Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2019 r.
21:02

A po lekcjach? Znowu lekcje. Dzieci przemęczone pracami domowymi. RPO interweniuje

5 33 A A

Nic w tej sprawie nie wskórał rzecznik praw dziecka, ani rodzice przynoszący do szkół „oświadczenia woli”. Problemem przemęczonych dzieci zajął się teraz Rzecznik Praw Obywatelskich. W sprawie prac domowych interweniuje w resorcie edukacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córka wraca do domu ok. 16. Godzinę później siada do lekcji. Prace domowe odrabia przez minimum dwie godziny, a jak trzeba pisać wypracowanie to ponad trzy. Potem jeszcze nauka na następny dzień i na klasówki. Spać kładzie się przed 22, a często znacznie później – opowiada Pani Katarzyna, mama 7-klasistki z Lublina.

To nie jest odosobniony przypadek. O tym, że uczniowie są przeciążeni zadaniami domowymi, coraz głośniej mówi się od dwóch lat. Wtedy do ministerstwa edukacji wystąpił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Prosił o „rozważenie możliwości zmniejszenia obciążenia uczniów pracami domowymi”. W odpowiedzi usłyszał, że o tym, czy i jakie prace domowe zadawać decydują sami nauczyciele. A także, że prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych”. 

Niczym konkretnym zakończyła się też oddolna akcja rodziców, którzy umawiali się w internecie, że będą przynosić do szkół tzw. „oświadczenia woli”. Pisali w nich, że nauczyciele nie mają prawa do dysponowania pozaszkolnym czasem uczniów, więc zadając prace domowe naruszają prawo.

– Z tego co wiem, na Lubelszczyźnie akcja nie spotkała się z odzewem. Takie pisma wpływały do szkół na zachodzie Polski, ale nie skończyły się zmianą wymagań. Nie ma zakazu zadawania prac domowych – mówi polonista z jednego z lubelskich ogólniaków.
Pracom domowym kresu nie położyła też zainicjowana przez Jacka Staniszewskiego, nauczyciela historii z Warszawy i Marcina Zaród, anglistę z tarnowskiego liceum, w mediach społecznościowych akcja „Zadaję z sensem”. Nauczyciele tłumaczą swoim kolegom po fachu, że prace domowe często są zadawane dla samego zadawania i niczemu nie służą.

– Z badań profesora Johna Hattiego wynika, że prace domowe są skuteczne tylko w gimnazjach i liceach. W szkołach podstawowych, zwłaszcza w najmłodszych klasach, są niepotrzebne – tłumaczy Barbara Ostrowska, nauczycielka i jedna z ambasadorów akcji. – Inne badania pokazują, że w szkole podstawowej zadawanie pracy domowej nie ma wpływu na poznawanie materiału.

Teraz głos w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich, który apeluje do MEN o wytyczne dotyczące prac domowych. Wszystko dlatego, że wpływają do niego skargi od rodziców uczniów, którzy zgłaszają problem nadmiernego obciążania uczniów pracami domowymi.

