Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2016 r.
19:34

Budowa obwodnicy Lublina. Mieszkańcy gminy Jastków wytykają błędy

8 16 A A

Władze gminy i radni wytykają drogowcom to, co utrudnia mieszkańcom komunikację w obrębie gminy. Na przykład narzekają na brak chodnika przy rondzie w Płouszowicach

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o miejsce gdzie obwodnica przecina drogę wojewódzką nr 830 łączącą Lublin z Nałęczowem. Przy tej drodze w pobliżu ronda zlokalizowane są przystanki autobusowe.

– Mieszkańcy, żeby dojść do przystanków muszą iść wzdłuż nasypu, za barierami energochłonnymi – opowiada Roman Chudzik, radny gminy Jastków. – Podejrzewam, że ktoś zapomniał wybudować chodnik w tym miejscu.

Według zapowiedzi drogowców chodnik powstanie. Być może jeszcze w tym roku. – Opracowano już projekt, który przekazano wykonawcy – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jeśli warunki pogodowe pozwolą to zostanie wykonany jeszcze w tym roku. Jeśli nie - to w przyszłym.

Brak chodnika to nie jedyna sprawa, na którą zwracają uwagę mieszkańcy gminy Jastków. – Od strony Tomaszowic został zasypany naturalny ciek wodny. Obawiamy się, że przez to będą zalewane okoliczne pola – tłumaczy Sławomir Wszelaki, mieszkaniec Płouszowic.  – Poza tym w pobliżu stoi też dom. Z tych powodów powinien być zrobiony przepust – pokazuje radny Chudzik. – Poza tym droga w kierunku Motycza Józefina przed przebudową była dużo szersza. 

O wszelkich niedogodnościach powstałych w związku z budową obwodnicy Lublina władze gminy Jastków informowały GDDKiA.

– Wysłaliśmy w stanowczym tonie pismo do GDDKiA, bo widać, że kończą się już roboty budowlane – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Do tego pisma dołączyliśmy też inne pisma z poprzednich lat, które wysyłaliśmy kiedy inwestycja była jeszcze na etapie projektowania. Podkreślaliśmy w nich, że są naruszane interesy mieszkańców. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

– Co do obaw o zalewanie pól to ciek wodny nie jest zasypany – odpowiada Nalewajko. – Zarówno pod drogą serwisową jak i drogą wojewódzką są przepusty, które funkcjonują już od roku i się sprawdziły. Okoliczne pola nie były zalewane. Droga dojazdowa do Motycza Józefina ma szerokość przewidzianą w projekcie z mijankami i utwardzonymi poboczami. Wcześniej była szersza gdyż pełniła rolę objazdu. Szerokość obecnej drogi jest taka sama jak na jej dalszym odcinku z nawierzchnią bitumiczną. W połowie długości jest to droga gruntowa.

Radny Chudzik zwraca też uwagę na sytuację w innej części miejscowości. – W tym miejscu obwodnica krzyżuje się z drogą gminną. Droga ułatwiała dojazd z Płouszowic i Dąbrowicy do Panieńszczyzny, gdzie mieści się Urząd Gminy. Teraz aby nie łamać przepisów trzeba jeździć na około – podkreśla radny Chudzik. –Bo został ustawiony znak zakazujący wjazd samochodom. Drogą mogą poruszać się tylko pojazdy rolnicze. Nie wiem kto tak wymyślił. Czym to jest spowodowane?

– Przejazd gospodarczy pełni funkcję przejścia dla zwierząt, w którym dopuszczono poruszanie się pojazdów rolniczych by ułatwić dojazd do pól – wyjaśnia Nalewajko. – Ma nawierzchnię szutrową. Samochody muszą korzystać z bitumicznych dróg serwisowych wzdłuż obwodnicy, którymi można dojechać do drogi prowadzącej do Dąbrowicy albo do skrzyżowania z drogą wojewódzką 830.

