Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2014 r.
20:50
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski w Lublinie. Na razie jest tylko 10 wniosków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 7 A A

Jeszcze tylko dwa tygodnie mają mieszkańcy na złożenie wniosku do budżetu obywatelskiego. Na inwestycje zgłoszone przez lublinian Ratusz rezerwuje 10 milionów złotych. Do piątku do Ratusza wpłynęło zaledwie 10 wniosków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W niedzielę w gmachu Centrum Kultury miasto zorganizowało maraton pisania wniosków obiecując możliwość skorzystania z fachowych porad. Jaki był odzew?
- W ciągu godziny (16-17-red.) przewinęło się ok. 40 osób - wylicza Wojciech Olchowski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, który wczoraj pomagał osobom, które przyszły do CK. - Myślę, że najbardziej zaawansowanych wniosków było ok. 10. Przychodzili też ludzie, którzy o pewne rzeczy chcieli dopytać i nie chcieli zdradzać jeszcze swoich inicjatyw. Pomysły do budżetu obywatelskiego pojawiały się różne, od tych dużych mających na celu poprawę dostępności do służby zdrowia, poprzez mniejsze jak budowa siłowni na świeżym powietrzu czy robienie chodnika. W tym przypadku ludzie po raz enty chcą sprawę załatwić i uznali, że teraz będzie okazja do sfinansowania projektu.

- Chciałbym złożyć projekt dotyczący poprawy nawierzchni chodnika przy ul. Łabędziej - mówi Janusz Dwornicki (na zdjęciu), mieszkaniec Lublina, który zgłosił się też do maratonu pisania wniosków jako wolontariusz. - Chciałbym też, aby powstały miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Kolejny taki maraton odbędzie się w najbliższą niedzielę. W samym Ratuszu nie widać sterty wniosków, mimo zachęt prezydenta Lublina płynących z głośników w miejskich autobusach i trolejbusach. Do piątku wpłynęło ich 10. - To w większości niewielkie projekty, dotyczące pojedynczych chodników, jezdni czy też miejsc parkingowych. Największy wniosek opiewa na milion i dotyczy budowy kompleksu boisk przy jednej ze szkół - informuje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. - Dużo mamy za to pytań kierowanych m.in. na naszą infolinię - dodaje. Numery infolinii to 81 466 19 00 i 81 466 19 01.

Na zgłaszanie projektów jest czas do 30 czerwca. Trzeba to robić na specjalnym formularzu dostępnym m.in. na stronie internetowej obywatelski.lublin.eu. We wniosku należy opisać i uzasadnić swoją propozycję oraz podać jej koszty. Konieczne jest, by inwestycja była możliwa do wykonania w ciągu roku 2015 i dotyczyła miejskiego gruntu.
W obliczaniu kosztów pomóc może znajdujący się na wspomnianej stronie cennik, uwzględniający np. koszty metra kwadratowego chodnika z kostki, czy też huśtawek.

Obliczenie kosztów jest ważne, bo od nich zależy to, ile podpisów trzeba zebrać pod wnioskiem. Jeśli nasz pomysł jest wart mniej, niż pół miliona, to wystarczy 20 podpisów. Jeśli jego wartość to od 500 tys. do 1,5 mln, wtedy podpisów trzeba zebrać aż 40. Zarówno składać wnioski, jak i udzielać im poparcia mogą osoby mieszkające w Lublinie (meldunek nie jest konieczny, wystarczy oświadczenie), które mają ukończone 16 lat.

Wnioski należy składać w jednej z filii Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta, które mieszczą się w Ratuszu, przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15 i Kleeberga 12a.

Złożone pomysły zostaną poddane jesienią pod głosowanie mieszkańców. Do realizacji wybrane zostaną te, które zdobędą największe poparcie. Na duże projekty miasto rezerwuje 4,5 miliona, a na małe 5,5 miliona zł.

(aa)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 11:35
0

Aniu przypomnę ci że ty też nie młodniejesz ;-)
w HF to wy sobie możecie co tam chcecie wiadomo że dzięki kryciu trzymacie się przy życiu
ale wiesz finanse publiczne to trzeba liczyć jak nie przymierzając żydzi
i to nie tacy wyobrażeni jak np. Choroś tylko "prawdziwi"
wiesz tacy z popularnych obrazków ;-)
...

