Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2019 r.
6:32

Budżet Lublina zatwierdzony. Setki milionów na dworzec i drogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 38 A A
Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. odcinek ul. Zana
Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. odcinek ul. Zana

Wczoraj miejscy radni zatwierdzili budżet Lublina na 2020 r. Największe przyszłoroczne inwestycje to budowa dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej oraz przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej. Wydatki miasta znowu będą większe od dochodów, a brakująca kwota ma być pożyczona

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przyszłoroczne wydatki mają przekroczyć 2,5 miliarda złotych i będą wyższe od dochodów o 57 mln zł. Ratusz wprost przyznaje, że zamierza zaciągać kredyt na inwestycje oświatowe: rozpoczęcie rozbudowy podstawówek na Sławinie i Felinie, bo na takie inwestycje nie dostanie unijnego dofinansowania.

W przyszłym roku finiszować ma już mocno zaawansowana budowa szkoły z przedszkolem przy Berylowej, gdzie mają też powstać drogi dojazdowe do szkoły. Zakończona ma być ponadto odnowa parku Ludowego, która zgodnie z umową powinna potrwać nie dłużej niż do końca września. – Jeżeli się przedłuży, odpukać, to o miesiąc – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.

Setki milionów na dworzec i drogi

Ratusz zamierza w przyszłym roku rozpocząć kilka wieloletnich inwestycji. Największą z nich ma być nowy dworzec autobusowy przy ul. Młyńskiej, który docelowo zastąpi ten przy al. Tysiąclecia. – Obecny jest daleki od doskonałości – stwierdza Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta, który zachwala planowane centrum komunikacyjne. – Wiąże się także z rewitalizacją zaniedbanego przez lata obszaru przydworcowego.

Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego. Wszystkie te prace mają zająć nie więcej niż 15 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą, którego ma wyłonić przetarg ogłoszony w środę przez Zarząd Dróg i Mostów.

Ogółem na inwestycje miasto zamierza wydać 410 mln zł, z czego 270 mln zł na budowy współfinansowane przez Unię Europejską.

– W 2020 r. będziemy kontynuować wieloletni program inwestycyjny z udziałem już zakontraktowanych funduszy unijnych – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Podkreśla, że pierwszeństwo będą mieć budowy dofinansowane przez unię. – Nasze możliwości realizacji innych inwestycji są ograniczone, zatem rozpisujemy je na lata.

W przyszłym roku, już bez unijnych funduszy, miałaby się też zacząć rozbiórka starego biurowca Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego 20, który ma być zastąpiony nowym budynkiem mającym 6,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Mamy nadzieję, że do 2023 r. wprowadzą się tam komórki organizacyjne urzędu – spodziewa się sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki.

W planach na rok 2020 są ponadto prace na cmentarzu komunalnym na Majdanku. – W budżecie jest budowa alejek włącznie z wykonaniem wodociągu i modernizacji oświetlenia – zapowiada Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów. – Nie przewidujemy na razie rozbudowy kaplicy.

Według deklaracji Ratusza, z puli przeznaczonej na remonty dróg odnawiany ma być m.in. najbardziej zdegradowany odcinek ul. Zana między Nadbystrzycką a ul. Filaretów.

Na długiej liście ulic, na które ma wystarczyć remontowa pula, znalazła się także ul. Nałkowskich od Romera do Żeglarskiej. Na lepsze czasy musi za to czekać nadrzeczny odcinek, czyli tzw. stara Nałkowskich. Ta ulica trafiła do poczekalni, podobnie jak wiele innych dróg, w tym ul. Zorza, czy przedłużenie ul. Węglarza.

