Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Al. Ofiar Komunizmu zamiast kawałka Głębokiej? Dzielą ulice, żeby zmieścić patronów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)
Ta część ul. Głębokiej już niedługo może nazywać się zupełnie inaczej (Jacek Świerczyński)

Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce miejski radny. To nie pierwsza propozycja dotycząca tej ulicy i zarazem nie jedyny pomysł radnego, który chce przemianować także… część Drogi Męczenników Majdanka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Alejami Ofiar Komunizmu” miałby się stać odcinek od ul. Sowińskiego do al. Kraśnickiej. Zabiega o to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony). Jego zdaniem brakuje miejsc "upamiętniających wszystkie ofiary komunizmu”. – Stąd w pełni zasadne jest uczczenie ich pamięci w Lublinie, mieście, które w lipcu 1944 roku stało się siedzibą PKWN – pisze Kuty w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ewentualna zmiana nie wymusi na nikim wymiany np. dowodu osobistego. – Nie ma tu żadnych wykorzystanych punktów adresowych – mówi Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta.

Brak adresów sprawia, że co pewien czas padają pomysły na zmianę nazwy tego odcinka. Niedawno mowa była o ul. Tadeusza Mazowieckiego, a w 2010 r. ówczesny prezydent, Adam Wasilewski proponował ul. Katyńską. Wycofał się po fali krytyki.

Pod projektem w sprawie Alej Ofiar Komunizmu było w poniedziałek już 8 podpisów. Propozycję Kutego podpisali też radni PiS: Sylwester Tułajew, Tomasz Pitucha i Mieczysław Ryba oraz klubu Wspólny Lublin: Jadwiga Mach, Marek Jakubowski, Mariusz Banach, Marcin Pogorzałek i Marcin Nowak. Ten ostatni w 2010 r. jeszcze jako radny PiS krytykował pomysł przemianowania części Głębokiej na Katyńską.
– Zbliża się kampania wyborcza i powstają niekonwencjonalne pomysły – komentował wówczas Nowak. Ulica Katyńska powinna powstać w Lublinie. Jednak jeśli zgodzimy się na proponowaną przez prezydenta zmianę to powstanie niebezpieczny precedens. Głęboka to nazwa historyczna mocno zakorzeniona w świadomości lublinian i już raz była zmieniona na PKWN.

Co się od tamtej pory zmieniło? – Długo byłem sceptyczny wobec takich propozycji, ale jest takie zapotrzebowanie. Dużo prestiżowych ulic nam nie zostało i jeśli możemy dzielić je na mniejsze odcinki to powinniśmy to robić – mówi teraz Nowak.

Głosowanie planowane jest na 19 grudnia. Kuty chce też przemianowania Drogi Męczenników Majdanka od nowego ronda do granicy miasta. Miałby on otrzymać imię Józefa Franczaka, ps. "Lalek”.

Jak dużo jeszcze odcinków dużych ulic nie ma punktów adresowych? Ratusz nie prowadzi takich statystyk, bo nie ma takiej potrzeby. Z kolei Nowak przyznaje, że w kolejce czeka już następny pomysł: zmiany nazwy części ul. Obrońców Pokoju na ul. Ofiar Katynia.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 r. o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 r. o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 r. o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 r. o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 r. o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 r. o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 r. o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar
brzęczyburczymuch / 10 grudnia 2013 r. o 07:02
0

ulica OFiar najazdów tatarskich by się też przydała...

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 06:28
0

Część Głębokiej można by nazwać "Aleja Ofiar Pedofilii KK"

Avatar
Stanisław K. / 15 grudnia 2013 r. o 15:04
0

To głupota zmieniąć nazwy ulic!!! Nie można nadać nowej ulicy nazwę tylko zmieniać to co jest strare i dobre!