Avatar
Ania / 16 czerwca 2014 o 11:21
0

Bosze, ale zgreźminy.

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 10:12
0

artykuł nie był datowany ale z jego kontekstu wynika że był napisany krótko po 9 czerwca
czyli tym poniedziałku kiedy ruszył przekręt z "budżetem obywatelskim"
nie wiem od kiedy w komunikacji miejskiej straszy ludzi puszczona na cały regulator agitka wyborcza Żuka ale być może w chwili kiedy napisano tekst jeszcze nie straszyła
...
media lokalne np ziewnik wschodni i owszem chwali przekręt na lirze i cytrze mając od reklamy płacone chytrze
niestety trudno spodziewać się po mediach w których Buczo pilnuje interesu że zajmą się one sprawą nieprawidłowości
nie bądźmy dziećmi klika kolesi nie pozwoliłaby na jakakolwiek krytykę
dlatego też jedyna jaka się mogła ukazać ukazała się w Gościu Niedzielnym
Buczo zreszta próbował niegdyś cenzurować tu na forum komentarze doptyczace Chorosia czyli tego urzędnika który w tym przekręcie ma znaczenie decydyujące
przecie to nie kto inny jak on szkolił te bibliotekarki które lemingują ewentualnych wnioskodawców...
 

artykuł nie był datowany ale z jego kontekstu wynika że był napisany krótko po 9 czerwca
czyli tym poniedziałku kiedy ruszył przekręt z "budżetem obywatelskim"
nie wiem od kiedy w komunikacji miejskiej straszy ludzi puszczona na cały regulator agitka wyborcza Żuka ale być może w chwili kiedy napisano tekst jeszcze nie straszyła
...
media lokalne np ziewnik wschodni i owszem chwali przekręt na lirze i cytrze mając od reklamy płacone chytrze
niestety trudno spodziewać się po mediach w których Buczo pilnuje interesu że za... rozwiń

Avatar
ja / 16 czerwca 2014 o 09:58
0

"W Lublinie prawie nie prowadzi się promocji BO"

No to akurat nieprawda. Każdy kto jeździ autobusami i nie ma problemów ze słuchem to wie. Trudno o szerzej docierające medium niż komunikacja miejska a jednocześnie nie rodzące dużych kosztów jak np billbordy. Na stronie UM Lublin też są informacje a lokalne media trąbią o tym budżecie prawie co drugi dzień. Jeśli ktoś o tym jeszcze nie wie, to sorry ale to raczej jego wina.

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 08:39
0

ponieważ linków nie da się wklejać to zacytuję cały komentarz z Gościa niedzielnego
"

Demokracja sterowana
 

Stefan Sękowski

Początki uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie: Mieszkańcy na spotkaniach słuchają, na co powinni przeznaczyć miejskie pieniądze.

Mało kto o tym wie, ale w poniedziałek Lublinie zaczął się cykl spotkań dotyczących uchwalania budżetu obywatelskiego. Mają się one odbywać co tydzień, w licznych bibliotekach publicznych w całym mieście. Jak wyglądała pierwsza odsłona? Z pewnością różnie. Przykładowo mój znajomy wybrał się do biblioteki przy ul. Krańcowej. Mimo, że jest na liście tych, w których organizuje się spotkania, zastał ją nieczynną i w remoncie. Robotnicy nie wiedzieli nic o żadnym spotkaniu, podobnie jak seniorzy spotykający się w pobliskim domu kultury.

Ja miałem więcej szczęścia, bo nie dość, że biblioteka przy ul. Bursztynowej była otwarta, to na dodatek spotkałem dwie panie, które odbyły wcześniej szkolenie w Urzędzie Miasta i mogły służyć pomocą. Byłem jedynym mieszkańcem, który stawił się w bibliotece w związku z budżetem obywatelskim. Jako że na miejscu można też uzyskać informacje na temat samego przedsięwzięcia, postanowiłem nieco poszerzyć swoją wiedzę.

