Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 listopada 2019 r.
18:51

Była znieczulica, jest reakcja. Bulwersujące zdarzenie w szpitalu wyjaśnia prokurator

74 21 A A
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją (fot. Maciej Kaczanowski)

Jedni okazali empatię, drudzy mówili "ćpunka". Przebiegiem wizyty chorej na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) Anny Walczak w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie zajęli się prokurator i Rzecznik Praw Pacjenta. Stało się tak po naszym tekście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nawet ta choroba tak mnie nie upodliła, jak ta sytuacja w szpitalu – mówi ze łzami w oczach Anna Walczak. 40-letnia mieszkanka Świdnika od 7 lat choruje na stwardnienie typu SLA. To postępująca choroba neurologiczna. Powoduje narastające osłabienie mięśni, problemy z mową, chodem i połykaniem. W późniejszych etapach prowadzi do paraliżu, z czasem do śmierci.

Pani Anna obecnie ma niedowład czterokończynowy. Oddycha z pomocą respiratora. Ma też problemy z mową. Mówi cicho, niewyraźnie, z bardzo dużym wysiłkiem.

Jak już opisywaliśmy, 10 października br. ciężko chora kobieta, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, trafiła na izbę przyjęć Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego przy ul. Herberta w Lublinie. Wizyta była konieczna przez komplikacje po założeniu przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).

Chora ze szczegółami opowiedziała nam o tym, co ją wówczas spotkało (wcześniej to co się stało znaliśmy z relacji jej rodziny i znajomych). Pani Anna do początku wizyty na izbie nie ma żadnych zastrzeżeń. Lekarz (obcokrajowiec) zbadał ją i skierował na badania. – On mnie słuchał, nachylił się nade mną i próbował zrozumieć – relacjonuje nam pani Anna. Kobieta mówi z trudem, szybko się męczy, ale nie jest tak, że tego, co chce przekazać, nie da się zrozumieć.

– A pielęgniarz (lub sanitariusz – red., plakietkę miał włożoną w kieszeń) nawet nie starał się tego zrobić – zaznacza chora. Kobieta leżała na płasko. W takiej pozycji nie tylko trudniej jest jej mówić, ale też oddychać i przełykać ślinę. – Próbowałam o tym powiedzieć, ale później już nikt mnie nie słuchał – mówi pani Anna. Dodatkowo butla z tlenem znalazła się na bolącym miejscu założenia PEGa. – Próbowałam mówić, ale nie zwracali na mnie uwagi – ubolewa pani Anna.

W pracowni RTG, gdzie pani Anna miała mieć wykonane zdjęcie w miejscu założenia endoskopu, najpierw usłyszała, że ma się przekręcić na bok. Obsługująca aparat kobieta widząc ręce pacjentki dodała: „Co ona ćpa, że taka pokłuta?”.

– Wtedy ten pielęgniarz zaczął się śmiać – mówi ze łzami w oczach pani Anna. – A przecież to są to ślady po wenflonach!

W momencie kiedy mężczyzna zaczął odpinać jej rurkę z tlenem, pani Anna kolejny raz próbowała reagować. – Powiedziałam, że nie oddycham bez tlenu, na co ten mężczyzna odpowiedział, że nie rozumie języka ćpunów – opisuje pani Anna.

Ostatecznie do badania nie doszło. Zaś w karetce, która odwoziła chorą do domu w Świdniku, przytrzaśnięto jej rękę. – Do tej pory nie czuję palca wskazującego – pokazuje chora. Na jej ręce wciąż widoczne są jeszcze siniaki.

– Wszczęliśmy dochodzenie w kierunku narażenia zdrowia lub życia pacjentki – informuje Marcin Kostrzewski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Lublinie. – Zabezpieczyliśmy już niezbędną dokumentację. Trwają przesłuchania świadków.

