Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

15 marca 2020 r.
12:55

Lublin: Bloki obok domków to dobre sąsiedztwo? To kolejny wniosek dotyczący tej ulicy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
 Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej
Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Pojawił się nowy spór o wstawianie bloków mieszkalnych w strefę zabudowy jednorodzinnej. Znów chodzi o ul. Sławinkowską, ale o inne miejsce niż ostatnio. Także tu obok domów jednorodzinnych deweloperzy planują zabudowę wielorodzinną. Obecni mieszkańcy nie są jednak zachwyceni wizją takiego sąsiedztwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O decyzję otwierającą drogę do inwestycji stara się lubelska spółka Med-Europe Trading, która chce budować przy ul. Sławinkowskiej 7c. Chodzi o hektarową działkę między Ogrodem Botanicznym UMCS a domami jednorodzinnymi na tyłach Lidla przy Willowej. Nieruchomość znajduje się obok Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej przy Sławinkowskiej 5.

Co konkretnie miałoby tu powstać?

Spółka planuje siedem budynków wielorodzinnych mających po dwa piętra i podziemną kondygnację garażową. Łącznie miałoby tu powstać 98 mieszkań. Zakładana wysokość budynków to 12 m, a ich łączną powierzchnię użytkową określono na 12 tys. mkw. Na wskazanym przez dewelopera terenie miałyby też powstać ciągi pieszo-jezdne, śmietniki i place zabaw. Blokom miałoby towarzyszyć 137 miejsc parkingowych.

O takiej inwestycji mówi wniosek złożony przez spółkę do Urzędu Miasta.

Deweloper reprezentowany przez znanego architekta Bolesława Stelmacha stara się w urzędzie o tzw. wuzetkę, czyli decyzję ustalającą warunki zabudowy. Taką decyzję wydaje się w przypadku nieruchomości, których przeznaczenie nie jest określone przez plan zagospodarowania, a teren przy Sławinkowskiej nie ma planu.

W takim przypadku o przeznaczeniu terenu decydują urzędnicy. To oni określają w „wuzetce”, co można postawić na danej działce. Nie mają jednak pełnej swobody, bo dopuszczana przez nich zabudowa musi być dopasowana do otoczenia i szanować tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa. Dlatego nie można np. pozwolić na budowę fabryki pomiędzy domami jednorodzinnymi.

– Tutaj nie będzie można mówić o dobrym sąsiedztwie – twierdzi mieszkaniec jednego z domów, obok których miałby wyrosnąć „zespół budynków wielorodzinnych”. Jego zdaniem osiedle byłoby uciążliwe dla sąsiadów, tak podczas budowy, jak i później, przez duży ruch i sporą liczbę mieszkańców.

– Ta okolica ma charakter willowy i każda nowa inwestycja powinna być do tego dostosowana – podkreśla jedna z osób przeciwnych budowie. Przekonuje, że właściciele okolicznych domów wydali na działki niemałe pieniądze, bo byli przekonani, że kupują również spokój, który teraz mieliby stracić.

– Budynki wielorodzinne należy stawiać w miejscach do tego przeznaczonych – przekonuje nasz rozmówca. Podkreśla, że jedyny dojazd do działki wskazanej przez dewelopera wiedzie przez prywatne grunty na zasadzie służebności, a pięciometrowy pas terenu nie pomieści zarazem dojazdu dla 137 aut i chodnika dla nowych mieszkańców.

Urząd Miasta potwierdza otrzymanie wniosku od Med-Europe Trading. – Dotyczy on ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu siedmiu budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Zastrzega, że urząd na razie nie ocenił, czy inwestycja wpasuje się w otoczenie. – W tej sprawie nie została jeszcze wydana decyzja, wniosek jest na etapie rozpatrywania.

Presja na ulicę Sławinkowską

To kolejny przypadek, gdy deweloper prosi o zgodę na zabudowę wielorodzinną przy tej ulicy. Wcześniej dążyła do tego spółka Movimento, która upatrzyła sobie działki przy Sławinkowskiej 128 b, 130 a, c, d, e. Na terenie otoczonym domami jednorodzinnymi chciała postawić osiem budynków mających łącznie niemal 90 mieszkań. Nie nazywała ich blokami, ale „willami miejskimi”.

