Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2016 r.
19:34

Budowa obwodnicy Lublina. Mieszkańcy gminy Jastków wytykają błędy

8 16 A A

Władze gminy i radni wytykają drogowcom to, co utrudnia mieszkańcom komunikację w obrębie gminy. Na przykład narzekają na brak chodnika przy rondzie w Płouszowicach

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o miejsce gdzie obwodnica przecina drogę wojewódzką nr 830 łączącą Lublin z Nałęczowem. Przy tej drodze w pobliżu ronda zlokalizowane są przystanki autobusowe.

– Mieszkańcy, żeby dojść do przystanków muszą iść wzdłuż nasypu, za barierami energochłonnymi – opowiada Roman Chudzik, radny gminy Jastków. – Podejrzewam, że ktoś zapomniał wybudować chodnik w tym miejscu.

Według zapowiedzi drogowców chodnik powstanie. Być może jeszcze w tym roku. – Opracowano już projekt, który przekazano wykonawcy – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jeśli warunki pogodowe pozwolą to zostanie wykonany jeszcze w tym roku. Jeśli nie - to w przyszłym.

Brak chodnika to nie jedyna sprawa, na którą zwracają uwagę mieszkańcy gminy Jastków. – Od strony Tomaszowic został zasypany naturalny ciek wodny. Obawiamy się, że przez to będą zalewane okoliczne pola – tłumaczy Sławomir Wszelaki, mieszkaniec Płouszowic.  – Poza tym w pobliżu stoi też dom. Z tych powodów powinien być zrobiony przepust – pokazuje radny Chudzik. – Poza tym droga w kierunku Motycza Józefina przed przebudową była dużo szersza. 

O wszelkich niedogodnościach powstałych w związku z budową obwodnicy Lublina władze gminy Jastków informowały GDDKiA.

– Wysłaliśmy w stanowczym tonie pismo do GDDKiA, bo widać, że kończą się już roboty budowlane – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Do tego pisma dołączyliśmy też inne pisma z poprzednich lat, które wysyłaliśmy kiedy inwestycja była jeszcze na etapie projektowania. Podkreślaliśmy w nich, że są naruszane interesy mieszkańców. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

– Co do obaw o zalewanie pól to ciek wodny nie jest zasypany – odpowiada Nalewajko. – Zarówno pod drogą serwisową jak i drogą wojewódzką są przepusty, które funkcjonują już od roku i się sprawdziły. Okoliczne pola nie były zalewane. Droga dojazdowa do Motycza Józefina ma szerokość przewidzianą w projekcie z mijankami i utwardzonymi poboczami. Wcześniej była szersza gdyż pełniła rolę objazdu. Szerokość obecnej drogi jest taka sama jak na jej dalszym odcinku z nawierzchnią bitumiczną. W połowie długości jest to droga gruntowa.

Radny Chudzik zwraca też uwagę na sytuację w innej części miejscowości. – W tym miejscu obwodnica krzyżuje się z drogą gminną. Droga ułatwiała dojazd z Płouszowic i Dąbrowicy do Panieńszczyzny, gdzie mieści się Urząd Gminy. Teraz aby nie łamać przepisów trzeba jeździć na około – podkreśla radny Chudzik. –Bo został ustawiony znak zakazujący wjazd samochodom. Drogą mogą poruszać się tylko pojazdy rolnicze. Nie wiem kto tak wymyślił. Czym to jest spowodowane?

– Przejazd gospodarczy pełni funkcję przejścia dla zwierząt, w którym dopuszczono poruszanie się pojazdów rolniczych by ułatwić dojazd do pól – wyjaśnia Nalewajko. – Ma nawierzchnię szutrową. Samochody muszą korzystać z bitumicznych dróg serwisowych wzdłuż obwodnicy, którymi można dojechać do drogi prowadzącej do Dąbrowicy albo do skrzyżowania z drogą wojewódzką 830.