Już na wstępie dowiedziałem się, że projekty, które można zgłaszać, mogą mieć charakter sportowy, kulturalny czy edukacyjny, ale nie inwestycyjny (np. plac zabaw, skwerek etc.). Dlaczego? Ponieważ takie wnioski nie będą przyjmowane. Gdy powiedziałem, że w proponowanym regulaminie BO nic na ten temat nie ma, usłyszałem, że może, jeśli taki projekt znajdzie duże poparcie, Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego go przyjmie, ale raczej promuje się inne rozwiązania. Przedstawiły mi nawet kilka z nich (projekty można zgłaszać dopiero od 30 maja), dodając zupełnie bez krępacji, że same będą starały się przekonywać mieszkańców do takich pomysłów, w których realizacji biblioteka będzie mogła uczestniczyć.

Nie mam do tych pań pretensji – tak z pewnością zostały przeszkolone i dlatego tak widzą swoją rolę. Jestem też przekonany, że chcą, by wygrały najlepsze propozycje. Problem w tym, że uchwalanie budżetu obywatelskiego polega na tym, że o tym, na co idą pieniądze, decydują mieszkańcy, a nie urzędnicy czy panie z biblioteki.

Niestety wygląda na to, że urzędnicy już od samego początku starają się sterować procesem uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie. Gdybym nie był dziennikarzem, który w dodatku interesuje się rozwojem demokracji uczestniczącej w Polsce, o rozpoczynających się spotkaniach w ogóle bym się nie dowiedział. Bo niby skąd? Ze strony internetowej Urzędu Miasta? W Lublinie prawie nie prowadzi się promocji BO, a gdy ktoś jakimś cudem trafi na spotkanie, zostaje dokładnie poinstruowany, jakie projekty powinien popierać, a jakich lepiej nie zgłaszać. I obawiam się, że informujący mogą mieć rację co do arbitralności rejestrujących i oceniających wnioski: w regulaminie BO można bowiem przeczytać, że „Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego dokonuje oceny projektów biorąc pod uwagę wymogi formalne wymienione w § 1 zarządzenia oraz zasady legalności, gospodarności i celowości”. Zasady gospodarności i zwłaszcza celowości można rozumieć bardzo różnie.

Warto przychodzić na spotkania w bibliotekach, po to, by wspólnie z innymi zainteresowanymi dyskutować, w jaki sposób można uczynić nasze miasto lepszym do życia. Każdy projekt – zarówno warsztaty z garncarstwa, jak i zalepienie dziury w murze, może zostać zgłoszony, o ile jest zgodny z prawem i spełnia wymogi regulaminowe, które nie są szczególnie wyśrubowane. Szkoda by było, gdyby budżet obywatelski w Lublinie stał się wydmuszką."

ponieważ linków nie da się wklejać to zacytuję cały komentarz z Gościa niedzielnego
"

Demokracja sterowana
 

Stefan Sękowski

Początki uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie: Mieszkańcy na spotkaniach słuchają, na co powinni przeznaczyć miejskie pieniądze.

Mało kto o tym wie, ale w poniedziałek Lublinie zaczął się cykl spotkań dotyczących uchwalania budżetu obywatelskiego. Mają się one odbywać co tydzień, w licznych bibliotekach ... rozwiń

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 08:24
0

poparcia moga udzielać własciwie dowolni ludzie nawet opłaceni np po 10 zł licealisci sprowadzeni z Lipska
...
poza tym wydaje się że tak jak w innych tego typu przypadkach pieniądze zostały już dawno rozdysponowane a odpowiednio politycnie ukształtowani urzędnicy zadbają by nie poszły na cele które mogłyby być zgodne z wolą mieszkańców
...
żeby budżet był naprawdę obywatelski to trzeba mieć naprawdę obywatelskiego prezydenta i radnych a nie czapę ideologiczną w postaci jakiegoś urzędnika z antify
i korupcjogenne zasady wydawania kolejnych funduszy publicznych
...
pieniądze pewnie dostanie jakiś potrzebujący Ziewara albo Zdziadziara albo po prostu trafią do homo fabra jako podwykonawcy czy konsultanta
jak zwykle w Lublinie

poparcia moga udzielać własciwie dowolni ludzie nawet opłaceni np po 10 zł licealisci sprowadzeni z Lipska
...
poza tym wydaje się że tak jak w innych tego typu przypadkach pieniądze zostały już dawno rozdysponowane a odpowiednio politycnie ukształtowani urzędnicy zadbają by nie poszły na cele które mogłyby być zgodne z wolą mieszkańców
...
żeby budżet był naprawdę obywatelski to trzeba mieć naprawdę obywatelskiego prezydenta i radnych a nie czapę ideologiczną w postaci jakiegoś urzędnika z antify
i korupcjogenne zasad... rozwiń