Spółka nie starała się o „wuzetkę”, tylko postanowiła skorzystać z ustawy „lex deweloper”. Ta ustawa dopuszcza budowę mieszkań na terenach, które nie mają planu zagospodarowania, o ile zgodzą się na to radni, a inwestycja nie byłaby sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym.

Sąsiedzi przeciwni planom spółki Movimento przekonywali, że budowa byłaby niezgodna ze studium, które wyznacza tu strefę zabudowy jednorodzinnej. Z kolei urzędnicy Ratusza przekonywali, że zgodność ze studium nie jest konieczna.

– Specustawa mieszkaniowa daje inne sformułowanie, mówiące o „niesprzeczności” – tłumaczyła Ewa Boguta, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa. – Traktowanie, że coś „jest niesprzeczne” ze studium jest czymś innym niż „jest zgodne” – przekonywała. – Jeżeli to w gabarytach wysokościowych nie będzie odbiegało od zabudowy otoczenia, to absolutnie nie jest sprzeczne – twierdziła Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta.

Rada Miasta nie dała się przekonać miejskim urzędnikom. Doszła do wniosku, że zabudowa wielorodzinna nie powinna się tu znaleźć i pod koniec lutego podjęła uchwałę odmowną, odprawiając z kwitkiem spółkę Movimento.

W przypadku wniosku złożonego przez Med-Europe Trading decyzja nie będzie należeć do Rady Miasta, bo ten inwestor wybrał inną procedurę, w której decyzja zapada w urzędniczych gabinetach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 15 marca 2020 r. o 13:17
+18
Ciekawe ile będzie kosztowało uzyskanie zgody od urzędników miejskich. Potem nagle się okaże że urzędnicy nagle zostają dyrektorami u dewelopera.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 13:11
+18
Dewelo-trole mają kwarantannę. Jakaś dziwna cisza.
Avatar
Kasa misiu, kasa / 15 marca 2020 r. o 13:35
+15
Stelmach - deweloper - urząd miasta. Znane super trio znowu w akcji: beton - beton i beton. Kto przy domkach jednorodzinnych stawia bloki? Tak samo to mądre jak zalewanie zielenie betonem. I zaraz będzie pieprzenie, że obecni mieszkańcy w domkach to psy ogrodnika bo protestują. A powinni protestować bo w Lublinie to problem globalny a nie jednostkowy.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 13:07
+12
Mam lepszy POmysł: zabudować dokładnie wszystkie wolne miejsca między już istniejącymi domkami jednorodzinnymi, w tych miejscach usytuować dziuple na 1 - 2 osoby i nazwać to "Luksus PO japońsku". Będzie można sporo zarobić.
Avatar
Jaro / 15 marca 2020 r. o 17:32
+6
Na tym terenie obowiązuje Uchwała nr 283/VIII/2019 Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin, która dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną (5.REJON V – PÓŁNOCNO-ZACHODNI - osiedle „Sławin” (Sławin)). Jeśli jest określone, że ma być zabudowa jednorodzinna to taka ma być i już. Bloki niech sobie budują na terenach do tego przeznaczonych. Firmy deweloperskie zainteresowane są wyłącznie bieżącym zyskiem, a nie dobrem przyszłych mieszkańców.
 Dokładnie. Między lublinem a zachodnia obwodnica miasta jest duuuzo przestrzeni, na której można postawić bloki
 Dokładnie. Między lublinem a zachodnia obwodnica miasta jest duuuzo przestrzeni, na której można postawić bloki rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 13:56
+6
Uuuu jak Stelmach zkłada wniosek to juz pozamiatane. Szybsza ścieżka procedowania od razu z pozytywną decyzją.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 17:42
+5
Sprawą zabudowy tej działki (Sławinkowska 7c) powinien zainteresować się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku, bo planowana inwestycja znajduje się w obrębie stanowiska archeologicznego nr 77-81/105-3 ujętego w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Lublin. Stanowisko to (oraz sąsiadujące z nim stanowisko nr 77/81/47-1) należy do najcenniejszych zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Lublina. Istnieje zagrożenie, że podczas prowadzenia robót ziemnych (m.in. kondygnacja podziemna - planowany parking na 137 miejsc) mogą ulec bezpowrotnej destrukcji lub depozycji odsłonięte nawarstwienia kulturowe oraz obiekty archeologiczne i zabytki kultury materialnej.
Sprawą zabudowy tej działki (Sławinkowska 7c) powinien zainteresować się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku, bo planowana inwestycja znajduje się w obrębie stanowiska archeologicznego nr 77-81/105-3 ujętego w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Lublin. Stanowisko to (oraz sąsiadujące z nim stanowisko nr 77/81/47-1) należy do najcenniejszych zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Lublina. Istnieje zagrożenie, że podczas prowadzenia robót ziemnych (m.in. kondygnacja podziemn... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 14:29
+5
Ten deweloper niech buduje na starym Kośminku. Trzeba slamsy wywalić i uporządkować dzielnice zaniedbane
Avatar
loko / 15 marca 2020 r. o 17:42
+4
Za to "lex Developer" to Sobonia powinni w najleszym przypadku co niedziele na mszy wyklinać a w najgorszym za j...... powiesić :)
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 08:40
+3
Farma dewelo-trolii zamknieta? Agencja PR nie pracuje?
Avatar
Fath / 5 dni temu o 19:58
0
Ja to tylko tu zostawię: Na sąsiedniej działce najbardziej zainteresowani mieszkańcy nie wiedzą, czy nagle zapomnieli, że stanowiska jakkolwiek archeologiczne są skryte pod ich obecnymi "willami"?:D Deweloper zapomniał wspomnieć, jak budował?
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 08:40
+3
Farma dewelo-trolii zamknieta? Agencja PR nie pracuje?
Avatar
jj / 15 marca 2020 r. o 21:06
+2
 