Dyskusja radnych nad budżetem była równie długa, co przewidywalna. Koalicja prezydenta Żuka, która w radzie ma 19 radnych, broniła prezydenckiego projektu budżetu. Opozycyjni radni PiS, których jest 12, mocno ten projekt krytykowali. Wynik głosowania był więc oczywisty: 19 głosów za, 12 przeciw.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 06:56
+23
Brakuje podstawowej informacji o tym, które z inwestycji zaplanowanych na bieżący rok nie zostały wykonane i dlaczego. Nie mniej istotne pytanie powinno dotyczyć koszmarnej dysproporcji pomiędzy kosztami zmiany studium uwarunkowań i planów miejscowych (koszty sporządzenia i odszkodowania) a obligatoryjnymi rentami planistycznymi i obligatoryjno-fakultatywnymi opłatami adiacenckimi. Przy takiej informacji łatwiej byłoby wyliczyć ewentualną wysokość prowizji od przychylności instytucji publicznych w zamian za oszczędności, czyli dodatkowe zyski deweloperów.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 06:53
+22
Po co z dwóch stron Alei Raclawickich ścieżki rowerowe. Przecież wystarczy po jednej stronie. Jeżdżę rowerem i mogę przejechać na drugą stronę tym bardziej że dalej na Krakowskim ścieżki już nie będzie. Czy koniecznie trzeba wyrzucić niepotrzebnie dużą kasę?
Avatar
realista / 20 grudnia 2019 o 07:35
+18
A kiedy WALLENRODA !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Kiedy? Wtedy, kiedy jakąś działeczkę nabędzie tam Pan Deweloper z Loży.
Avatar
odPOwiem / 20 grudnia 2019 o 07:53
+16
Po co z dwóch stron Alei Raclawickich ścieżki rowerowe. Przecież wystarczy po jednej stronie. Jeżdżę rowerem i mogę przejechać na drugą stronę tym bardziej że dalej na Krakowskim ścieżki już nie będzie. Czy koniecznie trzeba wyrzucić niepotrzebnie dużą kasę?
 Po co? Żeby dr dendrofobii i przyjaciel operatorów 5G miał pretekst do wyharatania większej ilości drzew.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 10:03
+14
KIEDY CHOCIAŻ FREZOWANIE W OBRĘBIE SKRZYŻOWANIA GŁĘBOKIEJ I SOWIŃSKIEGO ???!!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 07:45
+12
Prawda z funduszami UE jest taka, ze ceny robót budowlanych sa sztucznie zawyżone , bo jest kasa, a projekty są wybierane przez urzednika w Brukseli a nie lokalny samorząd. Gdyby nie srodki UE to za pieniadze wlasne zbudowali bysmy to samo za polowe ceny, ale najwazniejsze ze to co chcemy i jak chcemy. Pod parasolem UE jesteśmy jak pod okupacją.
Avatar
DZIENNIK WSCHODNI KŁAMIE / 20 grudnia 2019 o 06:45
+12
Zaraz zaraz dziennik Wschodni a ile obecnie zadłużenie wynosi Lublina, na inne miasta w województwie lubelskim piszecie czy prawda czy nie jesli o zadłużenie Lublina chodzi to cisza
Avatar
Zimny Prysznic / 20 grudnia 2019 o 08:31
+10
Na szczęście NIGDY!!! UE już nie wspiera takich inwestycji a miasta nie stać żeby pół swojego budżetu przeznaczonego na inwestycje pakować w jakieś debile tunele.
 Sukces to wybudować pusty stadion i nieprzejezdną ulicę Muzyczną. 
Avatar
ayo / 20 grudnia 2019 o 07:27
+10
Zaraz zaraz dziennik Wschodni a ile obecnie zadłużenie wynosi Lublina, na inne miasta w województwie lubelskim piszecie czy prawda czy nie jesli o zadłużenie Lublina chodzi to cisza
Chyba każdy wie, że DW to tuba propagandowa POKO, więc o nasich źle nie napiszą
Avatar
Japolan / 20 grudnia 2019 o 10:44
+8
Ile chcą wydać na "Służbę Ochrony Dyktatury" - czyli rakową narośl na lubelskiej Straży Miejskiej?
Avatar
ja / 26 grudnia 2019 o 23:09
+2
I co kolejne drzewa w mieście do wycinki (Racławickie i Lipowa) ?
Avatar
kazik / 26 grudnia 2019 o 14:07
+1
Dworzec autobusowy jest konieczny . Oby był dworcem a nie jakąś stannicą stepową.
Avatar
Japolan / 21 grudnia 2019 o 11:00
+2
Ile publicznych pieniędzy wydadzą na spotkania ku czci podejrzanego lub podejrzanych???
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 19:25
+3
"Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego." - No i tej inwestycji się obawiam najbardziej - ul. Lipowa i al. Racławickie bez przydrożnych drzew( a z pewnością zostaną usunięte bo nie tylko buspasy trzeba zrobić ale te "wspaniałe " ścieżki rowerowe, bo jakże by inaczej) będą łyse - nie poznacie tych ulic po zakończonych pracach - to będą asfaltowe autostrady. O ile na zrobienie buspasów w pełni mogę się zgodzić na w. w ulicach bo jest sens( szeroka gama połączeń komunikacyjnych i transport publiczny udrożni się) tak kastrowanie roślinności po to by ścieżki rowerowe wyznaczyć to chory obłęd i czysta hipokryzja - ale tego ekologowie już nie chcą widzieć, bo dla nich ważniejsze jest to, żeby na rowerach ludzie jeździli a nie żeby smogu nie było. Smog w mieście się od ostatnich kilku lat pojawił bo wystarczy spojrzeć na inwestycje w mieście - CSK, CK, Plac litewski - to kamienne, betonowe, szarobure kloce pozbawione drzew do minimum( a nawet do zera) nie ma filtracji - ruch uliczny odbywający się nieopodal tych obiektów jest spory, samochody emitują spaliny ale te spaliny nie mają jak zostać odfiltrowane bo nie ma drzew!!. I pyły oraz ciężkie powietrze stoi, przez co w centrum nie ma czym oddychać, a kolejna sprawa to deweloperka - w jakiejkolwiek dzielnicy by to nie było to nowoczesne budownictwo mieszkalne przeznaczone jest zazwyczaj dla kawalerek, mieszkania są małe i często zimne, w dodatku bloki powstają w karygodnie bliskich odległościach od siebie przez co poczucie prywatności nie istnieje - dominuje zasada byle na wcisk aby jak najwięcej miejsca wykorzystać - a z drzewami to uj, byle inwestycja została zrealizowana. A wracając do zagadnienia - to już prędzej wpierw powinno się Sowińskiego przebudować wraz z buspasami i ścieżkami rowerowymi, bo to Sowińskiego najbardziej się klinuje w godzinach szczytu. Kto wie, czy gdyby to właśnie tą ulicę nie zrobić jako pierwszą to czy nie byłoby lepiej. Jednak co się odwlecze to nie uciecze - jestem pewien, że Sowińskiego zostanie rychło zrobiona po tym jak tylko uporają się z al. Racławickimi i ul. Lipową.
"Kolejną dużą i długotrwałą inwestycją ma być przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, na których to ulicach mają być wyznaczone buspasy, po obu stronach Racławickich mają powstać wydzielone drogi rowerowe, a równocześnie z Alejami odnawiane ma być rondo Honorowych Krwiodawców i ul. Poniatowskiego." - No i tej inwestycji się obawiam najbardziej - ul. Lipowa i al. Racławickie bez przydrożnych drzew( a z pewnością zostaną usunięte bo nie tylko buspasy trzeba zrobić ale te "wspaniałe " ścieżki rowerowe, bo jakże by inaczej... rozwiń
Avatar
a / 20 grudnia 2019 o 18:07
+3
po co komu dworzec autobusowy na takim zadupiu? kto tam bedzie wysiadał? wszyscy i tak beda wysiadac na tysiaclecia, tam są tarasy, targi, stare miasto i krakowskie...a droga miedzy racławickimi a głeboką koło umcs to kiedy bedzie zrobiona? wertepy takie jak na polnej drodze
Avatar
znudzony / 20 grudnia 2019 o 18:03
+1
No i niech budują, rozbudowują, remontują - bo to potrzebne. A radny Brzozowski niech buduje pomniki ZA SWOJE pieniądze a nie miejskie.
Avatar
Im / 20 grudnia 2019 o 11:50
+4
A byłeś kiedkolwiek na koncercie albo na mś? Muzyczną jeżdzę i nie zauważyłęm, żeby była nieprzejezdna...
 Jakoś mi coś wypada dwa razy w roku że nie ma mnie na koncercie. A Muzyczna omijam jak mam jechać około  godzin 15 - 17 kierunek Politechnika
Avatar
Ar Buz / 20 grudnia 2019 o 11:43
+4
Kiedy Tunel pod Racławickimi ?
Temat tunelu juz dawno jest zamknięty. Masz za to obwodnicę, samochodem jeżdzi się nie przez centrum a przez obwodnicę centrum za to powinno oferować sieć DDR czego niestety tez brakuje
 DDR- em dzieci do przedszkola i szkoły w zimie nie zawiozę. A  Tunel trzeba drążyc aż do skutku.
Avatar
/ 20 grudnia 2019 o 10:51
+7
Powinien powstać nowy dworzec kolejowy LUBLIN CENTRUM przy ul. Unii Lubelskiej. Na rezerwę terenu, prace koncepcyjne, wyburzenia ruder na trasie - na to powinny iść pieniądze. Obok niego powinien postac dworzec autobusowy. Zlikwidować ten przy obecnym dw. PKP oraz przy Ruskiej. ALE W TYM MIEŚCIE RZĄDZI PROWINCJONALNA CIASNOTA UMYSŁOWA, bez jakiejkolwiek wizji przyszłości dalszej niż premia świąteczna i oczekiwana podwyżka pensji za 2 lata, więc "NIEDASIE", to naczelne hasło tego miasta.
 Dworca nie będzie, ale będzie za to nowy stadion dla grupki kibiców.
 Dworca nie będzie, ale będzie za to nowy stadion dla grupki kibiców. rozwiń
Avatar
Japolan / 20 grudnia 2019 o 10:44
+8
Ile chcą wydać na "Służbę Ochrony Dyktatury" - czyli rakową narośl na lubelskiej Straży Miejskiej?
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020 0 1

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo 68 17

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki 41 6

Nawet 5000 zł będzie można dostać od miasta na urządzenia do łapania wody z opadów lub ogród deszczowy. Radni uchwalili dzisiaj zasady przyznawania takich dotacji. Do podziału jest 50 tys. zł, a może być więcej

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki"
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki" 5 0

– Będę chodził do tej szkoły – stanowczo stwierdził jeden z chłopców zapytany o to czy podoba mu się Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie. Podstawówka przy ul. Poturzyńskiej w czwartek otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. – Jest sympatycznie i są fajne zabawki – dodał kolejny z chłopców, który wspólnie z rówieśnikami grał na interaktywnym pianinie w szkolnej świetlicy.

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin 3 6

Na nowych zasadach będzie w tym roku dzielony budżet obywatelski. Zmienione reguły zatwierdziła Rada Miasta. Ratusz przyznaje jednak, że rozważa kolejną, rewolucyjną zmianę. Miałaby ona ograniczyć pulę pieniędzy na nowe projekty, żeby zarezerwować fundusze na pomysły, które od lat nie doczekały się realizacji

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół 0 0

Radni gminy Wojcieszków nie zgodzili się na likwidację szkół w Hermanowie i Siedliskach. Wnioskowała o to wójt Agnieszka Cieślak. – Trzeba będzie zrezygnować z inwestycji – ostrzega pani wójt.

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów 50 21

Jest wynik badania jednego z trzech pacjentów, którzy są izolowani z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem 65 22

Z dwóch do ośmiu wzrosła liczba osób izolowanych w szpitalach w naszym regionie w związku z podejrzeniem koronawirusa. W przyszłym tygodniu w Lublinie ma zacząć działać laboratorium, w którym będą badane próbki dotychczas wysyłane do innych miast

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń 0 1

Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”!

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”! 0 0

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło do niedzieli (23.02) ponad 2,6 tys. zgłoszeń do ulgi.

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia]
galeria

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia] 0 2

Lublinianki nie miały wielkich problemów z kolejnym rywalem. W czwartek MKS Perła pokonał Eurobud JKS Jarosław 32:23.

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie
3 kwietnia 2020, 18:00

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie 0 0

W piątek, 3 kwietnia o godz. 18 w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) zostanie zorganizowany koncert z udziałem duetu PRO8L3M i rapera Sokoła.

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim
8 marca 2020, 17:00

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim 0 0

Jak wygląda życie w państwie zamykanym na klucz, gdzie najbliższym sąsiadem jest Papież? Opowie o tym Magdalena Wolińska–Riedi, korespondentka TVP, obywatelka Watykanu. Będzie ona gościem „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” 8 marca.

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach 40 14

Od najbliższej soboty szpital „papieski” w Zamościu może zostać bez chirurgów. Lekarze mają, jednak nadzieję, że nie dojdzie do ekstremalnej sytuacji.

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój
film

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój 0 9

- Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas swojego wystąpienia w Senacie na temat przeciwdziałania epidemii koronawirusa, która szerzy się w Europie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.