Jest jeszcze inny powód tego, że nie mogą przejeżdżać tędy samochody. – Jako, że główną rolą przejazdu gospodarczego jest funkcja przejścia dla zwierząt nie może mieć oświetlenia, które działałoby 24 godz. na dobę a jest wymagane ze względów bezpieczeństwa przy utrzymaniu funkcji komunikacyjnej dla samochodów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
w3ssty / 27 listopada 2016 r. o 14:11
my tu pierdu pierdu a żadnych info na temat otwarcia ZOL ani widu ani słychu
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 20:41
Panie Chudzik to jest wina urzędników z Jastkowa którzy zarabiają po 7tys Pani Wójt ich trzyma chociaż mają po prawie 70 lat chyba coś na nią mają .to jest obciach dla gminy
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 07:05
Otwarcie Zol pewnie będzie po 5 grudnia, gdyż na stronie GDDKiA utrudnienia w Konopnicy są do 5 grudnia do 20.00, aczkolwiek nie wiadomo czy termin oddania będzie przesuwany w czasie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 06:30
A może Węzeł Jastków II ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:03
Nie wiadomo kiedy otwarcie bo zastanawiają się kto ma przeciąć wstege . A może zrobią kilka otwarc uroczystych a każde następne będzie bardziej uroczyste???
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 13:32
to niech kupią sobie rower
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 10:23
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZOWICACH W DNIU JEJ OTWARCIA, może GDDKiA raczy wtedy przyjechać:) Kolejne niedopatrzenia projektu: - obwodnica leży na terenach bardzo zurbanizowanych, drogi serwisowe powinny powinny być utwardzone (wypełniło by to lukę w braku dróg bezpośrednich - teraz bardzo często trzeba nadrabiać sporo km aby dostać się z jednego pkt do drugiego). - Projekt nie zawsze uwzględniają lokalnych realiów, np. ten kto mieszka w okolicach ronda przy WD2, wie, że ten kokalny ciek wodny, który często wysycha latem, na wiosnę, raz na kilkanaście lat może stać się głęboką rzeką. W tym momencie "droga serwisowa", została wykonana dosłownie 0.5m powyżej tego cieku. Zalanie tej drogi to tylko kwestia czasu (niestety nikt budowy "nie zablokował", więc inwestor buduje sobie dalej...) - ekrany anyhałasowe, ne rozumiem jaki jest sens budowy 100m niskiego ekranu, następnie 100m przerwy, a później znowu krótki ekran. Przeciez wtedy hałas i tak będzie dobiegał z miejsca gdzie nie ma ekranu. Nie lepiej wybudować np. budowlę ziemną na całości, np. wały jak to było robione na A1/A2? Ponadto, w jednym miejscu w Płouszowicach obwodnica biegnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od domu mieszkalnego, gdzie jest krótki ekran, a następnie nie ma go wcale. Morał, olać mieszkańców, ważne aby premia za oddanie drogi była! - Zjazdy z obwodnicy, czy nie mogłoby być ich więcej, szczególnie w Motyczu? Również znacznie by to usprawniły ruch na poziomie powiatu. Co prawda to jest eksperówka, ale należy zaznaczyć, że ona jest również obwodnicą, a nie jakąś ekspresówką prowadzącą przez pola i lasy.
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 09:31
Standardowy artykuł z cyklu: "Obudziliśmy się z ręką w nocniku bo gdy były konsultacje społeczne mieliśmy to gdzieś".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 09:01
A mnie na palec u nogi zagarnęły se pole i mi sie smiejo.Idzta do sunsiada a on powi jak mu najechały miedze takim dużym wozem żółtym.Ja mam zniszczone buraki i nie dajo mi nic.Ej tam chata wio osioł robi chciał mu zabierały
Avatar
ww / 27 listopada 2016 r. o 08:46
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie nimo chodnika panie pole zalewa panie i tak bedą biadolić chłopy bo to taka nacja a do pisiorów idzta chłopy łony te pisory wam pomogo zlikwidujo to cholerno drogo i bedzieta mały chłopy ałuta przez waszo wiosko Jastków jak kilka lat temu.
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!!
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 20:41
Panie Chudzik to jest wina urzędników z Jastkowa którzy zarabiają po 7tys Pani Wójt ich trzyma chociaż mają po prawie 70 lat chyba coś na nią mają .to jest obciach dla gminy
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 07:05
Otwarcie Zol pewnie będzie po 5 grudnia, gdyż na stronie GDDKiA utrudnienia w Konopnicy są do 5 grudnia do 20.00, aczkolwiek nie wiadomo czy termin oddania będzie przesuwany w czasie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 r. o 06:30
A może Węzeł Jastków II ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 r. o 08:03
Nie wiadomo kiedy otwarcie bo zastanawiają się kto ma przeciąć wstege . A może zrobią kilka otwarc uroczystych a każde następne będzie bardziej uroczyste???
Avatar
w3ssty / 27 listopada 2016 r. o 14:11
my tu pierdu pierdu a żadnych info na temat otwarcia ZOL ani widu ani słychu
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 13:32
to niech kupią sobie rower
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 10:23
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZOWICACH W DNIU JEJ OTWARCIA, może GDDKiA raczy wtedy przyjechać:) Kolejne niedopatrzenia projektu: - obwodnica leży na terenach bardzo zurbanizowanych, drogi serwisowe powinny powinny być utwardzone (wypełniło by to lukę w braku dróg bezpośrednich - teraz bardzo często trzeba nadrabiać sporo km aby dostać się z jednego pkt do drugiego). - Projekt nie zawsze uwzględniają lokalnych realiów, np. ten kto mieszka w okolicach ronda przy WD2, wie, że ten kokalny ciek wodny, który często wysycha latem, na wiosnę, raz na kilkanaście lat może stać się głęboką rzeką. W tym momencie "droga serwisowa", została wykonana dosłownie 0.5m powyżej tego cieku. Zalanie tej drogi to tylko kwestia czasu (niestety nikt budowy "nie zablokował", więc inwestor buduje sobie dalej...) - ekrany anyhałasowe, ne rozumiem jaki jest sens budowy 100m niskiego ekranu, następnie 100m przerwy, a później znowu krótki ekran. Przeciez wtedy hałas i tak będzie dobiegał z miejsca gdzie nie ma ekranu. Nie lepiej wybudować np. budowlę ziemną na całości, np. wały jak to było robione na A1/A2? Ponadto, w jednym miejscu w Płouszowicach obwodnica biegnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od domu mieszkalnego, gdzie jest krótki ekran, a następnie nie ma go wcale. Morał, olać mieszkańców, ważne aby premia za oddanie drogi była! - Zjazdy z obwodnicy, czy nie mogłoby być ich więcej, szczególnie w Motyczu? Również znacznie by to usprawniły ruch na poziomie powiatu. Co prawda to jest eksperówka, ale należy zaznaczyć, że ona jest również obwodnicą, a nie jakąś ekspresówką prowadzącą przez pola i lasy.
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 09:31
Standardowy artykuł z cyklu: "Obudziliśmy się z ręką w nocniku bo gdy były konsultacje społeczne mieliśmy to gdzieś".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 r. o 09:01
A mnie na palec u nogi zagarnęły se pole i mi sie smiejo.Idzta do sunsiada a on powi jak mu najechały miedze takim dużym wozem żółtym.Ja mam zniszczone buraki i nie dajo mi nic.Ej tam chata wio osioł robi chciał mu zabierały
Avatar
ww / 27 listopada 2016 r. o 08:46
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie nimo chodnika panie pole zalewa panie i tak bedą biadolić chłopy bo to taka nacja a do pisiorów idzta chłopy łony te pisory wam pomogo zlikwidujo to cholerno drogo i bedzieta mały chłopy ałuta przez waszo wiosko Jastków jak kilka lat temu.
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!!
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda lubelski zdecydował o swojej politycznej przyszłości. Otrzymał propozycję zostania posłem.