bogate "***ki" w swoich domkach warowniach kontra deweloperka która chce postawić obok bloczki po 600 tysiaczków za lokal / bo cisza natura ogród skansen wyjazd na Warszawę itp / taki spór nie powinien obchodzić mnie ani zwykłych ludzi, jedno warte drugiego kapitalistyczne egoistyczne gnoiki żyjące kosztem biednych ludzi pracy. niech się pożrą.
Drogi Karolu, proponuje takie rozwiazanie: idz do uczciwej pracy nie żeruj na majatku mamusi czy tatusia. Przez 10 - 15 lat nie jezdzij na wakacje, nie zmieniaj auta co 3 lata odkladaj i tez bedzie Cie stac na dom w kredycie jak wiekszosci ludzi tam mieszkajacych ktorzy sa tez ludzmi pracy. Na razie to co piszesz to typowa komuna i socjalizm ktory jak wiemy sie nie sprawdzil.
Drogi Karolu, proponuje takie rozwiazanie: idz do uczciwej pracy nie żeruj na majatku mamusi czy tatusia. Przez 10 - 15 lat nie jezdzij na wakacje, nie zmieniaj auta co 3 lata odkladaj i tez bedzie Cie stac na dom w kredycie jak wiekszosci ludzi tam mieszkajacych ktorzy sa tez ludzmi pracy. Na razie to co piszesz to typowa komuna i socjalizm ktory jak wiemy sie nie sprawdzil. rozwiń
Avatar
KAROL / 15 marca 2020 r. o 20:51
0
bogate "***ki" w swoich domkach warowniach kontra deweloperka która chce postawić obok bloczki po 600 tysiaczków za lokal / bo cisza natura ogród skansen wyjazd na Warszawę itp / taki spór nie powinien obchodzić mnie ani zwykłych ludzi, jedno warte drugiego kapitalistyczne egoistyczne gnoiki żyjące kosztem biednych ludzi pracy. niech się pożrą.
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 19:06
0
Sprawa dotyczy ul. Sławinkowskiej 7c, a nie ulicy Zbożowej. To są inne lokalizacje i rzecz w tym, że ta inwestycja znacząco odbiega pod wieloma względami od istniejących domów jednorodzinnych rozmieszczonych w sąsiedztwie. W związku z tym nie ma mowy o budowie w tym miejscu zabudowy wielorodzinnej (bloków, "willi miejskich" czy jakby tam deweloper sobie nazywał etc.) czy np. 50 segmentów. Planowana inwestycja przy Sławinkowskiej 7c nie spełnia przesłanek materialnych, od których ustawa uzależnia wydanie decyzji o warunkach zabudowy - określonych w art. 61 ust. 1 u.p.z.p. i do tego pozostaje w sprzeczności ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin (Uchwała nr 283/VIII/2019 Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 r. Jak widać na zdjęciu działka położona jest również w otulinie Ogrodu botanicznego (przylega bezpośrednio do Ogrodu). Walory krajobrazowe i przyrodnicze Ogrodu botanicznego są nie do przecenienia. Należy szczególnie dbać zatem o ład architektoniczny oraz przestrzenny w obrębie Ogrodu botanicznego, ze szczególną troską o zachowanie jego dotychczasowego charakteru.
Sprawa dotyczy ul. Sławinkowskiej 7c, a nie ulicy Zbożowej. To są inne lokalizacje i rzecz w tym, że ta inwestycja znacząco odbiega pod wieloma względami od istniejących domów jednorodzinnych rozmieszczonych w sąsiedztwie. W związku z tym nie ma mowy o budowie w tym miejscu zabudowy wielorodzinnej (bloków, "willi miejskich" czy jakby tam deweloper sobie nazywał etc.) czy np. 50 segmentów. Planowana inwestycja przy Sławinkowskiej 7c nie spełnia przesłanek materialnych, od których ustawa uzależnia wydanie decyzji o warunkach zabudowy... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 18:42
