Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2018 r.
21:02

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

261 40 A A
Ul. Staszica
Ul. Staszica

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ks. Wojciech Iwanicki jest rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny od maja. Wycinka drzew na placu przed kościołem to jego pierwsza decyzja.

– Jak zobaczyłem stan tych drzew to byłem przerażony. Na dużą koronę liście miała tylko jedna gałązka – opowiada ks. Iwanicki. – Na początek skonsultowałem stan drzew z dendrologiem z kurii. On pierwszy stwierdził, że nie da się ich uratować. To samo stwierdzili pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni i firma, którą poprosiłem o ocenę. Dendrolodzy stwierdzili, że graby są uschnięte w prawie 90 proc., a lipa w ok. 70 proc. Nie mogliśmy czekać.

Ścięte zostało też jeszcze jedno drzewo, które „było na tyle przechylone, że w czasie burzy groziło złamaniem”. W efekcie zostało jedno.

– To skutek wieloletnich zaniedbań w pielęgnacji tych drzew. To spowodowało, że uschły. Wszystkie zaatakowała też huba – podkreśla ksiądz. I tłumaczy: – Były dwa wypadki, gdy gałęzie się obłamały, uderzyły w samochody. Palec Boży musiał w tym być, że nikomu nic się stało. Sam też widziałem, jak gałąź spadała, całe szczęście na stronę szpitala. Gdyby poleciała na naszą, to uszkodziłaby figurę i może nawet ludzi, którzy stali na placu. W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda.

Na usunięcie drzew zgodził się konserwator zabytków. Nakazał też nowe nasadzenia. Na posadzenie czterech drzewek ksiądz ma czas do maja przyszłego roku. Nie będą duże, do metra wysokości. Tak, by podczas kompleksowej rewitalizacji kościoła i placu planowanej na lata 2022-2023, można było je „ustawić zgodnie z projektem”.

– Chciałbym, by był tu porządny plac. Zadbany i oświetlony – podkreśla ksiądz rektor.

Parking przed kościołem zostaje. Jak tłumaczy ks. Wojciech Iwanicki, to jedyne stałe źródło dochodów kościoła, którego utrzymanie kosztuje kilka tysięcy miesięcznie.

Drwale pojawią się też na Zielonej

Podobny los czeka drzewa na sąsiedniej ulicy Zielonej. Na dziedzińcu Pałacu Potockich rośnie ogromny klon pospolity i ok. stuletni dąb szypułkowy. Wojewódzki konserwator zabytków zgodził się już na usunięcie obydwu drzew.

Inwestor (spółka Building Investment) jeszcze rozważa uratowanie dębu i przesadzenie go w inne miejsce. Problemem jest jednak jego wielkość (ma 23 metry wysokości, a średnica korony liczy 21 metrów).

Klon rosnący na granicy chodnika i działki przy ul. Zielonej 5a na pewno zostanie wycięty. Już wiele lat temu zapadł na niego wyrok. W miejscu gdzie od dwóch sezonów latem jedzenie z mobilnego kontenera serwuje ekipa Munchies spółka Bieńkowski Lis Mierzwa Architekci zamierza postawić nową kamienicę. Budynek jest obecnie w fazie projektowania, inwestor zamierza ruszyć z pracami w przyszłym roku.

– Nawet gdybyśmy nie musieli wycinać tego drzewa to musimy. Takie są wydane przez miasto warunki zabudowy. Nowy budynek musi się wpisać w historyczną pierzeję – tłumaczy Jacek Bieńkowski, prezes spółki. I podkreśla: – Mam duży szacunek do zieleni. To ważny element w mieście. Dlatego też projektując nowy biurowiec przy ul. Spokojnej zostawiliśmy duże drzewo, posadziliśmy też nowe.

Ul. Zielona wkrótce już nie będzie Zielona. Nowy właściciel pałacu Potockich chce wyciąć oba rosnące na dziedzińcu drzewa (w tym stuletni dąb). Z kolei na niezabudowanej dotąd działce przy ul. Zielonej 5 a
 (na zdjęciu) stanie nowa kamienica. Oznacza to wycinkę rozłożystego klonu. Na usunięcie wszystkich trzech dużych drzew z Zielonej zgodził się konserwator zabytków .
Ul. Zielona wkrótce już nie będzie Zielona. Nowy właściciel pałacu Potockich chce wyciąć oba rosnące na dziedzińcu drzewa (w tym stuletni dąb). Z kolei na niezabudowanej dotąd działce przy ul. Zielonej 5 a (na zdjęciu) stanie nowa kamienica. Oznacza to wycinkę rozłożystego klonu. Na usunięcie wszystkich trzech dużych drzew z Zielonej zgodził się konserwator zabytków . (fot. Krzysztof Mazur)

