Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Al. Ofiar Komunizmu zamiast kawałka Głębokiej? Dzielą ulice, żeby zmieścić patronów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)

Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce miejski radny. To nie pierwsza propozycja dotycząca tej ulicy i zarazem nie jedyny pomysł radnego, który chce przemianować także… część Drogi Męczenników Majdanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Alejami Ofiar Komunizmu” miałby się stać odcinek od ul. Sowińskiego do al. Kraśnickiej. Zabiega o to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony). Jego zdaniem brakuje miejsc "upamiętniających wszystkie ofiary komunizmu”. – Stąd w pełni zasadne jest uczczenie ich pamięci w Lublinie, mieście, które w lipcu 1944 roku stało się siedzibą PKWN – pisze Kuty w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ewentualna zmiana nie wymusi na nikim wymiany np. dowodu osobistego. – Nie ma tu żadnych wykorzystanych punktów adresowych – mówi Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta.

Brak adresów sprawia, że co pewien czas padają pomysły na zmianę nazwy tego odcinka. Niedawno mowa była o ul. Tadeusza Mazowieckiego, a w 2010 r. ówczesny prezydent, Adam Wasilewski proponował ul. Katyńską. Wycofał się po fali krytyki.

Pod projektem w sprawie Alej Ofiar Komunizmu było w poniedziałek już 8 podpisów. Propozycję Kutego podpisali też radni PiS: Sylwester Tułajew, Tomasz Pitucha i Mieczysław Ryba oraz klubu Wspólny Lublin: Jadwiga Mach, Marek Jakubowski, Mariusz Banach, Marcin Pogorzałek i Marcin Nowak. Ten ostatni w 2010 r. jeszcze jako radny PiS krytykował pomysł przemianowania części Głębokiej na Katyńską.
– Zbliża się kampania wyborcza i powstają niekonwencjonalne pomysły – komentował wówczas Nowak. Ulica Katyńska powinna powstać w Lublinie. Jednak jeśli zgodzimy się na proponowaną przez prezydenta zmianę to powstanie niebezpieczny precedens. Głęboka to nazwa historyczna mocno zakorzeniona w świadomości lublinian i już raz była zmieniona na PKWN.

Co się od tamtej pory zmieniło? – Długo byłem sceptyczny wobec takich propozycji, ale jest takie zapotrzebowanie. Dużo prestiżowych ulic nam nie zostało i jeśli możemy dzielić je na mniejsze odcinki to powinniśmy to robić – mówi teraz Nowak.

Głosowanie planowane jest na 19 grudnia. Kuty chce też przemianowania Drogi Męczenników Majdanka od nowego ronda do granicy miasta. Miałby on otrzymać imię Józefa Franczaka, ps. "Lalek”.

Jak dużo jeszcze odcinków dużych ulic nie ma punktów adresowych? Ratusz nie prowadzi takich statystyk, bo nie ma takiej potrzeby. Z kolei Nowak przyznaje, że w kolejce czeka już następny pomysł: zmiany nazwy części ul. Obrońców Pokoju na ul. Ofiar Katynia.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar
brzęczyburczymuch / 10 grudnia 2013 o 07:02
0

ulica OFiar najazdów tatarskich by się też przydała...

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 06:28
0

Część Głębokiej można by nazwać "Aleja Ofiar Pedofilii KK"

Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar
brzęczyburczymuch / 10 grudnia 2013 o 07:02
0

ulica OFiar najazdów tatarskich by się też przydała...

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 o 06:28
0

Część Głębokiej można by nazwać "Aleja Ofiar Pedofilii KK"

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 10

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 5 12

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 7

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 9

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 12

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 51 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!