Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 listopada 2013 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Budżet dróg i komunikacji. Na co Lublin chce wydać pieniądze (raport)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 16 A A
Najwięcej pieniędzy w budżecie miasta ma trafić na drogi i komunikację (Maciej Kaczanowski)
Najwięcej pieniędzy w budżecie miasta ma trafić na drogi i komunikację (Maciej Kaczanowski)

Dziś radni po raz pierwszy zajmą się projektem przyszłorocznego budżetu miasta. Najwięcej pieniędzy ma trafić na drogi i komunikację. Na drugim miejscu jest oświata. Nie będzie nowych, widowiskowych inwestycji, a raczej kończenie tych zaczętych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Miasto tradycyjnie wyda więcej, niż zarobi. Ogółem dochody to 1 954 952 194 zł, zaś wydatki 2 127 941 925 zł, w tym roku różnica wyniesie więc 172 mln zł, z czego większość pokryje kredyt.
A co znalazło się wśród dochodów? 3 mln zł z mandatów Straży Miejskiej (połowa z fotoradaru). Warto zauważyć, że w projekcie budżetu na 2013 r. mowa była o kwocie 3,8 mln.

Jest też m.in. 80,3 miliona zł z biletów komunikacji miejskiej, 2 mln zł od gapowiczów i 5,1 mln ze strefy płatnego parkowania. Do tego 123 mln zł ze sprzedaży miejskiego majątku, w tym lokali użytkowych i 70 mln zł ze sprzedaży działek. Na zbyciu akcji w Targach Lublin SA miasto ma zarobić 20 milionów zł. W planie jest też 5,5 miliona zł wypłaty z zysku LPEC i MPWiK.

W wydatkach dominuje transport i łączność (31,2 proc.), wyprzedzając oświatę (27,8 proc.), pomoc społeczną (10,6 proc.), kulturę fizyczną i turystykę (7,4 proc.), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (4,6 proc.) oraz kulturę (2,4 proc.).

Wśród inwestycji dominują drogi (43,5 proc.), drugie miejsce zajmuje transport zbiorowy (20 proc.), a trzecie kultura fizyczna (17 proc. wydatków inwestycyjnych).
Drogi

Najwięcej (171 milionów zł) pochłonie dokończenie nowego odcinka al. Solidarności. 90 milionów trafi na budowę Poligonowej, a 11 mln na przebudowę Narutowicza od Okopowej do Lipowej wraz z przecznicami. Ponad 13,3 mln trafi na budowę ul. Zelwerowicza od Koncertowej do Poligonowej, która ma się zakończyć w 2015 r. Kosztem miliona złotych powstać ma projekt przebudowy Al. Racławickich, ul. Sowińskiego i Poniatowskiego. Całkowity koszt przebudowy szacowany jest na ponad 57 mln zł, a Ratusz uzależnia rozpoczęcie tej inwestycji od uzyskania unijnej dotacji.

W planie jest także przebudowa skrzyżowania al. Kraśnickiej z drogą wojewódzką 747 na granicy Lublina i Konopnicy. Przeznaczono na ten cel 1,5 miliona zł, z czego 900 tys. zł mamy dostać od samorządu województwa i wójta Konopnicy. W 2014 r. zakończyć ma się przebudowa Głuskiej (11,1 mln). Kolejne 9 mln to remont wiaduktów w ciągu al. Smorawińskiego.

Na liście jest również kontynuacja budowy ul. Bogdanówka od Bartniczej do Kasztelańskiej, Skalistej od Uroczej do Sławinkowskiej, ul. Goplan, budowa ul. Dunikowskiego od Wyścigowej do Reymonta oraz Nadrzecznej od Mickiewicza do Rejtana (powstanie tu również oświetlenie i 17 miejsc parkingowych). Na przyszły rok przechodzi budowa parkingu z płyt ażurowych przy ul. Jutrzenki (obok bloku przy Różanej 5).
Są też pieniądze na odtworzenie oświetlenia przy Metalurgicznej, Mełgiewskiej i Grygowej, gdzie złodzieje ukradli kable zasilające latarnie.
Transport zbiorowy i sport

Wykup przewozów pochłonie 115,1 miliona zł. Prawie 147 milionów zł Ratusz rezerwuje na rozbudowę komunikacji, w tym m.in. 36 nowych trolejbusów, kontynuację przebudowy ul. Abramowickiej wraz z nową pętlą trolejbusową, dalszy ciąg budowy trakcji w ul. Jana Pawła II, Armii Krajowej, Lwowskiej, Andersa, Mełgiewskiej, Krochmalnej, Młyńskiej, Filaretów, Zana i Nadbystrzyckiej, budowę systemu zarządzania ruchem ulicznym i nową zajezdnię trolejbusową przy Grygowej. Na remonty przystanków jest 50 tys. zł.

