Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 października 2019 r.
14:33

Będą podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. "Zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
74 54 A A

Podniesienie opłat za parkowanie, 150 zł kary za brak biletu i koniec darmowego postoju autem hybrydowym. Nad takimi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania miała głosować w czwartek Rada Miasta, ale wczoraj prezydent wycofał swój projekt uchwały, żeby… zastanowić się jeszcze nad zmianą granic strefy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiejsze ceny i zasady mają być utrzymane do końca marca przyszłego roku, bo wtedy wygasa umowa pomiędzy miastem a obecnym zarządcą strefy. Podwyżki, jeśli zostaną zatwierdzone, wejdą w życie 1 kwietnia, ale wykupione wcześniej abonamenty mają zachować ważność przez cały opłacony okres.

Prezydent chce podwyżki

Do Rady Miasta trafił już projekt nowych opłat i nowych zasad przygotowany przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Zakłada on, że utrzymany zostanie podział Strefy Płatnego Parkowania na dwie części: tańszą i droższą. Zmienić miałyby się za to stawki pobierane od kierowców.

Ratusz proponuje podwyższenie o 10 proc. zarówno cen biletów jednorazowych, jak też abonamentów. – Podniesienie wysokości opłat ma na celu zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta. – Zakładamy, że poziom rotacji parkujących pojazdów będzie rósł proporcjonalnie do wzrostu stawek, a także osiągnięta zostanie korzyść dodatkowa w postaci zmniejszenia uciążliwości transportu indywidualnego dla środowiska, czyli ograniczenie hałasu i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Jest jeszcze jedna istotna zmiana. Postój miałby być płatny w dni robocze w godz. 8-18, podczas gdy teraz opłaty przestają obowiązywać o godz. 17.

Bilety jednorazowe

W tańszej części pierwsza godzina parkowania miałaby kosztować 2,20 zł, druga 2,60 zł, trzecia 3,10 zł, a każda kolejna 2,20 zł. Bilet 24-godzinny miałby kosztować 16,50 zł. Najkrótszy możliwy czas postoju to kwadrans w cenie 60 groszy.

W droższej części za pierwszą godzinę mielibyśmy płacić 3,30 zł, za drugą 3,90 zł, za trzecią 4,60 zł, a za każdą kolejną 3,30 zł. Proponowana przez prezydenta cena biletu 24-godzinnego to 22 zł. Zostawiając auto na kwadrans zapłacimy 80 groszy.
Kierowca miałby 10 minut na wykupienie biletu.

Kary mocno w górę

Prezydent proponuje także radykalną podwyżkę opłaty dodatkowej naliczanej kierowcom, którzy nie zapłacą za postój. Dzisiaj kara wynosi 50 zł, Ratusz chce ją podnieść do 150 zł. Z taką karą musieliby się także liczyć ci, którzy z biletem na tańszą część strefy zaparkują w droższej, a także posiadacze abonamentów dla mieszkańców strefy, którzy zaparkowali poza ulicami wyznaczonymi na swoim abonamencie.

Dlaczego kara ma wzrosnąć do 150 zł? – Wysokość zaproponowanej opłaty dodatkowej jest zbliżona do wysokości opłaty dodatkowej za przejazd bez biletu komunikacją miejską – wyjaśnia Duma.

Radykalnie miałaby również wzrosnąć kara za przekroczenie opłaconego czasu postoju. Dzisiaj wynosi ona 30 zł, prezydent chce wywindować ją do stawki 100 zł.

Droższe abonamenty

Jakie mają być nowe ceny ogólnodostępnych abonamentów „A”? W tańszej części strefy miesięczny karnet ma kosztować 165 zł, półroczny 825 zł, roczny 1430 zł. W droższej części miesięczny abonament „A” miałby kosztować 220 zł, półroczny 990 zł, roczny 1760 zł.

