Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 sierpnia 2011 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Ceny wody, ścieków i biletów w Lublinie prawie najniższe w kraju

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
Za wodę – w porównaniu z innymi dużymi miastami – płacimy w Lublinie stosunkowo mało (Jacek Świerczy
Za wodę – w porównaniu z innymi dużymi miastami – płacimy w Lublinie stosunkowo mało (Jacek Świerczy

Lublin jest jednym z bardziej przyjaznych miast, jeśli chodzi o ceny wody, ścieków czy cennik biletów komunikacji miejskiej. Niewiele jest miast, gdzie takie usługi są tańsze. A do tego w naszym regionie – wbrew pozorom – płace nie są aż tak bardzo niskie. Przynajmniej w statystyce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O ile w Lublinie stawka za metr sześcienny wody wynosi 2,96 zł, o tyle w Gdańsku już o prawie złotówkę więcej (3,93 zł), a w Bydgoszczy aż 5,52 zł. Także w tym mieście bardzo kosztowny jest też odbiór ścieków – za metr sześcienny trzeba płacić 5,45 zł, a w Lublinie tylko 3,99 zł. Jako że w rozliczeniach przyjmuje się, że mieszkaniec wytwarza tyle samo ścieków, ile pobiera wody, to łatwo sprawdzić, że w Lublinie łączna opłata to 6,95 zł, czyli prawie dwa razy mniej niż w Bydgoszczy. Tu trzeba płacić aż 10,97 zł.

Stosunkowo tanią mamy też komunikację miejską. W Szczecinie ważny przez godzinę bilet jednorazowy kosztuje 3,40 zł, tańszy za 2,20 zł jest ważny tylko przez 20 minut. W Gdańsku podstawowy bilet kosztuje 2,80 zł. W Lublinie za bilet trzeba zapłacić 2,40 zł. Czyli tyle, co we Wrocławiu, Białymstoku czy Kielcach. Ale np. w ostatnim z tych miast bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje aż 125 zł, podczas gdy u nas zaledwie 84 zł. Dla porównania: w Szczecinie sieciówka kosztuje 138 zł, a bilet uprawniający do miesięcznej jazdy na terenie wszystkich stref poznańskiej komunikacji to wydatek aż 161 zł.

Wbrew pozorom w naszym regionie nie zarabia się najgorzej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że to właśnie w Lubelskiem płace rosły najbardziej. GUS porównał przeciętne wynagrodzenie z pierwszego kwartału br. z analogicznym okresem roku ubiegłego. Co się okazało? Że zarobki wzrosły o ponad 6 proc., sięgając 3420 zł brutto. A to najszybszy wzrost w całym kraju. – Nie wiem, skąd wychodzą takie statystyki, ale 3 tys. brutto to na oczy nie zobaczę, podwyżki też dawno nie miałam – komentuje pani Monika, ekspedientka w jednym z lubelskich sklepów spożywczych.

Statystycznie, co prawda, zarabiamy mniej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie w skali kraju, ale w takiej samej sytuacji jest zdecydowana większość województw. Jedynie woj. mazowieckie i śląskie przekraczają ten pułap. Najniższe (16 proc. poniżej średniej) wynagrodzenia mają mieszkańcy Podkarpacia. Prócz tego regionu płace niższe od naszych mają mieszkańcy woj. łódzkiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Przeciętne wynagrodzenie brutto:

woj. mazowieckie: 4728 zł, śląskie: 3799, pomorskie: 3684, dolnośląskie: 3634, małopolskie: 3519, opolskie: 3457, zachodniopomorskie: 3440, lubelskie: 3420, wielkopolskie: 3411, łódzkie: 3381, podlaskie: 3372, świętokrzyskie: 3311, lubuskie: 3214, warmińsko-mazurskie: 3212, kujawsko-pomorskie: 3204, podkarpackie: 3200