Ponad 85,6 mln zł trafi na budowę stadionu przy Krochmalnej, kosztem 1,8 mln zł powstanie Akademia Golfa nad zalewem, a za 13,3 mln zł miasteczko ruchu drogowego i hala lodowa przy Al. Zygmuntowskich. Na przyszłoroczną budowę basenów przy Al. Zygmuntowskich miasto szykuje 28,7 mln zł. Na basen Ratusz wypuści obligacje na 20 mln zł. Prawie 1,5 mln trafi na dokończenie basenu przy Łabędziej.
Inne wydatki

* W przyszłym roku ma zacząć działać sieć automatycznych wypożyczalni miejskich rowerów. Na jednoślady, wypożyczalnie i sieć ścieżek miasto wykłada 9 milionów zł. * Gotowy ma być też stan surowy dwupoziomowego parkingu między Teatrem w Budowie a Al. Racławickimi i roboczo nazywany "placem teatralnym” plac położony nad tym parkingiem. Miasto rezerwuje na to 8 milionów zł. * Aż 19 mln zł miasto rezerwuje na wydatki w dzielnicach, z czego 3 mln zł na zadania zgłaszane przez rady dzielnic. * 1,6 miliona trafi na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej "Kalina”, gdzie powstaje placówka dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Od września przybędzie tu również 18 etatów. * 17 milionów zł pójdzie na roboty wykończeniowe w nowym budynku dla podstawówki na Sławinie. * Przebudowa pl. Litewskiego (40 mln) i podstawówka w rejonie Gęsiej (20 mln) trafiły tylko na listę rezerwową. * Pół miliona Ratusz rezerwuje na spłatę długów przejętych w spadku przez miasto od zmarłych lublinian. * 390 tys. to spodziewana kwota odszkodowań od miasta dla właścicieli nieruchomości, którzy muszą trzymać uciążliwych lokatorów z wyrokami eksmisyjnymi, bo miasto nie zapewniło im lokalu socjalnego.

Administracja

Urząd Miasta będzie kosztować 90,7 miliona zł, z czego wynagrodzenia pochłoną 58 mln zł. Natomiast na diety dla miejskich radnych Ratusz rezerwuje okrągły milion. Utrzymanie Straży Miejskiej pochłonie 7,9 miliona zł, w tym 6,7 mln zł pójdzie na wypłaty. Zarząd Transportu Miejskiego to blisko 7 mln zł, w tym 3 mln zł to pensje, a w Zarządzie Dróg i Mostów to odpowiednio 7,4 mln i 6 mln zł.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 19 listopada 2013 o 18:40
0

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie


Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

rozwiń
Avatar
NaGonka / 18 listopada 2013 o 16:35
0

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

Avatar
COOLejaż / 18 listopada 2013 o 13:05
0

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.


Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

rozwiń
Avatar
dziat z fioletovymi uszami / 18 listopada 2013 o 13:02
0

A gdzie Łęczyńska ????????????????????


A gdzie Łęczyńska ????????????????????

Łęczyńska jest między ul.Hutniczą  a Drogą Męcz.Majdanka :D

Avatar
gufi / 18 listopada 2013 o 12:10
0

Niektórym jak zawsze nigdy nic nie pasuje

Avatar
Z Tatar / 18 listopada 2013 o 10:53
0

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Avatar
Jagodziorz / 18 listopada 2013 o 10:41
0

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozyc ...dokończenie ciągów pieszych na Łęgach - Tymiankowa, dotyczy to przedszkola i przychodni....gdzie trudno dojść lub dojechać.....czyli "partactwa" ...ciąg dalszy !!!!

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozy... rozwiń

Avatar
Luzia / 18 listopada 2013 o 10:25
0

Od kilku lat w Lublinie widać ciągły rozwój. 

Nowe, lepsze autobusy mpk, remonty starych dróg, budowa nowych. Budowa ośrodków kulturalnych i sportowych. 
Jestem zdecydowanie na TAK takim działaniom.

Avatar
Alicja / 18 listopada 2013 o 10:18
0

Nie rozumiem jeśli ktoś teraz będzie narzekał, że czegoś nie ma w planach na przyszły rok, jeśli nie był na spotkaniach z prezydentem. Mieszkaniec każdej dzielnicy Lublina miał prawo, aby wypowiedzieć się na temat swoich potrzeb.