Avatar
Anka / 15 czerwca 2014 o 21:33
0

Pisze się źe zostaną zrealizowane projekty które otrzymaja jak najwięcej głosów czyli najwieksze szanse na zrealizowanie jakichkolwiek projektów mają najwieksze dzielnice czyli LSM,Czuby,Czechów  bo mieszka tam 2-3 krotnie więcej mieszkańców  niż w pozostałych dzielnicach czyli reszta dzielnic jest na wylocie i nie skorzysta z tego. Więc sprawiedliwie by było gdyby każdej dzielnicy została z tego tytułu przyznana kwota której wielkośc była by uzależniona od ilości mieszkańców A tak to niech miasto wypcha sie z tym pomysłem bo dba ono tylko o największe dzielnice a resztę Lublina chce pozostawić w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Pisze się źe zostaną zrealizowane projekty które otrzymaja jak najwięcej głosów czyli najwieksze szanse na zrealizowanie jakichkolwiek projektów mają najwieksze dzielnice czyli LSM,Czuby,Czechów  bo mieszka tam 2-3 krotnie więcej mieszkańców  niż w pozostałych dzielnicach czyli reszta dzielnic jest na wylocie i nie skorzysta z tego. Więc sprawiedliwie by było gdyby każdej dzielnicy została z tego tytułu przyznana kwota której wielkośc była by uzależniona od ilości mieszkańców A tak to niech miasto wypcha sie z tym pomysłem bo db... rozwiń

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 11:35
0

Aniu przypomnę ci że ty też nie młodniejesz ;-)
w HF to wy sobie możecie co tam chcecie wiadomo że dzięki kryciu trzymacie się przy życiu
ale wiesz finanse publiczne to trzeba liczyć jak nie przymierzając żydzi
i to nie tacy wyobrażeni jak np. Choroś tylko "prawdziwi"
wiesz tacy z popularnych obrazków ;-)
...

Avatar
Ania / 16 czerwca 2014 o 11:21
0

Bosze, ale zgreźminy.

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 10:12
0

artykuł nie był datowany ale z jego kontekstu wynika że był napisany krótko po 9 czerwca
czyli tym poniedziałku kiedy ruszył przekręt z "budżetem obywatelskim"
nie wiem od kiedy w komunikacji miejskiej straszy ludzi puszczona na cały regulator agitka wyborcza Żuka ale być może w chwili kiedy napisano tekst jeszcze nie straszyła
...
media lokalne np ziewnik wschodni i owszem chwali przekręt na lirze i cytrze mając od reklamy płacone chytrze
niestety trudno spodziewać się po mediach w których Buczo pilnuje interesu że zajmą się one sprawą nieprawidłowości
nie bądźmy dziećmi klika kolesi nie pozwoliłaby na jakakolwiek krytykę
dlatego też jedyna jaka się mogła ukazać ukazała się w Gościu Niedzielnym
Buczo zreszta próbował niegdyś cenzurować tu na forum komentarze doptyczace Chorosia czyli tego urzędnika który w tym przekręcie ma znaczenie decydyujące
przecie to nie kto inny jak on szkolił te bibliotekarki które lemingują ewentualnych wnioskodawców...
 

artykuł nie był datowany ale z jego kontekstu wynika że był napisany krótko po 9 czerwca
czyli tym poniedziałku kiedy ruszył przekręt z "budżetem obywatelskim"
nie wiem od kiedy w komunikacji miejskiej straszy ludzi puszczona na cały regulator agitka wyborcza Żuka ale być może w chwili kiedy napisano tekst jeszcze nie straszyła
...
media lokalne np ziewnik wschodni i owszem chwali przekręt na lirze i cytrze mając od reklamy płacone chytrze
niestety trudno spodziewać się po mediach w których Buczo pilnuje interesu że za... rozwiń

Avatar
ja / 16 czerwca 2014 o 09:58
0

"W Lublinie prawie nie prowadzi się promocji BO"

No to akurat nieprawda. Każdy kto jeździ autobusami i nie ma problemów ze słuchem to wie. Trudno o szerzej docierające medium niż komunikacja miejska a jednocześnie nie rodzące dużych kosztów jak np billbordy. Na stronie UM Lublin też są informacje a lokalne media trąbią o tym budżecie prawie co drugi dzień. Jeśli ktoś o tym jeszcze nie wie, to sorry ale to raczej jego wina.

