Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2019 r.
16:01

"Była oaza, będzie pustynia". List do redakcji ws. wycinki na Kalinowszczyźnie

Autor: Zdjęcie autora Lech Giemza
0 53 A A

Lekcja, jaką otrzymaliśmy od władz miasta, jest smutną lekcją „prawa silniejszego”. Nikt nie pytał, nikt nie uzgadniał. To, co nazywa się habitatem, zostało zniszczone. Nie powiem, żebym czuł się gospodarzem we własnym domu. Zrozumiałem, że moim prawem jest co najwyżej cicho siedzieć.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jedenaście lat temu zamieszkaliśmy z żoną na Kalinowszczyźnie. Co zdecydowało? Bliskość centrum, ale też cisza, spokój, zieleń, dużo drzew. Dobre miejsce dla młodej rodziny z dziećmi. Teraz punkty „dużo drzew”, „cisza”, „spokój” mogę sobie wykreślić, albowiem zwyciężyła opcja „więcej samochodów”.

Cytując klasyka: „nie ma dylematu, drzewa czy rozwój”. Czytaj: drzewa nie będą nam przeszkadzały w rozwoju. Aż rozwiniemy się do końca, że nie będzie co zwijać... Wszystko zostało opakowane w słowa budzące pozytywne skojarzenia: „modernizacja”, „rewitalizacja”, ale komuś wyszła zwykła dewastacja.

Też jestem za rozwojem. Rozwój powinien uwzględniać realne potrzeby mieszkańców. Różnorodne potrzeby. Nie wiem jak Państwo, ja na przykład potrzebuję oddychać. Może nasi decydenci nie, ja wolę oddychanie od jazdy samochodem. Żyjemy w mieście, w którym z roku na rok drastycznie wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza. Alarm smogowy goni kolejny alarm.

Nie zgadzam się z postawieniem problemu: poważne problemy kierowców vs fanaberie miłośników przyrody. Na mojej ulicy wycięto (ponoć) 108 drzew, które produkowały tlen i oczyszczały powietrze z toksyn. Dawały cień. To już nie jest mój kaprys, ale dramatyczne słowa starszej sąsiadki, która w czasie upałów nie może wyjść z domu, bo brakuje jej cienia. W innym miejscu użyłem słowa: gettyzacja. Nasze dzielnice stają się powoli noclegowiskiem, ale nie miejscem do życia. Nie jesteśmy traktowani jak równorzędny partner dialogu, ale jak niesforny petent w urzędzie, który domaga się „nie wiadomo czego”. Miasta nie są z gumy (tak, wiem, że to slogan), nie zrobicie miejsc dla wszystkich, którzy chcą spokojnie zaparkować.

Jeszcze jedno: tak daleko idąca troska o potrzeby zmotoryzowanych nie idzie w żaden sposób w parze z egzekwowaniem praw pieszych. Trawniki i chodniki są rozjeżdżane, blokowane, straż miejska ignoruje sygnały o łamaniu przepisów. Kilkakrotnie próbowałem ruszyć sprawę ulicy Krzemienieckiej, która jest w zasadzie drogą osiedlową. Codziennie dzieci i młodzież idą nią do szkoły, równocześnie pół ulicy zastawione jest samochodami. Zostaje wąski pas jezdni. Regularnie zdarza mi się, że kierowca dosłownie spycha mnie i dzieci na pobocze, jadąc na centymetry za nami. Niektórzy jadą znacznie powyżej obowiązujących 20 km/h. Czujemy się intruzami tam, gdzie powinna obowiązywać bezwzględnie zasada prymatu pieszego nad kierowcą.

Lekcja, jaką otrzymaliśmy od władz miasta, jest smutną lekcją „prawa silniejszego”. Nikt nie pytał, nikt nie uzgadniał. To, co nazywa się habitatem, zostało zniszczone. Nie powiem, żebym czuł się gospodarzem we własnym domu. Zrozumiałem, że moim prawem jest co najwyżej cicho siedzieć.