Avatar
Michał / 18 listopada 2013 o 10:15
0

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Avatar
Lubelak / 19 listopada 2013 o 18:40
0

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie


Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

A co my w Polsce mamy za metropolie? Może Warszawa w jakiejś III lidze europejskiej pod tym względem, a Kraków w czwartej. Kto ma się obrażać?

rozwiń
Avatar
NaGonka / 18 listopada 2013 o 16:35
0

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Kogo i w czym goni?

Nie żartuj, bo jeszcze metropolie się obrażą za porównanie

Avatar
COOLejaż / 18 listopada 2013 o 13:05
0

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.


Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

Ja już byłem godzinę temu i chciałem blokować -nawet stałem przez moment na ulicy -ale nikt się do mnie nie "przyŁęczył", więc zrezygnowałem :lol:

rozwiń
Avatar
dziat z fioletovymi uszami / 18 listopada 2013 o 13:02
0

A gdzie Łęczyńska ????????????????????


A gdzie Łęczyńska ????????????????????

Łęczyńska jest między ul.Hutniczą  a Drogą Męcz.Majdanka :D

Avatar
gufi / 18 listopada 2013 o 12:10
0

Niektórym jak zawsze nigdy nic nie pasuje

Avatar
Z Tatar / 18 listopada 2013 o 10:53
0

Nadszedł czas by wziąć sprawy we własne rączki (czyt auta) i zablokować Łęczyńską na kilka godzin. i Tak raz w tygodniu aż do skutku.

Avatar
Jagodziorz / 18 listopada 2013 o 10:41
0

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozyc ...dokończenie ciągów pieszych na Łęgach - Tymiankowa, dotyczy to przedszkola i przychodni....gdzie trudno dojść lub dojechać.....czyli "partactwa" ...ciąg dalszy !!!!

Najlepiej wejsc tam gdzie nic, albo mało kosztuje...czyli "nowe" !!! Popieram Łęczyńską i jej przebudowe tylko .....kto sie podejmie tego ??? Napewno nie ta władza.....Tam trzeba  twardej ręki i.......godnego negocjatora !!!

PS. trzeba też "zabezpieczyć" finanse na....przebudowę (obecnie modernizowanego) ronda im Ks.  Kowcza.......czyli skrzyżowanie Armii Krajowej i JPII....

Miała być kwiecista Aleja JPII...a powstała......" abstrakcja"( czyli nie wiadomo co???) słupowa !!!!  

Do tego trzeba dołozy... rozwiń

Avatar
Luzia / 18 listopada 2013 o 10:25
0

Od kilku lat w Lublinie widać ciągły rozwój. 

Nowe, lepsze autobusy mpk, remonty starych dróg, budowa nowych. Budowa ośrodków kulturalnych i sportowych. 
Jestem zdecydowanie na TAK takim działaniom.

Avatar
Alicja / 18 listopada 2013 o 10:18
0

Nie rozumiem jeśli ktoś teraz będzie narzekał, że czegoś nie ma w planach na przyszły rok, jeśli nie był na spotkaniach z prezydentem. Mieszkaniec każdej dzielnicy Lublina miał prawo, aby wypowiedzieć się na temat swoich potrzeb.

Avatar
Michał / 18 listopada 2013 o 10:15
0

Lublin nie zwalnia tempa i dzięki temu skutecznie goni największe metropolie. I o to chodzi! Nasze miasto nie może przestać się rozwijać - dla dobra mieszkańców i naszej przyszłości.

Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Olimpia - Potok 2:1. "Mister wolej" z Miączyna

Olimpia - Potok 2:1. "Mister wolej" z Miączyna 0 0

Olimpia Miączyn minimalnie lepsza od Potoku Sitno w meczu derbowym. Gospodarze po ciężkim boju zwyciężyli 2:1, a oba gole zdobył najlepszy strzelec zespołu Łukasz Wróbel

"Cała Polska śpiewa Odę do Radości". W Lublinie także śpiewano [wideo]
galeria
film

"Cała Polska śpiewa Odę do Radości". W Lublinie także śpiewano [wideo] 0 2

Przed lubelskim Ratuszem w niedzielę spotkali się uczestnicy akcji "Cała Polska śpiewa Odę do Radości".

