12 zeszytów o historii lubelskich dzielnic zostanie wydanych z okazji 700-lecia Lublina. Pierwsze trzy zeszyty ukażą się już za dwa miesiące.
Projekt opracowała Fundacja Aktywności Obywatelskiej w Lublinie. – Fundacja zaproponowała nam, czyli kilku lubelskim naukowcom, współpracę w związku z przypadającą na przyszły rok 700. rocznicą lokacji miasta Lublina – mówi dr Dominik Szulc, historyk z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie. – Fundacja wystartowała w konkursie, który pod koniec 2014 r. ogłosił prezydent Lublina. I tak otrzymaliśmy dofinansowanie tego projektu.
Projekt, który zakłada dwie formy działania – popularyzatorską i naukową, zakończy się w grudniu 2017 r. – Zostanie wydana seria 12 zeszytów poświęconych historii lubelskich dzielnic – mówi dr Szulc. – Oczywiście Lublin ma więcej dzielnic, bo 27. My ograniczamy się jednak do 12, bo niektórych zeszytach łączymy z sobą dzielnice według ich dawnej przynależności do historycznych wsi. Przykładem może być Kośminek i Majdanek. Obecnie Majdanek jest osiedlem, a Kośminek dzielnicą. Zostaną one opracowane razem z terenem obecnej dzielnicy Dziesiąta, ponieważ historycznie stanowiły one wieś Dziesiąta. Pod koniec XIX w. przemysłowiec Michał Kośminek wykupił część Dziesiątej. Od jego nazwiska zaczęto tak nazywać tę część miasta.
Pierwsze trzy zeszyty ukażą się już pod koniec czerwca. Będą to Zemborzyce, Abramowice wraz z Głuskiem i Rury z Czubami. – Zeszyty będą ukazywać się co pół roku – zapowiada dr Szulc. – Każdy ukaże się w nakładzie kilkuset egzemplarzy.
Będą to ok. 30-stronnicowe wydawnictwa wydawane w miękkiej oprawie, w kolorze, na papierze kredowym z dużą liczbą fotografii. Nie będą dostępne w sprzedaży. Będzie je można wypożyczyć w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i bibliotekach szkolnych.
Poza wydaniem 12 zeszytów, pod koniec 2017 roku zaplanowano również konferencję naukową dotyczącą dziejów Lublina. Materiały z tej sesji także zostaną opublikowane.