Avatar
Lubelak1317 / 10 grudnia 2013 r. o 13:37
0

Głęboka ma zostać Głęboką na całej długości! To jest nazwa historyczna i nie tu kompromisów! Czy są tam domy czy nie to jest Głęboka i tyle a nie jakiś tam ofiar! Będą nowe drogi niech sobie robią z tymi co chcą a od Głębokiej wara!  

Avatar
Paweł / 10 grudnia 2013 r. o 12:31
0
 

Niech zostawią Głęboką w spokoju! Nie jeden się już przejechał, który chciał zmienić nazwę ulicy. Wasilewski już próbował zmienić nazwę i razem z próbą stracił zaufanie polityczne! Nazwa "ulica Głęboka" pochodzi jeszcze z okresu międzywojennego i należy tą nazwę zachować. Al. PKWN nie postała od tak sobie komuniści narzucili taką nazwę! Społeczność zmieniła już raz nazwę ulicy na taką jak powinna być z PKWN na Głęboką!!!
Pan radny Kuty zapewne chce się czymś wybłyszczeć jaki to był wspaniały upamiętniając ofiary komunizmu i próbuje grać na uczuciach ludzi!
Panie Kuty nie na Głębokiej, bo tutaj społeczność jest dumna z ulicy taką jaką jest, a każda zmiana czegoś na Głębokiej może tylko obniżyć Panu poparcie!

 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego prezydenta Wiecej dystansu i chłodnego spojrzenia!
 Wasilewski wcale nie chciał zmieniać tej nazwy, to radni PIS podnieśli wtedy wrzawę aby zmienić nazwę kawałka Głębokiej , takiego aby nikt nie musiał zmieniać dowodu osobistego. Szkoda że tak się nie stało. Byłaby Głęboka i uczczono by pamięć pomordowanych.
Niby każdy z was taki mądry a tak się dajecie wypuszczać na pyskówki przez Gazetę Wybiórczą i przekupione , rozhisteryzowane redaktorki propagujące "jedynie słuszną linię" gazety i ich fana czyli spryciarza od swojego pijaru czyli miłościwie i chytrze nam panującego ... rozwiń
Avatar
ranek / 10 grudnia 2013 r. o 11:09
0

kuty=pis wiec pomysl nie dziwi

tylko ta partia potrafi sie zajmowac rzeczami tak niewaznymi

Avatar
ozda / 10 grudnia 2013 r. o 09:32
0

Głęboka do dobra apolityczna nazwa. Może funkcjonować do końca świata a nawet dłużej. Ten pomysł, jest taki , jakby Krakowskie Przedmieście przemianować na Jarosława Kaczyńskiego!

Avatar
lublinianin / 10 grudnia 2013 r. o 09:25
0

Raczej proponuję "Al. Ofiar Głupoty". A Pan Radny niech sobie swojego psa nazwie Ofiara Komunizmu. Od Lublina - wara.

Avatar
TOMASZ / 10 grudnia 2013 r. o 08:41
0

PROSZĘ NIECH ZMIENIAJĄ LECZ NIECH TO RADNI WSZYSTKIM OBYWATELOM I PRZEDSIĘBIORCOM KTÓRZY MIESZKAJĄ NA ul GŁĘBOKIEJ WYMIENIĄ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZE SWOICH PĘSJI, CO BRAKUJE KASY KOSZTY TAKIEJ ZMIANY NAZWY ULICY TRZEBA SZACOWAĆ W SETKACH TYSIĘCY ZŁOTYCH.

Avatar
gnida miejska / 10 grudnia 2013 r. o 07:57
0

Proponuje początek  -  ul. Nałęczowskiej   zmienić   na            Ofiar autobuso-trollejbusowych !! tylko do  Morwowej

Avatar
brzęczyburczymuch / 10 grudnia 2013 r. o 07:02
0

ulica OFiar najazdów tatarskich by się też przydała...

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 06:28
0

Część Głębokiej można by nazwać "Aleja Ofiar Pedofilii KK"

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!