Jest jeszcze inny powód tego, że nie mogą przejeżdżać tędy samochody. – Jako, że główną rolą przejazdu gospodarczego jest funkcja przejścia dla zwierząt nie może mieć oświetlenia, które działałoby 24 godz. na dobę a jest wymagane ze względów bezpieczeństwa przy utrzymaniu funkcji komunikacyjnej dla samochodów.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
w3ssty / 27 listopada 2016 o 14:11
+1
my tu pierdu pierdu a żadnych info na temat otwarcia ZOL ani widu ani słychu
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 20:41
0
Panie Chudzik to jest wina urzędników z Jastkowa którzy zarabiają po 7tys Pani Wójt ich trzyma chociaż mają po prawie 70 lat chyba coś na nią mają .to jest obciach dla gminy
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 07:05
0
Otwarcie Zol pewnie będzie po 5 grudnia, gdyż na stronie GDDKiA utrudnienia w Konopnicy są do 5 grudnia do 20.00, aczkolwiek nie wiadomo czy termin oddania będzie przesuwany w czasie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 06:30
0
A może Węzeł Jastków II ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 08:03
0
Nie wiadomo kiedy otwarcie bo zastanawiają się kto ma przeciąć wstege . A może zrobią kilka otwarc uroczystych a każde następne będzie bardziej uroczyste???
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 13:32
0
to niech kupią sobie rower
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:23
0
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZOWICACH W DNIU JEJ OTWARCIA, może GDDKiA raczy wtedy przyjechać:) Kolejne niedopatrzenia projektu: - obwodnica leży na terenach bardzo zurbanizowanych, drogi serwisowe powinny powinny być utwardzone (wypełniło by to lukę w braku dróg bezpośrednich - teraz bardzo często trzeba nadrabiać sporo km aby dostać się z jednego pkt do drugiego). - Projekt nie zawsze uwzględniają lokalnych realiów, np. ten kto mieszka w okolicach ronda przy WD2, wie, że ten kokalny ciek wodny, który często wysycha latem, na wiosnę, raz na kilkanaście lat może stać się głęboką rzeką. W tym momencie "droga serwisowa", została wykonana dosłownie 0.5m powyżej tego cieku. Zalanie tej drogi to tylko kwestia czasu (niestety nikt budowy "nie zablokował", więc inwestor buduje sobie dalej...) - ekrany anyhałasowe, ne rozumiem jaki jest sens budowy 100m niskiego ekranu, następnie 100m przerwy, a później znowu krótki ekran. Przeciez wtedy hałas i tak będzie dobiegał z miejsca gdzie nie ma ekranu. Nie lepiej wybudować np. budowlę ziemną na całości, np. wały jak to było robione na A1/A2? Ponadto, w jednym miejscu w Płouszowicach obwodnica biegnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od domu mieszkalnego, gdzie jest krótki ekran, a następnie nie ma go wcale. Morał, olać mieszkańców, ważne aby premia za oddanie drogi była! - Zjazdy z obwodnicy, czy nie mogłoby być ich więcej, szczególnie w Motyczu? Również znacznie by to usprawniły ruch na poziomie powiatu. Co prawda to jest eksperówka, ale należy zaznaczyć, że ona jest również obwodnicą, a nie jakąś ekspresówką prowadzącą przez pola i lasy.
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 09:31
0
Standardowy artykuł z cyklu: "Obudziliśmy się z ręką w nocniku bo gdy były konsultacje społeczne mieliśmy to gdzieś".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 09:01
0
A mnie na palec u nogi zagarnęły se pole i mi sie smiejo.Idzta do sunsiada a on powi jak mu najechały miedze takim dużym wozem żółtym.Ja mam zniszczone buraki i nie dajo mi nic.Ej tam chata wio osioł robi chciał mu zabierały
Avatar
ww / 27 listopada 2016 o 08:46
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie nimo chodnika panie pole zalewa panie i tak bedą biadolić chłopy bo to taka nacja a do pisiorów idzta chłopy łony te pisory wam pomogo zlikwidujo to cholerno drogo i bedzieta mały chłopy ałuta przez waszo wiosko Jastków jak kilka lat temu.
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!!
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!! rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 20:41
0
Panie Chudzik to jest wina urzędników z Jastkowa którzy zarabiają po 7tys Pani Wójt ich trzyma chociaż mają po prawie 70 lat chyba coś na nią mają .to jest obciach dla gminy