+1
........ 7 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym - łącznie 98 mieszkań, o łącznej powierzchni zabudowy 3000 m, powierzchni użytkowej równej 12 000 m2, kubaturze 60 000 m3 czyli średnio po 14 mieszkań w jednym bloku, średnio powierzchnia użytkowa jednego bloku1 714,28 m2 ), w których będzie mogło zamieszkać od 98 osób (gdyby w każdym mieszkaniu mieszkała jedna osoba, co jest nierealne), 196 (przy dwóch osobach), 294 (blisko 300 osób), 392 i więcej (przy min. 4 osobach). Planuje się również garaż podziemny, 137 miejsc parkingowych.... Czyli w sumie jeden bardzo duży blok (100 mieszkań). Kto mieszka lub mieszkał na osiedlu wie doskonale jakie jest zagęszczenie, natężenie ruchu, problemy w komunikacji (wjazd i wyjazd z osiedla) i że nie wystarcza miejsc parkingowych do obsłużenia wszystkich mieszkań (nawet przy jednym samochodzie na mieszkanie) czy to w garażu podziemnym czy miejsc postojowych wokół bloków czy na sąsiednich ulicach osiedlowych. Poza tym występują inne problemy np. ze składowaniem i wywozem śmieci itd. Trzeba naprawdę się starać aby nie widzieć różnicy między zabudową jednorodzinną a wielorodzinną......
........ 7 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym - łącznie 98 mieszkań, o łącznej powierzchni zabudowy 3000 m, powierzchni użytkowej równej 12 000 m2, kubaturze 60 000 m3 czyli średnio po 14 mieszkań w jednym bloku, średnio powierzchnia użytkowa jednego bloku1 714,28 m2 ), w których będzie mogło zamieszkać od 98 osób (gdyby w każdym mieszkaniu mieszkała jedna osoba, co jest nierealne), 196 (przy dwóch osobach), 294 (blisko 300 osób), 392 i więcej (przy min. 4 osobach). Planuje się również garaż podziemny, 137 miejsc park... rozwiń
Avatar
Gosc / 15 marca 2020 r. o 18:27
-2
 Przeciez to są tylko 2 piętra ,co to za różnica czy powstanie 50 segmentów czy  98 mieszkań o mniejszej wysokości niż domki ,które zrobił deweloper po sąsiedzku . 
Avatar
zzzz / 15 marca 2020 r. o 18:18
0
Nie to abym był za, albo przeciw zabudowie, ale zapraszam wszystkich do obejrzenia sobie najstarszej zabudowy osiedla przy szeroko rozumianej ulicy Zbożowej (rejon ograniczony ulicami Zbożową, Sławinkowską i Al. Warszawską) gdzie domki "jednorodzinne" rzadko kiedy mają mniej niż dwa piętra. Nawet niedawno wybudowany obiekt przy Sławinkowskiej 14/16 trudno uznać za obiekt jednorodzinny. Według obecnie obowiązującego studium działka nie ma przeznaczenia pod budownictwo jednorodzinne. A tak przy okazji może ktoś wie co się dzieje na do niedawna zalesionych działkach będących onegdaj własnością UMCS i przewidzianych pod powiększenie ogrodu botanicznego w rejonie ulic Sławinkowskiej, Uroczej i Al. Warszawskiej. Ktoś mi mówił, że z dawnego dużego terenu zielonego pozostały tylko szczątki przy Al. Warszawskiej a reszta wykarczowana i stawiają tam bloki. Ale chyba to nie jest prawda bo taka akcja już dawno byłaby zauważona i mocno nagłośniona w mediach przez aktywistów miejskich, organizacje proekologiczne, dziennikarzy Dziennika i jedenastu radnych, obrońców każdego krzaczka w mieście.