dr hab. Lech Giemza
Katedra Literatury Współczesnej KUL

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
szkoda / 30 stycznia 2019 r. o 16:31
+20
No, to tyle było jednej z przyjemniejszych (zwłaszcza w lecie) i najbardziej klimatycznych ulic w Lublinie.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 19:43
+18
Zamiast pisać takie listy, lepiej zacząć apelować do ludzi, żeby przestali kupować do jednego gospodarstwa po 3-4 samochody. Póki co roku będzie przybywać po kilkanaście tysięcy nowych aut, będzie trzeba budować kolejne parkingi. Nie da się inaczej.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 17:38
+17
Odwołać Żuka za co? Za to, że przychylił się do prośby Rady Dzielnicy dotyczącej utworzenia wzdłuż ulicy nowych miejsc parkingowych? Nie bądź śmieszny człowieku. Za chwilę wybory do rad dzielnic, jak komuś nie pasuje, niech sobie wybierze innych radnych.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 17:53
+15
Była oaza. Super. Kiedyś też nie było tylu samochodów. I nikt nie projektował osiedli z myślą o takich ilościach aut. Czasy się zmieniają...
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 17:36
+14
DW staje się pisowską propagandową gazetką. Cytuje słowa wycięte z kontekstu i manipuluje. Smutne ale tak niestety jest. W artykule oczywiście słowem nikt nie wspomni, że to SAMI MIESZKAŃCY PROSILI O MIEJSCA PARKINGOWE.
Avatar
Jan Feliks / 30 stycznia 2019 r. o 17:28
+14
Dlatego mieszkam teraz na wsi mam cisze spokój ptaki drzewa.....
Avatar
Duduś / 30 stycznia 2019 r. o 16:58
+14
Hahaha każdy narzekał że nie ma gdzie parkowac a jak juz robia parking to ola boga drzewo wycinaja. Jak to drzewo podczas wichury zlamie sie i spadnie na Twoje auto bez AC to bedzie az piana z ust leciec i bedzie ganianie po kase od miasta bo przecie zadbac powinno o drzewo zeby sie nie zlamalo
Avatar
Joule / 30 stycznia 2019 r. o 18:48
+13
Ale to dałoby się zrobić z poszanowaniem drzew, tylko po co! Tak łatwiej, szybciej i taniej. Żyjemy w xxi wieku, wybraliśmy tego prezydenta a on nam daje rozwiązania ze średniowiecza i pokazuje środkowy palec. Nam wyborcom, nam mieszkańcom. Tym niezmotornizowanym, ale i tym posiadającym auta też bo i oni oddychają, mają rodziny, dzieci, chcą żyć zdrowo. A wszystko to się depcze i betonuje. Straszne czasy
 Jak z poszanowaniem drzew ? Wysypać tłuczniem ? To już lepiej zostawić jak jest, przecież tam są korzenie niby jak podbudowe położyć. Mieć ciastko i zjeść ciastko. Uważam, że nie powinno tego parkingu tam być i mieszkancy nie powinni sie godzić na wycinke ale jak widać nie zależy im na drzewach aż tak. 
 Jak z poszanowaniem drzew ? Wysypać tłuczniem ? To już lepiej zostawić jak jest, przecież tam są korzenie niby jak podbudowe położyć. Mieć ciastko i zjeść ciastko. Uważam, że nie powinno tego parkingu tam być i mieszkancy nie powinni sie godzić na wycinke ale jak widać nie zależy im na drzewach aż tak.  rozwiń
Avatar
anka / 30 stycznia 2019 r. o 17:18
+12
Przyznam, że jak zaczęłam czytać list w tym artykule to pomyślałam sobie, że komentarze na pewno będą w stylu - miasto musi się rozwijać, a jak chcesz zieleń to jedź na wieś. A tu takie miłe rozczarowanie, iż oprócz kilku oszołomów i urzędasów wszelkiego rodzaju jest jednak duża część społeczeństwa myśląca normalnie. Miasto ma swoje prawa, ale nie jest jakimś centrum przemysłowym, a połączeniem różnych dzielnic o różnym przeznaczeniu. Zatem tam, gdzie mieszkają ludzie, gdzie idą odpocząć, zwiedzać powinno być dużo zieleni i to nie donic, czy rachitycznych drzewek, a pięknych 20 i więcej letnich drzew. Drzew dających cień, chroniących od nadmiernego kurzu, hałasu, dających dom ptakom, które zjadają owady i robactwo. A dzisiaj Lublin to nowe dzielnice wybudowane na polach i to jeszcze tak pobudowane, że drzew będzie jak na lekarstwo, gdyż trawniki są na dachach podziemnych garaży i betonowe centrum. Tylko w starych dzielnicach jest naprawdę zielono. Ileż cienia jest w trakcie dużego nasłonecznienia i jak ten cień pomaga w ... jeździe autem, odpoczynku, spacerach. Wszystko jest potrzebne, ale z umiarem, a nie wiecznie kosztem czegoś. Chodniki to dzisiaj drogi dla rowerów i miejsca parkingowe. Pieszy stał się intruzem, który nie ma praw, ale same obowiązki. A pieszymi w końcu jesteśmy wszyscy w pewnym momencie. Ulice obsadzone drzewami, aleje to coś co normalnym ludziom jest niezbędne i poprawia nastrój. Dla ratusza brak drzew to brak dbania o przycinkę drzew, o ich kondycję, o sprzątanie liści, ale jak to się ma do potrzeb mieszkańców?
