Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2019 r.
6:32

Budżet Lublina zatwierdzony. Setki milionów na dworzec i drogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 38 A A
Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. odcinek ul. Zana
Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. odcinek ul. Zana

Wczoraj miejscy radni zatwierdzili budżet Lublina na 2020 r. Największe przyszłoroczne inwestycje to budowa dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej oraz przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej. Wydatki miasta znowu będą większe od dochodów, a brakująca kwota ma być pożyczona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyszłoroczne wydatki mają przekroczyć 2,5 miliarda złotych i będą wyższe od dochodów o 57 mln zł. Ratusz wprost przyznaje, że zamierza zaciągać kredyt na inwestycje oświatowe: rozpoczęcie rozbudowy podstawówek na Sławinie i Felinie, bo na takie inwestycje nie dostanie unijnego dofinansowania.

W przyszłym roku finiszować ma już mocno zaawansowana budowa szkoły z przedszkolem przy Berylowej, gdzie mają też powstać drogi dojazdowe do szkoły. Zakończona ma być ponadto odnowa parku Ludowego, która zgodnie z umową powinna potrwać nie dłużej niż do końca września. – Jeżeli się przedłuży, odpukać, to o miesiąc – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Setki milionów na dworzec i drogi

Ratusz zamierza w przyszłym roku rozpocząć kilka wieloletnich inwestycji. Największą z nich ma być nowy dworzec autobusowy przy ul. Młyńskiej, który docelowo zastąpi ten przy al. Tysiąclecia. – Obecny jest daleki od doskonałości – stwierdza Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który zachwala planowane centrum komunikacyjne. – Wiąże się także z rewitalizacją zaniedbanego przez lata obszaru przydworcowego.

Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego. Wszystkie te prace mają zająć nie więcej niż 15 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, którego ma wyłonić przetarg ogłoszony w środę przez Zarząd Dróg i Mostów.

Ogółem na inwestycje miasto zamierza wydać 410 mln zł, z czego 270 mln zł na budowy współfinansowane przez Unię Europejską.

– W 2020 r. będziemy kontynuować wieloletni program inwestycyjny z udziałem już zakontraktowanych funduszy unijnych – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Podkreśla, że pierwszeństwo będą mieć budowy dofinansowane przez unię. – Nasze możliwości realizacji innych inwestycji są ograniczone, zatem rozpisujemy je na lata.

W przyszłym roku, już bez unijnych funduszy, miałaby się też zacząć rozbiórka starego biurowca Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20, który ma być zastąpiony nowym budynkiem mającym 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Mamy nadzieję, że do 2023 r. wprowadzą się tam komórki organizacyjne urzędu – spodziewa się sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki.

W planach na rok 2020 są ponadto prace na cmentarzu komunalnym na Majdanku. – W budżecie jest budowa alejek włącznie z wykonaniem wodociągu i modernizacji oświetlenia – zapowiada Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. – Nie przewidujemy na razie rozbudowy kaplicy.

Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. najbardziej zdegradowany odcinek ul. Zana między Nadbystrzycką a ul. Filaretów.

Na długiej liście ulic, na które ma wystarczyć remontowa pula, znalazła się także ul. Nałkowskich od Romera do Żeglarskiej. Na lepsze czasy musi za to czekać nadrzeczny odcinek, czyli tzw. stara Nałkowskich. Ta ulica trafiła do poczekalni, podobnie jak wiele innych dróg, w tym ul. Zorza, czy przedłużenie ul. Węglarza.

