztandary, flagi, bandery i inne przedmioty tego typu).

Pytany, czy odkrył w lubelskiej kaplicy jakieś malarskie pomyłki i przyłapał artystów na błędach, tłumaczy, że dzieło zasługuje na najwyższy respekt i powinniśmy uwzględniać wszystkie okoliczności, jakie miały wpływ na jego powstanie.

Dbamy cały wiek

Wystrój malarski zamkowej kaplicy to - jak oceniają fachowcy - najcenniejszy i najlepiej zachowany zespół malarski, spośród kilku znanych nam fundacji bizantyńsko-ruskich króla Władysława Jagiełły. Konferencja ma na celu podsumowanie dotychczasowych badań i ustaleń ale i wymianę doświadczeń w gronie specjalistów.

Zwłaszcza, że troska o zabytek ma swoją długą historię. Konserwacja malowideł też ma jubileusz: 100 lat.
Dziś wchodząc do kaplicy i patrząc na freski trudno uwierzyć, że przez wiele lat XIX wieku były one pokryte pobiałą i otynkowane. A sama kaplica pełniła funkcję kaplicy więziennej. Po odzyskaniu niepodległości więzienie było tu nadal ale prowadzono konserwację odsłoniętych malowideł.

- Przez szereg lat pracowano gorliwie nad restauracją fresków. Mozolnie zarabiano kitem miejsca, w których powierzchnia malowideł rozbita była uderzeniami kilofów, a następnie, stworzywszy w ten sposób jedną płaszczyznę, nasycano fresk chemikaliami, które przywracały im żywość kolorytu, utraconą w ciągu wieków. Praca szła cal za calem, gruntownie, bez pośpiechu. Juliusz Makarewicz, Edward Trojanowski, Janusz Świeży, Stefan Matejko trudzili się przez cały niemal czas trwania wojny, a nawet dłużej, bo do roku 1923, starając się przywrócić dawną, świetną postać spłowiałym cudom - wyliczał konserwatorów i malarzy Józef Czechowicz w tekście z 1925 roku, opisując przy okazji metody stosowane w konserwacji blisko sto lat temu.

Także Józef Czechowicz jest autorem przytoczonego na wstępie artykułu z 1928 roku, w którym poeta oburzał się na decyzję władz, które uniemożliwiały zwiedzania pięknego wnętrza kaplicy szkolnym wycieczkom. Tolerowały jedynie wizyty pojedynczych osób powołując się na bezpieczeństwo więzienia.

Teraz, w myśl wytycznych konserwatorskich, kaplicę może jednorazowo oglądać maksymalnie 30 osób. I mają na to kwadrans. Kto planuje oglądanie 600-letnich fresków powinien to zrobić jak najszybciej. Muzeum Lubelskie szykuje się do wielkiego remontu zamkowych pomieszczeń. Choć Kaplica Trójcy Świętej nie bierze udziału w projekcie, to w związku z pracami na zamku będzie musiała być zamykana. Trwa ustalanie harmonogramu prac i zasad udostępniania.
(oprac.)

Pozostałe informacje

Na inaugurację 31. kolejki Górnik Łęczna przegrał u siebie z broniącą się przed spadkiem Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna przegrywa z Pogonią Siedlce. Były napastnik zielono-czarnych boleśnie o sobie przypomniał

Na otwarcie 31. kolejki Górnik Łęczna w pełni zasłużenie przegrał na własnym boisku z walczącą o utrzymanie Pogonią Siedlce 1:3, a wszystkie gole dla rywali strzelili dwaj byli zawodnicy zielono-czarnych

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club
foto
galeria

Stare i nowe. Muzyczna konfrontacja w Helium Club

Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę w Helium Club. Stylizacje gości były równie zróżnicowane jak muzyka, która zdominowała parkiet, a energia uczestników nie miała końca. Jeśli chcecie poczuć ten klimat na własnej skórze, zapraszamy do naszej fotogalerii, gdzie uchwyciliśmy najlepsze momenty z tej wyjątkowej imprezy!

