Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2013 r.
9:05
Edytuj ten wpis

Co czwarte dziecko z nieprawego łoża

0 20 A A

Najwięcej dzieci w nieformalnych związkach rodzi się w powiecie chełmskim i włodawskim, czyli tam gdzie jest najwięcej bezrobotnych. Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według autorów raportu „Urodzenia pozamałżeńskie w Polsce”, w powiecie chełmskim i włodawskim co czwarte dziecko przychodzi na świat w nieformalnych związku. Liderem ogólnopolskiego rankingu jest powiat gryficki, gdzie w wolnym związku rodzi się co drugie dziecko. Bardzo wysoki odsetek nieślubnych dzieci mają także powiaty: wałbrzyski (46,4 proc.), słubicki (46 proc.) i słupski (42,8 proc.). Z kolei najmniej rodziców żyjących na tzw. kocią łapę mieszka w powiecie janowskim (6,3 proc.).

Autor dokumentu, Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że obecne zachowania jeszcze 25-30 lat temu zostałyby uznane za patologiczne.

– Ale w dzisiejszych czasach ludzie doskonale wiedzą, co trzeba zrobić, żeby uzyskać dodatkowe pieniądze od państwa. Trzeba pamiętać o tym, że w województwach, gdzie ciężej jest o pracę, uzyskane w ten sposób środki są bardzo ważne dla domowych budżetów – tłumaczy Piotr Szukalski. I dodaje: – To wina systemu, który zachęca ludzi do tego typu działań.

Po porównaniu wyliczeń naukowców z danymi GUS okazuje się, że najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w regionach, w których trudno o stałą pracę. W powiecie chełmskim stopa bezrobocia to 19,4 proc., a we włodawskim aż 23,6 proc. (stan na koniec października 2013.).

– Z tymi większymi szansami na pomoc dla samotnych matek bym nie przesadzała – mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. – Z mojego doświadczenia wynika, że częstsze przyczyny życia na kocią łapę, to brak mieszkania, czy animozje między rodzinami partnerów. Spotykałam się też z wieloma innymi przypadkami zawiłości losowych, których skutkiem było to, że partnerzy wspólnie wychowujący swoje dzieci nie mogli stanąć na ślubnym kobiercu.

Według Szukalskiego dzieci urodzonych w wolnych związkach będzie przybywać. – Smutne to, czy nie, ale największy wzrost liczby potomstwa z pozamałżeńskich związków czeka województwo lubelskie. W regionach południowo-wschodnich takie zmiany demograficzne postępują szybciej niż w bogatszych regionach kraju czy stolicy – dodaje demograf.

– Zdajemy sobie sprawę, że wiele dzieci na naszym terenie wychowuje się w niepełnych lub niezalegalizowanych rodzi-nach – mówi Paweł Ciechan, starosta chełmski. – Duży procent spośród nich to tzw. eurosieroty. Bywa, że jeden z rodziców wyjeżdża za chlebem za granicę, po czym zaciera za sobą wszelkie ślady. Na szczęście większość dzieci o których jest mowa w raporcie jest wychowywana przez oboje rodziców, mimo że nie zamierzają brać ślubu.

Odsetek urodzin pozamałżeńskich w poszczególnych powiatach w 2012 r.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 r. o 19:01
0

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 r. o 12:23
0

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 r. o 21:55
0

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 r. o 21:19
0

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 19:53
0

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 18:18
0

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 r. o 18:07
0

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 17:13
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 r. o 17:06
0

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 r. o 17:01
0

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 r. o 19:01
0

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 r. o 12:23
0

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 r. o 21:55
0

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 r. o 21:19
0

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 19:53
0

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 18:18
0

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 r. o 18:07
0

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 r. o 17:13
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 r. o 17:06
0

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 r. o 17:01
0

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Świdniku będzie pierwsza miejska pasieka

W Świdniku będzie pierwsza miejska pasieka

W Świdniku będą ule. Pierwsza miejska pasieka stanie na terenie sąsiadującym ze stacją paliw Orlen przy al. Lotników Polskich, prawdopodobnie już pod koniec lipca. – Kończymy sprawy formalne – mówi Katarzyna Lis z Urzędu Miasta Świdnik.

