Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 listopada 2019 r.
18:51

Była znieczulica, jest reakcja. Bulwersujące zdarzenie w szpitalu wyjaśnia prokurator

74 19 A A
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją
Pierwszy raz z czymś takim się spotkałam, a byłam w szpitalach wiele razy – mówi Anna Walczak, na zdjęciu z córką Patrycją (fot. Maciej Kaczanowski)

Jedni okazali empatię, drudzy mówili "ćpunka". Przebiegiem wizyty chorej na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) Anny Walczak w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie zajęli się prokurator i Rzecznik Praw Pacjenta. Stało się tak po naszym tekście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nawet ta choroba tak mnie nie upodliła, jak ta sytuacja w szpitalu – mówi ze łzami w oczach Anna Walczak. 40-letnia mieszkanka Świdnika od 7 lat choruje na stwardnienie typu SLA. To postępująca choroba neurologiczna. Powoduje narastające osłabienie mięśni, problemy z mową, chodem i połykaniem. W późniejszych etapach prowadzi do paraliżu, z czasem do śmierci.

Pani Anna obecnie ma niedowład czterokończynowy. Oddycha z pomocą respiratora. Ma też problemy z mową. Mówi cicho, niewyraźnie, z bardzo dużym wysiłkiem.

Jak już opisywaliśmy, 10 października br. ciężko chora kobieta, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, trafiła na izbę przyjęć Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego przy ul. Herberta w Lublinie. Wizyta była konieczna przez komplikacje po założeniu przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).

Chora ze szczegółami opowiedziała nam o tym, co ją wówczas spotkało (wcześniej to co się stało znaliśmy z relacji jej rodziny i znajomych). Pani Anna do początku wizyty na izbie nie ma żadnych zastrzeżeń. Lekarz (obcokrajowiec) zbadał ją i skierował na badania. – On mnie słuchał, nachylił się nade mną i próbował zrozumieć – relacjonuje nam pani Anna. Kobieta mówi z trudem, szybko się męczy, ale nie jest tak, że tego, co chce przekazać, nie da się zrozumieć.

– A pielęgniarz (lub sanitariusz – red., plakietkę miał włożoną w kieszeń) nawet nie starał się tego zrobić – zaznacza chora. Kobieta leżała na płasko. W takiej pozycji nie tylko trudniej jest jej mówić, ale też oddychać i przełykać ślinę. – Próbowałam o tym powiedzieć, ale później już nikt mnie nie słuchał – mówi pani Anna. Dodatkowo butla z tlenem znalazła się na bolącym miejscu założenia PEGa. – Próbowałam mówić, ale nie zwracali na mnie uwagi – ubolewa pani Anna.

W pracowni RTG, gdzie pani Anna miała mieć wykonane zdjęcie w miejscu założenia endoskopu, najpierw usłyszała, że ma się przekręcić na bok. Obsługująca aparat kobieta widząc ręce pacjentki dodała: „Co ona ćpa, że taka pokłuta?”.

– Wtedy ten pielęgniarz zaczął się śmiać – mówi ze łzami w oczach pani Anna. – A przecież to są to ślady po wenflonach!

W momencie kiedy mężczyzna zaczął odpinać jej rurkę z tlenem, pani Anna kolejny raz próbowała reagować. – Powiedziałam, że nie oddycham bez tlenu, na co ten mężczyzna odpowiedział, że nie rozumie języka ćpunów – opisuje pani Anna.

Ostatecznie do badania nie doszło. Zaś w karetce, która odwoziła chorą do domu w Świdniku, przytrzaśnięto jej rękę. – Do tej pory nie czuję palca wskazującego – pokazuje chora. Na jej ręce wciąż widoczne są jeszcze siniaki.

– Wszczęliśmy dochodzenie w kierunku narażenia zdrowia lub życia pacjentki – informuje Marcin Kostrzewski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Lublinie. – Zabezpieczyliśmy już niezbędną dokumentację. Trwają przesłuchania świadków.

Opisanym przez nas zdarzeniem zainteresował się również Rzecznik Praw Pacjenta, który wszczął postępowanie wyjaśniające. – Ma na celu sprawdzenie, czy w szpitalu przy ul. Zbigniewa Herberta w Lublinie nie zostały naruszone prawa pacjentki – informuje Biuro RPP.

