Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 listopada 2020 r.
7:10

Aż 160 drzew uschło w parku w Lublinie, a otwarto go zaledwie dwa lata temu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
83 30 A A
W parku Zawilcowa trwa wymiana 160 drzew
W parku Zawilcowa trwa wymiana 160 drzew (fot. Dominik Smaga)

100 tys. zł będzie kosztować miejską kasę rozpoczęta już wymiana uschniętych drzew w otwartym zaledwie dwa lata temu parku przy ul. Zawilcowej. Ogrodnicy zwożą tutaj nowe, podrośnięte już sadzonki i sadzą je w miejscu tych, które obumarły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogrodników uwijających się przy pracy można było w poniedziałek spotkać w górnej części parku, czyli po stronie ul. Daszyńskiego i Wrzosowej. Tu susza wyrządziła największe straty. Już latem jeden z miejskich radnych alarmował prezydenta o ponad 90 uschniętych drzewach. We wrześniu naliczyliśmy ich ponad sto, a przy rachunkach uwzględnialiśmy wyłącznie te całkowicie bezlistne. Część z nich była w stanie wskazującym na to, że mogły obumrzeć już w poprzednim sezonie. Po fachowych oględzinach okazało się, że do wymiany kwalifikuje się o wiele więcej.

– Aktualnie w parku Zawilcowa trwa wymiana 160 drzew – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Na miejscu widać już świeżo posadzone graby. W sumie uschło ich tutaj 46 i dokładnie tyle ma być posadzonych. Na liście jest też 27 dębów, 14 jarzębów szwedzkich i 8 pospolitych, 10 lip drobnolistnych, 10 brzóz pożytecznych, 10 sosen czarnych, 12 klonów, 6 czeremch, 5 rajskich jabłoni, 4 wiązy, 3 robinie, 3 buki oraz świerk, jesion i dąb czerwony.

– Nasadzenia w parku Zawilcowa są realizowane przez firmę zajmującą się kompleksową konserwacją terenów zieleni komunalnej, zlokalizowanej poza pasem drogowym w Lublinie w ramach dodatkowego zlecenia. Wszystkie drzewa powinny zostać zasadzone do końca listopada – informuje Głazik. Dodatkowe zlecenie, jak przyznaje Ratusz, będzie kosztować miejską kasę 100 tys. zł.

Dlaczego drzewa w nowym parku obumarły? Ratusz tłumaczy to letnią suszą oraz „trudnymi warunkami siedliskowymi” wynikającymi z tego, że park został założony na terenie dawnego wysypiska śmieci. Drzewom trudniej tutaj o wodę, bo deszczówka spływa do dolnej części (urządzonej w miejscu po oczyszczalni ścieków), podtapiając przy okazji pobliskie ogródki działkowe.

Nie tylko tutaj sadzą

W tym samym czasie prace ogrodnicze prowadzone są również w innych punktach miasta. Na skarpie wzdłuż ul. Dolnej 3 Maja widać było wczoraj robotników wykopujących dołki pod 28 grabów, których posadzenie zamówił lubelski Ratusz.

Z kolei na rogu al. Tysiąclecia i ul. Lubartowskiej (przed społemowskim Bazarem) przekopywane były dwa rachityczne trawniczki, które zostaną otoczone kamiennymi opaskami i obsadzone krzewami róż.

Nowej zieleni można się też spodziewać m.in. na fragmentach ul. Chopina i Sądowej, gdzie część miejsc parkingowych trafi z chodnika na jezdnię. Na uwolnionych od aut częściach chodnika mają być posadzone drzewa i krzewy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sub24 / 10 listopada 2020 r. o 12:02
+35
O, mamy kolejne wcielenie dewelotrolla. Wycinają - źle, sadzą - też źle. Ty masz jakiś rozum, czy tylko antyżukową sieczkę?
A dlaczego nie wolno krytykować Żuka? Skoro Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem to jest naturalne, że pojawiają się krytyczne komentarze.
Ależ wolno. Powiedziałbym nawet, że trzeba. Ale nie tyle Żuka, co wszelkie władze. A teraz zechciej odpowiedzieć na pytanie: czy Żuk sadził te drzewa? Czy ma w zakresie obowiązków pilnowanie ich stanu i dbanie o nie? Nie - do tego są powołane określone służby, ewentualnie są to usługi zlecane na zewnątrz. Poza tym to są rośliny, organizmy żywe. Każdy, kto ma kawałek np. ogródka przydomowego, czy innej działki, doskonale wie, że czasem roślina się nie przyjmie, czasem przyjdzie zaraza i zniszczy to, co rośnie, zdarza się to nawet po ładnych kilku latach od zasadzenia. Normalna sprawa. Czy więc krytyka prezydenta jest tu na miejscu? Nie. Ale ty walisz, jak w bęben rozciągając kwestię na całokształt ("Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem"), a więc nie odnosisz się do przedmiotowego artykułu, tylko wylewasz swoje frustracje. Ze świeżo założonego konta, co sugerować może, iż jesteś kolejnym wcieleniem użytkownika kronikidewelorozwoju, Monisia i dziesiątków już chyba innych. Chcesz sprawiać wrażenie, że jest was dużo. Ale to bzdura. Najwyraźniej większość mieszkańców Lublina ma odmienne zdanie, skoro Żuk wygrał w ostatnich wyborach z dużą większością. Nie pamiętam, ile to było, ale zdaje się, że jakieś 2/3 głosów. Podaj też, proszę, przykłady na to złe zarządzanie miastem. Lublin pod obecnymi rządami się rozwija, czego ine można było powiedzieć o czasach, gdy na czele miasta stali ludzie związani z PiSem.
Przecież na tym forum pojawia się też mnóstwo krytycznych komentarzy pod adresem Pis, wiec nie piernicz, że nikt tu nie krytykuje wszelkich władz. Gdzie jest ten rozwój Lublina skoro ludzie młodzi i ambitni ani myślą o studiowaniu tutaj i wyjeżdzają do innych miast. Gdzie są te firmy, które masowo miały inwestować w Lublinie po wybudowaniu lotniska? W czasie kiedy rządził Pis w Lublinie nie było środków z UE, więc teraz łatwo jest powiedzić, że oni nic nie robili.
Drobna uwaga odnośnie środków unijnych - żeby je pozyskać, trzeba mieć swój wkład własny. Za rządów PiSowczyków były środki przedakcesyjne (PHARE), też niemałe. Jakoś studentów na lubelskich uczelniach nie brakuje, a że niektórzy wyjeżdżają? Dla wielu nie ma miejsc, takie jest oblężenie w Lublinie. Firmy chcące inwestować się pojawiają. Niestety na tutejszym forum widać zapyziałych konserwatystów, którzy krytykują każdą planowaną inwestycję. Nie możecie zdzierżyć nawet budowy bloków, a przecież ci studenci, których tak ci niby brakuje, gdzieś muszą mieszkać.
 Bo to są słomiane inwestycje, które nic nie wnoszą a tylko generują długi. Liczba studentów w Lublinie systematycznie maleje. Jak ktoś nie dostanie się do Warszawy albo Krakowa to studiuje tutaj. Uczelnie lubelskie są słabe, a po ich skonczeniu trudno jest znaleźć w Lublinie dobrą pracę (no chyba, że ktoś ma "plecy"). Lublin to głęboka prowicja, marazm, nepotyzm i niegospodarność.
ote>  Bo to są słomiane inwestycje, które nic nie wnoszą a tylko generują długi. Liczba studentów w Lublinie systematycznie maleje. Jak ktoś nie dostanie się do Warszawy albo Krakowa to studiuje tutaj. Uczelnie lubelskie są słabe, a po ich skonczeniu trudno jest znaleźć w Lublinie dobrą pracę (no chyba, że ktoś ma "plecy"). Lublin to głęboka prowicja, marazm, nepotyzm i niegospodarność. rozwiń
Avatar
konserwatysta / 10 listopada 2020 r. o 08:38
+34
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
Avatar
obywatel_k / 10 listopada 2020 r. o 07:41
+34
Lublin w pigułce czyli dziadostwo i propaganda.
Avatar
LAS / 10 listopada 2020 r. o 08:07
+32
Równolegle do (nie) naturalnego usychania drzew miała miejsce planowa i (nie) legalna eksterminacja tych okazów, które bez problemu porastały wierzchowiny Górek Czechowskich będących we władaniu TBV Investment.
Avatar
LAS / 10 listopada 2020 r. o 08:05
+31
Moim zdaniem to karygodne zaniedbanie ze strony lubelskiego ruchu miejskiego. Tylko krzyczą aby nic nie wycinać, ale jak trzeba podlać czy coś zrobić, to znikają niczym kamfora.
 Powinieneś dać przykład.
Avatar
Robik / 10 listopada 2020 r. o 10:44
+30
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk.
 P. Żuk nie ma wątpliwości nie tylko w przypadku jednego drzewa - zob. Al. Racławickie, ul. "Lipowa", Górki Czechowskie... "Rozwój miasta" jest przez niego rozumiany dość prosto i raczej nie obejmuje np. "piękna starych drzew" zdobiących drogi miejskie. Poza tym, to dość opłacalne zamówienia i bez większych zagrożeń, że coś zawali się jak domy - drogi, nasadzanie nowych drzew. W takich okolicznościach łatwo "lody kręcić". 
 P. Żuk nie ma wątpliwości nie tylko w przypadku jednego drzewa - zob. Al. Racławickie, ul. "Lipowa", Górki Czechowskie... "Rozwój miasta" jest przez niego rozumiany dość prosto i raczej nie obejmuje np. "piękna starych drzew" zdobiących drogi miejskie. Poza tym, to dość opłacalne zamówienia i bez większych zagrożeń, że coś zawali się jak domy - drogi, nasadzanie nowych drzew. W takich okolicznościach łatwo "lody kręcić".  rozwiń
Avatar
waterfalls / 10 listopada 2020 r. o 09:18
+29
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
I to pewnie jej wina jest, że drzewka pousychały? Wy po tej prawej stronie, to naprawdę macie problem z logicznym myśleniem, ale opluć kogoś z drugiej strony, to możecie bardzo szybko.
 Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie!
 Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie! rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 10 listopada 2020 r. o 12:00
+27
Problem podsychających drzew zdaje się być dość częsty w Lublinie i rodzi się wówczas pytanie czy ktoś nie podlewa drzew celowo jakimś środkiem chemicznym, by obumierały bo ma w tym interes zarobkowy( patrz deweloperki - podczas inwestycji modernizacyjnych i budowlanych w mieście panuje zasada by jak najwięcej terenu wygładzić betonem, marmurem, szkłem czy kamieniem a jak najmniej zostawić zieleni, potem tworząc cuda na kiju w postaci tzw. tarasów zielonych na dachach budynków - Nie! przestrzeń zielona ma być także na ziemi a nie wysoko tylko, łatwo jest zaorać całą przestrzeń zieloną i ją zniszczyć i to się śmie nazywać tzw. zrównoważonym budownictwem - żarty, jak ktoś pamięta Lublin sprzed kilkunastu lat to miasto było nieporównywalnie zielone od drzew, palono drewnem i węglem i filtracja była - drzewa pochłaniają nadmiar CO2, samochody i autobusy jeździły zdecydowanie bardziej dymiące - i jakoś smogu nie było - winę za smog zwala się teraz na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem i ośmielają się jeździć samochodami z dieslem a powietrze może być zanieczyszczone zupełnie czym innym - jak ktoś obserwował niebo przez ostatnie lata to samoloty niezidentyfikowane latały w te i z powrotem rozpylając smugi długo unoszące zawiesinę w stratosferze i kto wie czy te działania nie mają wpływu ubocznego na nasze zdrowie, że problemy z górnymi drogami oddechowymi są coraz częstsze) i czy nie są to wybryki chuligańskie mające za cel potem pokazywać, że "klimat się zmienia" i że trzeba działać, bo jest susza. Socjalizm na tym polega, że trzeba stworzyć problem celowo i sztucznie by potem bawić się z wybawców dzielnie stawiając czoła problemowi - budowanie propagandy i manipulacyjnej socjotechniki, ci po lewej stronie z pewnością się na to nabiorą. Wypadałoby w mieście zmierzyć profesjonalnie poziom promieniowania elektromagnetycznego - mało kto wie, że drzewa są tzw. dipolem, mają w sobie wodę, pochłaniając nadmiar promieniowania elektromagnetycznego mogą podsychać a na korze drzew możemy zobaczyć charakterystyczne liszaje - drzewa nas ratują przed toksycznym promieniowaniem dając nam znaki, o swojej kondycji - te silne i zdrowe wytrzymują długo, te słabsze i młodsze podsychają, a nawet nie mają szans by w pełni się rozwinąć. Gdyby chcieć pozbywać się drzew to wówczas promieniowanie elektromagnetyczne z większą siłą pochłaniałyby organizmy żywe - od najmniejszych zwierząt po największe, nasi przyjaciele - koty i psy, a skończywszy na człowieku - organizmy żywe też składają się z wody. Ponadto przebywanie pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego powoduje wzrost temperatury ciała o pół stopnia Celsjusza, stałe takie termiczne podgrzewanie temperatury naszego ciała sprzyja tendencjom patologicznym w organizmie - namnażają się komórki nowotworowe - młode organizmy potrafią je dość efektywnie jeszcze zwalczać, jednak osoba w średnim wieku, nie mówiąc o starszej ma problem - organizm może szybciej odmówić posłuszeństwa, kiedy stale musi być w ofensywie. Ponadto sprzyja to tzw. chorobom z autoagresji - organizm muszący stale być w ofensywie do negatywnych czynników środowiskowych zaczyna atakować swoje własne komórki - wówczas pojawiają się takie choroby jak np. autyzm, ADHD, choroba dwubiegunowa, problemy z tarczycą, zapalenie trzustki, cukrzyca z autoagresji. Jeżeli nie ma kontroli nad promieniowaniem elekromagnetycznym w mieście to w takim razie ktoś będzie musiał odpowiadać karnie za rażące zaniedbania procedur bezpieczeństwa, może słono zapłacić za narażanie na utratę zdrowia/życia obywateli nie tylko pieniężnie ale np. pobytem w więzieniu. O 5G nawet nie ma co myśleć w mieście - nie ma mowy na stawianie stacji bazowych co 150-300 metrów a mniejszych lub większych nadajników co 25-50-75 metrów( bloki mieszkalne, budynki usługowe, instytucje, szkoły kościoły itp. itd.) a nawet co 5-10 metrów( słupy oświetleniowe, przystanki autobusowe, znaki drogowe).
Problem podsychających drzew zdaje się być dość częsty w Lublinie i rodzi się wówczas pytanie czy ktoś nie podlewa drzew celowo jakimś środkiem chemicznym, by obumierały bo ma w tym interes zarobkowy( patrz deweloperki - podczas inwestycji modernizacyjnych i budowlanych w mieście panuje zasada by jak najwięcej terenu wygładzić betonem, marmurem, szkłem czy kamieniem a jak najmniej zostawić zieleni, potem tworząc cuda na kiju w postaci tzw. tarasów zielonych na dachach budynków - Nie! przestrzeń zielona ma być także na ziemi a nie wysoko tylk... rozwiń
Avatar
obywatel_k / 10 listopada 2020 r. o 07:40
+26
zobacz (d)efekty
Avatar
sub24 / 10 listopada 2020 r. o 11:54
+25
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
I to pewnie jej wina jest, że drzewka pousychały? Wy po tej prawej stronie, to naprawdę macie problem z logicznym myśleniem, ale opluć kogoś z drugiej strony, to możecie bardzo szybko.
Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie!
A etyczne było promowanie przez Ziobrę prawicowego kandydata w miejscu, gdzie agitacja polityczna jest zakazana?
A co ma Ziobro do Lublina? Dlaczego próbujesz spychać dyskusję na inny tor?
To było na Lubelszczyźnie. Ale PiSu, to ruszać nie wolno, tak? No to nie ruszyłem - ruszyłem Solidarną Polskę.
 No i co z tego? Ziobro nie jest nijak związany z Lublinem.
 No i co z tego? Ziobro nie jest nijak związany z Lublinem. rozwiń
Avatar
ELUSIA1232 / 13 listopada 2020 r. o 12:55
-3
Nie wiem skąd się bierze ten bezsensowny upór władzy w kwestii blokowania inwestycji...
Avatar
ELUSIA1232 / 12 listopada 2020 r. o 12:16
+5
Ten park ma wielki potencjał. Ile dziś trzeba kasy wywalić ze względu na nieudolność naszych władz? Zakup 160 drzew, wycinka starych i posadzenie nowych to przecież za darmo się nie zrobi? Panie Prezydencie ja się pytam co z zabudową Górek Czechowskich? Czy w końcu doczekamy się jakiejś udanej inwestycji???
Avatar
___K___ / 10 listopada 2020 r. o 15:10
-16
Czyli tradycyjnie - jeśli chodzi o konkrety, to milkniecie i tylko minusować potraficie.
Avatar
___K___ / 10 listopada 2020 r. o 12:37
-25
O, mamy kolejne wcielenie dewelotrolla. Wycinają - źle, sadzą - też źle. Ty masz jakiś rozum, czy tylko antyżukową sieczkę?
A dlaczego nie wolno krytykować Żuka? Skoro Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem to jest naturalne, że pojawiają się krytyczne komentarze.
Ależ wolno. Powiedziałbym nawet, że trzeba. Ale nie tyle Żuka, co wszelkie władze. A teraz zechciej odpowiedzieć na pytanie: czy Żuk sadził te drzewa? Czy ma w zakresie obowiązków pilnowanie ich stanu i dbanie o nie? Nie - do tego są powołane określone służby, ewentualnie są to usługi zlecane na zewnątrz. Poza tym to są rośliny, organizmy żywe. Każdy, kto ma kawałek np. ogródka przydomowego, czy innej działki, doskonale wie, że czasem roślina się nie przyjmie, czasem przyjdzie zaraza i zniszczy to, co rośnie, zdarza się to nawet po ładnych kilku latach od zasadzenia. Normalna sprawa. Czy więc krytyka prezydenta jest tu na miejscu? Nie. Ale ty walisz, jak w bęben rozciągając kwestię na całokształt ("Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem"), a więc nie odnosisz się do przedmiotowego artykułu, tylko wylewasz swoje frustracje. Ze świeżo założonego konta, co sugerować może, iż jesteś kolejnym wcieleniem użytkownika kronikidewelorozwoju, Monisia i dziesiątków już chyba innych. Chcesz sprawiać wrażenie, że jest was dużo. Ale to bzdura. Najwyraźniej większość mieszkańców Lublina ma odmienne zdanie, skoro Żuk wygrał w ostatnich wyborach z dużą większością. Nie pamiętam, ile to było, ale zdaje się, że jakieś 2/3 głosów. Podaj też, proszę, przykłady na to złe zarządzanie miastem. Lublin pod obecnymi rządami się rozwija, czego ine można było powiedzieć o czasach, gdy na czele miasta stali ludzie związani z PiSem.
Przecież na tym forum pojawia się też mnóstwo krytycznych komentarzy pod adresem Pis, wiec nie piernicz, że nikt tu nie krytykuje wszelkich władz. Gdzie jest ten rozwój Lublina skoro ludzie młodzi i ambitni ani myślą o studiowaniu tutaj i wyjeżdzają do innych miast. Gdzie są te firmy, które masowo miały inwestować w Lublinie po wybudowaniu lotniska? W czasie kiedy rządził Pis w Lublinie nie było środków z UE, więc teraz łatwo jest powiedzić, że oni nic nie robili.
Drobna uwaga odnośnie środków unijnych - żeby je pozyskać, trzeba mieć swój wkład własny. Za rządów PiSowczyków były środki przedakcesyjne (PHARE), też niemałe. Jakoś studentów na lubelskich uczelniach nie brakuje, a że niektórzy wyjeżdżają? Dla wielu nie ma miejsc, takie jest oblężenie w Lublinie. Firmy chcące inwestować się pojawiają. Niestety na tutejszym forum widać zapyziałych konserwatystów, którzy krytykują każdą planowaną inwestycję. Nie możecie zdzierżyć nawet budowy bloków, a przecież ci studenci, których tak ci niby brakuje, gdzieś muszą mieszkać.
Bo to są słomiane inwestycje, które nic nie wnoszą a tylko generują długi. Liczba studentów w Lublinie systematycznie maleje. Jak ktoś nie dostanie się do Warszawy albo Krakowa to studiuje tutaj. Uczelnie lubelskie są słabe, a po ich skonczeniu trudno jest znaleźć w Lublinie dobrą pracę (no chyba, że ktoś ma "plecy"). Lublin to głęboka prowicja, marazm, nepotyzm i niegospodarność.
Jakie inwestycje, wg ciebie, nie byłyby słomiane?
ote> Jakie inwestycje, wg ciebie, nie byłyby słomiane? rozwiń
Avatar
___K___ / 10 listopada 2020 r. o 12:36
-25
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
I to pewnie jej wina jest, że drzewka pousychały? Wy po tej prawej stronie, to naprawdę macie problem z logicznym myśleniem, ale opluć kogoś z drugiej strony, to możecie bardzo szybko.
Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie!
A etyczne było promowanie przez Ziobrę prawicowego kandydata w miejscu, gdzie agitacja polityczna jest zakazana?
A co ma Ziobro do Lublina? Dlaczego próbujesz spychać dyskusję na inny tor?
To było na Lubelszczyźnie. Ale PiSu, to ruszać nie wolno, tak? No to nie ruszyłem - ruszyłem Solidarną Polskę.
No i co z tego? Ziobro nie jest nijak związany z Lublinem.
Jak już zabierasz głos, to zapoznaj się z całym wątkiem albo chociaż kilkoma poprzednimi wpisami, do których się odnosisz. Nie chodziło tu bowiem o związki z Lublinem, a o "przedwyborcze promowanie" kandydatów.
Jak już zabierasz głos, to zapoznaj się z całym wątkiem albo chociaż kilkoma poprzednimi wpisami, do których się odnosisz. Nie chodziło tu bowiem o związki z Lublinem, a o "przedwyborcze promowanie" kandydatów. rozwiń
Avatar
sub24 / 10 listopada 2020 r. o 12:02
+35
O, mamy kolejne wcielenie dewelotrolla. Wycinają - źle, sadzą - też źle. Ty masz jakiś rozum, czy tylko antyżukową sieczkę?
A dlaczego nie wolno krytykować Żuka? Skoro Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem to jest naturalne, że pojawiają się krytyczne komentarze.
Ależ wolno. Powiedziałbym nawet, że trzeba. Ale nie tyle Żuka, co wszelkie władze. A teraz zechciej odpowiedzieć na pytanie: czy Żuk sadził te drzewa? Czy ma w zakresie obowiązków pilnowanie ich stanu i dbanie o nie? Nie - do tego są powołane określone służby, ewentualnie są to usługi zlecane na zewnątrz. Poza tym to są rośliny, organizmy żywe. Każdy, kto ma kawałek np. ogródka przydomowego, czy innej działki, doskonale wie, że czasem roślina się nie przyjmie, czasem przyjdzie zaraza i zniszczy to, co rośnie, zdarza się to nawet po ładnych kilku latach od zasadzenia. Normalna sprawa. Czy więc krytyka prezydenta jest tu na miejscu? Nie. Ale ty walisz, jak w bęben rozciągając kwestię na całokształt ("Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem"), a więc nie odnosisz się do przedmiotowego artykułu, tylko wylewasz swoje frustracje. Ze świeżo założonego konta, co sugerować może, iż jesteś kolejnym wcieleniem użytkownika kronikidewelorozwoju, Monisia i dziesiątków już chyba innych. Chcesz sprawiać wrażenie, że jest was dużo. Ale to bzdura. Najwyraźniej większość mieszkańców Lublina ma odmienne zdanie, skoro Żuk wygrał w ostatnich wyborach z dużą większością. Nie pamiętam, ile to było, ale zdaje się, że jakieś 2/3 głosów. Podaj też, proszę, przykłady na to złe zarządzanie miastem. Lublin pod obecnymi rządami się rozwija, czego ine można było powiedzieć o czasach, gdy na czele miasta stali ludzie związani z PiSem.