Opisanym przez nas zdarzeniem zainteresował się również Rzecznik Praw Pacjenta, który wszczął postępowanie wyjaśniające. – Ma na celu sprawdzenie, czy w szpitalu przy ul. Zbigniewa Herberta w Lublinie nie zostały naruszone prawa pacjentki – informuje Biuro RPP.

Po informacji od nas wewnętrzne postępowanie wszczął również szpital. 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
podatnik lubelski / 3 listopada 2019 o 19:34
+27
Myślałam, że tak może być tylko w szpitalu przy Al, Kraśnickiej (noszącym dumne imę Prymasa Polski) ale widzę że szpital kolejowy chce być na pierwszym miejscu  w jak najgorszym traktowaniu Pacjentów - a może tak odwołać derektora.
Avatar
Brak słów / 3 listopada 2019 o 19:00
+22
Co za chamstwo prostactwo które się dowartosciowalo na chorej kobiecie powinni karę ponieść
Avatar
Gość / 3 listopada 2019 o 18:57
+21
zwolnić dyscyplinarnie ten motłoch, brak słów
Avatar
Kasiek / 3 listopada 2019 o 19:31
+17
Na Lubartowskiej dobrze traktują pacjentki. Tylko jest okropny mobing ze strony pani pseudokierowniczki. Panie sprzątające nosami się praktycznie podpierają, a ta kobieta czepia się z byle gów... i na forum krzyczy i rozkazuje. Może tam trzeba by pożądek zrobić. Szkoda mi tych kobiet, widać jak mają nerwy zszarpane przez nią. Podobno nikt tam nie chce pracować przez tą pseudokierowniczke, tak komentują zastraszone dziewczyny.
Avatar
anka / 3 listopada 2019 o 21:11
+16
A może gdyby ktoś opiekujący się tą panią przekazał informacje co do jej stanu zdrowia załodze karetki, czy nawet pojechał z nią do szpitala cała sytuacja nie miałaby miejsca?
 Może i tak. A co z chorymi, którzy nie mają bliskich i mają tylko osoby, która wynajmują do prac domowych i zakupów? Ci pacjenci mogą być traktowani jak przedmioty? Człowiek, który ma wykonywać służbę, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi i jest totalnym chamem, który nie posiada minimum empatii, niech zmieni zawód i np. zacznie wywozić śmieci, bo śmieciom jest wszystko jedno jak się je traktuje.
 Może i tak. A co z chorymi, którzy nie mają bliskich i mają tylko osoby, która wynajmują do prac domowych i zakupów? Ci pacjenci mogą być traktowani jak przedmioty? Człowiek, który ma wykonywać służbę, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi i jest totalnym chamem, który nie posiada minimum empatii, niech zmieni zawód i np. zacznie wywozić śmieci, bo śmieciom jest wszystko jedno jak się je traktuje. rozwiń
Avatar
do anka / 3 listopada 2019 o 22:03
+11
Czyli jak nie ma opiekującej się osoby to można robić z pacjentem wszystko? Co do informacji o stanie zdrowia to wszystko jest w dokumentacji medycznej, tylko trzeba chciec się dowiedzieć
Avatar
Ale uczta! / 4 listopada 2019 o 13:30
+8
Ale fajnie, nie? Zamiast znaleźć winnych i ich ukarać, można się przejechać po WSZYSTKICH PRACOWNIKACH OCHRONY ZDROWIA! Można w końcu wywalić swoje frustracje do internetu!
Avatar
x / 3 listopada 2019 o 23:00
+5
Rozumiesz co czytasz????  Czy walisz głupa???
Avatar
Ina / 3 listopada 2019 o 22:15
+4
I pomyslec ze cos takiego strajkowslo o podwyzki w budzetowce.
Avatar
Elżbieta / 4 listopada 2019 o 18:45
+2
Na Jaczewskiego w Lublinie taka sama znieczuca, moja mama doświadczyła.
Avatar
Xxx / wczoraj o 15:45
+1
Na Lubartowskiej dobrze traktują pacjentki. Tylko jest okropny mobing ze strony pani pseudokierowniczki. Panie sprzątające nosami się praktycznie podpierają, a ta kobieta czepia się z byle gów... i na forum krzyczy i rozkazuje. Może tam trzeba by pożądek zrobić. Szkoda mi tych kobiet, widać jak mają nerwy zszarpane przez nią. Podobno nikt tam nie chce pracować przez tą pseudokierowniczke, tak komentują zastraszone dziewczyny.