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
HI / 15 listopada 2018 o 22:00
+65
"W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor"***Z tym, że przyroda poradzi sobie bez człowieka, zaś złowiek bez przyrody - nie!
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 o 22:27
+41
To, że wycinka drzew jest w wielu wypadkach konieczna z uwagi na bezpieczeństwo ludzi albo jego kolidowanie z ważną inwestycją, to nie ulega wątpliwości. Problemem jest to, że w miejsce wycinek nie widać żadnych kompleksowych nasadzeń, które zrekompensowały by wycinkę w centrum miasta. Przeważnie kończy się to posadzeniem jakiegoś cienkiego badyla w nieprzemyślanym miejscu gdzieś na peryferiach, które nie podlewane po dwóch latach usycha. I druga rzecz - dlaczego miasto przestało sadzić oddzielające chodnik od jezdni żywopłoty?? Te, które zostały to przerzedzone resztki mające czasy swojej świetności dawno za sobą.
To, że wycinka drzew jest w wielu wypadkach konieczna z uwagi na bezpieczeństwo ludzi albo jego kolidowanie z ważną inwestycją, to nie ulega wątpliwości. Problemem jest to, że w miejsce wycinek nie widać żadnych kompleksowych nasadzeń, które zrekompensowały by wycinkę w centrum miasta. Przeważnie kończy się to posadzeniem jakiegoś cienkiego badyla w nieprzemyślanym miejscu gdzieś na peryferiach, które nie podlewane po dwóch latach usycha. I druga rzecz - dlaczego miasto przestało sadzić oddzielające chodnik od jezdni żywopłoty?? Te, które z... rozwiń
Avatar
Zdziwiony / 15 listopada 2018 o 21:31
+40
Może i tak jest, i człowiek jest na szczycie. Ale ten człowiek się dusi w Lublinie przez smog. Wycinanie drzew i betonowanie miasta raczej nie poprawi nam warunków.
Avatar
M / 16 listopada 2018 o 06:27
+38
A w hierarchii ludzi najpierw jest ksiadź a później inni?
Avatar
ad rem / 15 listopada 2018 o 23:34
+34
najważniejszy jest parking bo to o portfel dla parafii i księdza... nie liczą się ludzie a tym bardziej przyroda ...dla proboszcza liczy się tylko pieniądz, tylko datki i "many-dutki"
Avatar
BRECK / 15 listopada 2018 o 22:04
+33
a smog coraz wiekszy .wycinajcie bedziecie k ....cykonem oddychac nie tlenem
Avatar
Gość / 15 listopada 2018 o 21:50
+33
Ten ksiądz iwanicki to wypisz wymaluj pleban z filmu kler. Teksty ma powalajace no i przyswieca mu szczytny cel, czerpanie zysku z parkingu
Avatar
uuu / 15 listopada 2018 o 23:37
+31
CZy Ktos wie skąd się wziłęy takie nazwy ulic w Lublinie, jak Zielona, Lipowa? Bo nie mam pojecia. Czu yo jakieś nazwiska włascicieli, sławnych ludzi?
Avatar
Fario / 15 listopada 2018 o 22:09
+27
Przy 3 maja przy której nie ma drzew wycięto ostatnia lipę na  na terenie PSK 1 idea Invest położyła wszystkie drzewa na działce do planowanego budynku . Miasto nie odrabia lekcji innych większych miast gdzie sadzą drzewa projektują zielone korytarze, nikt nie chce mieszkać w śródmieściu za to wszędzie kostka , budynki w centrum to wstyd dla Lublina zgoda ba kuchnie szpitalna w samym środku miasta naprawdę 
Avatar
wfr / 15 listopada 2018 o 21:55
+24
Wycinać chore "źle" rosnące, przeszkadzające w rozbudowie, poszerzeniu ulic, samosiejki. Ale nasadzać w odpowiednich miejscach i pielęgnować.!.
Avatar
fluoresbencjo / 10 grudnia 2018 o 21:21
0
Czy będzie jakaś specjalna zbiórka pieniędzy na zakup tych "nowych" metrowych nasadzeń/roślinek ?
Avatar