Po informacji od nas wewnętrzne postępowanie wszczął również szpital. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
podatnik lubelski / 3 listopada 2019 r. o 19:34
+27
Myślałam, że tak może być tylko w szpitalu przy Al, Kraśnickiej (noszącym dumne imę Prymasa Polski) ale widzę że szpital kolejowy chce być na pierwszym miejscu  w jak najgorszym traktowaniu Pacjentów - a może tak odwołać derektora.
Avatar
Brak słów / 3 listopada 2019 r. o 19:00
+22
Co za chamstwo prostactwo które się dowartosciowalo na chorej kobiecie powinni karę ponieść
Avatar
Gość / 3 listopada 2019 r. o 18:57
+21
zwolnić dyscyplinarnie ten motłoch, brak słów
Avatar
anka / 3 listopada 2019 r. o 21:11
+16
A może gdyby ktoś opiekujący się tą panią przekazał informacje co do jej stanu zdrowia załodze karetki, czy nawet pojechał z nią do szpitala cała sytuacja nie miałaby miejsca?
 Może i tak. A co z chorymi, którzy nie mają bliskich i mają tylko osoby, która wynajmują do prac domowych i zakupów? Ci pacjenci mogą być traktowani jak przedmioty? Człowiek, który ma wykonywać służbę, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi i jest totalnym chamem, który nie posiada minimum empatii, niech zmieni zawód i np. zacznie wywozić śmieci, bo śmieciom jest wszystko jedno jak się je traktuje.
 Może i tak. A co z chorymi, którzy nie mają bliskich i mają tylko osoby, która wynajmują do prac domowych i zakupów? Ci pacjenci mogą być traktowani jak przedmioty? Człowiek, który ma wykonywać służbę, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi i jest totalnym chamem, który nie posiada minimum empatii, niech zmieni zawód i np. zacznie wywozić śmieci, bo śmieciom jest wszystko jedno jak się je traktuje. rozwiń
Avatar
do anka / 3 listopada 2019 r. o 22:03
+11
Czyli jak nie ma opiekującej się osoby to można robić z pacjentem wszystko? Co do informacji o stanie zdrowia to wszystko jest w dokumentacji medycznej, tylko trzeba chciec się dowiedzieć
Avatar
Ale uczta! / 4 listopada 2019 r. o 13:30
+8
Ale fajnie, nie? Zamiast znaleźć winnych i ich ukarać, można się przejechać po WSZYSTKICH PRACOWNIKACH OCHRONY ZDROWIA! Można w końcu wywalić swoje frustracje do internetu!
Avatar
x / 3 listopada 2019 r. o 23:00
+5
Rozumiesz co czytasz????  Czy walisz głupa???
Avatar
Ina / 3 listopada 2019 r. o 22:15
+4
I pomyslec ze cos takiego strajkowslo o podwyzki w budzetowce.
Avatar
Elżbieta / 4 listopada 2019 r. o 18:45
+2
Na Jaczewskiego w Lublinie taka sama znieczuca, moja mama doświadczyła.
Avatar
Kudłaty / 4 listopada 2019 r. o 14:10
+2
Lol, jaki sensacyjny artykuł. To jest bulwersujące zdarzenie? To jeszcze życia nie znacie. Teraz tłuszcza będzie pluła na służbę zdrowia, ma pożywkę. W każdym zawodzie są czarne owce. Plujcie jadem ile dacie rady, mi wczoraj nikt w autobusie nie chciał miejsca ustąpić a chodzę o kulach i też mogłem zrobić z tego sensację że znieczulica itd. Dlaczego my jesteśmy tacy zawistni??? Kto bez winy niech pierwszy wali kamieniem.
Avatar
Xxx / 11 listopada 2019 r. o 15:43
0
"Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza" wymaga od personelu tego by wywiozywał się ze swojej pracy, a nie chował po kątach, palił fajki lub trzymał nos w telefonie... A niestety jest to nagminne w dzisiejszych czasach.
"Mobbing  oznacza działania lub zachowania doty­czące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na jego uporczywym i długo­trwałym nękaniu bądź zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu: poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współ­pracowników (art. 943 § 2 k.p.)." Definicja mówi sama za siebie, a w brudnym szpitalu raczej byś rodzić nie chciała. Według mnie ta "pseudokierownicza" wymaga o... rozwiń