Przyznam, że jak zaczęłam czytać list w tym artykule to pomyślałam sobie, że komentarze na pewno będą w stylu - miasto musi się rozwijać, a jak chcesz zieleń to jedź na wieś. A tu takie miłe rozczarowanie, iż oprócz kilku oszołomów i urzędasów wszelkiego rodzaju jest jednak duża część społeczeństwa myśląca normalnie. Miasto ma swoje prawa, ale nie jest jakimś centrum przemysłowym, a połączeniem różnych dzielnic o różnym przeznaczeniu. Zatem tam, gdzie mieszkają ludzie, gdzie idą odpocząć, zwiedzać powinno być dużo zieleni i to nie donic, czy... rozwiń
Avatar
Gość / 30 stycznia 2019 r. o 17:43
+11
Kiszyniów stolica Mołdawii- szerokie ulice, parki.jezioro.Wszędzie zielono.Braszow w Rumunii przepięknie położony las i wzgórze Tampa w centrum miasta.Miasto partnerskie Lublina -Timisoara tonie w zieleni.Wzorce do naśladowania niedaleko, wycieczka niedroga-Mamy gotowe wzorce, tylko podpatrzyć i przenieść na nasz teren.
Avatar
Z miasta / 12 lutego 2019 r. o 18:58
0
Dlatego mieszkam teraz na wsi mam cisze spokój ptaki drzewa.....
 Ale do pracy dojeżdżasz samochodem wożąc powietrze, żona kolejnym samochodem, a dzieci jeśli podrośnietę mają swoje samochody, żeby dojechać na uczelnię. Tym sposobem z jednego zacisznego siedliska na wsi do Lublina codziennie dojeżdża kilka samochodów, dla których trzeba znaleźć miejsce parkingowe w centrum. Codziennie musicie przejechać kilkadziesiąt kilometrów w obie strony emitując spaliny. Jesteś taki eko?
Avatar
Gość / 3 lutego 2019 r. o 16:16
0
Poczciwy ten troll pisowski,przynajmniej jest weselej.
Avatar
Lekarz z abramowic / 2 lutego 2019 r. o 13:04
-1
PODZIĘKUJCIE ŻUKOWI I LOBBY DEVELOCWANIAKÓW W RATUSZU. TRZEBA BYŁO POMYŚLEĆ PRZED WYBORAMI. TERAZ JESZCZE TA MAFIA ZABETONUJE GÓRKI CZECHOWSKIE.
 Trollu ubecko- pisowsi, kazałem sanitariuszowi lepiej cie pilnować ale widze, że znowu na obchodzie uciekłeś i sie dorwałeś do neta.
Avatar
merlin / 1 lutego 2019 r. o 10:30
0
PODZIĘKUJCIE ŻUKOWI I LOBBY DEVELOCWANIAKÓW W RATUSZU. TRZEBA BYŁO POMYŚLEĆ PRZED WYBORAMI. TERAZ JESZCZE TA MAFIA ZABETONUJE GÓRKI CZECHOWSKIE.
Avatar
Leoś nie pij już / 31 stycznia 2019 r. o 21:07
+1
Lublin , miasto inspiracji :)) zastawione samochodami i pojemnikami na śmieci, wybetonowane i wyasfaltowane
 Zabroń ludziom kupować samochody,zmień ustawe śmieciową a zamiast asfaltu wyłóż kocie łby jak przed  i zaraz po wojnie i bedzie raj.
Avatar
Leon z / 31 stycznia 2019 r. o 18:47
-1
Lublin , miasto inspiracji :)) zastawione samochodami i pojemnikami na śmieci, wybetonowane i wyasfaltowane
Avatar
alik / 31 stycznia 2019 r. o 17:31
0
No i po co żeście durnie Żuks wybierali ? Teraz bedziecie miec beton, betonowe ulice, betonowe bloki, beton we łbach. Betonowe miasto. Ze smutkiem stwierdzam, że zaraz się będę musiał wyprowadzić z Lublina bo nie da się oddychać. A szkoda Lublin był zielonym miastem kiedyś.
 Wycie pisowskiej szczujni - lubie.
Avatar
alik / 31 stycznia 2019 r. o 17:30
0
Za chwile to samo będzie na al. Racławickich.  Na siłę forsowany idiotyczny pomysł wycinki drzew i budowy buspasów. Ktoś ma w tym niezły interes.
 Wycie pisowskiej szczujni - lubie.
Avatar
alik / 31 stycznia 2019 r. o 17:26
0
W takim razie kto pozwolił radzie dzielnicy decydować o parkingu skoro okazuje sie, że mieszkancy nic nie wiedzieli i nie chca wycinki. A moze jednak chca parkingu ale nie wycinki nie znajac ograniczen technicznych i prawnych ? Skoro sprawa nie byla przedyskutowana z mieszkancami to trzeba zglosic do prokuratury i nie rozumiem czemu nikt tego jeszcze nie zrobil. Ale jezeli jednak sprawa byla przedyskutowana z rada dzielnicy i mieszkancami jak podano wczesniej, no to niestety, rsczej nikt nie zrobi referendum dzielnicowego. Trzeba bylo wplywac na rade dzielnicy, zeby nie chciala parkingu
 Wycie pisowskiej szczujni - lubie.
 Wycie pisowskiej szczujni - lubie. rozwiń
Avatar
oddziałowy / 31 stycznia 2019 r. o 13:05
+1
No i po co żeście durnie Żuks wybierali ? Teraz bedziecie miec beton, betonowe ulice, betonowe bloki, beton we łbach. Betonowe miasto. Ze smutkiem stwierdzam, że zaraz się będę musiał wyprowadzić z Lublina bo nie da się oddychać. A szkoda Lublin był zielonym miastem kiedyś.
To się wyprowadź. Nikt po tobie płakać nie będzie
 Był i jest zielonym a na razie to sie nie wyprowadzisz,bo jesteś trollu na oddziale zamknietym w abramowicach.
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy Zamościa o podpaleniu punktu szczepień: „Moim zdaniem to przyjezdni”
zdjęcia
galeria

