Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2019 r.
21:02

A po lekcjach? Znowu lekcje. Dzieci przemęczone pracami domowymi. RPO interweniuje

5 33 A A

Nic w tej sprawie nie wskórał rzecznik praw dziecka, ani rodzice przynoszący do szkół „oświadczenia woli”. Problemem przemęczonych dzieci zajął się teraz Rzecznik Praw Obywatelskich. W sprawie prac domowych interweniuje w resorcie edukacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córka wraca do domu ok. 16. Godzinę później siada do lekcji. Prace domowe odrabia przez minimum dwie godziny, a jak trzeba pisać wypracowanie to ponad trzy. Potem jeszcze nauka na następny dzień i na klasówki. Spać kładzie się przed 22, a często znacznie później – opowiada Pani Katarzyna, mama 7-klasistki z Lublina.

To nie jest odosobniony przypadek. O tym, że uczniowie są przeciążeni zadaniami domowymi, coraz głośniej mówi się od dwóch lat. Wtedy do ministerstwa edukacji wystąpił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Prosił o „rozważenie możliwości zmniejszenia obciążenia uczniów pracami domowymi”. W odpowiedzi usłyszał, że o tym, czy i jakie prace domowe zadawać decydują sami nauczyciele. A także, że prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych”. 

Niczym konkretnym zakończyła się też oddolna akcja rodziców, którzy umawiali się w internecie, że będą przynosić do szkół tzw. „oświadczenia woli”. Pisali w nich, że nauczyciele nie mają prawa do dysponowania pozaszkolnym czasem uczniów, więc zadając prace domowe naruszają prawo.

– Z tego co wiem, na Lubelszczyźnie akcja nie spotkała się z odzewem. Takie pisma wpływały do szkół na zachodzie Polski, ale nie skończyły się zmianą wymagań. Nie ma zakazu zadawania prac domowych – mówi polonista z jednego z lubelskich ogólniaków.
Pracom domowym kresu nie położyła też zainicjowana przez Jacka Staniszewskiego, nauczyciela historii z Warszawy i Marcina Zaród, anglistę z tarnowskiego liceum, w mediach społecznościowych akcja „Zadaję z sensem”. Nauczyciele tłumaczą swoim kolegom po fachu, że prace domowe często są zadawane dla samego zadawania i niczemu nie służą.

– Z badań profesora Johna Hattiego wynika, że prace domowe są skuteczne tylko w gimnazjach i liceach. W szkołach podstawowych, zwłaszcza w najmłodszych klasach, są niepotrzebne – tłumaczy Barbara Ostrowska, nauczycielka i jedna z ambasadorów akcji. – Inne badania pokazują, że w szkole podstawowej zadawanie pracy domowej nie ma wpływu na poznawanie materiału.

Teraz głos w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich, który apeluje do MEN o wytyczne dotyczące prac domowych. Wszystko dlatego, że wpływają do niego skargi od rodziców uczniów, którzy zgłaszają problem nadmiernego obciążania uczniów pracami domowymi.