Avatar
Gość / 5 listopada 2019 r. o 16:00
0
Mam chorego ojca na SM. Jakiś czas temu miał leczenie w szpitalu, które polegało na przyjmowaniu chemii. Przez kilka godzin musiał siedzieć na wózku, na korytarzu, bo miejsc nie było. Szkoda takich ludzi, bo się męczą. Zdrowy by nie chciał siedzieć na tyłku przez pół dnia, a co mówić o osobach chorych. Ludzie tam pracujący (nie wszyscy) nie mają empatii. Aby odwalić robotę i wrócić do domu. Rozumiem przemęczenie itp. No ale kiedy ktoś odnosi się do człowieka po ludzku to oczekuje się tego samego od drugiej strony.
Avatar
Elżbieta / 4 listopada 2019 r. o 18:45
+2
Na Jaczewskiego w Lublinie taka sama znieczuca, moja mama doświadczyła.
Avatar
Kudłaty / 4 listopada 2019 r. o 14:10
+2
Lol, jaki sensacyjny artykuł. To jest bulwersujące zdarzenie? To jeszcze życia nie znacie. Teraz tłuszcza będzie pluła na służbę zdrowia, ma pożywkę. W każdym zawodzie są czarne owce. Plujcie jadem ile dacie rady, mi wczoraj nikt w autobusie nie chciał miejsca ustąpić a chodzę o kulach i też mogłem zrobić z tego sensację że znieczulica itd. Dlaczego my jesteśmy tacy zawistni??? Kto bez winy niech pierwszy wali kamieniem.
Avatar
Gość / 4 listopada 2019 r. o 14:00
+2
Takie sytuacje w Lubelskich szpitalach są nagminne. Znam to z własnego doświadczenia bo mam chorą na polineuropatię mamę, która podobnie jak Pani Ania, jest sparaliżowana i oddycha przez respirator, każdy transport mamy do szpitala i pobyt wnim jest dla nas wielką traumą bo mama jest narażona na utratę zdrowia i życia. Nie ma odpowiedniej opieki, nie potrafią się właściwie zająć osobą sparalizowaną, z respiratorem. Na jednym z oddziałów omal nie straciła życia przez uduszenie wydzieliną bo nie była odsysania odpowiednią ilość razy. W domu jest bezpieczna, tata sam się nią zajmuje, a w szpitalu tragedia.
Takie sytuacje w Lubelskich szpitalach są nagminne. Znam to z własnego doświadczenia bo mam chorą na polineuropatię mamę, która podobnie jak Pani Ania, jest sparaliżowana i oddycha przez respirator, każdy transport mamy do szpitala i pobyt wnim jest dla nas wielką traumą bo mama jest narażona na utratę zdrowia i życia. Nie ma odpowiedniej opieki, nie potrafią się właściwie zająć osobą sparalizowaną, z respiratorem. Na jednym z oddziałów omal nie straciła życia przez uduszenie wydzieliną bo nie była odsysania odpowiednią ilość razy. W domu je... rozwiń
Avatar
Ale uczta! / 4 listopada 2019 r. o 13:30
+8
Ale fajnie, nie? Zamiast znaleźć winnych i ich ukarać, można się przejechać po WSZYSTKICH PRACOWNIKACH OCHRONY ZDROWIA! Można w końcu wywalić swoje frustracje do internetu!
Avatar
wyborca / 4 listopada 2019 r. o 10:02
-2
Hańba i wstyd tylko się domagają mamony pognać to towarzystwo wzajemnej adoracji
Avatar
House / 4 listopada 2019 r. o 08:21
+2
A gdzie jest wielka organizacja HF, która PAJACUJE na UMCS a tutaj, gdzie mamy JAWNE POGWAŁCENIE PRAW CZŁOWIEKA, jakoś się nie angażuje?!? Przecież to jest traktowanie człowieka jak za czasów kolonialnych. Może tym się Państwo zajmiecie a nie tęczowymi flagami?!
Avatar
x / 3 listopada 2019 r. o 23:00
+5
Rozumiesz co czytasz????  Czy walisz głupa???
Avatar
Ina / 3 listopada 2019 r. o 22:15
+4
I pomyslec ze cos takiego strajkowslo o podwyzki w budzetowce.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Winiarze świętują w Janowcu. Miłośnicy wina mają w czym wybierać [wideo, zdjęcia]