– Dzieci czują się przemęczone i zniechęcone do zajęć szkolnych. Przez brak wolnego czasu nie mogą dostatecznie wypocząć i rozwijać swoich pasji. Oburzenie wyrażają także rodzice zmuszeni do poświęcania czasu wolnego na pracę nad materiałem, który nie został w sposób wystarczający wytłumaczony na lekcjach. Zakłóca to ich życie rodzinne, utrudnia podejmowanie innych wspólnych aktywności i uniemożliwia odpoczynek – podkreśla Adam Bodnar.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubliniak / 31 stycznia 2019 o 21:30
+32
Szkoła podstawowa nr 16 w Lulinie klasa X (klasy I -III). Na lekcji rozwiązywane jest jedno zadanie do domu zadawane są 3 lub 4. Pytanie: kto uczy moje dziecko? Ja rozwiązując i tłumacząc 4 zadania czy nauczyciel rozwiązując 1 ? Pytam za co oni biorą pieniądze k..wa mich mać ?? Za spanie na lekcjach. Teksty, że dzieci rozwydrzone, może i tak ale jak jedna z drugą nie potrafi zapanować nad 20 dzieciakami to znaczy ze się nie nadaje do tej pracy i niech szuka innej.
Avatar
Kamila / 31 stycznia 2019 o 21:36
+24
Chciałabym chwilami wrócić do czasów, w których to praca domowa była ponad siły, klasówka wydawała się być horrorem a koniec roku szkolnego był jak koniec świata. I żeby ktoś płacił za moje rachunki, mieszkanie i wyżywienie. Dorosłość jest dopiero do d**y :)
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 23:36
+18
Ciekawe ile czasu trwonią, a potem narzekają.Rodzice-nie narzekajcie tylko przyjrzyjcie się ile czasu poświęcają na granie w gry na tablecie czy smartfonie czy oglądanie głupawych filmików na yt. Na dwór takie dziecko wypędzić żeby pospacerowało graniczy z cudem. Kiedyś cały czas wolny spędzało się z kolegami w realu a nie wirtualnie...
Avatar
Ja / 31 stycznia 2019 o 21:27
+18
Ale teraz mają problemy. Kiedyś to siedzialo się w szkole do 18 i po szkole szybko do domu żeby zaraz na trening zdążyć, a później jeszcze lekcje odrobić i czlowiek dawał radę.
Avatar
tak czy nie / 31 stycznia 2019 o 21:43
+17
To jest skandal, że szkoła czegokolwiek wymaga...
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 22:20
+16
Dzieci mają zadawane prace domowe - szok i niedowierzanie, miliony pytań bez odpowiedzi
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 21:22
+15
a smartfonami nie przęmeczone te mączennicy pratulinskie z xxI wieku? obecne pokolenia to wymoczki i mięczaki z często głupimi rodzicami,którzy nic nie wymagaja,ba ,jeszcze tłumaczą taką miernote na tysiac sposobów.stara mądrość ,trudności wzmacniają ,a miekkie wychowanie powoduje frustracje i depresje jak ma ten żałosny rzecznik,kto go wybrał do cholery?
Avatar
anka / 31 stycznia 2019 o 21:49
+13
Coraz niższy poziom nauczania, a rodzice nie chcą jeszcze prac domowych. Praca domowa utrwala wiadomości z lekcji. Praca domowa to część pisemna, a także ustna. Czytanie i pisanie pozwala na przyswojenie sobie ortografii i gramatyki. Warto pamiętać, że im głupsze społeczeństwo tym łatwiej nim rządzić. To dlatego od lat politycy robią wszystko, aby dogodzić rodzicom, a nie dbać o poziom nauki. Jaki zasób wiedzy mają aktualnie młodzi ludzi widać po tych wszystkich show, czy programach takich jak Jeden z dziesięciu. Dotychczas był to teleturniej o najwyższym poziomie i można było podziwiać wiedzę niektórych, a dzisiaj, gdy występują w nim młodzi ludzie to po prostu ręce opadają. Najlepiej wychodzą im odpowiedzi na pytania z seriali.
Coraz niższy poziom nauczania, a rodzice nie chcą jeszcze prac domowych. Praca domowa utrwala wiadomości z lekcji. Praca domowa to część pisemna, a także ustna. Czytanie i pisanie pozwala na przyswojenie sobie ortografii i gramatyki. Warto pamiętać, że im głupsze społeczeństwo tym łatwiej nim rządzić. To dlatego od lat politycy robią wszystko, aby dogodzić rodzicom, a nie dbać o poziom nauki. Jaki zasób wiedzy mają aktualnie młodzi ludzi widać po tych wszystkich show, czy programach takich jak Jeden z dziesięciu. Dotychczas był to teleturnie... rozwiń
