Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Al. Ofiar Komunizmu zamiast kawałka Głębokiej? Dzielą ulice, żeby zmieścić patronów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)

Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce miejski radny. To nie pierwsza propozycja dotycząca tej ulicy i zarazem nie jedyny pomysł radnego, który chce przemianować także… część Drogi Męczenników Majdanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Alejami Ofiar Komunizmu” miałby się stać odcinek od ul. Sowińskiego do al. Kraśnickiej. Zabiega o to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony). Jego zdaniem brakuje miejsc "upamiętniających wszystkie ofiary komunizmu”. – Stąd w pełni zasadne jest uczczenie ich pamięci w Lublinie, mieście, które w lipcu 1944 roku stało się siedzibą PKWN – pisze Kuty w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ewentualna zmiana nie wymusi na nikim wymiany np. dowodu osobistego. – Nie ma tu żadnych wykorzystanych punktów adresowych – mówi Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta.

Brak adresów sprawia, że co pewien czas padają pomysły na zmianę nazwy tego odcinka. Niedawno mowa była o ul. Tadeusza Mazowieckiego, a w 2010 r. ówczesny prezydent, Adam Wasilewski proponował ul. Katyńską. Wycofał się po fali krytyki.

Pod projektem w sprawie Alej Ofiar Komunizmu było w poniedziałek już 8 podpisów. Propozycję Kutego podpisali też radni PiS: Sylwester Tułajew, Tomasz Pitucha i Mieczysław Ryba oraz klubu Wspólny Lublin: Jadwiga Mach, Marek Jakubowski, Mariusz Banach, Marcin Pogorzałek i Marcin Nowak. Ten ostatni w 2010 r. jeszcze jako radny PiS krytykował pomysł przemianowania części Głębokiej na Katyńską.
– Zbliża się kampania wyborcza i powstają niekonwencjonalne pomysły – komentował wówczas Nowak. Ulica Katyńska powinna powstać w Lublinie. Jednak jeśli zgodzimy się na proponowaną przez prezydenta zmianę to powstanie niebezpieczny precedens. Głęboka to nazwa historyczna mocno zakorzeniona w świadomości lublinian i już raz była zmieniona na PKWN.

Co się od tamtej pory zmieniło? – Długo byłem sceptyczny wobec takich propozycji, ale jest takie zapotrzebowanie. Dużo prestiżowych ulic nam nie zostało i jeśli możemy dzielić je na mniejsze odcinki to powinniśmy to robić – mówi teraz Nowak.

Głosowanie planowane jest na 19 grudnia. Kuty chce też przemianowania Drogi Męczenników Majdanka od nowego ronda do granicy miasta. Miałby on otrzymać imię Józefa Franczaka, ps. "Lalek”.

Jak dużo jeszcze odcinków dużych ulic nie ma punktów adresowych? Ratusz nie prowadzi takich statystyk, bo nie ma takiej potrzeby. Z kolei Nowak przyznaje, że w kolejce czeka już następny pomysł: zmiany nazwy części ul. Obrońców Pokoju na ul. Ofiar Katynia.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 r. o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 r. o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 r. o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 r. o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 r. o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 r. o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 r. o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar
brzęczyburczymuch / 10 grudnia 2013 r. o 07:02
0

ulica OFiar najazdów tatarskich by się też przydała...

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 06:28
0

Część Głębokiej można by nazwać "Aleja Ofiar Pedofilii KK"

Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 r. o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 r. o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 r. o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 r. o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 r. o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 r. o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 r. o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar