Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2011 r.
17:34
Edytuj ten wpis

Ciepły guzik w autobusach. Naciśnij, jeśli chcesz wsiąść lub wysiąść

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworz
Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworz

Już od poniedziałku w ponad 100 autobusach i trolejbusach pasażerowie będą musieli sami otwierać sobie drzwi. Dotyczyć to będzie zarówno wsiadania, jak i wysiadania. Takie zasady mają obowiązywać na wszystkich liniach, o każdej porze dnia, przez cały rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ciepły guzik będzie działać w 70 autobusach używanych przez MPK, 19 trolejbusach i 12 przegubowcach IREX-u. To w sumie 101 spośród 260 pojazdów kursujących na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

Jadący w środku pasażerowie nie będą musieli czekać, aż pojazd się zatrzyma. Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworzyły się na najbliższym przystanku.

– Sprawdziliśmy. Tak to działa we wszystkich pojazdach z ciepłym guzikiem – zapewnia Jakub Kozak z ZTM.

Podobnie będzie przy wsiadaniu. Osoba czekająca na przystanku powinna wcisnąć guzik znajdujący się obok wejścia do pojazdu. W niektórych z nich przycisk ten jest podświetlany.
Jednak nie w każdym autobusie pasażerowie będą mogli otwierać w ten sposób każde drzwi.

W przegubowcach z automatami biletowymi na przycisk działać będą wszystkie drzwi, w tych "mówiących” damskim głosem tylko trzecie i czwarte, a w tych, które nie mają głosowych zapowiedzi drugie lub drugie i trzecie. Pozostałe będzie otwierać kierowca.

Uruchomienie takiego systemu Zarząd Transportu Miejskiego zapowiadał na początek grudnia. Ale urzędnicy przesunęli termin o miesiąc. Zapowiadali jednocześnie, że dodatkowy czas wykorzystają na przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród pasażerów. Ale żadnej akcji nie było. Na drzwiach pojazdów pojawiły się jedynie naklejki informujące o tym, że drzwi trzeba otworzyć przyciskiem.

– Właśnie uruchomiliśmy specjalną stronę internetową, wywiesimy plakaty na przystankach, w pojazdach ich raczej nie będzie – tłumaczy Kozak. Zapewnia za to, że w początkowym okresie kierowcy – jeśli zauważą, że ktoś sobie nie radzi – mają sami otwierać drzwi.

Z ciepłym guzikiem już teraz jest sporo zamieszania, bo część kierowców nie czeka do 2 stycznia i zmusza pasażerów do samodzielnego otwierania drzwi. Efekt jest taki, że w jednych autobusach guzik już działa, w innych jeszcze nie, a część pasażerów się w tym gubi.

ZTM przyznaje, że do 1 stycznia włącznie kierowcy mają wolną rękę w tej kwestii. W przyszłym roku system taki ma objąć kolejnych 68 nowych pojazdów, które trafią do Lublina, w tym 18 trolejbusów.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
d / 30 grudnia 2011 o 18:06
0
[quote name='stefan' timestamp='1325235782' post='576578']
jak mogę go nacisnąć jeśli chcę wsiąść?
[/quote]
O tak: Click!
Avatar
gość / 30 grudnia 2011 o 18:04
0
zaraz kupić??? przetestuj najpierw
Avatar
dziaD z fioletowymi uszami / 30 grudnia 2011 o 18:03
0
[quote name='Zuza' timestamp='1325263929' post='576780']
Gdzie można taki guzik kupić ?????
[/quote]
...ja ostatnio widziałem na ul.Zana w tym dużym sklepie "Nie Dla Idiotów"
Avatar
Zuza / 30 grudnia 2011 o 17:52
0
Gdzie można taki guzik kupić ?????
Avatar
art / 30 grudnia 2011 o 17:46
0
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takich wielkich rzeczy od lbn nie ma co się spodziewać i tak już dużo śmiechu jest z tym biednym guzikiem.
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takic... rozwiń
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 14:28
0
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 14:15
0
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:55
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem

Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:53
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszyscy pacjenci przeżyli, operacja się powiodła. Kwestia kilku tygodni żeby się każdy przyzwyczaił. O obcokrajowców bym się nie martwił, większość ma "takie cuda" w swoim kraju. A dzieci niepotrafiące jeszcze czytać raczej same autobusami nie jeżdżą. Ale dobra - dawajcie dalej kto jeszcze sobie z tym cholernym guzikiem nie poradzi
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszysc... rozwiń
Avatar
d / 30 grudnia 2011 o 18:06
0
[quote name='stefan' timestamp='1325235782' post='576578']
jak mogę go nacisnąć jeśli chcę wsiąść?
[/quote]
O tak: Click!
Avatar
gość / 30 grudnia 2011 o 18:04
0
zaraz kupić??? przetestuj najpierw
Avatar
dziaD z fioletowymi uszami / 30 grudnia 2011 o 18:03
0
[quote name='Zuza' timestamp='1325263929' post='576780']
Gdzie można taki guzik kupić ?????
[/quote]
...ja ostatnio widziałem na ul.Zana w tym dużym sklepie "Nie Dla Idiotów"
Avatar
Zuza / 30 grudnia 2011 o 17:52
0
Gdzie można taki guzik kupić ?????
Avatar
art / 30 grudnia 2011 o 17:46
0
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takich wielkich rzeczy od lbn nie ma co się spodziewać i tak już dużo śmiechu jest z tym biednym guzikiem.
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takic... rozwiń
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi rozwiń
Avatar