– Dzieci czują się przemęczone i zniechęcone do zajęć szkolnych. Przez brak wolnego czasu nie mogą dostatecznie wypocząć i rozwijać swoich pasji. Oburzenie wyrażają także rodzice zmuszeni do poświęcania czasu wolnego na pracę nad materiałem, który nie został w sposób wystarczający wytłumaczony na lekcjach. Zakłóca to ich życie rodzinne, utrudnia podejmowanie innych wspólnych aktywności i uniemożliwia odpoczynek – podkreśla Adam Bodnar.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubliniak / 31 stycznia 2019 o 21:30
+32
Szkoła podstawowa nr 16 w Lulinie klasa X (klasy I -III). Na lekcji rozwiązywane jest jedno zadanie do domu zadawane są 3 lub 4. Pytanie: kto uczy moje dziecko? Ja rozwiązując i tłumacząc 4 zadania czy nauczyciel rozwiązując 1 ? Pytam za co oni biorą pieniądze k..wa mich mać ?? Za spanie na lekcjach. Teksty, że dzieci rozwydrzone, może i tak ale jak jedna z drugą nie potrafi zapanować nad 20 dzieciakami to znaczy ze się nie nadaje do tej pracy i niech szuka innej.
Avatar
Kamila / 31 stycznia 2019 o 21:36
+24
Chciałabym chwilami wrócić do czasów, w których to praca domowa była ponad siły, klasówka wydawała się być horrorem a koniec roku szkolnego był jak koniec świata. I żeby ktoś płacił za moje rachunki, mieszkanie i wyżywienie. Dorosłość jest dopiero do d**y :)
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 23:36
+18
Ciekawe ile czasu trwonią, a potem narzekają.Rodzice-nie narzekajcie tylko przyjrzyjcie się ile czasu poświęcają na granie w gry na tablecie czy smartfonie czy oglądanie głupawych filmików na yt. Na dwór takie dziecko wypędzić żeby pospacerowało graniczy z cudem. Kiedyś cały czas wolny spędzało się z kolegami w realu a nie wirtualnie...
Avatar
Ja / 31 stycznia 2019 o 21:27
+18
Ale teraz mają problemy. Kiedyś to siedzialo się w szkole do 18 i po szkole szybko do domu żeby zaraz na trening zdążyć, a później jeszcze lekcje odrobić i czlowiek dawał radę.
Avatar
tak czy nie / 31 stycznia 2019 o 21:43
+17
To jest skandal, że szkoła czegokolwiek wymaga...
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 22:20
+16
Dzieci mają zadawane prace domowe - szok i niedowierzanie, miliony pytań bez odpowiedzi
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 21:22
+15
a smartfonami nie przęmeczone te mączennicy pratulinskie z xxI wieku? obecne pokolenia to wymoczki i mięczaki z często głupimi rodzicami,którzy nic nie wymagaja,ba ,jeszcze tłumaczą taką miernote na tysiac sposobów.stara mądrość ,trudności wzmacniają ,a miekkie wychowanie powoduje frustracje i depresje jak ma ten żałosny rzecznik,kto go wybrał do cholery?
Avatar
anka / 31 stycznia 2019 o 21:49
+13
Coraz niższy poziom nauczania, a rodzice nie chcą jeszcze prac domowych. Praca domowa utrwala wiadomości z lekcji. Praca domowa to część pisemna, a także ustna. Czytanie i pisanie pozwala na przyswojenie sobie ortografii i gramatyki. Warto pamiętać, że im głupsze społeczeństwo tym łatwiej nim rządzić. To dlatego od lat politycy robią wszystko, aby dogodzić rodzicom, a nie dbać o poziom nauki. Jaki zasób wiedzy mają aktualnie młodzi ludzi widać po tych wszystkich show, czy programach takich jak Jeden z dziesięciu. Dotychczas był to teleturniej o najwyższym poziomie i można było podziwiać wiedzę niektórych, a dzisiaj, gdy występują w nim młodzi ludzie to po prostu ręce opadają. Najlepiej wychodzą im odpowiedzi na pytania z seriali.
Coraz niższy poziom nauczania, a rodzice nie chcą jeszcze prac domowych. Praca domowa utrwala wiadomości z lekcji. Praca domowa to część pisemna, a także ustna. Czytanie i pisanie pozwala na przyswojenie sobie ortografii i gramatyki. Warto pamiętać, że im głupsze społeczeństwo tym łatwiej nim rządzić. To dlatego od lat politycy robią wszystko, aby dogodzić rodzicom, a nie dbać o poziom nauki. Jaki zasób wiedzy mają aktualnie młodzi ludzi widać po tych wszystkich show, czy programach takich jak Jeden z dziesięciu. Dotychczas był to teleturnie... rozwiń
Avatar
Donek / 31 stycznia 2019 o 21:23
+13
A gdzie News Dnia o stefanie co lubił ciupciać za friko ?
Avatar
alojz / 31 stycznia 2019 o 22:50
+11