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]
galeria

Pogrom na torze, feta na trybunach. Tak kibicowaliście Orlen Oil Motorowi Lublin [ZDJĘCIA]

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin pokonał wysoko Innpro ROW Rybnik i wprawił obecnych na trybunach kibiców w szampański nastrój

 3 maja ulicami Lublina przejdzie korowód w rytm poloneza
Przypominamy
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka za pasem. Atrakcje 3-majowe

Jutro 3 maja. Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Orlen Oil Motor Lublin rozgromił w piątek Innpro ROW Rybnik
galeria

Pogrom w Lublinie. Orlen Oil Motor przejechał się po beniaminku z Rybnika [ZDJĘCIA]

Pogrom w Lublinie. W starciu mistrza Polski z beniaminkiem PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin nie dał absolutnie żadnych szans ekipie Innpro ROW Rybnik zwyciężając 63:27. Najważniejszymi wydarzeniami w piątkowym spotkaniu była brawurowa jazda Mateusza Cierniaka i pierwszy w karierze punkt w najmocniejszej lidze świata 17-letniego Bartosza Jaworskiego

Weekend z 30-tką.
foto
galeria

Weekend z 30-tką.

Nieważne, czy święto, czy weekend, popularna Trzydziestka wypełniona jest spragnionymi dobrej zabawy gośćmi. Na parkiecie króluje najlepsza muza, począwszy od najnowszych hitów po klasyki. Do tego atmosfera i można się bawić. Zobaczcie, jak się bawiono w ostatni weekend, i co się działo na parkiecie.

W pierwszym spotkaniu finału play-of PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm lepszy od Mickiewicza Kluczbork

W pierwszym spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonała Mickiewicza Kluczbork 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych objął prowadzenie 1-0. W poniedziałek drugi mecz finału, w Kluczborku o godzinie 20.30

Do tragedii doszło w lesie w Woli Małej koło Biłgoraja

Tragedia w lesie. Życia nastolatki nie udało się uratować

Tragiczny finał majówki pod Biłgorajem. W lesie w miejscowości Wola Mała doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nie żyje 14-letnia dziewczynka.

Julia PIętakiewicz była bohaterką rywalizacji w Rzeszowie

Górnik Łęczna rozbił Resovię

Podopieczne Artura Bożyka nie pozwoliły sobie na moment dekoncentracji w swojej pogoni za brązowym medalem mistrzostw Polski. Zawodniczki Górnika rozbiły aż 6:0 Resovię.

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina
Przypominamy

Idzie korowód, auta stop. Jutro utrudnienia w centrum Lublina

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Chciał zarobić na kryptowalutach, stracił 400 tysięcy złotych

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Mężczyzna został sprawnie zmanipulowany przez przestępców, którzy wyłudzili od niego wszystkie oszczędności.

Orlen Oil Motor Lublin - Innpro ROW Rybnik [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Innpro ROW Rybnik [zapis relacji na żywo]

Czas na drugi domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin w PGE Ekstralidze. W piątek wieczorem lubelskie "Koziołki" zmierzą sie z Innpro ROW Rybnik i będą zdecydowanym faworytem do zwycięstwa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo

KPR Padwa Zamość nie dała rady liderowi I ligi centralnej Handball Stali Mielec

KPR Padwa Zamość nie dała rady liderowi I ligi centralnej Handball Stali Mielec

W spotkaniu 24 kolejki KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z liderem I ligi centralnej Handball Stalą Mielec 23:26

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?
SMACZNEGO

Sprawdzone przepisy na grilla: co i jak zrobić, żeby majówka się udała?

Czas rozpalic grilla i zrobić kaszankę albo golonkę. Do tego chłodnik z ziemniakami i ukisić małosolne, A na deser jabłka z grilla w glazurze miodowej. Albo boczniaki z rusztu.

Konferencja bialskiego oddziału Nowej Nadziei i przedstawiciela mieszkańców, Jacka Dobrzyńskiego
galeria

Od incydentu Brauna się odcinają, ale flagi Ukrainy na urzędzie nie chcą

-Flaga Ukrainy powoduje podziały w społeczeństwie Białej Podlaskiej -uważa bialski oddział Nowej Nadziei. Jego szef Paweł Borysiuk apeluje do prezydenta Michała Litwiniuka o zaniechanie pomysłu ponownego jej wywieszenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty