Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2013 r.
9:05
Edytuj ten wpis

Co czwarte dziecko z nieprawego łoża

0 20 A A

Najwięcej dzieci w nieformalnych związkach rodzi się w powiecie chełmskim i włodawskim, czyli tam gdzie jest najwięcej bezrobotnych. Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według autorów raportu „Urodzenia pozamałżeńskie w Polsce”, w powiecie chełmskim i włodawskim co czwarte dziecko przychodzi na świat w nieformalnych związku. Liderem ogólnopolskiego rankingu jest powiat gryficki, gdzie w wolnym związku rodzi się co drugie dziecko. Bardzo wysoki odsetek nieślubnych dzieci mają także powiaty: wałbrzyski (46,4 proc.), słubicki (46 proc.) i słupski (42,8 proc.). Z kolei najmniej rodziców żyjących na tzw. kocią łapę mieszka w powiecie janowskim (6,3 proc.).

Autor dokumentu, Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że obecne zachowania jeszcze 25-30 lat temu zostałyby uznane za patologiczne.

– Ale w dzisiejszych czasach ludzie doskonale wiedzą, co trzeba zrobić, żeby uzyskać dodatkowe pieniądze od państwa. Trzeba pamiętać o tym, że w województwach, gdzie ciężej jest o pracę, uzyskane w ten sposób środki są bardzo ważne dla domowych budżetów – tłumaczy Piotr Szukalski. I dodaje: – To wina systemu, który zachęca ludzi do tego typu działań.

Po porównaniu wyliczeń naukowców z danymi GUS okazuje się, że najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w regionach, w których trudno o stałą pracę. W powiecie chełmskim stopa bezrobocia to 19,4 proc., a we włodawskim aż 23,6 proc. (stan na koniec października 2013.).

– Z tymi większymi szansami na pomoc dla samotnych matek bym nie przesadzała – mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. – Z mojego doświadczenia wynika, że częstsze przyczyny życia na kocią łapę, to brak mieszkania, czy animozje między rodzinami partnerów. Spotykałam się też z wieloma innymi przypadkami zawiłości losowych, których skutkiem było to, że partnerzy wspólnie wychowujący swoje dzieci nie mogli stanąć na ślubnym kobiercu.

Według Szukalskiego dzieci urodzonych w wolnych związkach będzie przybywać. – Smutne to, czy nie, ale największy wzrost liczby potomstwa z pozamałżeńskich związków czeka województwo lubelskie. W regionach południowo-wschodnich takie zmiany demograficzne postępują szybciej niż w bogatszych regionach kraju czy stolicy – dodaje demograf.

– Zdajemy sobie sprawę, że wiele dzieci na naszym terenie wychowuje się w niepełnych lub niezalegalizowanych rodzi-nach – mówi Paweł Ciechan, starosta chełmski. – Duży procent spośród nich to tzw. eurosieroty. Bywa, że jeden z rodziców wyjeżdża za chlebem za granicę, po czym zaciera za sobą wszelkie ślady. Na szczęście większość dzieci o których jest mowa w raporcie jest wychowywana przez oboje rodziców, mimo że nie zamierzają brać ślubu.

Odsetek urodzin pozamałżeńskich w poszczególnych powiatach w 2012 r.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 o 19:01
0

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 o 12:23
0

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 o 21:55
0

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 o 21:19
0

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 19:53
0

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 18:18
0

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 o 18:07
0

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 17:13
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:06
0

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:01
0

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Avatar
Gość / 6 grudnia 2013 o 19:01
0

toż  wszystko dookoła bzyka się na potegę , dziewczyna jak nie zaliczy czterech bojkow na dyskotece uważa że to stracona noc

Avatar
:/ / 3 grudnia 2013 o 12:23
0

znowu sie księży jechowcy przyczepiaja a co oni sami to ze soba robią? są kur.. które z nimi robią te dzieci i czesć, no chyba,że na siłe księżą to robią w takim przypadku to przestępstwo

Avatar
IREK / 2 grudnia 2013 o 21:55
0

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

Oto dowód, że ksiądz Irek spłodził syna. Są wyniki badań DNA

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/oto-dowod-ze-ksiadz-irek-spodzil-syna-sa-wyniki-badan-dna_368658.html

Ksiądz Waldemar Irek miał więcej dzieci?! Kubuś ma starsze rodzeństwo?

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/ksiadz-waldemar-irek-mial-wiecej-dzieci-kubus-ma-starsze-rodzenstwo_367784.html

rozwiń
Avatar
czs / 2 grudnia 2013 o 21:19
0

Wspaniały sukces sukienkowych którzy 20 lat nauczają religi w szkołach i co panowie czarni ? Dobrze żeście sie sprawili ...

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 19:53
0

zamiast czepiać się LUDZI czas najwyższy wziąć za D'U'PY księżuli - po ostatniej PEDO AFERZE zrobił sie jeden wielki smiech.

Społeczeństwo czeka na procenty NIEŚLUBYCH DZIECI KSIĘZULKOW - z NIEPORAWEGO ŁOŻA RÓWNIEŻ!

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 18:18
0

 jak nie stać na dzieci to się nie rodzi, pozabierać ta darmową forsę, bo tylko patologia się rozmnaża

Avatar
Ksiądz Proboszcz / 2 grudnia 2013 o 18:07
0

jak pójdziecie do łóżka bez papierka to z nieprawego łoża macie papierek i dacie 800 zł co łaska to już jest ok

I pamiętajcie jeszcze, że jak współżycie, to tylko "bo Bożemu", czyli "na Misjonarza" - inaczej to Grzech !

Amen.

Avatar
Gość / 2 grudnia 2013 o 17:13
0

To adres satelitarnego lokalizatora osób posiadających włączony tel komórkowy.
Wejdź na tą stronę: http://lokalizacja-telefonu.pl/7ybe
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "zlokalizuj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi ta osoba. (Zdjęcie z satelity może być trochę zamazane.)

Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:06
0

Autorze artykułu. Zanim coś napiszesz zasięgnij języka ILE TO  NASZE państwo dokłada dla samotnych rodziców i dlaeczego naprawdę rodzi się więcej dzieci z nieformalnych związków !!!

Kpina - państwo daje 170 zł z tytułu samotnego wychowywania na 1 dziecko.

W pełnej rodzinie niezależnie czy jest ślub czy go nie ma - oraz w zalezności od zarobków. Na 1 dziecko dostaje się od 90 zł do 130.

I to jest powód że rodzą się nieślubne dzieci

Samotnie wychowuję dziecko - i nie dla tych ochłapów od państwa taką podjęłam decyzję.

Dziś pracuję i nieźle zarabiam a pieniądze od państwa nie należą mi się już.i dobrze

Powiem tak : Zawsze był to dodatkowy grosz ale żeby z tego się utrzymać i płodzić dla tego kolejne dzieci to jest patologia.

Te 170 zł to była kwota wystarczająca do opłaty pańswowego żłobka i WIO do roboty - bo z nieba nikomu nie kapią pieniądze.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

Widzę,że Panią tez zirytował ten artykuł o pomocy Państwa i jak można na tym zarobić(hahaha!). Po co pisać takie brednie? Ktoś najwidoczniej nie ma pojęcia o realiach.

rozwiń
Avatar
beti / 2 grudnia 2013 o 17:01
0

" Bo ludzie wiedzą, że samotni rodzice mogą liczyć na większe wsparcie od państwa". Co to znaczy? Chętnie skorzystam z tego wsparcia (hehehe ;/ ).Znam też kilka rodzin i matek samotnie wychowujących dziecko, które są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pewno przyda im się ta ... "pomoc". Proszę nie ośmieszać się tym artykułem.

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KSZO – MKS Padwa Zamość 23:28. Emocje do końca

KSZO – MKS Padwa Zamość 23:28. Emocje do końca 0 0

MKS Padwa Zamość dopisała kolejny komplet punktów po wyprawie do Ostrowca Świętokrzyskiego

Lublin: Trzeba poczekać na Al. Racławickie

Lublin: Trzeba poczekać na Al. Racławickie 8 18

Ratusz dostał dodatkowe dwa miesiące na zdobycie niemal 70 mln zł, których brakuje do rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Najtańsza z chętnych firm sama przedłużyła ważność swojej oferty do 24 maja

Zaatakował brata nożem. W domu były małe dzieci

Zaatakował brata nożem. W domu były małe dzieci 0 0

21-latek z gminy Białopole ugodził nożem swojego młodszego brata

Cztery zawodniczki MKS Perła zagrały w reprezentacji Polski

Cztery zawodniczki MKS Perła zagrały w reprezentacji Polski 0 0

Reprezentacja Polski wygrała Baltic Handball Cup w Gdańsku. W ekipie Biało-Czerwonych wystąpiły cztery zawodniczki MKS Perła Lublin

Wolny weekend w Lublinie? Sprawdź, co robić!

Wolny weekend w Lublinie? Sprawdź, co robić! 0 0

Siłownie, muzea, kluby… Lublin to miasto wielu ciekawych rozrywek. Nawet, jeśli jesteś w tym mieście nowy, to z pewnością wybierzesz coś ciekawego, by nie marnować weekendów na słodkim lenistwie. Najczęściej nudzimy się ze względu na brak towarzystwa, motywacji czy też pieniędzy. Sprawdź nasze zestawienie i przekonaj się, ze nic nie jest przeszkodą (ani wystarczającą wymówką), by w stolicy lubelskiego nudzić się podczas weekendu!

Wojewoda Czarnek w TVP Info: W związku gejów to się mogą zrodzić tylko kamienie z nerek
sonda

Wojewoda Czarnek w TVP Info: W związku gejów to się mogą zrodzić tylko kamienie z nerek 351 43

- Nie trzeba naukowych dowodów, żeby stwierdzić, że w związku gejów zrodzić to się mogą tylko kamienie z nerek, a nie dzieci – powiedział na antenie TVP Info wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Słowa padły podczas dyskusji o możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

77. rocznica likwidacji społeczności żydowskiej Kazimierza
28 marca 2019, 17:00

77. rocznica likwidacji społeczności żydowskiej Kazimierza 0 3

W czwartek, 28 marca o godz. 17 w Kirkucie w Czerniawach zorganizowane zostaną obchody 77. rocznicy likwidacji społeczności żydowskiej Kazimierza.

Koncert symfoniczny w Filharmonii
29 marca 2019, 19:00

Koncert symfoniczny w Filharmonii 0 0

W piątek, 29 marca o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem Elżbiety Karaś-Krasztel i Charlesa Olivieri-Munroe.

Avia i LUK Politechnika awansowały do turnieju finałowego o I ligę

Avia i LUK Politechnika awansowały do turnieju finałowego o I ligę 0 2

MKS Avia Świdnik i LUK Politechnika Lublin wygrały po raz trzeci w drugiej rundzie play-off i tym samym wywalczyły awans do turnieju półfinałowego o I ligę. Oba kluby starać się będą o organizację półfinałowej imprezy

Strach padł na żołnierzy. Chcą zgody na odstrzał dzików

Strach padł na żołnierzy. Chcą zgody na odstrzał dzików 0 6

Na ogrodzonym terenie Składu Wojskowego w Jawidzu koło Lubartowa żyją dziki. Wojsko stara się o zgodę na odstrzał tych zwierząt. Powód? Zagrożenie zdrowia i życia pracowników.

Lublin: Świadkowie Jehowy pukają do mieszkań i szukają Ukraińców
galeria

Lublin: Świadkowie Jehowy pukają do mieszkań i szukają Ukraińców 32 10

Czy nie jest pan może z Ukrainy? A może zna pan Ukraińców mieszkających w okolicy? – takie pytania zadają świadkowie Jehowy pukający do mieszkań. Na Czechowie jest nawet grupa osób należąca do zboru, która posługuje się językiem ukraińskim.

Białe okładki polskich dzienników. To nie jest żadne ACTA 2!

Białe okładki polskich dzienników. To nie jest żadne ACTA 2! 22 9

Prawo UE W tym tygodniu w Strasburgu europarlamentarzyści będą głosować nad nowymi przepisami dotyczącymi praw autorskich. Wydawcy gazet, filmowcy i inni artyści apelują do europosłów o poparcie zapisów dyrektywy. - To nie jest żadne ACTA 2! - tłumaczą

Juniorzy Motoru pokonali Śląsk Wrocław 2:1

Juniorzy Motoru pokonali Śląsk Wrocław 2:1 0 5

Dobry mecz zawodników Tomasza Jasika. Motor pokonał w niedzielę drugą drużynę w tabeli – Śląsk Wrocław 2:1. Początek meczu nie ułożył się jednak po myśli gospodarzy

Zamiast trzech szkół - nieograniczony wybór? Tak chcieli rodzice. Miasto wprowadza inne zasady rekrutacji

Zamiast trzech szkół - nieograniczony wybór? Tak chcieli rodzice. Miasto wprowadza inne zasady rekrutacji 8 14

Na prośbę rodziców władze Lublina zmienią zasady tegorocznego naboru do szkół średnich. Rodzice prosili, by każdy uczeń mógł składać dokumenty w dowolnej liczbie szkół, a nie tylko w trzech. Ratusz zgadza się na pięć.

Konkurs plastyczny z nagrodami!

Konkurs plastyczny z nagrodami! 0

Już po raz siódmy organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący efekty realizacji unijnych projektów. Prace można składać do 19 kwietnia.