Mieszkańcy Zamościa o podpaleniu punktu szczepień: „Moim zdaniem to przyjezdni”

W Zamościu został już przygotowany nowy punkt szczepień w miejsce spalonego. – To jest zdziczenie obyczajów. W XXI wieku, ja nie wiem co to za hołota – komentują nocny atak mieszkańcy.

Gigantozaury weszły na ścianę

Gigantozaury weszły na ścianę

Daniel Maraśkiewicz nie próżnuje. Artysta podpisujący się pseudonimem D. Palms jesienią zasłynął ozdobieniem ściany garażu przy Wróblewskiego zimorodkami. Tym razem namalował gigantozaury. Dzieło powstało z myślą o dzieciach z Miejskiego Przedszkola nr 3 na osiedlu Niwa.

Prezydent dał podwyżki posłom. Teraz posłowie chcą dać prezydentowi

Prezydent dał podwyżki posłom. Teraz posłowie chcą dać prezydentowi

Po kilka tysięcy złotych podwyżki dostali od sierpnia posłowie, członkowie rządu oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. To efekt rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ale to nie wszystko, bo do Sejmu trafił projekt ustawy umożliwiający podniesienie płac także samorządowcom.

Wzięła 7,5 tys. zł pożyczki, a miała oddać dużo więcej. Lichwiarska sprawa wraca do sądu Zamościu

Wzięła 7,5 tys. zł pożyczki, a miała oddać dużo więcej. Lichwiarska sprawa wraca do sądu Zamościu

Sąd Najwyższy polecił jeszcze raz zająć się sprawą lichwiarskiej pożyczki. W tej kwestii interweniował Prokurator Generalny.

Szczepienia i wietrzenie sal. Rekomendacje MEN dla szkół na wrzesień

Szczepienia i wietrzenie sal. Rekomendacje MEN dla szkół na wrzesień

Szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie – to główne rekomendacje zawarte w wytycznych sanitarnych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujących od 1 września 2021 r.