Nie to abym był za, albo przeciw zabudowie, ale zapraszam wszystkich do obejrzenia sobie najstarszej zabudowy osiedla przy szeroko rozumianej ulicy Zbożowej (rejon ograniczony ulicami Zbożową, Sławinkowską i Al. Warszawską) gdzie domki "jednorodzinne" rzadko kiedy mają mniej niż dwa piętra. Nawet niedawno wybudowany obiekt przy Sławinkowskiej 14/16 trudno uznać za obiekt jednorodzinny. Według obecnie obowiązującego studium działka nie ma przeznaczenia pod budownictwo jednorodzinne. A tak przy okazji może ktoś wie co się dzieje na d... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 17:47
+1
"Uuuu jak Stelmach zkłada wniosek to juz pozamiatane. Szybsza ścieżka procedowania od razu z pozytywną decyzją. " NIE SĄDZĘ!
Avatar
Gość / 15 marca 2020 r. o 17:42
+5
Sprawą zabudowy tej działki (Sławinkowska 7c) powinien zainteresować się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku, bo planowana inwestycja znajduje się w obrębie stanowiska archeologicznego nr 77-81/105-3 ujętego w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Lublin. Stanowisko to (oraz sąsiadujące z nim stanowisko nr 77/81/47-1) należy do najcenniejszych zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Lublina. Istnieje zagrożenie, że podczas prowadzenia robót ziemnych (m.in. kondygnacja podziemna - planowany parking na 137 miejsc) mogą ulec bezpowrotnej destrukcji lub depozycji odsłonięte nawarstwienia kulturowe oraz obiekty archeologiczne i zabytki kultury materialnej.
Sprawą zabudowy tej działki (Sławinkowska 7c) powinien zainteresować się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w celu zapobiegnięcia uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku, bo planowana inwestycja znajduje się w obrębie stanowiska archeologicznego nr 77-81/105-3 ujętego w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Lublin. Stanowisko to (oraz sąsiadujące z nim stanowisko nr 77/81/47-1) należy do najcenniejszych zabytków archeologicznych odkrytych na terenie Lublina. Istnieje zagrożenie, że podczas prowadzenia robót ziemnych (m.in. kondygnacja podziemn... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Zmiany organizacyjne na kierowniczych stanowiskach w bialskim szpitalu. Joanna Kozłowiec nie jest już zastępcą dyrektora ds. rozwoju placówki.

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary (gmina Biała Podlaska) pomagają osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa.

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 korzysta już z pierwszej partii środków ochrony osobistej kupionych dzięki pieniądzom przekazanym przez jednego z pacjentów. Chodzi o m.in. maseczki, gogle, rękawice, kombinezony, środki do dezynfekcji.

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna wznawia przyjmowanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Starej Wsi. Mieszkańcy gminy będą mogli przywieźć tam śmieci wielkogabarytowe.

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Dobiegają końca prace przy budowie nowego Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Jego otwarcie planowano na maj, ale ten termin ulegnie zmianie w związku z trwającą epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.