dzisieszym bajdlom wszystko nie w smak,nic im nie psauje co za roszczeniowe pokolenie,tylko daj i daj wa w zamian nic.a co mają innego do roboty?co,mniej czasu na gry i fejsbuki bedą mięć?wejdą w dorosłość to zatęsknią za szczeniackimi czasami.kiedyś człowiek też miał kupe nauki i jakoś dał rade wszystko pogodzić i tak nie płakał i jeszcze na kopanie w piłke czasu zostało.dziś nauczyli sie tylko jujczeć płakać i najlepiej żeby siedzieli tylko z kinolami w ekranach.pokolenie nieudaczników
Avatar
Anna / 3 lutego 2019 o 19:34
+1
Niestety...fakt... w IV klasie...Syn wraca.do domu ok godz 15. Ok godz 16 bierze się za lekcje a co za tym idzie biorę się razem z nim. Często materiał nie jest wytłumaczony na lekcji...nauczyciel goni z programem bo przecież z tego jest rozliczany. Często lekcje zajmują nam 2-3 godziny. Przed sprawdzianami dodatkowe poltorej godziny...Biorąc pod uwagę że nie mam tylko jednego dziecka wieczór mam stracony. A o godzinie 19-20 puszczanie dziecka na dwór nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Poza tym jestem matką pracujaca...tez potrzebuje odpoczynku...o ogarnięcia domu nie wspomnę...
Niestety...fakt... w IV klasie...Syn wraca.do domu ok godz 15. Ok godz 16 bierze się za lekcje a co za tym idzie biorę się razem z nim. Często materiał nie jest wytłumaczony na lekcji...nauczyciel goni z programem bo przecież z tego jest rozliczany. Często lekcje zajmują nam 2-3 godziny. Przed sprawdzianami dodatkowe poltorej godziny...Biorąc pod uwagę że nie mam tylko jednego dziecka wieczór mam stracony. A o godzinie 19-20 puszczanie dziecka na dwór nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Poza tym jestem matką pracujaca...tez potrzebuje odpoczy... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:22
-3
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że praca domowa jest sposobem, w jaki szkoła wchodzi w obszar relacji rodzinnych. To rodzic ma prawo decydować, jak jego dziecko spędza swój wolny czas. Czy bawi się i odpoczywa, czy pomaga mu w domu, czy może razem z bliskimi rozwija swoje zainteresowania lub pielęgnuje rodzinne relacje. Nauczyciel decyduje o tym, jaki materiał jest przerabiany w szkole, a sprawy domowe powinien pozostawić rodzicom. Nie jest w porządku, jeśli zakłada się, że kochający swoje dzieci dorośli ludzie nie są w stanie sprawować nad nimi właściwej opieki tak, żeby wiedzieć, czego ich dzieci najbardziej potrzebują.
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że praca domowa jest sposobem, w jaki szkoła wchodzi w obszar relacji rodzinnych. To rodzic ma prawo decydować, jak jego dziecko spędza swój wolny czas. Czy bawi się i odpoczywa, czy pomaga mu w domu, czy może razem z bliskimi rozwija swoje zainteresowania lub pielęgnuje rodzinne relacje. Nauczyciel decyduje o tym, jaki materiał jest przerabiany w szkole, a sprawy domowe powinien pozostawić rodzicom. Nie jest w porządku, jeśli zakłada się, że kochający swoje dzieci dorośli ludzie nie są w stanie spr... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:21
-1
Dzieci nie rozumieją, czemu po powrocie ze szkoły muszą siadać w domu do pracy, na drugą zmianę. Dla części z nich zadania są nudne i monotonne, dla innych – za trudne. Czas po szkole, który powinien być przeznaczony na relaks, odpoczynek na świeżym powietrzu, rozwijanie swoich pasji, a także życie rodzinne, staje się czasem, kiedy z uczniów całkowicie wyparowuje chęć do nauki, nawet jeśli taką jeszcze mieli. (źródło  ***s://dziecisawazne.pl/zlikwidujmy-prace-domowa/) 
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:20
-1
Praca domowa nie poprawia wyników w nauce. Jest wiele badań, które to potwierdzają (Alfie Kohn zebrał je w książce „The Homework Myth”, czyli „Mit pracy domowej”). Dowodem są także szkoły, w których zrezygnowano z zadawania lekcji, co spowodowało u dzieci więcej chęci do nauki, a nawet do robienia zadań dla chętnych. Dobrzy uczniowie uczyliby się dobrze i bez odrabiania lekcji, a uczniowie słabi i tak często ich nie odrabiają i dostają za brak pracy domowej wciąż kolejne jedynki, co wcale ich do nauki nie zachęca. W dodatku wielu z nich z różnych powodów po prostu przepisuje zadania od kolegów albo ściąga odpowiedzi z Internetu. (źródło  ***s://dziecisawazne.pl/zlikwidujmy-prace-domowa/) 