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 08:39
0

ponieważ linków nie da się wklejać to zacytuję cały komentarz z Gościa niedzielnego
"

Demokracja sterowana
 

Stefan Sękowski

Początki uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie: Mieszkańcy na spotkaniach słuchają, na co powinni przeznaczyć miejskie pieniądze.

Mało kto o tym wie, ale w poniedziałek Lublinie zaczął się cykl spotkań dotyczących uchwalania budżetu obywatelskiego. Mają się one odbywać co tydzień, w licznych bibliotekach publicznych w całym mieście. Jak wyglądała pierwsza odsłona? Z pewnością różnie. Przykładowo mój znajomy wybrał się do biblioteki przy ul. Krańcowej. Mimo, że jest na liście tych, w których organizuje się spotkania, zastał ją nieczynną i w remoncie. Robotnicy nie wiedzieli nic o żadnym spotkaniu, podobnie jak seniorzy spotykający się w pobliskim domu kultury.

Ja miałem więcej szczęścia, bo nie dość, że biblioteka przy ul. Bursztynowej była otwarta, to na dodatek spotkałem dwie panie, które odbyły wcześniej szkolenie w Urzędzie Miasta i mogły służyć pomocą. Byłem jedynym mieszkańcem, który stawił się w bibliotece w związku z budżetem obywatelskim. Jako że na miejscu można też uzyskać informacje na temat samego przedsięwzięcia, postanowiłem nieco poszerzyć swoją wiedzę.

Już na wstępie dowiedziałem się, że projekty, które można zgłaszać, mogą mieć charakter sportowy, kulturalny czy edukacyjny, ale nie inwestycyjny (np. plac zabaw, skwerek etc.). Dlaczego? Ponieważ takie wnioski nie będą przyjmowane. Gdy powiedziałem, że w proponowanym regulaminie BO nic na ten temat nie ma, usłyszałem, że może, jeśli taki projekt znajdzie duże poparcie, Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego go przyjmie, ale raczej promuje się inne rozwiązania. Przedstawiły mi nawet kilka z nich (projekty można zgłaszać dopiero od 30 maja), dodając zupełnie bez krępacji, że same będą starały się przekonywać mieszkańców do takich pomysłów, w których realizacji biblioteka będzie mogła uczestniczyć.

Nie mam do tych pań pretensji – tak z pewnością zostały przeszkolone i dlatego tak widzą swoją rolę. Jestem też przekonany, że chcą, by wygrały najlepsze propozycje. Problem w tym, że uchwalanie budżetu obywatelskiego polega na tym, że o tym, na co idą pieniądze, decydują mieszkańcy, a nie urzędnicy czy panie z biblioteki.

Niestety wygląda na to, że urzędnicy już od samego początku starają się sterować procesem uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie. Gdybym nie był dziennikarzem, który w dodatku interesuje się rozwojem demokracji uczestniczącej w Polsce, o rozpoczynających się spotkaniach w ogóle bym się nie dowiedział. Bo niby skąd? Ze strony internetowej Urzędu Miasta? W Lublinie prawie nie prowadzi się promocji BO, a gdy ktoś jakimś cudem trafi na spotkanie, zostaje dokładnie poinstruowany, jakie projekty powinien popierać, a jakich lepiej nie zgłaszać. I obawiam się, że informujący mogą mieć rację co do arbitralności rejestrujących i oceniających wnioski: w regulaminie BO można bowiem przeczytać, że „Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego dokonuje oceny projektów biorąc pod uwagę wymogi formalne wymienione w § 1 zarządzenia oraz zasady legalności, gospodarności i celowości”. Zasady gospodarności i zwłaszcza celowości można rozumieć bardzo różnie.