Przecież na tym forum pojawia się też mnóstwo krytycznych komentarzy pod adresem Pis, wiec nie piernicz, że nikt tu nie krytykuje wszelkich władz. Gdzie jest ten rozwój Lublina skoro ludzie młodzi i ambitni ani myślą o studiowaniu tutaj i wyjeżdzają do innych miast. Gdzie są te firmy, które masowo miały inwestować w Lublinie po wybudowaniu lotniska? W czasie kiedy rządził Pis w Lublinie nie było środków z UE, więc teraz łatwo jest powiedzić, że oni nic nie robili.
Drobna uwaga odnośnie środków unijnych - żeby je pozyskać, trzeba mieć swój wkład własny. Za rządów PiSowczyków były środki przedakcesyjne (PHARE), też niemałe. Jakoś studentów na lubelskich uczelniach nie brakuje, a że niektórzy wyjeżdżają? Dla wielu nie ma miejsc, takie jest oblężenie w Lublinie. Firmy chcące inwestować się pojawiają. Niestety na tutejszym forum widać zapyziałych konserwatystów, którzy krytykują każdą planowaną inwestycję. Nie możecie zdzierżyć nawet budowy bloków, a przecież ci studenci, których tak ci niby brakuje, gdzieś muszą mieszkać.
 Bo to są słomiane inwestycje, które nic nie wnoszą a tylko generują długi. Liczba studentów w Lublinie systematycznie maleje. Jak ktoś nie dostanie się do Warszawy albo Krakowa to studiuje tutaj. Uczelnie lubelskie są słabe, a po ich skonczeniu trudno jest znaleźć w Lublinie dobrą pracę (no chyba, że ktoś ma "plecy"). Lublin to głęboka prowicja, marazm, nepotyzm i niegospodarność.
ote>  Bo to są słomiane inwestycje, które nic nie wnoszą a tylko generują długi. Liczba studentów w Lublinie systematycznie maleje. Jak ktoś nie dostanie się do Warszawy albo Krakowa to studiuje tutaj. Uczelnie lubelskie są słabe, a po ich skonczeniu trudno jest znaleźć w Lublinie dobrą pracę (no chyba, że ktoś ma "plecy"). Lublin to głęboka prowicja, marazm, nepotyzm i niegospodarność. rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 10 listopada 2020 r. o 12:00
+27
Problem podsychających drzew zdaje się być dość częsty w Lublinie i rodzi się wówczas pytanie czy ktoś nie podlewa drzew celowo jakimś środkiem chemicznym, by obumierały bo ma w tym interes zarobkowy( patrz deweloperki - podczas inwestycji modernizacyjnych i budowlanych w mieście panuje zasada by jak najwięcej terenu wygładzić betonem, marmurem, szkłem czy kamieniem a jak najmniej zostawić zieleni, potem tworząc cuda na kiju w postaci tzw. tarasów zielonych na dachach budynków - Nie! przestrzeń zielona ma być także na ziemi a nie wysoko tylko, łatwo jest zaorać całą przestrzeń zieloną i ją zniszczyć i to się śmie nazywać tzw. zrównoważonym budownictwem - żarty, jak ktoś pamięta Lublin sprzed kilkunastu lat to miasto było nieporównywalnie zielone od drzew, palono drewnem i węglem i filtracja była - drzewa pochłaniają nadmiar CO2, samochody i autobusy jeździły zdecydowanie bardziej dymiące - i jakoś smogu nie było - winę za smog zwala się teraz na mieszkańców, że palą drewnem czy węglem i ośmielają się jeździć samochodami z dieslem a powietrze może być zanieczyszczone zupełnie czym innym - jak ktoś obserwował niebo przez ostatnie lata to samoloty niezidentyfikowane latały w te i z powrotem rozpylając smugi długo unoszące zawiesinę w stratosferze i kto wie czy te działania nie mają wpływu ubocznego na nasze zdrowie, że problemy z górnymi drogami oddechowymi są coraz częstsze) i czy nie są to wybryki chuligańskie mające za cel potem pokazywać, że "klimat się zmienia" i że trzeba działać, bo jest susza. Socjalizm na tym polega, że trzeba stworzyć problem celowo i sztucznie by potem bawić się z wybawców dzielnie stawiając czoła problemowi - budowanie propagandy i manipulacyjnej socjotechniki, ci po lewej stronie z pewnością się na to nabiorą. Wypadałoby w mieście zmierzyć profesjonalnie poziom promieniowania elektromagnetycznego - mało kto wie, że drzewa są tzw. dipolem, mają w sobie wodę, pochłaniając nadmiar promieniowania elektromagnetycznego mogą