Praca domowa nie poprawia wyników w nauce. Jest wiele badań, które to potwierdzają (Alfie Kohn zebrał je w książce „The Homework Myth”, czyli „Mit pracy domowej”). Dowodem są także szkoły, w których zrezygnowano z zadawania lekcji, co spowodowało u dzieci więcej chęci do nauki, a nawet do robienia zadań dla chętnych. Dobrzy uczniowie uczyliby się dobrze i bez odrabiania lekcji, a uczniowie słabi i tak często ich nie odrabiają i dostają za brak pracy domowej wciąż kolejne jedynki, co wcale ich do nauki nie zachęca. W dodatku wielu z nich z... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:17
-1
Wyobraźcie sobie, że spędzacie w pracy 8 godzin a szef jeszcze wam zleca pracę do domu, której musicie poświęcić 2-3 godziny. Życie jest naprawdę krótkie, cieszmy się nim. Nie samą pracą, szkołą i lekcjami żyje człowiek. Spędzajmy czas ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu, idźmy do kina, do teatru na basen. Ugotujmy coś razem a nawet poleniuc***my przed TV, oglądając jakiś fajny film. Ponadto uwieżcie mi rodzice po pracy też są zmęczeni, rolą nauczyciela jest przekazać wiedzę w szkole przez te 6-7 godzin, Ja rozumiem, że musi przeczytać lekturę czy nauczyć się na pamięć od czasu do czasu jakiegoś wierszyka ale apeluje nie obciążajmy tak pracami domowymi naszych dzieci zwłaszcza tych najmłodszych.
Wyobraźcie sobie, że spędzacie w pracy 8 godzin a szef jeszcze wam zleca pracę do domu, której musicie poświęcić 2-3 godziny. Życie jest naprawdę krótkie, cieszmy się nim. Nie samą pracą, szkołą i lekcjami żyje człowiek. Spędzajmy czas ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu, idźmy do kina, do teatru na basen. Ugotujmy coś razem a nawet poleniuc***my przed TV, oglądając jakiś fajny film. Ponadto uwieżcie mi rodzice po pracy też są zmęczeni, rolą nauczyciela jest przekazać wiedzę w szkole przez te 6-7 godzin, Ja rozumiem, że musi przeczytać ... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:10
-3
uważam, że stanowczo nie powinnno być zadawanych prac domowych do domu. Dziecko spedza min. 6 godzin dziennie w ławce, wraca do domu i siedzi nad lekcjami dodatkowo 2-3 godz. Proszę pomyśleć jakie to jest obciążenie dla organizmu. Ponad pół dnia przesiedzi w ławce. Co drugie dziecko w przyszłości będzie miała problemy z kręgosłupem. Uważam, że zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do podstawówki to jest bardzo duże obciążenie. Powiedzcie mi gdzie czas na zabawę, rozwijanie zainteresowań a w końcu gdzie czas dla rodziny???
Avatar
zezem na wprost / 1 lutego 2019 o 20:19
+2
Uczcie się dzieci ,uczcie abyście po skończonych studiach nie okazali się takimi prymitywami jak Kopacz czy kolejne ministry : Hall , Szumilasowa, Kudrycka.
Avatar
tubylec / 1 lutego 2019 o 16:00
0
Etat nauczyciela to 18 godzin, uczeń 7 klasy ma 36 godzin.
 Do tego niewyuczalna mamuśka: etat to 40 godzin, pensum 18. Dotarło? Nie?  Zajrzyj do Karty Nauczyciela i dopiero się wtedy odzywaj z pretensjami. Warto też sprawdzić znaczenie niektórych obco brzmiących słów zanim się ich użyje w głupi sposób.
Avatar
Mama dziecka z 7 klasy / 1 lutego 2019 o 13:41
0
Etat nauczyciela to 18 godzin, uczeń 7 klasy ma 36 godzin. 
Avatar
M / 1 lutego 2019 o 13:12
0
Codzienne siedzenie do 22 z 10 latkiem .
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces
galeria

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces 0 0

Jest postęp w sprawie „chińskiego gangu”, którego członkowie dzwoniąc z Polski oszukiwał swoich rodaków w kraju. Naciągacze zostali skazani przez tamtejszy sąd. To pozwoli postawić zamknąć śledztwo dotyczące lubelskiej celebrytki, która miała pomagać oszustom.

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 12 3

9 lutego w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. za "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 21 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza 23 40

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 209 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 43 5

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 16

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 3

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia)
galeria

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia) 3 5

Zespół z Łęcznej przegrał z innym drugoligowcem 0:2, a wynik sparingu rozstrzygnął się jeszcze przed przerwą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.