Dyskusja radnych nad budżetem była równie długa, co przewidywalna. Koalicja prezydenta Żuka, która w radzie ma 19 radnych, broniła prezydenckiego projektu budżetu. Opozycyjni radni PiS, których jest 12, mocno ten projekt krytykowali. Wynik głosowania był więc oczywisty: 19 głosów za, 12 przeciw.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 06:56
+23
Brakuje podstawowej informacji o tym, które z inwestycji zaplanowanych na bieżący rok nie zostały wykonane i dlaczego. Nie mniej istotne pytanie powinno dotyczyć koszmarnej dysproporcji pomiędzy kosztami zmiany studium uwarunkowań i planów miejscowych (koszty sporządzenia i odszkodowania) a obligatoryjnymi rentami planistycznymi i obligatoryjno-fakultatywnymi opłatami adiacenckimi. Przy takiej informacji łatwiej byłoby wyliczyć ewentualną wysokość prowizji od przychylności instytucji publicznych w zamian za oszczędności, czyli dodatkowe zyski deweloperów.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 06:53
+22
Po co z dwóch stron Alei Raclawickich ścieżki rowerowe. Przecież wystarczy po jednej stronie. Jeżdżę rowerem i mogę przejechać na drugą stronę tym bardziej że dalej na Krakowskim ścieżki już nie będzie. Czy koniecznie trzeba wyrzucić niepotrzebnie dużą kasę?
Avatar
realista / 20 grudnia 2019 o 07:35
+18
A kiedy WALLENRODA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Kiedy? Wtedy, kiedy jakąś działeczkę nabędzie tam Pan Deweloper z Loży.
Avatar
odPOwiem / 20 grudnia 2019 o 07:53
+16
Po co z dwóch stron Alei Raclawickich ścieżki rowerowe. Przecież wystarczy po jednej stronie. Jeżdżę rowerem i mogę przejechać na drugą stronę tym bardziej że dalej na Krakowskim ścieżki już nie będzie. Czy koniecznie trzeba wyrzucić niepotrzebnie dużą kasę?
 Po co? Żeby dr dendrofobii i przyjaciel operatorów 5G miał pretekst do wyharatania większej ilości drzew.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 10:03
+14
KIEDY CHOCIAŻ FREZOWANIE W OBRĘBIE SKRZYŻOWANIA GŁĘBOKIEJ I SOWIŃSKIEGO ???!!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 07:45
+12
Prawda z funduszami UE jest taka, ze ceny robót budowlanych sa sztucznie zawyżone , bo jest kasa, a projekty są wybierane przez urzednika w Brukseli a nie lokalny samorząd. Gdyby nie srodki UE to za pieniadze wlasne zbudowali bysmy to samo za polowe ceny, ale najwazniejsze ze to co chcemy i jak chcemy. Pod parasolem UE jesteśmy jak pod okupacją.
Avatar
DZIENNIK WSCHODNI KŁAMIE / 20 grudnia 2019 o 06:45
+12
Zaraz zaraz dziennik Wschodni a ile obecnie zadłużenie wynosi Lublina, na inne miasta w województwie lubelskim piszecie czy prawda czy nie jesli o zadłużenie Lublina chodzi to cisza
Avatar
Zimny Prysznic / 20 grudnia 2019 o 08:31
+10
Na szczęście NIGDY!!! UE już nie wspiera takich inwestycji a miasta nie stać żeby pół swojego budżetu przeznaczonego na inwestycje pakować w jakieś debile tunele.
 Sukces to wybudować pusty stadion i nieprzejezdną ulicę Muzyczną. 
Avatar
ayo / 20 grudnia 2019 o 07:27
+10
Zaraz zaraz dziennik Wschodni a ile obecnie zadłużenie wynosi Lublina, na inne miasta w województwie lubelskim piszecie czy prawda czy nie jesli o zadłużenie Lublina chodzi to cisza
Chyba każdy wie, że DW to tuba propagandowa POKO, więc o nasich źle nie napiszą
Avatar
Japolan / 20 grudnia 2019 o 10:44
+8
Ile chcą wydać na "Służbę Ochrony Dyktatury" - czyli rakową narośl na lubelskiej Straży Miejskiej?
Avatar
ja / 26 grudnia 2019 o 23:09
+2
I co kolejne drzewa w mieście do wycinki (Racławickie i Lipowa) ?
Avatar
kazik / 26 grudnia 2019 o 14:07
+1
Dworzec autobusowy jest konieczny . Oby był dworcem a nie jakąś stannicą stepową.
Avatar
Japolan / 21 grudnia 2019 o 11:00
+2
Ile publicznych pieniędzy wydadzą na spotkania ku czci podejrzanego lub podejrzanych???
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 19:25
+3
"Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego." - No i tej inwestycji się obawiam najbardziej - ul. Lipowa i al. Racławickie bez przydrożnych drzew( a z pewnością zostaną usunięte bo nie tylko buspasy trzeba zrobić ale te "wspaniałe " ścieżki rowerowe, bo jakże by inaczej) będą łyse - nie poznacie tych ulic po zakończonych pracach - to będą asfaltowe autostrady. O ile na zrobienie buspasów w pełni mogę się zgodzić na w. w ulicach bo jest sens( szeroka gama połączeń komunikacyjnych i transport publiczny udrożni się) tak kastrowanie roślinności po to by ścieżki rowerowe wyznaczyć to chory obłęd i czysta hipokryzja - ale tego ekologowie już nie chcą widzieć, bo dla nich ważniejsze jest to, żeby na rowerach ludzie jeździli a nie żeby smogu nie było. Smog w mieście się od ostatnich kilku lat pojawił bo wystarczy spojrzeć na inwestycje w mieście - CSK, CK, Plac litewski - to kamienne, betonowe, szarobure kloce pozbawione drzew do minimum( a nawet do zera) nie ma filtracji - ruch uliczny odbywający się nieopodal tych obiektów jest spory, samochody emitują spaliny ale te spaliny nie mają jak zostać odfiltrowane bo nie ma drzew!!. I pyły oraz ciężkie powietrze stoi, przez co w centrum nie ma czym oddychać, a kolejna sprawa to deweloperka - w jakiejkolwiek dzielnicy by to nie było to nowoczesne budownictwo mieszkalne przeznaczone jest zazwyczaj dla kawalerek, mieszkania są małe i często zimne, w dodatku bloki powstają w karygodnie bliskich odległościach od siebie przez co poczucie prywatności nie istnieje - dominuje zasada byle na wcisk aby jak najwięcej miejsca wykorzystać - a z drzewami to uj, byle inwestycja została zrealizowana. A wracając do zagadnienia - to już prędzej wpierw powinno się Sowińskiego przebudować wraz z buspasami i ścieżkami rowerowymi, bo to Sowińskiego najbardziej się klinuje w godzinach szczytu. Kto wie, czy gdyby to właśnie tą ulicę nie zrobić jako pierwszą to czy nie byłoby lepiej. Jednak co się odwlecze to nie uciecze - jestem pewien, że Sowińskiego zostanie rychło zrobiona po tym jak tylko uporają się z al. Racławickimi i ul. Lipową.
"Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego." - No i tej inwestycji się obawiam najbardziej - ul. Lipowa i al. Racławickie bez przydrożnych drzew( a z pewnością zostaną usunięte bo nie tylko buspasy trzeba zrobić ale te "wspaniałe " ścieżki rowerowe, bo jakże by inaczej... rozwiń
Avatar
a / 20 grudnia 2019 o 18:07
+3
po co komu dworzec autobusowy na takim zadupiu? kto tam bedzie wysiadał? wszyscy i tak beda wysiadac na tysiaclecia, tam są tarasy, targi, stare miasto i krakowskie...a droga miedzy racławickimi a głeboką koło umcs to kiedy bedzie zrobiona? wertepy takie jak na polnej drodze
Avatar
znudzony / 20 grudnia 2019 o 18:03
+1
No i niech budują, rozbudowują, remontują - bo to potrzebne. A radny Brzozowski niech buduje pomniki ZA SWOJE pieniądze a nie miejskie.
Avatar
Im / 20 grudnia 2019 o 11:50
+4
A byłeś kiedkolwiek na koncercie albo na mś? Muzyczną jeżdzę i nie zauważyłęm, żeby była nieprzejezdna...
 Jakoś mi coś wypada dwa razy w roku że nie ma mnie na koncercie. A Muzyczna omijam jak mam jechać około  godzin 15 - 17 kierunek Politechnika
Avatar
Ar Buz / 20 grudnia 2019 o 11:43
+4
Kiedy Tunel pod Racławickimi ?
Temat tunelu juz dawno jest zamknięty. Masz za to obwodnicę, samochodem jeżdzi się nie przez centrum a przez obwodnicę centrum za to powinno oferować sieć DDR czego niestety tez brakuje
 DDR- em dzieci do przedszkola i szkoły w zimie nie zawiozę. A  Tunel trzeba drążyc aż do skutku.
Avatar
/ 20 grudnia 2019 o 10:51
+7
Powinien powstać nowy dworzec kolejowy LUBLIN CENTRUM przy ul. Unii Lubelskiej. Na rezerwę terenu, prace koncepcyjne, wyburzenia ruder na trasie - na to powinny iść pieniądze. Obok niego powinien postac dworzec autobusowy. Zlikwidować ten przy obecnym dw. PKP oraz przy Ruskiej. ALE W TYM MIEŚCIE RZĄDZI PROWINCJONALNA CIASNOTA UMYSŁOWA, bez jakiejkolwiek wizji przyszłości dalszej niż premia świąteczna i oczekiwana podwyżka pensji za 2 lata, więc "NIEDASIE", to naczelne hasło tego miasta.
 Dworca nie będzie, ale będzie za to nowy stadion dla grupki kibiców.
 Dworca nie będzie, ale będzie za to nowy stadion dla grupki kibiców. rozwiń
Avatar
Japolan / 20 grudnia 2019 o 10:44
+8
Ile chcą wydać na "Służbę Ochrony Dyktatury" - czyli rakową narośl na lubelskiej Straży Miejskiej?
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020 0 1