Warto przychodzić na spotkania w bibliotekach, po to, by wspólnie z innymi zainteresowanymi dyskutować, w jaki sposób można uczynić nasze miasto lepszym do życia. Każdy projekt – zarówno warsztaty z garncarstwa, jak i zalepienie dziury w murze, może zostać zgłoszony, o ile jest zgodny z prawem i spełnia wymogi regulaminowe, które nie są szczególnie wyśrubowane. Szkoda by było, gdyby budżet obywatelski w Lublinie stał się wydmuszką."

ponieważ linków nie da się wklejać to zacytuję cały komentarz z Gościa niedzielnego
"

Demokracja sterowana
 

Stefan Sękowski

Początki uchwalania budżetu obywatelskiego w Lublinie: Mieszkańcy na spotkaniach słuchają, na co powinni przeznaczyć miejskie pieniądze.

Mało kto o tym wie, ale w poniedziałek Lublinie zaczął się cykl spotkań dotyczących uchwalania budżetu obywatelskiego. Mają się one odbywać co tydzień, w licznych bibliotekach ... rozwiń

Avatar
Przemysław Leniak / 16 czerwca 2014 o 08:24
0

poparcia moga udzielać własciwie dowolni ludzie nawet opłaceni np po 10 zł licealisci sprowadzeni z Lipska
...
poza tym wydaje się że tak jak w innych tego typu przypadkach pieniądze zostały już dawno rozdysponowane a odpowiednio politycnie ukształtowani urzędnicy zadbają by nie poszły na cele które mogłyby być zgodne z wolą mieszkańców
...
żeby budżet był naprawdę obywatelski to trzeba mieć naprawdę obywatelskiego prezydenta i radnych a nie czapę ideologiczną w postaci jakiegoś urzędnika z antify
i korupcjogenne zasady wydawania kolejnych funduszy publicznych
...
pieniądze pewnie dostanie jakiś potrzebujący Ziewara albo Zdziadziara albo po prostu trafią do homo fabra jako podwykonawcy czy konsultanta
jak zwykle w Lublinie

poparcia moga udzielać własciwie dowolni ludzie nawet opłaceni np po 10 zł licealisci sprowadzeni z Lipska
...
poza tym wydaje się że tak jak w innych tego typu przypadkach pieniądze zostały już dawno rozdysponowane a odpowiednio politycnie ukształtowani urzędnicy zadbają by nie poszły na cele które mogłyby być zgodne z wolą mieszkańców
...
żeby budżet był naprawdę obywatelski to trzeba mieć naprawdę obywatelskiego prezydenta i radnych a nie czapę ideologiczną w postaci jakiegoś urzędnika z antify
i korupcjogenne zasad... rozwiń

Avatar
Anka / 15 czerwca 2014 o 21:33
0

Pisze się źe zostaną zrealizowane projekty które otrzymaja jak najwięcej głosów czyli najwieksze szanse na zrealizowanie jakichkolwiek projektów mają najwieksze dzielnice czyli LSM,Czuby,Czechów  bo mieszka tam 2-3 krotnie więcej mieszkańców  niż w pozostałych dzielnicach czyli reszta dzielnic jest na wylocie i nie skorzysta z tego. Więc sprawiedliwie by było gdyby każdej dzielnicy została z tego tytułu przyznana kwota której wielkośc była by uzależniona od ilości mieszkańców A tak to niech miasto wypcha sie z tym pomysłem bo dba ono tylko o największe dzielnice a resztę Lublina chce pozostawić w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Pisze się źe zostaną zrealizowane projekty które otrzymaja jak najwięcej głosów czyli najwieksze szanse na zrealizowanie jakichkolwiek projektów mają najwieksze dzielnice czyli LSM,Czuby,Czechów  bo mieszka tam 2-3 krotnie więcej mieszkańców  niż w pozostałych dzielnicach czyli reszta dzielnic jest na wylocie i nie skorzysta z tego. Więc sprawiedliwie by było gdyby każdej dzielnicy została z tego tytułu przyznana kwota której wielkośc była by uzależniona od ilości mieszkańców A tak to niech miasto wypcha sie z tym pomysłem bo db... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 30 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 19

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 5 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 65 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 4

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.