Miłośnicy win z różnych zakątków Polski przyjechali do Janowca, gdzie swoje stoiska wystawiły najlepsze winnice Małopolskiego Przełomu Wisły. Święto Wina rozpoczęto od tradycyjnego przemarszu z kościoła na janowiecki zamek w towarzystwie strażaków oraz słynnej "Czarnej Damy".

Wypadek podczas ulewnego deszczu. Dwaj kierowcy zostali ranni
zdjęcia
galeria

Wypadek podczas ulewnego deszczu. Dwaj kierowcy zostali ranni

81-letni z Międzyrzeca Podlaskiego i 43-letni mieszkaniec gminy Drelów zostali ranni w wypadku w miejscowości Zahajki (powiat bialski). Do zderzenia dwóch samochodów doszło wczoraj na drodze wojewódzkiej.

W szpitalu zarabia się najlepiej. Dyrektor absolutnym rekordzistą listy płac

W szpitalu zarabia się najlepiej. Dyrektor absolutnym rekordzistą listy płac

Puławska lista płac. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe powiatowych urzędników. Najwyższe uposażenie sięga niemal 300 tys. zł. Najniższe nie przekraczają nawet jednej dziesiątej tej sumy.

Lublinianka – Kryształ Werbkowice 1:4. Nieudane pożegnanie z Wieniawą

Lublinianka – Kryształ Werbkowice 1:4. Nieudane pożegnanie z Wieniawą

W ostatnim meczu u siebie Lublinianka prowadziła z Kryształem Werbkowice, ale nie dopisała do swojego konta ani jednego punktu. Goście wygrali ostatecznie 4:1. Wszystko wskazuje też na to, że było to ostatnie, domowe spotkanie ekipy z Lublina pod wodzą trenera Dariusza Bodaka. Na Wieniawie są nowi właściciele, a według plotek w lecie w drużynie zajdzie sporo zmian, także na ławce.

W wypadku zginęło 3-letnie dziecko. Policja szuka tego mężczyzny
Z KRAJU
film

W wypadku zginęło 3-letnie dziecko. Policja szuka tego mężczyzny

Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). Dominik Hutnik, domniemany sprawca wypadku, w którym zginęło trzyletnie dziecko, jest poszukiwany listem gończym. Do zdarzenia doszło w niedzielę (6.06) we wsi Koźmin, w województwie dolnośląskim.

USA. Motorówka zawisła na krawędzi tamy. W środku były cztery kobiety
film

USA. Motorówka zawisła na krawędzi tamy. W środku były cztery kobiety

Cztery turystki przeżyły chwilę grozy, gdy motorówka, którą płynęły zawisłą na krawędzi tamy w rejonie Austin w Teksasie.

Zawodniczki Stelli Kraśnik dostaną stroje i piłki. Dzięki głośnemu skandalowi

Zawodniczki Stelli Kraśnik dostaną stroje i piłki. Dzięki głośnemu skandalowi

100, 150 a nawet 500 złotych wpłacają ludzie w internetowej zrzutce dla Stelli Kraśnik. To efekt skandalu piłkarskiego sprzed tygodnia.

Włodawianka – Tomasovia 0:7. Sto punktów na horyzoncie

Włodawianka – Tomasovia 0:7. Sto punktów na horyzoncie

Nie mieli najmniejszych problemów z wygraniem meczu ligowego numer 32 piłkarze Tomasovii. W sobotę rozbili Włodawiankę aż 7:0. I to na boisku rywali. Efekt? Jeżeli w ostatniej kolejce pokonają u siebie z Lutnię Piszczac, to zakończą sezon z dorobkiem… 100 punktów.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w jednym z lubelskich miast

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanie w jednym z lubelskich miast

Odsłonięcie pomnika prezydenta zaplanowano na najbliższy czwartek.

Dziura na dziurze. Kiedy remont drogi na Roztocze?
Alarm24

Dziura na dziurze. Kiedy remont drogi na Roztocze?

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie pilnej interwencji i wykonania poważnego remontu drogi wojewódzkiej DW848, która jest najkrótszą i najszybszą drogą na Roztocze dla turystów z całej Polski. W obecnym stanie nawierzchnia tej drogi stanowi zagrożenie zdrowia i życia – zarówno rowerzystów, pieszych jak i kierowców – alarmuje nasz czytelnik

Motor Lublin – Olimpia Grudziądz 5:2. Jednak dziewiąte miejsce
galeria
film

Motor Lublin – Olimpia Grudziądz 5:2. Jednak dziewiąte miejsce

Wysoka wygrana, pierwszy raz w tym sezonie pięć strzelonych goli, a do tego awans na dziewiąte miejsce w tabeli. Motor pokonał w sobotę Olimpię Grudziądz 5:2 i w dobrym stylu pożegnał się z kibicami. A rywale muszą pogodzić się ze spadkiem.

Kawka? Mamy problem z autobusami

Kawka? Mamy problem z autobusami

Przez sześć dni podmiejskie autobusy linii 44 nie będą dojeżdżać do Kawki.

Euro 2020. Olbrzymia flaga przy Koralowej w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Euro 2020. Olbrzymia flaga przy Koralowej w Lublinie

Flaga to dzieło kolektywne. Szyłam ją z sąsiadkami – mówi mieszkanka bloku przy ul. Koralowej.

Od niedzieli pociągi pojadą w wakacyjnym rytmie [zmiana rozkładu w Lublinie]

Od niedzieli pociągi pojadą w wakacyjnym rytmie [zmiana rozkładu w Lublinie]

Od niedzieli będzie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Oznacza to m.in. powrót sezonowych połączeń nad Bałtyk i na Roztocze.

Dożynki w powiecie puławskim wracają po roku przerwy
29 sierpnia 2021, 10:00

Dożynki w powiecie puławskim wracają po roku przerwy

Odwołane przed rokiem dożynki powiatowe tym razem mają się odbyć. Chęć ich organizacji potwierdziła starosta puławska, Danuta Smaga oraz wójt gminy Baranów, Mirosław Grzelak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!