Wierzący / 17 listopada 2018 o 15:07
0
Panie Smarzowski larum grają - koniecznie nakręć Pan serial
Avatar
drzewaalborozWuj / 16 listopada 2018 o 14:55
+1
"Nawet gdybyśmy nie musieli wycinać tego drzewa to musimy"
Avatar
DrInz / 16 listopada 2018 o 10:48
+5
haha, człowiek najważniejszy niby....księżulkowie zamienili plac przed kościołem w półdzikie parkingowisko, z figury Matki Boskiej zrobili ciecia parkingowego, a teraz drzewa wycinają... co dalej, może niech wykują drzwi frontowe kościoła szerzej, to na tygodniu będzie można parkować wewnątrz!
Avatar
thanatos / 16 listopada 2018 o 10:31
+1
Czlowiek jest czescia przyrody, zapominaja o tym zarowno ksieza i ogolnie kreacjonisci, ktorzy uwazaja czlowieka jako byt nadrzedny; jak i nawiedzeni pseudoekolodzy, ktorzy dzialanosc czlowieka uwazaja za nienaturalna.
Avatar
jam / 16 listopada 2018 o 10:14
+2
czyńcie sobie ziemię poddaną...większego debilizmy nikt nie wymyślił, ale wielu w to wierzy bo inaczej nie potrafi
Avatar
phi / 16 listopada 2018 o 10:09
+2
Tak tak....niech wycinają.... a mieszkańcy niech się wytrują, chorują na nowotwory itd. Genialny księżulek.
Avatar
Gość / 16 listopada 2018 o 10:03
+2
Na placu Potockich drzewo jest w dobrym stanie ale przeszkadza budowlańcom. Dźwig ważniejszy od drzewa !
Avatar
ksawyer / 16 listopada 2018 o 10:01
0
Wycinać chore "źle" rosnące, przeszkadzające w rozbudowie, poszerzeniu ulic, samosiejki. Ale nasadzać w odpowiednich miejscach i pielęgnować.!.
 Co do chorych to zgoda. Rektorowi miasto powinno zafundować rekompensujące kilkuletnie sadzonki takie, jak na Pl. Litewskim - jeżeli tak się nie stanie to Rektor powiększy parking, a tego, poza Rektorem, nikt (?) nie chce. Nie ma zgody na wycinania drzew "przeszkadzających w poszerzeniu ulicy" tak, jak to zaplanowano w przypadku remontu Al. Racławickich gdzie mają wyciąć  ok. 200 dzrzew (czy ktoś policzył ile pozostania). Projektuje się wycinkę drzew zdrowych stanowiących o unikalnym obrazie tej historycznej ulicy. Czy w dobie powszechnie stosowanych cyfrowych  technik optymalizacji ruchu zbadano efekty projektowanej przebudowy alei? Przypuszczam, że takiej analizy nie przeprowadzono, a na podstawie obserwacji ruchu na zawężnej do dwóch pasów ruchu (po jednym w każdym kierunku) ul. Świętokrzyskiej w Wa-wa, mogę stwierdzić, że nadzieje na przyspieszenie przejazdu przez Al. Racławickie to przysłowiowe marzenia ściętej głowy. Ratujmy zielone Al. Racławickie, unikalną ulicą nie tylko w odniesieniu do ulic Lublina.
 Co do chorych to zgoda. Rektorowi miasto powinno zafundować rekompensujące kilkuletnie sadzonki takie, jak na Pl. Litewskim - jeżeli tak się nie stanie to Rektor powiększy parking, a tego, poza Rektorem, nikt (?) nie chce. Nie ma zgody na wycinania drzew "przeszkadzających w poszerzeniu ulicy" tak, jak to zaplanowano w przypadku remontu Al. Racławickich gdzie mają wyciąć  ok. 200 dzrzew (czy ktoś policzył ile pozostania). Projektuje się wycinkę drzew zdrowych stanowiących o unikalnym obrazie tej historycznej ulicy. ... rozwiń
Avatar
orwell1990 / 16 listopada 2018 o 09:51
0
qrv..... oni nawet nie wiedza co to FOTOSYNTEZA C4 jest od nich się nic nie wymaga procz lojalnosci do bp i wyzej tyle laicy i ignoranci nauk biologicznych i medycznych ( w wiekszosci procz dominikanina psychiatry)
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią

Utrzymać właściwy rytm – TBV Start gra z Legią 0 0

W sobotę TBV Start zmierzy się na wyjeździe z Legią Warszawa. Spotkanie pokaże Polsat Sport Extra

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny wyruszył ulicami Gdańska [transmisja]
galeria
film

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny wyruszył ulicami Gdańska [transmisja] 0 1

Kondukt żałobny wyruszy z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku około godz. 17. Trumna prezydenta Pawła Adamowicza zostanie odprowadzona ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie

Nowy sondaż CBOS. Przewaga PiS, tylko 4 partie w Sejmie 0 21

Według najnowszego sondażu CBOS-u, gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend, PiS zdobyłoby 39-procent głosów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów

Wrze w Azotach Puławy. Pracownicy przeciwko marginalizacji zakładów 8 6

„Puławy nie mogą być dojną krową”, „Zostaliśmy zmarginalizowani ekonomicznie i w decyzyjności”, „Mrówka połknęła słonia” - takie sformułowania padały podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, która zajęła się sytuacją w Zakładach Azotowych „Puławy”. Prezes spółki uspokajał, że nie należy wyciągać pochopnych wniosków

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość

Robert Góralczyk (Motor Lublin): Nutka optymizmu na przyszłość 3 1

ROZMOWA Z Robertem Góralczykiem, trenerem Motoru Lublin

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia]
galeria

Gdzie na narty w woj. lubelskim? Nowe wyciągi, nowe urządzenia [raport, zdjęcia] 5 4

Nie brakuje ani śniegu, ani turystów. Sprawdziliśmy, jak działają i czym, kuszą stoki narciarskie w naszym regionie.

Lubartów: Nowy blok na planie litery L

Lubartów: Nowy blok na planie litery L 0 1

Przy ul. Cichej stanie nowy blok. Budynek powstanie na planie litery „L”. Inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie.

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław?

Nasze szkoły wśród najlepszych. Jak wypadły licea i technika z Puław? 6 3

Czołowe puławskie licea znalazły się w trzeciej setce najnowszego rankingu magazynu „Perspektywy”. Najlepszą szkołą ogólnokształcącą w mieście ponownie zostało II LO im. KEN. Drugie miejsce zajęło I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego. Wśród techników prowadzi „Chemik”

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki

MKS Perła jedzie do Chorzowa. Zabraknie kluczowej zawodniczki 0 0

MKS Perła Lublin w sobotę w Chorzowie zagra bez Kingi Achruk. Rozgrywająca mistrzyń Polski wciąż leczy kontuzjowany bark

Nie żyje znany lektor Janusz Kozioł

Nie żyje znany lektor Janusz Kozioł 215 3

Znany lektor przegrał walkę z chorobą. Janusz Kozioł od lat zmagał się z SLA - stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym. Podstępna choroba zaatakowała najpierw narząd mowy i funkcje oddechowe.

W tej parafii ksiądz na mszy czyta kto ile dał po kolędzie. Nie wszystkim to się podoba

W tej parafii ksiądz na mszy czyta kto ile dał po kolędzie. Nie wszystkim to się podoba 817 59

W parafii w Białopolu (powiat chełmski) na niedzielnych nabożeństwach ksiądz z ambony wylicza ile poszczególni parafianie ofiarowali na kościół podczas kolędy. Choć robi tak od lat, nie wszystkim się to podoba.

Odkrycie repertuarowe roku. Nagroda dla spektaklu "Żywi i umarli"
galeria

Odkrycie repertuarowe roku. Nagroda dla spektaklu "Żywi i umarli" 1 0

Jedna z premier 2017 w Teatrze Starym - spektakl „Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle” w reżyserii Joanny Lewickiej została wyróżniona w konkursie „Klasyka żywa” Instytutu Teatralnego.

Puławy uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Spotkanie w sobotę o godz. 12

Puławy uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Spotkanie w sobotę o godz. 12 83 9

W sobotę 19 stycznia o godz. 12 na placu Chopina mieszkańcy Puław upamiętnią zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Mężczyzna znajdował się na dworcu w Lublinie. Nie wiedział kim jest i skąd przyjechał

Mężczyzna znajdował się na dworcu w Lublinie. Nie wiedział kim jest i skąd przyjechał 53 5

W czwartek po południu policjanci zostali skierowani do jednego z lubelskich szpitali. Na szpitalny oddział ratunkowy został przywieziony młody mężczyzna, z którym był utrudniony kontakt.

Zakłady bukmacherskie online 2019

Zakłady bukmacherskie online 2019 0 1

Zakłady bukmacherskie coraz prężniej się rozwijają w naszym kraju, a ilość legalnych bukmacherów rośnie z roku na rok. Eksperci są pewni, że na rynku bukmacherskim w roku 2019 czeka nas kilka zmian przede wszystkim w ofercie, co zapewne znacząco wpłynie na to jak zakłady bukmacherskie online będą wyglądać w tym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.