Prawnicy wojewody nie widzą podstaw do unieważnienia uchwały o referendum w sprawie przeznaczenia dawnego poligonu – dowiadujemy się nieoficjalnie. Zwolennicy i przeciwnicy zabudowy części górek blokami mogą już się szykować do agitacji.
Decyzja o zwołaniu na 7 kwietnia pierwszego w historii Lublina referendum lokalnego zapadła w Radzie Miasta w ostatnim dniu stycznia. Jak każda uchwała radnych, również ta musiała zostać przesłana do wojewody lubelskiego. Ma on 30 dni na zbadanie, czy uchwała jest zgodna z prawem. W razie naruszenia prawa może stwierdzić nieważność całej uchwały lub konkretnych jej punktów.
– Uchwała w sprawie referendum lokalnego już do nas wpłynęła. Teraz jest analizowana przez prawników – potwierdza Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody. Przeciwnicy zmian na górkach przekonują, że o losach tego terenu nie można rozstrzygać w referendum ze względu na obecność chronionych gatunków roślin i zwierząt. Tych argumentów, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, nie podziela Lubelski Urząd Wojewódzki, którego prawnicy nie widzą w uchwale błędów mogących być podstawą do stwierdzenia jej nieważności.
Przypomnijmy: głosowanie ma przesądzić o tym, czy mieszkańcy zgadzają się na umożliwienie budowy bloków na 30 ha górek w zamian za sfinansowanie przez właściciela terenu naturalistycznego parku na pozostałych 75 ha górek i przekazanie go na własność miastu. Referendum będzie ważne, jeśli w głosowaniu weźmie udział co najmniej 30 proc. uprawnionych.
Jeżeli wojewoda ostatecznie nie wniesie zastrzeżeń, to uchwała trafi do druku w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, a władze miasta będą mogły na dobre zabrać się za przygotowania do referendum. • Do 25 lutego na terenie Lublina mają zawisnąć obwieszczenia o głosowaniu, • do 8 marca wywieszone mają być informacje o tym, gdzie mogą głosować mieszkańcy poszczególnych ulic i budynków, • do 14 marca przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji ds. referendum, • do 17 marca powołane mają być składy komisji, gotowy ma być także spis uprawnionych do udziału w głosowaniu, • do 17 marca osoby niepełnosprawne będą mieć czas na zgłoszenie prezydentowi chęci głosowania korespondencyjnego, do tego samego terminu będzie można zgłaszać potrzebę głosowania przy pomocy nakładki sporządzonej w alfabecie Braille’a, • o północy w nocy z 5 na 6 kwietnia zakończy się kampania referendalna, • 7 kwietnia odbędzie się głosowanie, które potrwa od godz. 7 do 21.
O to nas spytają
Na karcie do głosowania znajdzie się pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin?”. Pod pytaniem będą do wyboru dwie odpowiedzi: „TAK” i „NIE”