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie
1 grudnia 2022, 17:00

Zamość. O Zamoyskich w kawiarni. I nie tylko o Janie

Nie tylko o Janie Zamoyskim, założycielu miasta, ale też innych członkach wybitnego rodu opowiadać będzie w czwartek (1 grudnia) historyk Jacek Feduszka. Na spotkanie z nim warto wybrać się tego dnia do Kawiarni Mazagran na Starym Mieście w Zamościu.

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Młodzi artyści namalują wspomnienia mieszkańców Puław

Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie namalują obrazy inspirowane prawdziwymi historiami opowiedzianymi im przez mieszkańców Puław. Podczas spotkania zaplanowanego na wtorek, każdy będzie mógł przyjść i podzielić się z artystami własnymi wspomnieniami związanymi z miastem.

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Polski Cukier AZS UMCS awansował do finału turnieju Lotto 3x3 Liga

Impreza odbywająca się w Cetniewie była bardzo ciekawym turniejem, na który stawiły się wszystkie zespoły występujące w rozgrywkach Energa Basket Ligi. W tym gronie były również lublinianki. Akademiczki wystąpiły w składzie: Aleksandra Kuczyńska, Olga Trzeciak, Anna Winkowska i Wiktoria Zając.

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim
zdjęcia
galeria

Z parkingów zaczęły znikać samochody. Wielka akcja CBŚP w Radzyniu Podlaskim

14 podejrzanych, a z nich 11 osób zostało aresztowanych. Tak wygląda bilans najnowszej akcji CBŚP, które namierzyło gang złodziei samochodów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!