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 07:05
0
Otwarcie Zol pewnie będzie po 5 grudnia, gdyż na stronie GDDKiA utrudnienia w Konopnicy są do 5 grudnia do 20.00, aczkolwiek nie wiadomo czy termin oddania będzie przesuwany w czasie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 06:30
0
A może Węzeł Jastków II ?
Avatar
Gość / 28 listopada 2016 o 08:03
0
Nie wiadomo kiedy otwarcie bo zastanawiają się kto ma przeciąć wstege . A może zrobią kilka otwarc uroczystych a każde następne będzie bardziej uroczyste???
Avatar
w3ssty / 27 listopada 2016 o 14:11
+1
my tu pierdu pierdu a żadnych info na temat otwarcia ZOL ani widu ani słychu
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 13:32
0
to niech kupią sobie rower
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 10:23
0
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZOWICACH W DNIU JEJ OTWARCIA, może GDDKiA raczy wtedy przyjechać:) Kolejne niedopatrzenia projektu: - obwodnica leży na terenach bardzo zurbanizowanych, drogi serwisowe powinny powinny być utwardzone (wypełniło by to lukę w braku dróg bezpośrednich - teraz bardzo często trzeba nadrabiać sporo km aby dostać się z jednego pkt do drugiego). - Projekt nie zawsze uwzględniają lokalnych realiów, np. ten kto mieszka w okolicach ronda przy WD2, wie, że ten kokalny ciek wodny, który często wysycha latem, na wiosnę, raz na kilkanaście lat może stać się głęboką rzeką. W tym momencie "droga serwisowa", została wykonana dosłownie 0.5m powyżej tego cieku. Zalanie tej drogi to tylko kwestia czasu (niestety nikt budowy "nie zablokował", więc inwestor buduje sobie dalej...) - ekrany anyhałasowe, ne rozumiem jaki jest sens budowy 100m niskiego ekranu, następnie 100m przerwy, a później znowu krótki ekran. Przeciez wtedy hałas i tak będzie dobiegał z miejsca gdzie nie ma ekranu. Nie lepiej wybudować np. budowlę ziemną na całości, np. wały jak to było robione na A1/A2? Ponadto, w jednym miejscu w Płouszowicach obwodnica biegnie kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od domu mieszkalnego, gdzie jest krótki ekran, a następnie nie ma go wcale. Morał, olać mieszkańców, ważne aby premia za oddanie drogi była! - Zjazdy z obwodnicy, czy nie mogłoby być ich więcej, szczególnie w Motyczu? Również znacznie by to usprawniły ruch na poziomie powiatu. Co prawda to jest eksperówka, ale należy zaznaczyć, że ona jest również obwodnicą, a nie jakąś ekspresówką prowadzącą przez pola i lasy.
Haha, znajomy również wysyłał pisma do GDKiA w Lublinie w sprawie okolic węzła w Płouszowicach, odzew w miły sposób mówił "odwal się, albo przestaniemy odpowiadać na twoje pisma":) Tłumaczyli się, że że były konsultacje społeczne (przed którymi postarano się aby jak najmniej osób o nich wiedziało, po co sobie psuć PR:), a następnie projekt ustalony z mieszkańcami... i tak zmieniono, ponieważ zmieniły się przepisy (tego czywiście już nie konsultowano z nikim). MIESZKAŃCY PŁOUSZOWIC, PROPONUJE ZABLOKOWAĆ WJAZD NA OBWODNICĘ W PŁOUSZ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 09:31
0
Standardowy artykuł z cyklu: "Obudziliśmy się z ręką w nocniku bo gdy były konsultacje społeczne mieliśmy to gdzieś".
Avatar
Gość / 27 listopada 2016 o 09:01
0
A mnie na palec u nogi zagarnęły se pole i mi sie smiejo.Idzta do sunsiada a on powi jak mu najechały miedze takim dużym wozem żółtym.Ja mam zniszczone buraki i nie dajo mi nic.Ej tam chata wio osioł robi chciał mu zabierały
Avatar
ww / 27 listopada 2016 o 08:46
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie nimo chodnika panie pole zalewa panie i tak bedą biadolić chłopy bo to taka nacja a do pisiorów idzta chłopy łony te pisory wam pomogo zlikwidujo to cholerno drogo i bedzieta mały chłopy ałuta przez waszo wiosko Jastków jak kilka lat temu.
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!!
Tyś taki ograniczony od urodzenia, czy to objaw choroby. Teraz medycyna już zna różne leki, radzę skorzystaj, będzie ci łatwiej. Gdyby nie ci co pracują na roli, ciężko pracują i bronią swojego miejsca pracy, muszą w cywilizowany sposób np. dojść do przystanku, to nie miałbyś co jeść. To tak w uproszczeniu, tylko czy ty to pojmiesz!!!! rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo 0 7