Więcej zapłacą również ci, którzy chcą wykupić miejsce na wyłączność, z czego korzystają niektóre firmy. W tańszej podstrefie koszt „koperty” ma wzrosnąć do 660 zł miesięcznie, w droższej do 880 zł.

Mieszkańcy inaczej

Jeżeli radni zatwierdzą propozycję prezydenta, część mieszkańców strefy może stracić prawo do tańszych abonamentów typu „M”. Żeby dostać taki kartonik wystarczy dzisiaj być zameldowanym (stale lub czasowo) na terenie strefy. Prezydent chce wprowadzić dodatkowy warunek: wskazanie Lublina jako miejsca rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Abonament typu „M” byłby wydawany na okres do 12 miesięcy (nie dłużej niż na czas zameldowania) i kosztowałby 110 zł.

Zapłacisz za hybrydę

Kierowcy samochodów hybrydowych stracą prawo do darmowego postoju w płatnej strefie. Mają jednak parkować taniej niż inni. Prezydent proponuje wprowadzenie nowych abonamentów typu „E”, przeznaczonych właśnie dla pojazdów z takim napędem.
Abonament „E” przysługiwałby wyłącznie osobom zameldowanym w Lublinie, kosztowałby 60 zł za miesiąc i uprawniał do postoju w całej strefie, zarówno w tańszej jak i droższej części. Kierowcy mogliby z góry opłacić abonament za większą liczbę miesięcy, jednak nie więcej niż 12.

Jak prezydent tłumaczy likwidację darmowego parkowania dla „hybryd”? Wyjaśnia to tym, że od jesieni 2015 r. wydano w mieście już 1100 bezpłatnych identyfikatorów na samochody hybrydowe, co odpowiada połowie miejsc w płatnej strefie.

Auta z wypożyczalni

Kolejną nowością w taryfie parkingowej ma być specjalny abonament „W” dla pojazdów z napędem hybrydowym „należących do systemu krótkookresowego najmu samochodów”. Proponowana przez prezydenta stawka to 60 zł za miesiąc, abonament byłby wydawany na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Dla niepełnosprawnych

Podwyżka nie ominie również osób niepełnosprawnych korzystających z abonamentów typu „N”. Takie kartoniki będą przysługiwać nie tylko osobom niepełnosprawnym zameldowanym na terenie Lublina, ale również tym, które są zameldowane w innej miejscowości, a w Lublinie uczą się lub pracują. Konieczne jest posiadanie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Stawka za miesiąc ma wynosić 4,40 zł (abonament uprawnia do postoju w całej strefie), a postój można będzie opłacić nawet na 1,5 roku z góry. Z tego samego abonamentu „N” będą też korzystać rodzice lub opiekunowie prawni osób niepełnosprawnych w związku z przewozem tychże osób.

Decyzja jest przełożona

Do głosowania nad takimi zmianami miało dojść na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta zwołanym na pojutrze. Tak się jednak nie stanie, bo wczoraj prezydent wycofał z rady swój projekt uchwały. Radni mają się tym zająć dopiero na listopadowym posiedzeniu.