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo 68 17

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki 41 6

Nawet 5000 zł będzie można dostać od miasta na urządzenia do łapania wody z opadów lub ogród deszczowy. Radni uchwalili dzisiaj zasady przyznawania takich dotacji. Do podziału jest 50 tys. zł, a może być więcej

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki"
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki" 5 0

– Będę chodził do tej szkoły – stanowczo stwierdził jeden z chłopców zapytany o to czy podoba mu się Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie. Podstawówka przy ul. Poturzyńskiej w czwartek otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. – Jest sympatycznie i są fajne zabawki – dodał kolejny z chłopców, który wspólnie z rówieśnikami grał na interaktywnym pianinie w szkolnej świetlicy.

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin 3 6

Na nowych zasadach będzie w tym roku dzielony budżet obywatelski. Zmienione reguły zatwierdziła Rada Miasta. Ratusz przyznaje jednak, że rozważa kolejną, rewolucyjną zmianę. Miałaby ona ograniczyć pulę pieniędzy na nowe projekty, żeby zarezerwować fundusze na pomysły, które od lat nie doczekały się realizacji

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół 0 0

Radni gminy Wojcieszków nie zgodzili się na likwidację szkół w Hermanowie i Siedliskach. Wnioskowała o to wójt Agnieszka Cieślak. – Trzeba będzie zrezygnować z inwestycji – ostrzega pani wójt.

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów 50 21

Jest wynik badania jednego z trzech pacjentów, którzy są izolowani z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem 65 22

Z dwóch do ośmiu wzrosła liczba osób izolowanych w szpitalach w naszym regionie w związku z podejrzeniem koronawirusa. W przyszłym tygodniu w Lublinie ma zacząć działać laboratorium, w którym będą badane próbki dotychczas wysyłane do innych miast

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń 0 1

Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”!

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”! 0 0

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło do niedzieli (23.02) ponad 2,6 tys. zgłoszeń do ulgi.

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia]
galeria

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia] 0 2

Lublinianki nie miały wielkich problemów z kolejnym rywalem. W czwartek MKS Perła pokonał Eurobud JKS Jarosław 32:23.

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie
3 kwietnia 2020, 18:00

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie 0 0

W piątek, 3 kwietnia o godz. 18 w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) zostanie zorganizowany koncert z udziałem duetu PRO8L3M i rapera Sokoła.

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim
8 marca 2020, 17:00

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim 0 0

Jak wygląda życie w państwie zamykanym na klucz, gdzie najbliższym sąsiadem jest Papież? Opowie o tym Magdalena Wolińska–Riedi, korespondentka TVP, obywatelka Watykanu. Będzie ona gościem „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” 8 marca.

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach 40 14

Od najbliższej soboty szpital „papieski” w Zamościu może zostać bez chirurgów. Lekarze mają, jednak nadzieję, że nie dojdzie do ekstremalnej sytuacji.

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój
film

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój 0 9

- Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas swojego wystąpienia w Senacie na temat przeciwdziałania epidemii koronawirusa, która szerzy się w Europie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!