Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 maja 2009 r.
9:59
Edytuj ten wpis

Apartamentowiec Sunhill na LSM: Architekci przed sądem dyscyplinarnym

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 14 A A

Projekt apartamentowca Sunhill na lubelskim LSM przygotowały osoby bez uprawnień. Takie wnioski płyną z orzeczeń sądu dyscyplinarnego dla architektów. Dwoje projektantów ukarano, a developer stara się zalegalizować inwestycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Architekci, którzy podawali się za autorów projektu, podpisali się pod cudzą pracą. Rzeczywistym autorem była osoba bez uprawnień. Wanda W. i Bogusław K z Lublina nieuczciwie zalegalizowali projekt.

Nawet go nie sprawdzili, co należało do ich podstawowych obowiązków. Taki wynik przyniosło postępowanie przed Sądem Dyscyplinarnym Lubelskiej Okręgowej Izby Architektów. Sąd ukarał dwoje projektantów, Wandę W. i Bogusława K, który przyznał się do zarzutów.

- Dla mnie sprawa jest zamknięta. Nie mam nic do powiedzenia - ucina Wanda W.
Projektantka odrzucała wszelkie oskarżenia, ale sąd jej nie uwierzył. Jak czytamy w orzeczeniu, Wanda W. wielokrotnie sobie zaprzeczała a jej wyjaśnienia miały się nijak do zgromadzonych dowodów.

- Oboje firmowali projekt osób nieuprawnionych - mówi Władysław Sadurski, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej OIA w Lublinie. - W samym projekcie były błędy. Dlatego m.in. uchylono pierwsze pozwolenie na budowę. Moim zdaniem kara dla Wandy W. jest zbyt łagodna.

Sąd ukarał ją naganą i grzywną w wysokości 800 zł. Bogusław K. który miał zatwierdzić projekt, dostał naganę i 1200 zł grzywny.

Inwestycję przy ul. Jana Sawy prowadzi firma Antar. Przygotowaniem projektu zajęło się lubelskie biuro J. J. Partner. Z ustaleń sądu wynika, że biuro dysponowało gotowym projektem, sporządzonym przez osobę bez uprawnień.

Należało tylko znaleźć architektów, którzy się pod nim podpiszą. W 2006 roku ruszyły poszukiwania. Na firmowanie projektu zgodzili się Wanda W. i Bogusław K.

- Te fakty są nam całkowicie nieznane - mówi Wojciech Świtek, dyrektor d.s. inwestycji w Antarze. - Pozostawiamy je bez komentarza.

Bardziej rozmowni są przedstawiciele J.J. Partner. Ich zdaniem sąd nie był do końca obiektywny.

- Myślę, że nie wziął pod uwagę wszystkich argumentów - mówi Jerzy Suduł, szef biura. - Nad projektem pracowała duża grupa ludzi. Zapewniam, że wykonano go zgodnie z zasadami sztuki.

W ubiegłym tygodniu Antar wstrzymał inwestycję. Nadzór budowlany cofnął pozwolenie na budowę bloku. To efekt protestów, z którymi występowała Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Teraz inwestor musi ponownie starać się o pozwolenie - mówi Robert Lenarcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Oczywiście wysłuchamy ewentualnych argumentów LSM.

Wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie zalegalizowana. Do Sunhilla wprowadzi się 150 rodzin. Mieszkania miały być gotowe w listopadzie ubiegłego roku, ale już wiadomo, że ich oddanie może się przesunąć nawet do września.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
red / 24 grudnia 2009 o 05:43
0
Zamojska, tam wielu odpowiedzialnych z lubelskich spółdzielni mieszkaniowych zamówienia robi i biorą kasę. CBŚ i ABW ma coś tam do zrobienia...
Avatar
Gość / 23 maja 2009 o 16:01
0
Peter: Wojewoda - Genowefa TOKARSKA ; Wicewojewoda - Henryka STROJNOWSKA ..........Do której -PANI- ? kierujeś swój protest ?!
Avatar
Przyszly lokator / 23 maja 2009 o 15:12
0
Wojewoda Lubelski jest sabotazysta i wlasnie probuje spedzic sen z powiek 150 przyszlym lokatorom bloku na Jana Sawy.
Avatar
Peter / 23 maja 2009 o 15:06
0
A Ja bym zastanowil sie jak pozbyc sie pana wojewody ktory przyczynil sie do cofniecia pozwolenia na budowe po tym jak blok stoi gotowy do zamieszkania. Panie wojewodo po rozum do glowy ! Wlasnie organizujemy pikiete po panskimi oknami i mam nadzieje ze poda sie pan do dymisji i przeprosi za swoja glupote !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
yo / 22 maja 2009 o 08:42
0
Ja bym [url="http://www.lublinforum.com"]się[/url] bał mieszkać w takim domu.
Avatar
zarys / 21 maja 2009 o 18:08
0
On się podpisał wolak (chodzi o beznadziejnie odśpiewany hymn Polski przez Kaczyńskiego), więc to żaden zwolennik PiS raczej troll. Co do samej sprawy to nawet nie to że podpisali cudzy projekt ale to że go nie przeczytali jest największy skandalem w szczególności że projekt zwierał błędy.
Avatar
janek z kośminka / 21 maja 2009 o 17:59
0
Ty jesteś chory z nienawiści powinieneś się leczyć u dobrego psychiatry-pozwólmy szewcom projektować domy,a kowalom leczyć ludzi
Avatar
x / 21 maja 2009 o 17:09
0
[url="http://sunhill.forumotion.com/forum.htm"]http://sunhill.forumotion.com/forum.htm[/url]
Avatar
wolak, patriota i katolik / 21 maja 2009 o 15:00
0
jakby PIS rządziło to by nie było takiego bezprawia i rozluźnienia! nie ma żadnej dyscypliny, każdy robi co chce. to wina tych szumowin z PO! budują sobie jak chcą, gdzie chcą! PIS ustali jasne zasady, nie będzie mieszkań dla wybranych, będzie równo dla każdego! a kto się sprzeciwi, kto da inny pomysł, skończy na stosie inkwizycji!
głosuj na PIS, tylko to Ci zostało!
Avatar
haha / 21 maja 2009 o 14:44
0
[url="http://www.lublinforum.com"]Lol[/url]
Avatar
red / 24 grudnia 2009 o 05:43
0
Zamojska, tam wielu odpowiedzialnych z lubelskich spółdzielni mieszkaniowych zamówienia robi i biorą kasę. CBŚ i ABW ma coś tam do zrobienia...
Avatar
Gość / 23 maja 2009 o 16:01
0
Peter: Wojewoda - Genowefa TOKARSKA ; Wicewojewoda - Henryka STROJNOWSKA ..........Do której -PANI- ? kierujeś swój protest ?!
Avatar
Przyszly lokator / 23 maja 2009 o 15:12
0
Wojewoda Lubelski jest sabotazysta i wlasnie probuje spedzic sen z powiek 150 przyszlym lokatorom bloku na Jana Sawy.
Avatar
Peter / 23 maja 2009 o 15:06
0
A Ja bym zastanowil sie jak pozbyc sie pana wojewody ktory przyczynil sie do cofniecia pozwolenia na budowe po tym jak blok stoi gotowy do zamieszkania. Panie wojewodo po rozum do glowy ! Wlasnie organizujemy pikiete po panskimi oknami i mam nadzieje ze poda sie pan do dymisji i przeprosi za swoja glupote !!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
yo / 22 maja 2009 o 08:42
0
Ja bym [url="http://www.lublinforum.com"]się[/url] bał mieszkać w takim domu.
Avatar
zarys / 21 maja 2009 o 18:08
0
On się podpisał wolak (chodzi o beznadziejnie odśpiewany hymn Polski przez Kaczyńskiego), więc to żaden zwolennik PiS raczej troll. Co do samej sprawy to nawet nie to że podpisali cudzy projekt ale to że go nie przeczytali jest największy skandalem w szczególności że projekt zwierał błędy.
Avatar
janek z kośminka / 21 maja 2009 o 17:59
0
Ty jesteś chory z nienawiści powinieneś się leczyć u dobrego psychiatry-pozwólmy szewcom projektować domy,a kowalom leczyć ludzi
Avatar
x / 21 maja 2009 o 17:09
0
[url="http://sunhill.forumotion.com/forum.htm"]http://sunhill.forumotion.com/forum.htm[/url]
Avatar
wolak, patriota i katolik / 21 maja 2009 o 15:00
0
jakby PIS rządziło to by nie było takiego bezprawia i rozluźnienia! nie ma żadnej dyscypliny, każdy robi co chce. to wina tych szumowin z PO! budują sobie jak chcą, gdzie chcą! PIS ustali jasne zasady, nie będzie mieszkań dla wybranych, będzie równo dla każdego! a kto się sprzeciwi, kto da inny pomysł, skończy na stosie inkwizycji!
głosuj na PIS, tylko to Ci zostało!
Avatar
haha / 21 maja 2009 o 14:44
0
[url="http://www.lublinforum.com"]Lol[/url]
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 1 0

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 1 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 129 8

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 1 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 16 7

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 3

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 12 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!