– W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej analizy dotyczącej obszaru Strefy Płatnego Parkowania, projekt uchwały zostanie skierowany na kolejną sesję Rady Miasta – stwierdza Duma.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Xxx / 15 października 2019 r. o 14:50
+29
Proponuję wprowadzić strefę w obrębie miasteczka gdzie studenci zostawiają swoje trumnowozy na tygodnie i normalny człowiek nie ma gdzie zaparkować. Wprowadzić opłatę chociażby 1zl za godzine. Skończyłoby się w końcu to przetrzymywanie samochodów na parkingach.
Avatar
Gość / 15 października 2019 r. o 14:55
+20
Po ilości samochodów zaparkowanych w centrum wnioskuję, że obecne opłaty to żadna zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej.
Avatar
Gość / 15 października 2019 r. o 14:46
+19
I słusznie, może w koncu będę mial gdzie auto bez problemu zaparkować, bo teraz te stare szroty blokują połowę centrum
Avatar
Gość / 15 października 2019 r. o 16:03
+15
Bardzo dobra decyzja. Trzeba zbierać na pissowskie 500 plus.
Avatar
Gość / 15 października 2019 r. o 15:17
+15
opłaty są za niskie widać po ilości wolnych miejsc
Avatar
Mieszkanka Pawiej / 16 października 2019 r. o 10:52
+12
Mieszkam w takiej części miasta ( Kośminek), że z dwóch stron jesteśmy odcieci od infrastruktury, po drodze poprzenoszone są przystanki na Kunickiego (pl. Bychawski oraz Wolska) do tego zamknięta Pawia i Piaskowa. To ja się pytam jak mam się przemieszczać na te przystanki śmigłowcem, a potem kombinować na, którym przystanku wysiąść i którędy iść aby nie wpaść w błoto po kolana.
Avatar
Shv / 15 października 2019 r. o 17:51
+12
Idea słuszna. Tylko co z tego, skoro niestety nie ma gdzie samochodu sensownie zostawić, żeby poruszać się komunikacją, bo brakuje miejsc parkingowych. Czy chcemy czy nie, ilość samochodów w mieście będzie rosła, a jak będzie brakowało dla nich parkingów i dobrej komunikacji od parkingów do innych części miasta, to nie ma się co dziwić, że kierowcy nie będą się chcieli przesiadać do komunikacji. Jak w zimie, w mrozie mam stać na przystanku ze swoimi rzeczami i czekać 20-30 min na autobus, bo samochód obok zaparkowałem, to mi się odechciewa
Avatar
Partia Kierowców poparła KONFEDERACJĘ! / 15 października 2019 r. o 20:22
+11
Nie PO to kupiłem wóz aby teraz tłuc się autobusami i zwiedzać miasto przez 35 minut w jedną stronę.
Avatar
Gość / 15 października 2019 r. o 14:59
+11
Stać na kupno szrota i tankowanie, stać i na bilet parkingowy
Avatar
gość / 16 października 2019 r. o 09:47
+10
Co może to obchodzić Żuka i resztę ferajny skoro oni parkują za darmo !!! przecież musi zorganizować kasę za sfinansowanie kampanii Burego !!! ,że tak dali się nabrać niektórzy POpierający ha.ha.ha.Było na wnuczka,policjanta a doszedł jeszcze jeden trick( na Burego) nigdy jednak Polacy nie zmądrzeją.
Avatar
PeŁo niszczy / 21 listopada 2019 r. o 04:22
+1
Dalej niech Lublinianie głosują na sitwe z Platformy Obywatelskiej a oni sie bujaja w luksusowych apartamentach dymani beda dalej podatnicy
Avatar
Gość / 18 października 2019 r. o 09:29
0
Niedługo kierowcy MPK zrobią strajk i nawet komunikacją nie pojedziesz.
Avatar
Miro / 17 października 2019 r. o 08:32
+4
Zaczyna się znowu dymanie na pieniążki kierowców przez prezydenta 700 lecia i jego sitwę z Platformy Obywatelskiej. POwiększanie strefy plus POdniesienie cen biletów, plus koniec darmowego postoju autem hybrydowym. " Podniesienie wysokości opłat ma na celu zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej" - już ludzie będą się prześcigać do śmierdzącego MPK. Pewnie, że tak nie będzie i te darmozjady dobrze o tym wiedzą. POdniesienie cen i POwiększenie strefy parkowania nie wpłynie na zmniejszenie ilości korków w mieście. Będzie tak samo tylko ludzie będą płacić więcej. Ja proponuję żeby płatny parking był też za Ratuszem tam gdzie te darmozjady parkują za darmo swoje limuzyny. Gratulacje dla wszystkich idiotów głosujących na PO/KO. Wy jesteście dymani jako pierwsi lecz wy to lubicie i wam się to POdoba.