podsychać a na korze drzew możemy zobaczyć charakterystyczne liszaje - drzewa nas ratują przed toksycznym promieniowaniem dając nam znaki, o swojej kondycji - te silne i zdrowe wytrzymują długo, te słabsze i młodsze podsychają, a nawet nie mają szans by w pełni się rozwinąć. Gdyby chcieć pozbywać się drzew to wówczas promieniowanie elektromagnetyczne z większą siłą pochłaniałyby organizmy żywe - od najmniejszych zwierząt po największe, nasi przyjaciele - koty i psy, a skończywszy na człowieku - organizmy żywe też składają się z wody. Ponadto przebywanie pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego powoduje wzrost temperatury ciała o pół stopnia Celsjusza, stałe takie termiczne podgrzewanie temperatury naszego ciała sprzyja tendencjom patologicznym w organizmie - namnażają się komórki nowotworowe - młode organizmy potrafią je dość efektywnie jeszcze zwalczać, jednak osoba w średnim wieku, nie mówiąc o starszej ma problem - organizm może szybciej odmówić posłuszeństwa, kiedy stale musi być w ofensywie. Ponadto sprzyja to tzw. chorobom z autoagresji - organizm muszący stale być w ofensywie do negatywnych czynników środowiskowych zaczyna atakować swoje własne komórki - wówczas pojawiają się takie choroby jak np. autyzm, ADHD, choroba dwubiegunowa, problemy z tarczycą, zapalenie trzustki, cukrzyca z autoagresji. Jeżeli nie ma kontroli nad promieniowaniem elekromagnetycznym w mieście to w takim razie ktoś będzie musiał odpowiadać karnie za rażące zaniedbania procedur bezpieczeństwa, może słono zapłacić za narażanie na utratę zdrowia/życia obywateli nie tylko pieniężnie ale np. pobytem w więzieniu. O 5G nawet nie ma co myśleć w mieście - nie ma mowy na stawianie stacji bazowych co 150-300 metrów a mniejszych lub większych nadajników co 25-50-75 metrów( bloki mieszkalne, budynki usługowe, instytucje, szkoły kościoły itp. itd.) a nawet co 5-10 metrów( słupy oświetleniowe, przystanki autobusowe, znaki drogowe).
Problem podsychających drzew zdaje się być dość częsty w Lublinie i rodzi się wówczas pytanie czy ktoś nie podlewa drzew celowo jakimś środkiem chemicznym, by obumierały bo ma w tym interes zarobkowy( patrz deweloperki - podczas inwestycji modernizacyjnych i budowlanych w mieście panuje zasada by jak najwięcej terenu wygładzić betonem, marmurem, szkłem czy kamieniem a jak najmniej zostawić zieleni, potem tworząc cuda na kiju w postaci tzw. tarasów zielonych na dachach budynków - Nie! przestrzeń zielona ma być także na ziemi a nie wysoko tylk... rozwiń
Avatar
sub24 / 10 listopada 2020 r. o 11:54
+25
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
I to pewnie jej wina jest, że drzewka pousychały? Wy po tej prawej stronie, to naprawdę macie problem z logicznym myśleniem, ale opluć kogoś z drugiej strony, to możecie bardzo szybko.
Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie!
A etyczne było promowanie przez Ziobrę prawicowego kandydata w miejscu, gdzie agitacja polityczna jest zakazana?
A co ma Ziobro do Lublina? Dlaczego próbujesz spychać dyskusję na inny tor?
To było na Lubelszczyźnie. Ale PiSu, to ruszać nie wolno, tak? No to nie ruszyłem - ruszyłem Solidarną Polskę.
 No i co z tego? Ziobro nie jest nijak związany z Lublinem.
 No i co z tego? Ziobro nie jest nijak związany z Lublinem. rozwiń
Avatar
___K___ / 10 listopada 2020 r. o 11:09
-21
Dla przypomnienia. Park otwierano w tempie ekspresowym żeby miejscowa radna (dziś poślica) mogła się polansować tuż przed wyborami samorządowymi.
I to pewnie jej wina jest, że drzewka pousychały? Wy po tej prawej stronie, to naprawdę macie problem z logicznym myśleniem, ale opluć kogoś z drugiej strony, to możecie bardzo szybko.
Robienie koleżance partyjnej kampanii za pieniądze podatników jest nieetyczne. Tym bardziej że wiadomo było że wyrzuca się te pieniądze w błoto. PR jak w PRL. Alternatywy 4 wiecznie żywe. Gospodarza miasta witamy serdecznie!