Wiesław Orzędowski jest nowym dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ma dwóch zastępców

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści 7 6

Coraz większe kłopoty finansowe i brak personelu. Jak tak dalej pójdzie, powiatowe szpitale będą musiały zamykać oddziały. Związek Powiatów Polskich chce pilnie spotkać się w tej sprawie z ministrem zdrowia

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego 16 0

Bardzo dobry występ naszych zawodników przy okazji 63. Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. W sumie zawodnicy klubów z województwa lubelskiego wywalczyli sześć krążków. Nie zawiodła oczywiście Sofia Ennaoui z AZS UMCS Lublin, która do swojej kolekcji dołożyła kolejny tytuł mistrzyni Polski

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej 0 0

Świdniczanka Świdnik Mały przygotowuje się do wznowienia rozgrywek. Do zespołu Pawła Pranagala dołączyło dwóch nowych zawodników

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia] 57 3

Do końca marca ma się zakończyć przebudowa ul. Grygowej, która została poszerzona o drugą jezdnię i dostała nowe wiadukty nad torami kolejowymi. Otwarcia trasy można się spodziewać wiosną, choć budowa ostatnio zwolniła. – Nie ma zagrożenia, że droga nie powstanie na czas – zapewnia Ratusz

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą 0 0

Potok Sitno ma za sobą bardzo nieudaną jesień i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Jednak trener Krzysztof Rysak i jego podopieczni wierzą, że wiosną drużyna wydostanie się ze strefy spadkowej

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia]
galeria

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia] 63 7

Pierwsze tegoroczne przebiśniegi znalazła w niedzielę nasza czytelniczka Agata Karczmarczyk.

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim 0 1

Ratusz zamawia opracowanie nowego pokazu do wyświetlania w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Przygotowaniem widowiska ma się zająć firma, która zostanie wybrana w ogłoszonym w piątek przetargu. Temat pokazu został narzucony przez Urząd Miasta – to 450-lecie Unii Lubelskiej.

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30
7 marca 2019, 20:00
film

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30 0 2

Klub30 w Lublinie (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert zespołu NewTonz, który 7 marca o godz. 20 zaprezentuje utwory grupy Linkin Park.

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania 24 7

Nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej negatywnie ocenił stan spółki. W firmie zawrzało. Pracownicy odnieśli wrażenie, że zdaniem prezesa powodem katastrofalnej sytuacji są oni: polityka płacowa i ich roszczenia

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu 0 1

Szczypiornistki MKS Perła Lublin nie miały szczęścia w losowaniu Pucharu Polski i w półfinale rozgrywek zmierzą się z Metraco Zagłębiem Lubin. Mecz odbędzie się 27 marca na terenie rywala

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki 1 0

Policja wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło dzisiaj rano w miejscowości Śniatycze, powiat zamojski

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi!
film

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi! 0 0

W niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen, kończącym jednocześnie rywalizację w Willingen Five, Polscy skoczkowi rozbudzili nadzieję znakomitą pierwszą serią, ale druga nie była już tak udana

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki 86 17

Żołnierz z okolic Janowa Lubelskiego zbierał rozbierane zdjęcia nastolatek. Później szantażował i gwałcił dziewczynki – dowodzą śledczy. Wojciechowi J. grozi do 12 lat więzienia

Podwójna wygrana hokeistów  LHT Lublin

Podwójna wygrana hokeistów LHT Lublin 0 0

Po dwumiesięcznej przerwie zawodnicy LHT Lublin powrócili do drugoligowego grania w wielkim stylu. Podopieczni Krzysztofa Krauze zdobyli na turnieju w Białymstoku komplet punktów. W pokonanym polu pozostawili Gauję Wilno i miejscową Husarię

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!