Kierowca autobusu, który przejechał 19-latkę, był pod wpływem leków
wideo
film

Kierowca autobusu, który przejechał 19-latkę, był pod wpływem leków

Do prokuratury wpłynęła opinia toksykologiczna dotycząca 31-letniego kierowcy autobusu, który w sobotę w Katowicach potrącił śmiertelnie 19-letnią kobietę.

Biorą się za łącznik ze Świdnika do Lublina, ale to za mało

Biorą się za łącznik ze Świdnika do Lublina, ale to za mało

Zawarta została umowa z firmą, która przebuduje niemal kilometrowy odcinek ul. Dworcowej w Świdniku. Prace mają trwać nie dłużej niż cztery miesiące i będą się wiązać z wycięciem 40 drzew. Na remont wciąż czeka sfatygowany odcinek wzdłuż lasu.

Wyniki I rundy Pucharu Polski w Białej Podlaskiej i Chełmie

Wyniki I rundy Pucharu Polski w Białej Podlaskiej i Chełmie

W weekend rozegrane zostały mecze pierwszej rundy Pucharu Polski w LZPN Oddział Biała Podlaska i Chełm

Dni Chełma z finiszem etapu Tour de Pologne

Dni Chełma z finiszem etapu Tour de Pologne

Chełmianie już wiedzą, że gwiazdami tegorocznych Dni Chełma 7 – 9 sierpnia będą Krzysztof Cugowski, Margret i Bajm. Dla wielu ważniejszy będzie jednak w tym czasie wyznaczony w ich mieście pierwszy etap 78. Tour de Pologne.

Lubelskie. W tych szkołach średnich są jeszcze wolne miejsca

Lubelskie. W tych szkołach średnich są jeszcze wolne miejsca

W poniedziałek szkoły średnie opublikowały listy przyjętych do klas pierwszych. Ruszyło też postępowanie uzupełniające.

Zamość. Po podpaleniu więcej policji przy punktach szczepień
galeria

Zamość. Po podpaleniu więcej policji przy punktach szczepień

W Zamościu wszystkie punkty szczepień - stacjonarne i mobilne - zostały objęte wzmocnionym nadzorem policji - poinformował Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski. Powołano też zastępczy punkt w miejsce tych, które zostały podpalone.

Uważajcie na niego. Policja w Puławach poszukuje tego mężczyzny

Uważajcie na niego. Policja w Puławach poszukuje tego mężczyzny

Puławska policja przygotowała portret pamięciowy mężczyzny, który 19 lipca, podając się za pracownika gazowni, wyłudził od jednej z mieszkanek Puław pieniądze. Przekonał swoją ofiarę do montażu nowego "czujnika gazu".

Az-Bud Komarówka Podlaska, czyli mistrzowie wyjazdów

Az-Bud Komarówka Podlaska, czyli mistrzowie wyjazdów

Az-Bud Komarówka Podlaska wygrał rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i w nowym sezonie wystąpi w roli beniaminka ligi okręgowej. Sportowy sukces to najwyższe osiągnięcie klubu założonego w 2017 roku.

Lublin. Uczniowie może się doczekają przebudowy boiska

Lublin. Uczniowie może się doczekają przebudowy boiska

Najwcześniej późną jesienią może się zakończyć przebudowa szkolnego boiska podstawówki przy ul. Lotniczej, o ile uda się ją rozpocząć. Urząd Miasta od nowa szuka wykonawców prac, które powinny się zakończyć w roku 2019.

Niedzielski daje 10 tys. zł za wskazanie podpalacza z Zamościa. „Akt terroru”
zdjęcia, wideo
galeria
film

Niedzielski daje 10 tys. zł za wskazanie podpalacza z Zamościa. „Akt terroru”

– Doszło do aktu terroru, nie ma na to innego określenia – to reakcja ministra zdrowia na podpalenie mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu. Za pomoc w zatrzymaniu sprawcy wyznaczył 10 tysięcy złotych nagrody.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

kosiarka rotacyjna

Lublin

0,00 zł

Praca -> Zatrudnię

Opieka Niemcy

Bolesławiec

7 500,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

Belki rustykalne na wymiar, imitacja drewna

Tomaszów Mazowiecki

1,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

palnik

Zamość

499,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

Zamość

49,00 zł

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.