  "Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza" wymaga od personelu tego by wywiozywał się ze swojej pracy, a nie chował po kątach, palił fajki lub trzymał nos w telefonie... A niestety jest to nagminne w dzisiejszych czasach.
  "Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza&... rozwiń
Avatar
Xxx / wczoraj o 15:43
0
"Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza" wymaga od personelu tego by wywiozywał się ze swojej pracy, a nie chował po kątach, palił fajki lub trzymał nos w telefonie... A niestety jest to nagminne w dzisiejszych czasach.
"Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza" wymaga o... rozwiń
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 o 16:00
0
Mam chorego ojca na SM. Jakiś czas temu miał leczenie w szpitalu, które polegało na przyjmowaniu chemii. Przez kilka godzin musiał siedzieć na wózku, na korytarzu, bo miejsc nie było. Szkoda takich ludzi, bo się męczą. Zdrowy by nie chciał siedzieć na tyłku przez pół dnia, a co mówić o osobach chorych. Ludzie tam pracujący (nie wszyscy) nie mają empatii. Aby odwalić robotę i wrócić do domu. Rozumiem przemęczenie itp. No ale kiedy ktoś odnosi się do człowieka po ludzku to oczekuje się tego samego od drugiej strony.
Avatar
Elżbieta / 4 listopada 2019 o 18:45
+2
Na Jaczewskiego w Lublinie taka sama znieczuca, moja mama doświadczyła.
Avatar
Kudłaty / 4 listopada 2019 o 14:10
+2
Lol, jaki sensacyjny artykuł. To jest bulwersujące zdarzenie? To jeszcze życia nie znacie. Teraz tłuszcza będzie pluła na służbę zdrowia, ma pożywkę. W każdym zawodzie są czarne owce. Plujcie jadem ile dacie rady, mi wczoraj nikt w autobusie nie chciał miejsca ustąpić a chodzę o kulach i też mogłem zrobić z tego sensację że znieczulica itd. Dlaczego my jesteśmy tacy zawistni??? Kto bez winy niech pierwszy wali kamieniem.
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 o 14:00
+2
Takie sytuacje w Lubelskich szpitalach są nagminne. Znam to z własnego doświadczenia bo mam chorą na polineuropatię mamę, która podobnie jak Pani Ania, jest sparaliżowana i oddycha przez respirator, każdy transport mamy do szpitala i pobyt wnim jest dla nas wielką traumą bo mama jest narażona na utratę zdrowia i życia. Nie ma odpowiedniej opieki, nie potrafią się właściwie zająć osobą sparalizowaną, z respiratorem. Na jednym z oddziałów omal nie straciła życia przez uduszenie wydzieliną bo nie była odsysania odpowiednią ilość razy. W domu jest bezpieczna, tata sam się nią zajmuje, a w szpitalu tragedia.
Takie sytuacje w Lubelskich szpitalach są nagminne. Znam to z własnego doświadczenia bo mam chorą na polineuropatię mamę, która podobnie jak Pani Ania, jest sparaliżowana i oddycha przez respirator, każdy transport mamy do szpitala i pobyt wnim jest dla nas wielką traumą bo mama jest narażona na utratę zdrowia i życia. Nie ma odpowiedniej opieki, nie potrafią się właściwie zająć osobą sparalizowaną, z respiratorem. Na jednym z oddziałów omal nie straciła życia przez uduszenie wydzieliną bo nie była odsysania odpowiednią ilość razy. W domu je... rozwiń
Avatar
Ale uczta! / 4 listopada 2019 o 13:30
+8
Ale fajnie, nie? Zamiast znaleźć winnych i ich ukarać, można się przejechać po WSZYSTKICH PRACOWNIKACH OCHRONY ZDROWIA! Można w końcu wywalić swoje frustracje do internetu!
Avatar
wyborca / 4 listopada 2019 o 10:02
-2
Hańba i wstyd tylko się domagają mamony pognać to towarzystwo wzajemnej adoracji
Avatar
House / 4 listopada 2019 o 08:21
+2
A gdzie jest wielka organizacja HF, która PAJACUJE na UMCS a tutaj, gdzie mamy JAWNE POGWAŁCENIE PRAW CZŁOWIEKA, jakoś się nie angażuje?!? Przecież to jest traktowanie człowieka jak za czasów kolonialnych. Może tym się Państwo zajmiecie a nie tęczowymi flagami?!
Avatar
x / 3 listopada 2019 o 23:00
+5
Rozumiesz co czytasz????  Czy walisz głupa???
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej
14 listopada 2019, 8:00