Zaczyna się znowu dymanie na pieniążki kierowców przez prezydenta 700 lecia i jego sitwę z Platformy Obywatelskiej. POwiększanie strefy plus POdniesienie cen biletów, plus koniec darmowego postoju autem hybrydowym. " Podniesienie wysokości opłat ma na celu zachęcenie do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej" - już ludzie będą się prześcigać do śmierdzącego MPK. Pewnie, że tak nie będzie i te darmozjady dobrze o tym wiedzą. POdniesienie cen i POwiększenie strefy parkowania nie wpłynie na zmniejszenie ilości korków w mieście... rozwiń
Avatar
LOL / 16 października 2019 r. o 22:43
-2
Beda sie pchali do centrum a ty jak niemasz nie lubisz niestac cie to poco płaczesz i zazdroscisz 
Avatar
LOL / 16 października 2019 r. o 22:41
-1
Co ty pie.....e ze to za warbusa normalny jestes?? Maił byc przetarg na nowego przewoznika i cisza miastu to sie oplacilo zaoszczedza troche sary poobcinali rozkłady a nowego przetargu niema i nie bedzie nawet nie ogłoszony przez 3 miesiace. Zastanow sie co pleciesz!!! Jakis straszny fan kierowca mpk. Fulara juz namierza twoje ip zeby dac ci premie w pracy za mile słowko o MPK czy tam ztm
Avatar
LOL / 16 października 2019 r. o 22:37
-1
Hahah kupcie wiecje szrotow bez klimy ogrzewania i sprzedaje auto bede jezdzil tym smierdzacym autobusem Żuk to juz ma takie pomysły ze hoho podwyzka zacheta do korzystania z komunikacji miejskiej hahah. Niech on zacznie 55 do domu i do pracy jezdzic a nie buja sie  na paliwie za państwowe panstwowym autem z kierowca pewnie  nie placi za parkingi itp... . A po scisłym centrumo moze jezdzic bodajze autobusami za 1zl. Chodziasz od ztm dostałby bilet okresowy też darmowy wkoncu jego ziomy tam siedza na stołkach!!!
Avatar
Gość / 16 października 2019 r. o 12:51
-1
Stać Cię na blachosmroda zwanego samochodem, na jego ubezpieczenie i paliwo - to też stać Cię na opłacanie jego parkowania. Proste. Nie chcesz płacić za parkowanie to idziesz na piechotę i kropka.
Avatar
KK / 16 października 2019 r. o 11:35
-7
Uważam że 10 % to za mała podwyzka, po kilku latach powinno być 30-40%. A i jeszcze prezydent powinien zobowiązać SM i policję do skutecznego tzn nieuchronnego karania za parkowanie w strefie w miejscach nie wyznaczonych tzn na zakazie NIEZGODNIE Z PRZEPISAMI. Jest masa kierowców która sie wciska na chodnik nie pozostawiając naleznego minimum pieszym tj 1,5 metra (drodzy kierowcy 1,5 metra to tylko troszkę mniej niż szerokośc przecietnego samochodu jak juz nie macie centymetra w mózgu) . Parkują również na chodniku na samym skrzyżowaniu, przy pdp iw rózny inny sopsób i są niestety bezkarni dlatego tak parkują dalej
Uważam że 10 % to za mała podwyzka, po kilku latach powinno być 30-40%. A i jeszcze prezydent powinien zobowiązać SM i policję do skutecznego tzn nieuchronnego karania za parkowanie w strefie w miejscach nie wyznaczonych tzn na zakazie NIEZGODNIE Z PRZEPISAMI. Jest masa kierowców która sie wciska na chodnik nie pozostawiając naleznego minimum pieszym tj 1,5 metra (drodzy kierowcy 1,5 metra to tylko troszkę mniej niż szerokośc przecietnego samochodu jak juz nie macie centymetra w mózgu) . Parkują również na chodniku na samym skrzyżowaniu, prz... rozwiń
Avatar
q / 16 października 2019 r. o 11:04
-1
TAAAK Premiowane na całym świecie hybrydy i EV tylko u nas są traktowane jak pozostała część pojazdów w tym TDi. A co z postojek innych pojazdów np. rowerów, hulajnog, itp. No i oczywiście trzeba wprowadzić opłatę za pobyt i oczekiwanie na przystankach bo czemu nie. 
Avatar
Mieszkanka Pawiej / 16 października 2019 r. o 10:52
+12
Mieszkam w takiej części miasta ( Kośminek), że z dwóch stron jesteśmy odcieci od infrastruktury, po drodze poprzenoszone są przystanki na Kunickiego (pl. Bychawski oraz Wolska) do tego zamknięta Pawia i Piaskowa. To ja się pytam jak mam się przemieszczać na te przystanki śmigłowcem, a potem kombinować na, którym przystanku wysiąść i którędy iść aby nie wpaść w błoto po kolana.
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 marca 2021 r.