Koncert grupy AirForce w Radiu Lublin
29 marca 2019, 19:00

Koncert grupy AirForce w Radiu Lublin 0 0

To będzie nie lada gratka dla miłośników Heavy Metalu! Brytyjska formacja AirForce już 29 marca o godz. 19 wystąpi na żywo w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Górnik II Łęczna - Huczwa 4:2. Długo pachniało niespodzianką

Górnik II Łęczna - Huczwa 4:2. Długo pachniało niespodzianką 0 0

Aż do 65 minuty Górnik II Łęczna przegrywał u siebie z Huczwą Tyszowce 0:1. W końcówce gospodarze całkowicie zdominowali jednak rywali i ostatecznie wygrali 4:2

Kolumny wojskowe na drogach zaskakują mieszkańców. Kierowcy też nie zawsze wiedzą jak się zachować
galeria
film

Kolumny wojskowe na drogach zaskakują mieszkańców. Kierowcy też nie zawsze wiedzą jak się zachować 39 5

Współczesne pojazdy opancerzone, moździerze, ciężarówki, a także karabiny, granatniki, noktowizory, hełmy - to wszystko z bliska mogli obejrzeć w niedzielę mieszkańcy Puław, Kazimierza Dolnego i Opola Lubelskiego.

Samochód wjechał w grupę pieszych. Zginęły trzy osoby
film

Samochód wjechał w grupę pieszych. Zginęły trzy osoby 4 0

Tragiczny wypadek w miejscowości Brzeźnik - niedaleko Bolesławca - na Dolnym Śląsku. Samochód osobowy wjechał w pięcioosobową grupę pieszych. Wszyscy to obywatele Ukrainy. Zginęły trzy osoby. Kierowca auta był trzeźwy.

Finał Festiwalu "Mały Głos" w Puławach
27 marca 2019, 11:00

Finał Festiwalu "Mały Głos" w Puławach 741 0

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej "Mały Głos" 2019 w Puławach dobiega końca. Po wstępnych przesłuchaniach przyszedł czas na Koncert Finałowy, który zostanie zorganizowany 27 marca o godz. 11 w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

List do premiera i prezydenta z prośbą o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich

List do premiera i prezydenta z prośbą o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich 0 0

Urszula Dudziak i Marek Kościkiewicz w imieniu polskich polskich pisarzy, dziennikarzy, artystów przekazali 21 marca List Otwarty do Prezydenta i Premiera. W liście artyści apelują o poparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Przyjęcie nowego prawa zagwarantuje uczciwe zasady rozliczania się z twórcami za zarobkowe wykorzystywanie ich dzieł w internecie.

Lublin: Ruszyła samochodem i usłyszała hałas. Wysiadła sprawdzić, co się stało, a on już na to czekał

Lublin: Ruszyła samochodem i usłyszała hałas. Wysiadła sprawdzić, co się stało, a on już na to czekał 54 4

30-letni Rosjanin okradł 52-latkę w Lublinie, a później próbując uciec jeszcze ją zaatakował.

Polska - Łotwa. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Polska - Łotwa. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 1

Dziś o 20.45 zespół trenera Jerzego Brzęczka w ramach eliminacji do Euro 2020 zagra na PGE Stadionie Narodowym z Łotwą. Czy Polacy dopiszą kolejny komplet punktów?

Speed Car Motor Lublin jest na fali. Zdunek Wybrzeże Gdańsk pokonane

Speed Car Motor Lublin jest na fali. Zdunek Wybrzeże Gdańsk pokonane 33 0

Niespodzianki nie było – Speed Car Motor Lublin pokonał kolejnego rywala z zaplecza PGE Ekstraligi. W swoim drugim przedsezonowym treningu punktowanym lublinianie wygrali w Gdańsku ze Zdunek Wybrzeżem 53:31.

Wiosenna niedziela w Lublinie. Następny weekend ma być równie piękny
galeria

Wiosenna niedziela w Lublinie. Następny weekend ma być równie piękny 18 1

Pogoda w ten weekend sprzyjała spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wielu mieszkańców wybrało się na spacery m.in. po lubelskim deptaku.

TBV Start Lublin - Arka Gdynia 71:80. Niemoc trwa nadal
galeria

TBV Start Lublin - Arka Gdynia 71:80. Niemoc trwa nadal 0 3

Arka Gdynia okazała się za mocna dla TBV Startu Lublin. Podopieczni trenera Przemysława Fasunkiewicza pokazali w hali Globus efektowną oraz skuteczną koszykówkę i wygrali

Mąż z zarzutem zabójstwa żony. Poszukiwania mężczyzny z udziałem helikoptera