Zbiórka na leczenie 2-letniej Niny Słupskiej z Lublina. Do końca pozostało już tak niewiele

Zbiórka na leczenie 2-letniej Niny Słupskiej z Lublina. Do końca pozostało już tak niewiele

O 600 tysięcy złotych zmniejszyła się kwota na koncie fundacji Siepomaga przeznaczona na leczenie Niny Słupskiej z Lublina – 2-latki chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Okazuje się jednak, że to nie jedna osoba wpłaciła takie duże pieniądze. Dlatego też milioner o wielki sercu wciąż jest poszukiwany.

Dwa mecze Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w dwa dni. Ostatnia prosta przed play-offami

Dwa mecze Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w dwa dni. Ostatnia prosta przed play-offami

Do zakończenia rundy zasadniczej pozostały zaledwie trzy spotkania, a Motor Lublin jest na dobrej drodze, żeby wjechać do play-offów. W niedzielę (godz. 19.15) "Koziołki" w Toruniu zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Z kolei dzień później (godz. 20.30) pojadą u siebie z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz

Koronawirus 24 lipca. 122 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 24 lipca. 122 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Co z woj. lubelskim?

122 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 6 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 13 zakażeń, zmarły 2 osoby

Jerzy Małek Quintet - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 sierpnia 2021, 19:00

Jerzy Małek Quintet - koncert w Centrum Spotkania Kultur

Kolejny miesiąc wakacji w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zainauguruje koncert formacji Jerzy Małek Quintet. Wydarzenie zostanie zorganizowane 5 sierpnia o godz. 19.

Operacja na żywych szpitalach. Łączenie placówek to coś więcej niż "dzielenie długu na pół"?

Operacja na żywych szpitalach. Łączenie placówek to coś więcej niż "dzielenie długu na pół"?

Leczenie pacjentów ma być tańsze i sprawniejsze – taki skutek ma przynieść połączenie szpitali planowane przez władze województwa. – Czy tym razem wyniknie z tego coś konkretnego, czy to tylko dzielenie długu na pół? – pytają związkowcy.

Biała Podlaska: Drugi przetarg na parking przy Janowskiej. Spółka zeszła z ceny

Biała Podlaska: Drugi przetarg na parking przy Janowskiej. Spółka zeszła z ceny

Nikt nie stanął do przetargu na dzierżawę terenu przy ulicy Janowskiej 74 A. Mieszkańcy do tej pory w ramach użyczenia mieli tu parking. Ale miejska spółka chce na tym zarobić. Ogłoszono już drugi przetarg.

20-latek ugodzony nożem wykrwawił się na oczach przyjaciół. "Dało się wyczuć bijącą od niego nienawiść"
Reportaż Uwagi! TVN
film

20-latek ugodzony nożem wykrwawił się na oczach przyjaciół. "Dało się wyczuć bijącą od niego nienawiść"

Grupa dwudziestolatków spędzała razem czas. Niespodziewanie, podszedł do nich starszy mężczyzna. - Przywitał się, kulturalnie spytał, czy może się przysiąść. Zgodziliśmy się - opowiada Żaneta. Niedługo później doszło do tragedii.

Wakacje na plaży? Lepiej iść do pracy, na staż czy praktyki. "Nic nie zastąpi nauki codziennego kontaktu z realnie wykonywaną pracą"
Magazyn

Wakacje na plaży? Lepiej iść do pracy, na staż czy praktyki. "Nic nie zastąpi nauki codziennego kontaktu z realnie wykonywaną pracą"

Podczas gdy większość licealistów spędza wakacje na słodkim i zasłużonym nicnierobieniu, ich koledzy z techników pracują. Dla nich wakacje to czas praktyk i staży.

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!