Jeszcze tylko dwa tygodnie mają mieszkańcy na złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego. Na inwestycje zgłoszone przez lublinian Ratusz rezerwuje 10 milionów złotych. Do piątku do Ratusza wpłynęło zaledwie 10 wniosków.
- W ciągu godziny (16-17-red.) przewinęło się ok. 40 osób - wylicza Wojciech Olchowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, który wczoraj pomagał osobom, które przyszły do CK. - Myślę, że najbardziej zaawansowanych wniosków było ok. 10. Przychodzili też ludzie, którzy o pewne rzeczy chcieli dopytać i nie chcieli zdradzać jeszcze swoich inicjatyw. Pomysły do budżetu obywatelskiego pojawiały się różne, od tych dużych mających na celu poprawę dostępności do służby zdrowia, poprzez mniejsze jak budowa siłowni na świeżym powietrzu czy robienie chodnika. W tym przypadku ludzie po raz enty chcą sprawę załatwić i uznali, że teraz będzie okazja do sfinansowania projektu.
- Chciałbym złożyć projekt dotyczący poprawy nawierzchni chodnika przy ul. Łabędziej - mówi Janusz Dwornicki (na zdjęciu), mieszkaniec Lublina, który zgłosił się też do maratonu pisania wniosków jako wolontariusz. - Chciałbym też, aby powstały miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Kolejny taki maraton odbędzie się w najbliższą niedzielę. W samym Ratuszu nie widać sterty wniosków, mimo zachęt prezydenta Lublina płynących z głośników w miejskich autobusach i trolejbusach. Do piątku wpłynęło ich 10. - To w większości niewielkie projekty, dotyczące pojedynczych chodników, jezdni czy też miejsc parkingowych. Największy wniosek opiewa na milion i dotyczy budowy kompleksu boisk przy jednej ze szkół - informuje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. - Dużo mamy za to pytań kierowanych m.in. na naszą infolinię - dodaje. Numery infolinii to 81 466 19 00 i 81 466 19 01.
Na zgłaszanie projektów jest czas do 30 czerwca. Trzeba to robić na specjalnym formularzu dostępnym m.in. na stronie internetowej obywatelski.lublin.eu. We wniosku należy opisać i uzasadnić swoją propozycję oraz podać jej koszty. Konieczne jest, by inwestycja była możliwa do wykonania w ciągu roku 2015 i dotyczyła miejskiego gruntu.
Obliczenie kosztów jest ważne, bo od nich zależy to, ile podpisów trzeba zebrać pod wnioskiem. Jeśli nasz pomysł jest wart mniej, niż pół miliona, to wystarczy 20 podpisów. Jeśli jego wartość to od 500 tys. do 1,5 mln, wtedy podpisów trzeba zebrać aż 40. Zarówno składać wnioski, jak i udzielać im poparcia mogą osoby mieszkające w Lublinie (meldunek nie jest konieczny, wystarczy oświadczenie), które mają ukończone 16 lat.
Wnioski należy składać w jednej z filii Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta, które mieszczą się w Ratuszu, przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15 i Kleeberga 12a.
Złożone pomysły zostaną poddane jesienią pod głosowanie mieszkańców. Do realizacji wybrane zostaną te, które zdobędą największe poparcie. Na duże projekty miasto rezerwuje 4,5 miliona, a na małe 5,5 miliona zł.
(aa)