Avatar
Donek / 31 stycznia 2019 o 21:23
+13
A gdzie News Dnia o stefanie co lubił ciupciać za friko ?
Avatar
alojz / 31 stycznia 2019 o 22:50
+11
dzisieszym bajdlom wszystko nie w smak,nic im nie psauje co za roszczeniowe pokolenie,tylko daj i daj wa w zamian nic.a co mają innego do roboty?co,mniej czasu na gry i fejsbuki bedą mięć?wejdą w dorosłość to zatęsknią za szczeniackimi czasami.kiedyś człowiek też miał kupe nauki i jakoś dał rade wszystko pogodzić i tak nie płakał i jeszcze na kopanie w piłke czasu zostało.dziś nauczyli sie tylko jujczeć płakać i najlepiej żeby siedzieli tylko z kinolami w ekranach.pokolenie nieudaczników
Avatar
Anna / 3 lutego 2019 o 19:34
+1
Niestety...fakt... w IV klasie...Syn wraca.do domu ok godz 15. Ok godz 16 bierze się za lekcje a co za tym idzie biorę się razem z nim. Często materiał nie jest wytłumaczony na lekcji...nauczyciel goni z programem bo przecież z tego jest rozliczany. Często lekcje zajmują nam 2-3 godziny. Przed sprawdzianami dodatkowe poltorej godziny...Biorąc pod uwagę że nie mam tylko jednego dziecka wieczór mam stracony. A o godzinie 19-20 puszczanie dziecka na dwór nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Poza tym jestem matką pracujaca...tez potrzebuje odpoczynku...o ogarnięcia domu nie wspomnę...
Niestety...fakt... w IV klasie...Syn wraca.do domu ok godz 15. Ok godz 16 bierze się za lekcje a co za tym idzie biorę się razem z nim. Często materiał nie jest wytłumaczony na lekcji...nauczyciel goni z programem bo przecież z tego jest rozliczany. Często lekcje zajmują nam 2-3 godziny. Przed sprawdzianami dodatkowe poltorej godziny...Biorąc pod uwagę że nie mam tylko jednego dziecka wieczór mam stracony. A o godzinie 19-20 puszczanie dziecka na dwór nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Poza tym jestem matką pracujaca...tez potrzebuje odpoczy... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:22
-3
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że praca domowa jest sposobem, w jaki szkoła wchodzi w obszar relacji rodzinnych. To rodzic ma prawo decydować, jak jego dziecko spędza swój wolny czas. Czy bawi się i odpoczywa, czy pomaga mu w domu, czy może razem z bliskimi rozwija swoje zainteresowania lub pielęgnuje rodzinne relacje. Nauczyciel decyduje o tym, jaki materiał jest przerabiany w szkole, a sprawy domowe powinien pozostawić rodzicom. Nie jest w porządku, jeśli zakłada się, że kochający swoje dzieci dorośli ludzie nie są w stanie sprawować nad nimi właściwej opieki tak, żeby wiedzieć, czego ich dzieci najbardziej potrzebują.
Na koniec nie mogę nie wspomnieć o tym, że praca domowa jest sposobem, w jaki szkoła wchodzi w obszar relacji rodzinnych. To rodzic ma prawo decydować, jak jego dziecko spędza swój wolny czas. Czy bawi się i odpoczywa, czy pomaga mu w domu, czy może razem z bliskimi rozwija swoje zainteresowania lub pielęgnuje rodzinne relacje. Nauczyciel decyduje o tym, jaki materiał jest przerabiany w szkole, a sprawy domowe powinien pozostawić rodzicom. Nie jest w porządku, jeśli zakłada się, że kochający swoje dzieci dorośli ludzie nie są w stanie spr... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:21
-1
Dzieci nie rozumieją, czemu po powrocie ze szkoły muszą siadać w domu do pracy, na drugą zmianę. Dla części z nich zadania są nudne i monotonne, dla innych – za trudne. Czas po szkole, który powinien być przeznaczony na relaks, odpoczynek na świeżym powietrzu, rozwijanie swoich pasji, a także życie rodzinne, staje się czasem, kiedy z uczniów całkowicie wyparowuje chęć do nauki, nawet jeśli taką jeszcze mieli. (źródło  ***s://dziecisawazne.pl/zlikwidujmy-prace-domowa/) 
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:20
-1