Kwoty w złotych, dane GUS za I kw. 2011 r.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubelanka / 2 sierpnia 2011 o 19:54
0
Hehe, dobre z tymi pensjami. Hm, dziwne, bo mam sporo znajomych a jakoś nikt z nich tyle nie zarabia. Ja sama w desperacji zatrudniłam się w pewnym zakładzie w LBN. Nocki, dzień 9-10 h, bardzo ciężka fizycznie praca...a płaca 1200 zł jak dobrze pójdzie. Tak, więc trudno żeby jeszcze ceny wody itd. stały się wyższe, bo jak to wtedy wszystko opłacić...z czego się pytam........?I tak jest już trudno....
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2011 o 11:29
0
nóż sie otwiera jak sie czyta takie szmatławe wiadomosci jak te, zresztą wiadomo, ze DW najlepiej wychodzą wiadomosci kryminalne i jets to pewnego rodzaju szmaciane 997
Avatar
lubelak / 2 sierpnia 2011 o 11:14
0
Ci ze średnią krajową nie korzystają z mpk tylko jeżdżą własnymi samochodami.
Z mpk tak naprawdę to korzystają ludzie o niskich dochodach plus uczniowie i
emeryci , renciści i to z niskimi dochodami .A i tak Ratusz co chce to robi z rozkładami jazdy
autobusów nie licząc się tak naprawdę z tymi co muszą korzystać z mpk.
To tak jakby im autobusy przeszkadzały na ulicach bo nie mogą swoimi samochodami
swobodnie jeździć ...
Avatar
Gelo / 2 sierpnia 2011 o 11:07
0
Szlak człowieka trafia jak czyta takie bzdury...
3200??? Na jakiej podstawie wyciągacie tą srednią co?? Czy średnią liczycie na zasadzie:
1 pobory bogdanka 6 tys
2 pobory ZA Puławy 4 tys
3 pobory normalny zjadacz chleba 1400zł
i to jest właśnie wasze wyliczenie średniej 3,800 ?????
to jest chore, szkoda słów...
Avatar
crx / 2 sierpnia 2011 o 11:01
0
Typowa solidaruchowa manipulacja statystyką!Powinno się podać: jaki procent społeczeństwa jest w przedziale 1500-2100,2101-2800,2801-3700,3701-4800.I wtedy zupełnie inaczej to będzie wyglądało.Wiem,że sądzicie -Lubelszczyzna to typowa bezmózgowa gawiedź i każdy idiotyzm można tu wcisnąć.Nie każdemu!!!!!!!!!!!!
Avatar
StatyStyk / 2 sierpnia 2011 o 10:45
0
[quote name='z.' timestamp='1312269869' post='509834']
zarobki tez prawie najniższe....
[/quote]