Ukraina w Centrum Lublina - Festiwal Kultury Ukraińskiej 0 0

W dniach 14-17 listopada w różnych częściach miasta odbędą się wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. To już 12. odsłona festiwalu.

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin

Polska - Hiszpania. Dzisiaj Biało-Czerwone zagrają na Arenie Lublin 0 0

Dzisiaj o godz. 18 na Arenie Lublin odbędzie się mecz Polska – Hiszpania. To spotkanie dla Biało-Czerwonych będzie inauguracją eliminacji mistrzostw Europy

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?
Raport

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi? 1 22

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

"Magia starego kina" w Filharmonii
22 listopada 2019, 19:00

"Magia starego kina" w Filharmonii 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na wyjątkowy koncert symfoniczny polskich przebojów muzyki filmowej "Magia starego kina". Wydarzenie będzie miało miejsce 22 listopada o godz. 19.

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy

Park Jana Pawła II w Lublinie już jest dłuższy. A będzie znacznie ciekawszy 15 10

Jeszcze w tym miesiącu powinno się zakończyć urządzanie nowej części parku Jana Pawła II wzdłuż os. Górki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r. 0 0

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl 42 14

Koniec roku przynosi mieszkańcom Puław wzrost liczby supermarketów. W minionym tygodniu otwarto nową Stokrotkę na osiedlu Włostowice. A już w najbliższym otwarcie planuje natomiast Lidl przy ul. Wróblewskiego.

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku 14 14

Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów i zapisują ich dopiero na przyszły rok. Niektóre przesuwają nawet wcześniej wyznaczone terminy.

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika 0 12

Firma z Szastarki „DACH-MUR” przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki. Burmistrz miasta Wojciech Wilk podpisał już umowę z wykonawcą. – To początek dużych zmian urbanistycznych w starej części miasta – zapowiadają władze.

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie
galeria

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie 0 0

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie. Pierwszym spektaklem jaki zobaczymy jest premiera organizatorów wydarzenia.

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia]
galeria

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia] 0 7

MKS Start Lublin z piątym zwycięstwem w tym sezonie. „Czerwono-czarni” wygrali, chociaż przez większość spotkania musieli radzić sobie w siedmiu

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób 159 21

Inwestycja za 50 milionów złotych i do 150 nowych miejsc pracy – Chińczycy wybudują w Lubartowie fabrykę. Za nim mają przyjść kolejni inwestorzy z Azji.

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach
13 listopada 2019, 18:00

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach 0 2

W środę, 13 listopada o godz. 18 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Ta nasza młodość" w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Geriatrii.

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia]
galeria

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia] 0 2

Od najmłodszych po seniorów - puławskie Biegi Niepodległości co roku przyciągają miłośników aktywności z całego województwa. W poniedziałek 11 listopada impreza odbyła się już po raz trzydziesty. Od początku organizuje ją Puławskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia]
galeria

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia] 384 8

Specjalna biało-czerwona iluminacja zdobi dziś wieczorem front Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!