Będą rowery miejskie i nowe autobusy o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Miasto otrzymało dofinansowanie na projekt „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym”
Wartość wszystkich zadań uwzględnionych w projekcie to 12,5 mln zł przy 85-procentowym dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Przedstawiciele miasta właśnie podpisali w Urzędzie Marszałkowskim umowę w tej sprawie. Prace powinny ruszyć już niebawem.
– Dofinansowany projekt obejmuje część naszych Strategicznych Inwestycji Terytorialnych, które wzajemnie się uzupełniają – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Dotyczą różnych sfer życia miasta, dzięki czemu powinna z nich skorzystać spora grupa mieszkańców.
Projekt obejmuje zakup dwóch nowych autobusów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym na potrzeby miejskiej komunikacji. Kolejnym przedsięwzięciem jest budowa systemu roweru miejskiego, który składać ma się z 17 stacji i 170 rowerów rozmieszczonych w różnych punktach miasta i sąsiednich miejscowościach.
Rowerzyści zyskają również nowe ścieżki – między innymi wzdłuż części ul. Hrubieszowskiej do wschodnich granic miasta. Tam połączy się z trasą biegnącą aż do Kamienia.
– To efekt partnerstwa z sąsiednimi gminami, które w ramach naszego projektu także zyskają kilka kilometrów ścieżek rowerowych – dodaje Agata Fisz. – Łącznie w ramach chełmskiego SIT wybudowanych powinno zostać około 14 km ścieżek. Kolejne kilometry budować będziemy w ramach innych projektów drogowych.
Pieniędzy z dofinansowania ma także wystarczyć na przebudowę placu Dworcowego. Ten przejęty przez miasto od kolejarzy teren ma się zmienić zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Projektanci przewidzieli tam przede wszystkim nowe parkingi. W pejzaż placu ma się także wpisać oryginalny, zabytkowy parowóz.
Część pozyskanych środków ma być przeznaczona na przebudowę obecnie zaniedbanego parkingu przy al. Armii Krajowej, obok Parku Miejskiego. Swoje stanowiska będą tam miały autokary, samochody osobowe oraz bagażówki. Tam też ma powstać jedna ze stacji roweru miejskiego – między innymi dla tych, którzy zechcą przejechać się bulwarem spacerowo-rowerowym wzdłuż Uherki.
– Na część inwestycji mamy już gotowe specyfikacje, tak więc postępowania przetargowe mogą ruszyć lada dzień – zapewnia prezydent. – Wyłaniać będziemy również operatora systemu roweru miejskiego. Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu, większość zadań z ujętych w tej części SIT powinno zostać wykonanych już przed końcem tego roku.
W ramach dofinansowanego projektu partnerami Chełma są gminy Chełm i Kamień. W pierwszej z nich powstaną dwie stacje roweru miejskiego, a w drugiej jedna. Ponadto w gminie Chełm przy zalewie w Żółtańcach ma powstać nowy parking z oświetleniem i podobny obiekt także w gminie Kamień.