Nie prawie, a najniższe - pamietaj, że prawie robi różnicę bo prawie najniższe to mamy w UE gdzie wyprzedza nas jeden region ze Słoweni i jeden z Rumunii - czego zresztą na dzień dzisiejszy nie jestem już pewien...
Avatar
kk / 2 sierpnia 2011 o 10:44
0
bzdury!!!!!!!!!!!!!!zarobków nie mamy najniższych?????????pismaku mów za siebie!!!
Avatar
Lubelak / 2 sierpnia 2011 o 10:23
0
A może szanowny pismak spróbowałby wyjaśnić dlaczego zrzut ścieków z kanalizacji kosztuje te 3,99zł, a zrzut z szambowozu drugie tyle??? Czy jest tego uzasadnienie ekonomiczne, czy to tylko monopol MPWiK działa i pozwala zdzierać z prywaciarzy dwa razy więcej, a ostatecznie i tak płacą mieszkańcy, którym MPWiK nie jest w stanie dociągnąć kanalizacji? Czekam na wyjaśnienia.
Avatar
wata / 2 sierpnia 2011 o 10:14
0
Bzdury!!! Kolejna podwyżka się szykuję.
Avatar
Anna / 2 sierpnia 2011 o 10:12
0
Pani Dominiku a jeśli chodzi o wynagrodzenia, to czy nie umknęło Panu czasem coś takiego jak SEKTOR PRZEDSIĘBIORSTW? Wie Pan z ilu firm z Lubelszczyzny są to dane? Bardzo proszę o zapoznanie się bliżej z tym tematem. Pomijam już to, ze to dane z umów o pracę, kiedy to w naszym regionie coraz popularniejsze są umowy cywilnoprawne.
Avatar
lubelanka / 2 sierpnia 2011 o 19:54
0
Hehe, dobre z tymi pensjami. Hm, dziwne, bo mam sporo znajomych a jakoś nikt z nich tyle nie zarabia. Ja sama w desperacji zatrudniłam się w pewnym zakładzie w LBN. Nocki, dzień 9-10 h, bardzo ciężka fizycznie praca...a płaca 1200 zł jak dobrze pójdzie. Tak, więc trudno żeby jeszcze ceny wody itd. stały się wyższe, bo jak to wtedy wszystko opłacić...z czego się pytam........?I tak jest już trudno....
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2011 o 11:29
0
nóż sie otwiera jak sie czyta takie szmatławe wiadomosci jak te, zresztą wiadomo, ze DW najlepiej wychodzą wiadomosci kryminalne i jets to pewnego rodzaju szmaciane 997
Avatar
lubelak / 2 sierpnia 2011 o 11:14
0
Ci ze średnią krajową nie korzystają z mpk tylko jeżdżą własnymi samochodami.
Z mpk tak naprawdę to korzystają ludzie o niskich dochodach plus uczniowie i
emeryci , renciści i to z niskimi dochodami .A i tak Ratusz co chce to robi z rozkładami jazdy
autobusów nie licząc się tak naprawdę z tymi co muszą korzystać z mpk.
To tak jakby im autobusy przeszkadzały na ulicach bo nie mogą swoimi samochodami
swobodnie jeździć ...
Avatar
Gelo / 2 sierpnia 2011 o 11:07
0
Szlak człowieka trafia jak czyta takie bzdury...
3200??? Na jakiej podstawie wyciągacie tą srednią co?? Czy średnią liczycie na zasadzie:
1 pobory bogdanka 6 tys
2 pobory ZA Puławy 4 tys
3 pobory normalny zjadacz chleba 1400zł
i to jest właśnie wasze wyliczenie średniej 3,800 ?????
to jest chore, szkoda słów...
Avatar
crx / 2 sierpnia 2011 o 11:01
0
Typowa solidaruchowa manipulacja statystyką!Powinno się podać: jaki procent społeczeństwa jest w przedziale 1500-2100,2101-2800,2801-3700,3701-4800.I wtedy zupełnie inaczej to będzie wyglądało.Wiem,że sądzicie -Lubelszczyzna to typowa bezmózgowa gawiedź i każdy idiotyzm można tu wcisnąć.Nie każdemu!!!!!!!!!!!!
Avatar
StatyStyk / 2 sierpnia 2011 o 10:45
0
[quote name='z.' timestamp='1312269869' post='509834']
zarobki tez prawie najniższe....
[/quote]

Nie prawie, a najniższe - pamietaj, że prawie robi różnicę bo prawie najniższe to mamy w UE gdzie wyprzedza nas jeden region ze Słoweni i jeden z Rumunii - czego zresztą na dzień dzisiejszy nie jestem już pewien...
Avatar
kk / 2 sierpnia 2011 o 10:44
0
bzdury!!!!!!!!!!!!!!zarobków nie mamy najniższych?????????pismaku mów za siebie!!!
Avatar
Lubelak / 2 sierpnia 2011 o 10:23
0
A może szanowny pismak spróbowałby wyjaśnić dlaczego zrzut ścieków z kanalizacji kosztuje te 3,99zł, a zrzut z szambowozu drugie tyle??? Czy jest tego uzasadnienie ekonomiczne, czy to tylko monopol MPWiK działa i pozwala zdzierać z prywaciarzy dwa razy więcej, a ostatecznie i tak płacą mieszkańcy, którym MPWiK nie jest w stanie dociągnąć kanalizacji? Czekam na wyjaśnienia.
Avatar
wata / 2 sierpnia 2011 o 10:14
0
Bzdury!!! Kolejna podwyżka się szykuję.
Avatar
Anna / 2 sierpnia 2011 o 10:12
0
Pani Dominiku a jeśli chodzi o wynagrodzenia, to czy nie umknęło Panu czasem coś takiego jak SEKTOR PRZEDSIĘBIORSTW? Wie Pan z ilu firm z Lubelszczyzny są to dane? Bardzo proszę o zapoznanie się bliżej z tym tematem. Pomijam już to, ze to dane z umów o pracę, kiedy to w naszym regionie coraz popularniejsze są umowy cywilnoprawne.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 0 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 4 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 91 21

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 30 3

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!