A etyczne było promowanie przez Ziobrę prawicowego kandydata w miejscu, gdzie agitacja polityczna jest zakazana?
A co ma Ziobro do Lublina? Dlaczego próbujesz spychać dyskusję na inny tor?
To było na Lubelszczyźnie. Ale PiSu, to ruszać nie wolno, tak? No to nie ruszyłem - ruszyłem Solidarną Polskę.
To było na Lubelszczyźnie. Ale PiSu, to ruszać nie wolno, tak? No to nie ruszyłem - ruszyłem Solidarną Polskę. rozwiń
Avatar
___K___ / 10 listopada 2020 r. o 11:08
-21
O, mamy kolejne wcielenie dewelotrolla. Wycinają - źle, sadzą - też źle. Ty masz jakiś rozum, czy tylko antyżukową sieczkę?
A dlaczego nie wolno krytykować Żuka? Skoro Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem to jest naturalne, że pojawiają się krytyczne komentarze.
Ależ wolno. Powiedziałbym nawet, że trzeba. Ale nie tyle Żuka, co wszelkie władze. A teraz zechciej odpowiedzieć na pytanie: czy Żuk sadził te drzewa? Czy ma w zakresie obowiązków pilnowanie ich stanu i dbanie o nie? Nie - do tego są powołane określone służby, ewentualnie są to usługi zlecane na zewnątrz. Poza tym to są rośliny, organizmy żywe. Każdy, kto ma kawałek np. ogródka przydomowego, czy innej działki, doskonale wie, że czasem roślina się nie przyjmie, czasem przyjdzie zaraza i zniszczy to, co rośnie, zdarza się to nawet po ładnych kilku latach od zasadzenia. Normalna sprawa. Czy więc krytyka prezydenta jest tu na miejscu? Nie. Ale ty walisz, jak w bęben rozciągając kwestię na całokształt ("Żuk nie szanuje mieszkańców i źle zarzadza miastem"), a więc nie odnosisz się do przedmiotowego artykułu, tylko wylewasz swoje frustracje. Ze świeżo założonego konta, co sugerować może, iż jesteś kolejnym wcieleniem użytkownika kronikidewelorozwoju, Monisia i dziesiątków już chyba innych. Chcesz sprawiać wrażenie, że jest was dużo. Ale to bzdura. Najwyraźniej większość mieszkańców Lublina ma odmienne zdanie, skoro Żuk wygrał w ostatnich wyborach z dużą większością. Nie pamiętam, ile to było, ale zdaje się, że jakieś 2/3 głosów. Podaj też, proszę, przykłady na to złe zarządzanie miastem. Lublin pod obecnymi rządami się rozwija, czego ine można było powiedzieć o czasach, gdy na czele miasta stali ludzie związani z PiSem.
Przecież na tym forum pojawia się też mnóstwo krytycznych komentarzy pod adresem Pis, wiec nie piernicz, że nikt tu nie krytykuje wszelkich władz. Gdzie jest ten rozwój Lublina skoro ludzie młodzi i ambitni ani myślą o studiowaniu tutaj i wyjeżdzają do innych miast. Gdzie są te firmy, które masowo miały inwestować w Lublinie po wybudowaniu lotniska? W czasie kiedy rządził Pis w Lublinie nie było środków z UE, więc teraz łatwo jest powiedzić, że oni nic nie robili.
Drobna uwaga odnośnie środków unijnych - żeby je pozyskać, trzeba mieć swój wkład własny. Za rządów PiSowczyków były środki przedakcesyjne (PHARE), też niemałe. Jakoś studentów na lubelskich uczelniach nie brakuje, a że niektórzy wyjeżdżają? Dla wielu nie ma miejsc, takie jest oblężenie w Lublinie. Firmy chcące inwestować się pojawiają. Niestety na tutejszym forum widać zapyziałych konserwatystów, którzy krytykują każdą planowaną inwestycję. Nie możecie zdzierżyć nawet budowy bloków, a przecież ci studenci, których tak ci niby brakuje, gdzieś muszą mieszkać.
ote> Drobna uwaga odnośnie środków unijnych - żeby je pozyskać, trzeba mieć swój wkład własny. Za rządów PiSowczyków były środki przedakcesyjne (PHARE), też niemałe. Jakoś studentów na lubelskich uczelniach nie brakuje, a że niektórzy wyjeżdżają? Dla wielu nie ma miejsc, takie jest oblężenie w Lublinie. Firmy chcące inwestować się pojawiają. Niestety na tutejszym forum widać zapyziałych konserwatystów, którzy krytykują każdą planowaną inwestycję. Nie możecie zdzierżyć nawet budowy bloków, a przecież ci studenci, których tak ci niby brakuje,... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.