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji
galeria

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji

Ponad 66 tys. zł udało się uzbierać dzięki trwającym przez ostatnie dwa tygodnie licytacjom w ramach „Walentynek dla Ninki”. Chodzi o zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) niespełna dwuletniej Niny Słupskiej z Lublina, która potrzebuje „najdroższego leku świata”. To wciąż kropla w morzu potrzeb, bo do zebrania zostało jeszcze niespełna 7 mln zł.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?
galeria

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?

Arena Lublin ponownie może być miejscem rozegrania finałowego meczu Pucharu Polski. O takiej szansie poinformował wczoraj prezydent miasta Krzysztof Żuk. Powołał się przy tym na rozmowę z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem.

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku
Zdjęcia
galeria

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się koncert „Chwała Bohaterom!".

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie
galeria

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie

Na 74 tys. zł oszacowane zostały przez Ratusz koszty naprawy nowej fontanny w parku Ludowym. Mowa o wodotrysku urządzonym w miejscu amfiteatru, gdzie zamiast sceny jest niecka z dyszami w postaci srebrzystych kul.

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Tablica rejestracyjna była zasłonięta. Nie było też naklejki na przedniej szybie. To miało zapewnić bezkarność dwóm mężczyznom.

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

We wtorek rozpocznie się kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników instytucji opieki nad dziećmi, pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Rejestracja potrwa do środy (3 marca). Szczepienia są dobrowolne.

Domy w miejscu pól

Domy w miejscu pól

Dziś upubliczniony miał być projekt nowego planu zagospodarowania dzielnicy Szerokie. Na terenach przeznaczonych dotąd pod produkcję rolną wyznaczone mają być nowe strefy pod zabudowę.

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Nowe wieści w sprawie dyrektora sportowego Motoru Lublin Michała Żewłakowa. Chodzi o sytuację z grudnia 2020 roku, kiedy były kapitan reprezentacji Polski został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. W ostatnich dniach lutego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu
Dużo zdjęć
galeria

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu

Minęło dziesięć lat od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w Puławach odprawiono mszę w ich intencji. Puławianie tradycyjnie spotkali się przed krzyżem przy ul. Centralnej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce
zdjęcia

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce

Już w momencie, kiedy na miejsce dotarły pierwsze wozy strażackie, płonęło całe wnętrze i dach.

Senator z Lublina z koronawirusem

Senator z Lublina z koronawirusem

Jacek Bury, senator ruchu Hołowni ma koronawirusa.

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Jeśli przedstawienia cyrkowe, to bez zwierząt. Takie nowe prawo uchwaliła właśnie rada Białej Podlaskiej. Ale zakaz dotyczy tylko terenów miejskich. – Czy uchwała ma uzasadnienie, skoro 90 proc. przedstawień cyrkowych odbywa się na prywatnych działkach? – zastanawia się radny Bartłomiej Kuczer.

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

W lipcu 1980 r., podczas protestu w WSK Świdnik, została członkiem Komitetu Strajkowego. Urszula Radek odeszła w wieku 87 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.