Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2011 r.
17:34
Edytuj ten wpis

Ciepły guzik w autobusach. Naciśnij, jeśli chcesz wsiąść lub wysiąść

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworz
Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworz

Już od poniedziałku w ponad 100 autobusach i trolejbusach pasażerowie będą musieli sami otwierać sobie drzwi. Dotyczyć to będzie zarówno wsiadania, jak i wysiadania. Takie zasady mają obowiązywać na wszystkich liniach, o każdej porze dnia, przez cały rok.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ciepły guzik będzie działać w 70 autobusach używanych przez MPK, 19 trolejbusach i 12 przegubowcach IREX-u. To w sumie 101 spośród 260 pojazdów kursujących na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

Jadący w środku pasażerowie nie będą musieli czekać, aż pojazd się zatrzyma. Umieszczony przy drzwiach guzik można wcisnąć jeszcze w trakcie jazdy. To wystarczy, by drzwi otworzyły się na najbliższym przystanku.

– Sprawdziliśmy. Tak to działa we wszystkich pojazdach z ciepłym guzikiem – zapewnia Jakub Kozak z ZTM.

Podobnie będzie przy wsiadaniu. Osoba czekająca na przystanku powinna wcisnąć guzik znajdujący się obok wejścia do pojazdu. W niektórych z nich przycisk ten jest podświetlany.
Jednak nie w każdym autobusie pasażerowie będą mogli otwierać w ten sposób każde drzwi.

W przegubowcach z automatami biletowymi na przycisk działać będą wszystkie drzwi, w tych "mówiących” damskim głosem tylko trzecie i czwarte, a w tych, które nie mają głosowych zapowiedzi drugie lub drugie i trzecie. Pozostałe będzie otwierać kierowca.

Uruchomienie takiego systemu Zarząd Transportu Miejskiego zapowiadał na początek grudnia. Ale urzędnicy przesunęli termin o miesiąc. Zapowiadali jednocześnie, że dodatkowy czas wykorzystają na przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród pasażerów. Ale żadnej akcji nie było. Na drzwiach pojazdów pojawiły się jedynie naklejki informujące o tym, że drzwi trzeba otworzyć przyciskiem.

– Właśnie uruchomiliśmy specjalną stronę internetową, wywiesimy plakaty na przystankach, w pojazdach ich raczej nie będzie – tłumaczy Kozak. Zapewnia za to, że w początkowym okresie kierowcy – jeśli zauważą, że ktoś sobie nie radzi – mają sami otwierać drzwi.

Z ciepłym guzikiem już teraz jest sporo zamieszania, bo część kierowców nie czeka do 2 stycznia i zmusza pasażerów do samodzielnego otwierania drzwi. Efekt jest taki, że w jednych autobusach guzik już działa, w innych jeszcze nie, a część pasażerów się w tym gubi.

ZTM przyznaje, że do 1 stycznia włącznie kierowcy mają wolną rękę w tej kwestii. W przyszłym roku system taki ma objąć kolejnych 68 nowych pojazdów, które trafią do Lublina, w tym 18 trolejbusów.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
d / 30 grudnia 2011 o 18:06
0
[quote name='stefan' timestamp='1325235782' post='576578']
jak mogę go nacisnąć jeśli chcę wsiąść?
[/quote]
O tak: Click!
Avatar
gość / 30 grudnia 2011 o 18:04
0
zaraz kupić??? przetestuj najpierw
Avatar
dziaD z fioletowymi uszami / 30 grudnia 2011 o 18:03
0
[quote name='Zuza' timestamp='1325263929' post='576780']
Gdzie można taki guzik kupić ?????
[/quote]
...ja ostatnio widziałem na ul.Zana w tym dużym sklepie "Nie Dla Idiotów"
Avatar
Zuza / 30 grudnia 2011 o 17:52
0
Gdzie można taki guzik kupić ?????
Avatar
art / 30 grudnia 2011 o 17:46
0
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takich wielkich rzeczy od lbn nie ma co się spodziewać i tak już dużo śmiechu jest z tym biednym guzikiem.
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takic... rozwiń
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 14:28
0
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 14:15
0
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:55
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem

Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:53
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszyscy pacjenci przeżyli, operacja się powiodła. Kwestia kilku tygodni żeby się każdy przyzwyczaił. O obcokrajowców bym się nie martwił, większość ma "takie cuda" w swoim kraju. A dzieci niepotrafiące jeszcze czytać raczej same autobusami nie jeżdżą. Ale dobra - dawajcie dalej kto jeszcze sobie z tym cholernym guzikiem nie poradzi
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszysc... rozwiń
Avatar
d / 30 grudnia 2011 o 18:06
0
[quote name='stefan' timestamp='1325235782' post='576578']
jak mogę go nacisnąć jeśli chcę wsiąść?
[/quote]
O tak: Click!
Avatar
gość / 30 grudnia 2011 o 18:04
0
zaraz kupić??? przetestuj najpierw
Avatar
dziaD z fioletowymi uszami / 30 grudnia 2011 o 18:03
0
[quote name='Zuza' timestamp='1325263929' post='576780']
Gdzie można taki guzik kupić ?????
[/quote]
...ja ostatnio widziałem na ul.Zana w tym dużym sklepie "Nie Dla Idiotów"
Avatar
Zuza / 30 grudnia 2011 o 17:52
0
Gdzie można taki guzik kupić ?????
Avatar
art / 30 grudnia 2011 o 17:46
0
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takich wielkich rzeczy od lbn nie ma co się spodziewać i tak już dużo śmiechu jest z tym biednym guzikiem.
łoo ludzie jakie wy macie problemy! ku*wa guzika nie potrafią wcisnąć i wielka afera. i jak to sobie biedni emeryci poradzą ojoj to ze trzeba nacisnąć ten guzik to nie przeczyta ale to, że apap jest tańszy na drugim końcu miasta o 5gr to bez problemu zobaczy. co do obcokrajowców tak jak wcześniej było mówione raczej każdy z nim takie wynalazki w autobusach ma już od dawna tylko do nas do lbn dopiero do doszło. ale jednak na zachodzie to jest standard nie mówiąc już o tym, że autobus zatrzymuję się przez podniesienie ręki, ale już takic... rozwiń
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 16:25
0
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi
[quote name='mm' timestamp='1325251729' post='576688']
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
[/quote]
Żartowałem -przecież wiem o co chodzi rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 14:28
0
O Jezu... przejechałem dystans kilkunastu przystanków. Teraz lepiej? Wsiadłem i wysiadłem tam gdzie chciałem podobnie jak kilkadziesiąt innych osób, z którymi dzieliłem tę fascynującą podróż
Avatar
bambo75 / 30 grudnia 2011 o 14:15
0
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają
[quote name='mm' timestamp='1325249745' post='576677']
Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
[/quote]
"Przejechałeś kilkanaście przystanków"? -znaczy się: nie wysiadłeś na swoim i przegapiłeś aż kilkanaście przystanków? Małe dzieci pilota w telewizorze potrafią już "sczaić",więc i Ciepły Guzik też sczają rozwiń
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:55
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem

Przepraszam, podczas edycji się zamotałem Powinno być "przejechałem kilkanaście przystanków"
Avatar
mm / 30 grudnia 2011 o 13:53
0
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszyscy pacjenci przeżyli, operacja się powiodła. Kwestia kilku tygodni żeby się każdy przyzwyczaił. O obcokrajowców bym się nie martwił, większość ma "takie cuda" w swoim kraju. A dzieci niepotrafiące jeszcze czytać raczej same autobusami nie jeżdżą. Ale dobra - dawajcie dalej kto jeszcze sobie z tym cholernym guzikiem nie poradzi
Właśnie przejechałem prawie kilkanaście autosanem, w którym kierowca uruchomił "ciepły guzik". Nikt nie został na przystanku, wszyscy przeżyli tę traumę - dzieci, kobiety (również w ciąży) i starcy też. Niesamowite prawda? Każdy po maksymalnie kilku sekundach "obczajał" o co chodzi, czasem jakiś ogarnięty pasażer wewnątrz wciskał jak ktoś stał i gapił się jak ciele na malowane wrota. Tylko jakaś jedna pani Helena wyrażała głośne oburzenie , że "przecież od drugiego stycznia miało być!". Ale jak mówię, wszysc... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 0 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 3 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 13 19

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 7

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 17 7

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 29 24

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 15

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 0

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 17 10

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały 0 0

Ponieważ śledzie mają podobne wymiary, bywały w historii jednostką monetarną. Śledzie wymieniano na wino, płacono nimi dziesięciny i marynarski żołd. Ale śledzie to przede wszystkim doskonałe potrawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!