Praca domowa nie poprawia wyników w nauce. Jest wiele badań, które to potwierdzają (Alfie Kohn zebrał je w książce „The Homework Myth”, czyli „Mit pracy domowej”). Dowodem są także szkoły, w których zrezygnowano z zadawania lekcji, co spowodowało u dzieci więcej chęci do nauki, a nawet do robienia zadań dla chętnych. Dobrzy uczniowie uczyliby się dobrze i bez odrabiania lekcji, a uczniowie słabi i tak często ich nie odrabiają i dostają za brak pracy domowej wciąż kolejne jedynki, co wcale ich do nauki nie zachęca. W dodatku wielu z nich z różnych powodów po prostu przepisuje zadania od kolegów albo ściąga odpowiedzi z Internetu. (źródło  ***s://dziecisawazne.pl/zlikwidujmy-prace-domowa/) 
Praca domowa nie poprawia wyników w nauce. Jest wiele badań, które to potwierdzają (Alfie Kohn zebrał je w książce „The Homework Myth”, czyli „Mit pracy domowej”). Dowodem są także szkoły, w których zrezygnowano z zadawania lekcji, co spowodowało u dzieci więcej chęci do nauki, a nawet do robienia zadań dla chętnych. Dobrzy uczniowie uczyliby się dobrze i bez odrabiania lekcji, a uczniowie słabi i tak często ich nie odrabiają i dostają za brak pracy domowej wciąż kolejne jedynki, co wcale ich do nauki nie zachęca. W dodatku wielu z nich z... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:17
-1
Wyobraźcie sobie, że spędzacie w pracy 8 godzin a szef jeszcze wam zleca pracę do domu, której musicie poświęcić 2-3 godziny. Życie jest naprawdę krótkie, cieszmy się nim. Nie samą pracą, szkołą i lekcjami żyje człowiek. Spędzajmy czas ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu, idźmy do kina, do teatru na basen. Ugotujmy coś razem a nawet poleniuc***my przed TV, oglądając jakiś fajny film. Ponadto uwieżcie mi rodzice po pracy też są zmęczeni, rolą nauczyciela jest przekazać wiedzę w szkole przez te 6-7 godzin, Ja rozumiem, że musi przeczytać lekturę czy nauczyć się na pamięć od czasu do czasu jakiegoś wierszyka ale apeluje nie obciążajmy tak pracami domowymi naszych dzieci zwłaszcza tych najmłodszych.
Wyobraźcie sobie, że spędzacie w pracy 8 godzin a szef jeszcze wam zleca pracę do domu, której musicie poświęcić 2-3 godziny. Życie jest naprawdę krótkie, cieszmy się nim. Nie samą pracą, szkołą i lekcjami żyje człowiek. Spędzajmy czas ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu, idźmy do kina, do teatru na basen. Ugotujmy coś razem a nawet poleniuc***my przed TV, oglądając jakiś fajny film. Ponadto uwieżcie mi rodzice po pracy też są zmęczeni, rolą nauczyciela jest przekazać wiedzę w szkole przez te 6-7 godzin, Ja rozumiem, że musi przeczytać ... rozwiń
Avatar
zatroskana mama / 1 lutego 2019 o 23:10
-3
uważam, że stanowczo nie powinnno być zadawanych prac domowych do domu. Dziecko spedza min. 6 godzin dziennie w ławce, wraca do domu i siedzi nad lekcjami dodatkowo 2-3 godz. Proszę pomyśleć jakie to jest obciążenie dla organizmu. Ponad pół dnia przesiedzi w ławce. Co drugie dziecko w przyszłości będzie miała problemy z kręgosłupem. Uważam, że zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do podstawówki to jest bardzo duże obciążenie. Powiedzcie mi gdzie czas na zabawę, rozwijanie zainteresowań a w końcu gdzie czas dla rodziny???
Avatar
zezem na wprost / 1 lutego 2019 o 20:19
+2
Uczcie się dzieci ,uczcie abyście po skończonych studiach nie okazali się takimi prymitywami jak Kopacz czy kolejne ministry : Hall , Szumilasowa, Kudrycka.
Avatar
tubylec / 1 lutego 2019 o 16:00
0
Etat nauczyciela to 18 godzin, uczeń 7 klasy ma 36 godzin.
 Do tego niewyuczalna mamuśka: etat to 40 godzin, pensum 18. Dotarło? Nie?  Zajrzyj do Karty Nauczyciela i dopiero się wtedy odzywaj z pretensjami. Warto też sprawdzić znaczenie niektórych obco brzmiących słów zanim się ich użyje w głupi sposób.
Avatar
Mama dziecka z 7 klasy / 1 lutego 2019 o 13:41
0
Etat nauczyciela to 18 godzin, uczeń 7 klasy ma 36 godzin. 
Avatar
M / 1 lutego 2019 o 13:12
0
Codzienne siedzenie do 22 z 10 latkiem .